image

Ana içeriğe git
Konu: Röle ile motor yönü değiştirme (495 Kez okunmuş)

Ynt: Röle ile motor yönü değiştirme

Yanıt #15
Öncelikle yardımınız için tekrar teşekkür ederek söze girmek istiyorum. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık. Yürekten teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2-3 aydır devre arayışıma noktayı siz koydunuz.

Yusuf hocam müsadeniz olursa devre hakkında son birşey sormak istiyorum.

Starta bastık motor ileri yönde harekete başladı, ancak SW1 e basıp geri dönme imkanı bulamadan, yolun yarısında mekanizma sıkıştı ve motor  habire ileri yönde gitmek üzere zorluyor diyelim.

Devrenin voltajını kesip tekrar verdiğimizde motorun ters yöne hareket etmesiyle sıkışma durumundan kurtulabiliyoruz.

Ancak elektrik prizinin çok uzakta olduğunu ve fişi prizden çekene kadar motorun yada mekanizmaın zarar görebileceğini düşünerek, diyorum ki devreye bir PUSH BUTON kullanarak RESET BUTONU ekleme imkanımız var mı acaba?

İleri yönde hareket ederken, reset butonuna bastığımızda geri dönmesini sağlama imkanımız varmı?

Devre voltajını bir NC buton üzerinden geçirip, butona basıp bıraktığımızda voltajı geçici olarak kestiğimiz için röle kontaklarının bırakmasını ve ters yönde dönmesini sağlayabiliriz aslında. Lakin buralarda NC buton bulmak sıkıntı.  İnternette 10 liradan başlıyor, kargo falan derken bir reset butonu yapmanın maliyeti 20 liraya yükseliyor.

Bundan dolayı push buton ile yapabilir miyiz demiştim.  Push buton 1 lira  :D Teşekkürler şimdiden.

basitçe yapabilirsin. Şöyle ki, mühür tabir ettiğin aradaki bağlantı var ya, minik bir kablo diyelim, onu transistör ile yapacaksın. herhangi bir npn transistör, bc237, 238, 547, 548; 2n4401, 3904 vs vs eline ne gelirse... butonu eksi ile beyz arasına koy. buton basılı değilken varsayılan durum lojik 1 olsun diye de pull up yap. yani beyz ile artı gerilim arasına 10k direnç koy. bitti. sana şematik olarak gün içinde çizim hazırlarım, göreceksin ki çok basit.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #16
Push buton eklenerek reset yapılabilir mühürlemeler bozulabilir lakin o push buton 1-2 amper de eriyor onun yerine ya daha güçlü kapali kontaklı buton bul yada devreyi bir rölenin kapalı kontağından geçir push butona bastığında kapalı kontak açılsın devrenin enerjisi kesilsin  :) (push butonla rölenin bobinini enerjilendirirsin )
Bunu aynen ben de söyledim ama bir kapalı kontak butonun bana maliyeti nin ortalama 20 lirayı bulduğunu da söylemiştim  :))

Yanıt #17
basitçe yapabilirsin. Şöyle ki, mühür tabir ettiğin aradaki bağlantı var ya, minik bir kablo diyelim, onu transistör ile yapacaksın. herhangi bir npn transistör, bc237, 238, 547, 548; 2n4401, 3904 vs vs eline ne gelirse... butonu eksi ile beyz arasına koy. buton basılı değilken varsayılan durum lojik 1 olsun diye de pull up yap. yani beyz ile artı gerilim arasına 10k direnç koy. bitti. sana şematik olarak gün içinde çizim hazırlarım, göreceksin ki çok basit.

Yusuf hocam şu an elimde NPN olarak BC639 ve 547, mevcut.  Bir de BC308 PNP var.
Ayrıca:
TIC106M 5amper 600 volt SCR tristör
TIC106D 3,2A 400V tristör
BT152 20A 650V SCR tristör de mevcut.

10 K direnç de bol bol var Allaha şükür internetten sipariş vermek zorunda kalmayacağım demektir :)
Bağlantı şeklini bana gönderdiğiniz şema üzerinde gösterme imkanınız varsa süper olacak, eklentiyi kolayca yapabileceğimi düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Yanıt #18
şu an çok zaman bulamadım, el yordamı ile ekleme yaptım. anlaşılmayan yer olursa sorarsınız. üzerine x attığım bağlantı ayırılıp yerine transistör takılacak. transistörün yarım yüzü, yani yazı olan yüzü size bakarken sol baş kollektör orta beyz ve sağ taraf emiter ucudur. bc 547 için bu geçerli.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #19
şu an çok zaman bulamadım, el yordamı ile ekleme yaptım. anlaşılmayan yer olursa sorarsınız. üzerine x attığım bağlantı ayırılıp yerine transistör takılacak. transistörün yarım yüzü, yani yazı olan yüzü size bakarken sol baş kollektör orta beyz ve sağ taraf emiter ucudur. bc 547 için bu geçerli.
Elinize sağlık. Gerçekten minnettarım. Ülkemde sizin gibi güzel insanların olması gurur verici. Zaman ayırıp konu ile bu kadar ilgilenmiş olmanız   beni ne kadar mutlu etti bilemez siniz. Rabbim sizi de mutlu etsin.

Yeterince açıklayıcı olmuş. Eve gittiğimde deneyip son durum hakkında bilgi vereceğim. Tekrar teşekkürler. Yüreğinize sağlık Yusuf hocam.

Yanıt #20
Yusuf ustam kelimenin tam anlamıyla "harikalar" yarattınız..
Eliniz yüreğiniz dert görmesin inşallah.
BC 547 yi anlattığınız şekilde devreye ekledim. Önce çalışmadığını görünce üzüldüm, ta ki transistörü yanlış yere eklediğimi fark edene kadar :D Bir konu hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayınca böyle olabiliyor malesef..

Her şey için çok çok çok teşekkür ediyorum.
Zaman ayırdınız, emek verdiniz. Rabbim gönlünüze göre versin inşallah güzel yürekli insan.
Emeğiniz geçti. Hakkınızı helal edin, Allah'a emanet olun.
Memleketin sizin gibi güzel insanlara ihtiyacı var. Hoşçakalın ve böyle güzel kalın.