image

Ana içeriğe git
Konu: SONY KDL-37S5500 TV Arızası. (617 Kez okunmuş)

Ynt: SONY KDL-37S5500 TV Arızası.

Yanıt #45
Güç kaynağında hala sorun var. Değiştirdiğin kapastör 330 yazmasına rağmen 200kusur mu demiştin? Patates olabilir mi?
Değiştirdiğin diyotlardan bazıları normal diyot olmayıp şotki diyodu olabilir. SMPS uygulamalarda yüksek hızda anahtarlamayı karşılayabilmesi için  şotki diyoduna da başvurulabilir. Silikon diyot taktıysan bu anahtarlamaya yetişemez. Ya da taktığın parçalar patates olup yeterli değerleri sağlayamayabilir. Düştüğü anda başka yerler de darbe almış hala bozuk yerler olabilir. Sen onu tamirciye neden göstermiyorsun?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #46
Haklısın,  ben voltajları TV açıkken tekrar kontrol edeceğim. Kapasitör yüksek değerde onda sorun yok , şöyleki Orjinal 450v 270qf ben  kapasitör ölçü aleti ile ölçtüğümde 230qf değeri gösteriyordu yani değer kaybetmiş. Satın aldığım 400v 330qf onu ölçtüğümde 270qf gösteriyor. Diyotları değiştirmedim hepsi sağlam görünüyorlar sadece 5 mofset ve köprü diyot değiştirdim. Şimdi Power Suply de çalışırken voltajları bir ölçelim.

Yanıt #47
Voltajları tek tek ölçtüm.  Resimde görünen değerler tamam ama 15V yazan yerlerde 17,33 volt ölçülüyor. Diğerleri board da yazıldığı gibi tam değerlerde çıkış voltajları ok. Sony lerin özellikle LCD lerin görüntüsü çok güzel canlı ama bazen yarım ekran çizgileniyor sonra düzeliyor . Tamirciye gidip durumu anlattım getir bakalım dedi ama önemli olan kendi imkanlarımızla yapıp öğrenmek tecrübe , acelemiz hiç yok sorun değil. Benim elimde çalışır durumda  3 adet TV var , uğraşıp yapmak , öğrenmek güzel.

Yanıt #48
OLDUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU... Ha ha Süperr.....
Değerli Forum arkadaşlarım paneli komple söküp temizledim montaj yaptım O da ne olmuş. Yanlız sol tarafta yukarıdan aşağıya küçük bir çizgi var onu yapamadım.Ama görüntü süper bu LCD ler gerçekten güzel gösteriyor.

Yanıt #49
Yanılmışım temastan demekki.
Daha iyi temizlemelisin. Filmlerin ucu karbon değilde bakır ise kontak sprey veya ince yağ kullanabilirsin. Yağladıktan sonra temizle. Şayet karbon ise yağ veya kontak sprey kullanma.

Yanıt #50
Değerli Forum Arkadaşlarımız Seron , ve Furkan ın yardımları ile yaptık gerçekten. Sizinde elinize kolunuza sağlık. Sağolun varolun.
O Sol daki çizgi kafama takıldı küçük birşey ama neden orada duruyor. :(  Şimdilik böyle Test yapalım. :)

Yanıt #51
Sorunun Cözülmesine sevindim Güzel calışıyor , Daha sonradan aynı arızaları yaşayacak olanlar icinde güzel bir kaynak oldu ekrandaki cizik kısmın düşmeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum pek birşey yapılmaz gibi. ama daha önceden fön makinası tutarak bu arızaların giderildiğini duydum AMA HİÇ Mİ HİÇ böyle birşey DENEMEDİM VE YAPMADIM. İstersen fön makinasını en son ayarda calışıtırıp cizgi üstünde bir gezdir değişim olacakmı bir bak belki düzelir.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #52
Fön makinesi ile denedim o bölgedeki sıcaklık 50 dereceye kadar ulaştı ama olmadı, eğer dene dersen 862d+ nın Hot air ilede deneyebilirim.Aslında TV söküp ön paneli açıp tekrar contac cleaner ile tekrar detaylı temizlesem oraya çift taraflı yapışkanı olan keçe yapıştırsam belki düzelebilir. Ama TV çok ağır ,şimdi uğraşmak zor geldi.

Yanıt #53
yok  istasyon ile yapma zarar verir. 50 dereceye kadar yemediyse ondan sonrada zor yer tekrar acıp flexleri desteklemek lazım.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #54
Arkadaşın getirdiği diğer TV için konu açmıyorum çünkü LCD panelin üst bölümden çatlak olduğunu fark ettim. Öncesi hiç çalışmıyordu. Mosfet değiştirdim power boarda voltajlar geldi, ama sanıyorum video mainboard u fena kurcalamışlar görüntü karmakarışık. Flex kablo uçları kopmuş .Yedek parça olur bu artık.

Yanıt #55
Özgür çok özür öncelikle. Sanırım ben önceki mesajları yanlış mı anlamışım ne oldu anlamadım. Benim anladığım şuydu: internet üzerinden elindeki çizik ekran TVnin aynısından bulmuştun(öyle sandım) henüz çalıştıramamıştın ve sorun güç kaynağında sanıyorduk. bende o halde O TV yi al değiştirebilirsen güç kayağı ve kartları değiştir TV olarak kullan demek istemiştim. Şu halde eğer o monitörü 120TLye aldıysan pahalıya gelmiş. Yine de neresinden tutsan sadece panel ekranı ikinci el veya yedek parça olarak elinde durması durmamasından daha iyidir. Ben şunu gördüm anlasanda anlamasanda ne yapıp edip yapıyorsun. Bakarsın onuda tamir edersin.

Yanıt #56
Malesef o satıcıya Telefonla ulaşamadım Bayramın 2. günü aradım ulaşamadım sonra ona sahibinden.com da mesaj attım . Bana gönderdiği mesaj buydu.

Bir daha beni hiç aramadı . Yani Alışveriş yapılamadı .Neyse zaten sorun çözüldü. Sony TV çalışıyor. Halen Testte. O çizgi için paneli söküp temizlemek istiyorum ama TV çok ağır be yine zor geldi. Ekranı bile silmedim parmak izi doluymuş karanlıkta gözükmüyor. :)) .

Diğer TV philips ön panel kırık. Gösterdiğin arızayı bende gördüm ama Philips in LCD panel kırık o nedenle uğraşmadım.