Ana içeriğe git
Konu: SONY KDL-37S5500 TV Arızası. (451 Kez okunmuş)

SONY KDL-37S5500 TV Arızası.

Değerli Forum arkadaşlarım ,2009 Model  TV bana ilk geldiğinde sigorta atmıştı sanıyorum TV yi yere düşürmüşler. Ben Fazla uğraşmadan Sigortayı değiştirip denedim bu defa sigorta patladı (ne sesti ama) Ondan sonra iş ciddiye bindi, mainboardu söküp devre eleman kontrollerine başladım . Resimdeki okla işaretli olan mofsetler ve Köprü diyot (sızdırma vardı) ve sigorta değişti tekrar mainboardu monte edip denedim fişi şebekeye takınca bir röle kontak sesi geliyor (Tek tık) iki saniye sonra terar bir röle sesi (Tek tık) Ön panelde power led ışığı hiç yanmıyor.Durum budur. Elimde güçlü ekipman ve yedek parça mevcut. Teknik çözüm ve önerilerinizi bekliyorum.

Resim

Ynt: SONY KDL-37S5500 TV Arızası.

Yanıt #1
Panel filan sağlam mı ? yere düşürmüşler catlama kırılma filan ?
Kısa devreden dolayı kondansatörler arızalanmış olabilir. zener diyotlarıda bir ölç.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
Çok sağol değerli Forum arkadaşım , dediğin gibi zenerleri kontrol etmeye çalıştım , devre üzerinde sağlam görünüyorlar. Ekran da çatlak kırık yok arka kapağın  plastik menteşe yerleri kırılmış.Büyük kondansatör 450 volt 270 qf devre üzerinde 244qf okunuyor sanıyorum biraz değer kaybetmiş yenisi var değiştir dersen değiştiririm. Ayrıca bu power kartı boşta gerilim versek çıkış voltajlarını ölçebilirmiyim. Boşta 220 bağlantısı yapsak  sakıncası olurmu.?
Resim

Yanıt #3
Güç kartını boşta calıştırman icin Ana board'dan Power kartını yetkilendiren ucu bulup power kartındaki ilgili yetkilendirme kısmını gerekli voltajı vermen gerekiyor ki coğunulukla bu voltaj 3.3v veya 5v oluyor. öyle yaparsan calışır normalde calışmıyor sadece main boardı besleyecek kadar bir enerjiyi bir bloğundan ana boarda aktarıyoruz eğer tv acılma sinyali gelirse power kartını tam yetkili calıştırmaya başlıyor.

Kondansatörlere gelirsek değer kaybetmişlerin hepsini değiştir Çokça şahit oldum böyle konulara az bir değer kaybetmesin ötüründen Poweri acmayan kartlar vs.

Devre üstünde ölcmen yanıtlabilir diğer kondansatörler ile serilik varsa ve devre tamamlanıyorsa ölcü aleti eş kondansatör değerini hesaplar. söküp ölçmen daha iyi olabilir.

Ön panelde ışık hiç gelmiyor demişsin. Ana karta uygun voltajlar gidiyormu bir kontrol edermisin ? Birde şu boardlar arasında bağlantı oluşturan kablo hatlarınında kısa devre ile sağlamlığına bak kararmış kablo soketi veya kablo varsa kontrol et.

Birde kart taki şu lehim artıkları yanmış pasta ların kalıntıları varı onlarıda tiner veya alkol ile temizlermisin.

Yanıt #4
Yani Bir Televizyon yere düşüyor panele ona buna birşey olmuyor ama kısa devre oluşuyor cok ilginc. Bu Televizyon calışırken mi düşmüş ?  Ha birde Bak Sigorta sadece Power boardındada olmaya biliyor ana boarddada olabilir. sigorta smd sigortalar oluyor .  İnvertör katında ledleri süren sürücüde bile smd sigorta var.

Trafoların yanlarında veya önlerinde hızlı diyotlar olur paket tipleri demiyorum bildiğimiz diyot gibi olanlar onlarda kısa devre olabiliyor. onlarada bir göz at.

Yanıt #5
Evet Tv yi çalışırken çocuklar düşürmüş , üstelik TV duvara monteymiş .Resimleri dikkatli incelersen powerboard arkasında metal bölümde kararma olmuş sanıyorum TV çalışırken yere düşünce mainboard oraya temas etti ve kısa devre. Arkadaşım TV den ümidi kesmiş , Çocuklar önceden Philips 32 inch de patlatmışlar   :o   ikisinide bana getirdi, yedek parça.  Ama Sony olanı belki yaparım diye uğraştım. Çünkü elimde daha önceden tüplü 70 ekran Sony Trinitron TV vardı emekliye ayırıp mainboardu sökünce malzeme kalitesine hayran kaldım. Bu nedenle Yeni Sony 4K TV aldım SONY-KD-43XE7005 . Bu kadar fiyat farkı boşuna değil. Neyse arızalı TV nin Mofsetlerini Aliexpres den sipariş vermiştim onlar geçen gün geldi , köprü diyotu da elektronik pasajda zar zor buldum amperi yüksek olduğu için sağı solu aradık. 7 TL ye bulduk. Mofsetler ucuz 10 tanesi 2,5$. Şimdi senin yönlendirmene göre işlemleri yapmaya çalışacağım.  Adım Adım 2009 model Sony i belki ayaklandırırız. Furkan Arkadaşım yardımların için çok teşekkürler.

Yanıt #6
Evet Tv yi çalışırken çocuklar düşürmüş , üstelik TV duvara monteymiş .Resimleri dikkatli incelersen powerboard arkasında metal bölümde kararma olmuş sanıyorum TV çalışırken yere düşünce mainboard oraya temas etti ve kısa devre. Arkadaşım TV den ümidi kesmiş , Çocuklar önceden Philips 32 inch de patlatmışlar   :o   ikisinide bana getirdi, yedek parça.  Ama Sony olanı belki yaparım diye uğraştım. Çünkü elimde daha önceden tüplü 70 ekran Sony Trinitron TV vardı emekliye ayırıp mainboardu sökünce malzeme kalitesine hayran kaldım. Bu nedenle Yeni Sony 4K TV aldım SONY-KD-43XE7005 . Bu kadar fiyat farkı boşuna değil. Neyse arızalı TV nin Mofsetlerini Aliexpres den sipariş vermiştim onlar geçen gün geldi , köprü diyotu da elektronik pasajda zar zor buldum amperi yüksek olduğu için sağı solu aradık. 7 TL ye bulduk. Mofsetler ucuz 10 tanesi 2,5$. Şimdi senin yönlendirmene göre işlemleri yapmaya çalışacağım.  Adım Adım 2009 model Sony i belki ayaklandırırız. Furkan Arkadaşım yardımların için çok teşekkürler.

Komponenetlerin fiyatları cok arttı ayrıca esnaflardan almak cok daha pahalıya geliyor , Tabiki Şerefsize denk gelirsen o ayrı Adam dolar 3 tl iken aldığı komponentleri 4.50 tl ye almış gibi hesaplayıp satıyor ve utanmıyorlar.

Ayrıca bazen iş gönderiyorlar bana , utanmadan cok istemişssin diyorlar. Bundan sonra İşte Cinden 10 ar adetli alıyorum bazı pahalı olanları gelince güzel stok durumu oluyor işte acil bir şey de gidip bunlara kazıklanmak ta hiç hoşuma gitmiyor.

Yanıt #7
Evet doğru söyledin Furkan Arkadaşım bak bende örnek vereyim. Şu aşağıda gördüğün 1 ADET 12 V Mini Hi-Fi Ses PAM8610 Stereo Amplifikatör Kurulu 2X10 W Çift Kanal D Sınıfı Aliexpress de 1,62$  burada 31 ,TL. satılıyor.   Modülü Step Up Boost Dönüştürücü 5 W  4 Adet 1,85$ ( Çok Sağlam ürün 2A kadar destekler,12v küçük led TV ve küçük 12v uydu alıcısını 5V güç kaynağı power bank ile çalıştırıyorum.) Aliexpress gerçekten çok ucuz .TV için ilave parçaya ihtiyaç olursa buradan sipariş geçelim. Bu arada Mainboarda daha başlamadım Bayram tatil moduna girdik ama kısa zamanda ciddi ciddi onarıma başlamak istiyorum.

Yanıt #8
Evet doğru söyledin Furkan Arkadaşım bak bende örnek vereyim. Şu aşağıda gördüğün 1 ADET 12 V Mini Hi-Fi Ses PAM8610 Stereo Amplifikatör Kurulu 2X10 W Çift Kanal D Sınıfı Aliexpress de 1,62$  burada 31 ,TL. satılıyor.   Modülü Step Up Boost Dönüştürücü 5 W  4 Adet 1,85$ ( Çok Sağlam ürün 2A kadar destekler,12v küçük led TV ve küçük 12v uydu alıcısını 5V güç kaynağı power bank ile çalıştırıyorum.)
PAM8610 modülünü ben de aldım , çok beğendim. 20liraya elden almıştım şimdi +kdv olmuş. (İzmitte)
Makul ve her zaman işimize yarıyacak ürünleri takip etmek , kıyaslamak fırsatları değerlendirmek çok işimize yarar.
Ben amatörüm , hoby için bu işlerle uğraşıyorum. Evet elektronik okudum , bakım teknisyeni olarak çalışıyorum ama pam 8610 ve 8403 modüllerini , ufaktan giriş yaptığım arduino modellerini alıp incelemek benim hobim.
Bu yüzden 20lira , iş çıkışında gidip alabildiğim için makul geldi bana.

Kolay gelsin.

Yanıt #9
Asma hocam evet 8610 u denedim ses temiz gerçekten. Az önce bu aşağıdaki modulude şipariş geçtim. Bu modülün fiyatı çok komik.
US $0.68. Bakalım ses kalitesi nasıl ?

Yanıt #10
Anahtarlı stereo pot u o fiyata vermiyorlar yahu.
Mesajımda yazmıştım ondan da aldım ve dinledim. 10W/8ohm hoparlör ile PC nin usb portundan besledim. Sesi tatminkar.
Bir de bunun yarısı kadar pcb ye sahip pot ve kondansatörün olmadığı modülü aldım. (onu poşetinden çıkartmadım)
6 lira ve 3 lira buradaki fiyatları. Bu ürünleri o fiyata imal edip satıyorlar , bir de kar sağlıyorlar. Dafa fazlasını bizimkiler ekliyor üzerine ve bana ucuz geliyor. Sebze meyve üreticisi fiyatın düşük olduğunu , ben satın alırken yüksek olduğunu söylüyorum. İki taraf ta haklıysa aracılar kazanıyordur değil mi. Çinli nasıl kazanıyor , nasıl halinden memnun kalıyor hiç anlamıyorum.  ::)

Yanıt #11
Modül üzerinde 3W+3W yazıyor. Bu da 6Watt demektir.
Besleme girişi için USB deniyor.

Giriş power pinleri iki tane(+/-).
5V uygulanırsa, data pinleri kullanılmadığı için max 500mA falan akım çekilir.
0.5Ax5V=2,5Watt eder (max)
Ben yanılıyor olayım. Data pinleri olmaksızın 1A olsun. (sanırım USB 2.0'lar salt güç konnektörlerine 1A verebiliyor.)
1Ax5Volt, 5Watt eder (yine max). Kayıpları boşverdik.

USB arabirimlerinin data pinleri, güç pinleri ile uygun şekilde irtibatlandırıldığı takdirde, USB kaynak arabiriminin(USB adaptör) desteklediği en yüksek akım kadar akım çekilebilir. Şayet bu pinlerden istifade edilmezse, kaynağın desteklediğinden çok daha az akım çekilir; yukarıda açıkladığım gibi.

Yukarıdaki örnek kitte artı ve eksi olmak üzere iki adet pin bulunmakta ve data pin için giriş ya da kontrolör devre elemanı gözükmemekte (ya da ben göremedim). Bu durumda kitin harcayabileceği max güç 5Watt iken, nasıl USB kaynağı ile 6Watt oluyor...

Ben cahilim, anlamadım.
Güç hesabını yanlış mı yapıyorum, yoksa bu çin-çan-çunlar bizi kandırıyor mu? Hoş, kandırsalar da fiyat neticede uygun.
Bu konunun bir benzeri bir iki hafta evvel picprojede de vardı. Tam duruma şaşıracakken birisi benim yerime yorumlamıştı.
Yine de satın aldıysanız güle güle kullanın. Bedava valla...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #12
Değerli Forum arkadaşım Seron, benim de düşüncem  bu yapılan bir pazarlama ,tanıtım tekniği, hem çok ucuz hem de çok iyi kaliteli bir ürün gibi lanse etmek, bunun bir satış taktiği olduğunu düşünüyorum. Ama şu varki fiyatlar çok uygun benim listeleri görsen sayfalarca , bir kısmını teslim aldım diğerlerini bekliyorum. Yapman gereken sadece sipariş verip sabırla beklemen. Aynı ürünü aliexpress içinde aramanı tavsiye ederim birçok farklı fiyat geliyor, sen ucuz olanı tercih edebilirsin. Birçok üründe kargo ücretsiz. Teslimat uzun sürer ama siparişlerini gönderiyorlar. Eğer bir sorun olursa  ki ben yaşadım açık anlaşmazlık (open dispute) açarak sorunu çözersin. Ödemeyi hemen yapıyorlar. (Postacı ile ahbap olduk) :-) Çoğu beni tanıyordur.

Yanıt #13
power bank ve şarj adaptörleri usb portundan yeterli gücü verebiliyor , entegrenin datalarına göre bu gücü verebiliyor.
satış tekniği başarılı.  ;)
usb portuna zarar verebilme ihtimali beni düşündürttü. Hazırda bulunan 8ohm hoparlörlerimi kullandığım için pc üzerinden beslemekte sakınca görmedim.
Güzel yerden yakalamışsın @seron
usb portumuzun gücünü bilmiyorsak , (hazır satılan pc hoparlörlerinde çok rastlanıyor bu ürün) risk almaya değmez.
1 port giderse anakart gider , anakart diderse pc çöp olur , pc giderse bayram mahfolur , bayram giderse öteki bayrama kadar işi çözeriz artık  :P

Yanıt #14
Değerli Forum arkadaşım Seron, benim de düşüncem  bu yapılan bir pazarlama ,tanıtım tekniği, hem çok ucuz hem de çok iyi kaliteli bir ürün gibi lanse etmek, bunun bir satış taktiği olduğunu düşünüyorum. Ama şu varki fiyatlar çok uygun benim listeleri görsen sayfalarca , bir kısmını teslim aldım diğerlerini bekliyorum. Yapman gereken sadece sipariş verip sabırla beklemen. Aynı ürünü aliexpress içinde aramanı tavsiye ederim birçok farklı fiyat geliyor, sen ucuz olanı tercih edebilirsin. Birçok üründe kargo ücretsiz. Teslimat uzun sürer ama siparişlerini gönderiyorlar. Eğer bir sorun olursa  ki ben yaşadım açık anlaşmazlık (open dispute) açarak sorunu çözersin. Ödemeyi hemen yapıyorlar. (Postacı ile ahbap olduk) :-) Çoğu beni tanıyordur.
Kredi kartım olmadığı için uzaktan ürün getirtemiyorum. Kapıda ödeme olanakları da biraz sınırlı. Evde oluyoruz olmuyoruz o yüzden alamıyorum. Değilse beğendiğim çok ürün var. Sadece film izlemek için koca bilgisayar harharharhar çok elektrik harcıyor. Bir tane raspi bilgisayar alıp montöre bağlamak için araştırma yaptım, yurtdışından getirtemiyorum vazgeçtim. Yurtiçinde çok pahalı. Çin malı tabletler de işimi görmüyor.
Sen o Televizyonu tamirciye götür bence. İlle buradan çözeceksin diye bir kaide yok. En azından üç beş kuruş verip arıza tesbiti yaptırırsın fiyatı işine gelirse yaptırıp kullanırsın güzel bir TVye benziyor.
power bank ve şarj adaptörleri usb portundan yeterli gücü verebiliyor , entegrenin datalarına göre bu gücü verebiliyor.
satış tekniği başarılı.  ;)
usb portuna zarar verebilme ihtimali beni düşündürttü. Hazırda bulunan 8ohm hoparlörlerimi kullandığım için pc üzerinden beslemekte sakınca görmedim.
Güzel yerden yakalamışsın @seron
usb portumuzun gücünü bilmiyorsak , (hazır satılan pc hoparlörlerinde çok rastlanıyor bu ürün) risk almaya değmez.
1 port giderse anakart gider , anakart diderse pc çöp olur , pc giderse bayram mahfolur , bayram giderse öteki bayrama kadar işi çözeriz artık  :P
Geçen gün arkadaşım geldi. Benim film arşivimden sevdiği filmleri aktaracağız. Elinde USB 3.0 taşınabilir HDD var. Bu HDDler 5V ile besleniyor ve 850mA-1A akım gereksinimi var. bir de kendi USB converter kartları var içinde. Benim ön panele takacak oldu düşündüm düşündüm... sen dur dedim. Arka panelde USB 3.0 portları var. Hiç üşenmeden kasayı öne doğru çıkarıp arka panele taktım ne olur ne olmaz. ön panel 2.0 portları içeriyor. Korktum. USB 3.0 portlarından hem hızlı aktarım yaptık hem de riske girmedim. Şimdi anakart yansa yenisini araştır bul al bir dünya sıkıntı. Dikkat etmek lazım.
NOT: özgür o 5V to 12V USB dongıllara fazla güvenme. Sadece telefon adaptölerinde ve powerbanklarda kullan.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.