Ana içeriğe git
Konu: Chromium Kullanın, Dertleriniz Bitsin ;) (77 Kez okunmuş)

Chromium Kullanın, Dertleriniz Bitsin ;)

Merhaba okuyucu. Reklam gibi bir başlıkla karşındayım.

Yıllardır Firefox kullanmaktaydım ve son derece memnundum. Cümleden anlayacağınız gibi artık kullanmıyorum. Kullanamıyorum ki kullanayım. Sizde de aynı sorın var mı bilmiyorum ama son zamanlarda gerek windowsta gerekse linux dağıtımlarında mozilla ile ciddi sıkıntılar yaşamaya başladım. Daha bir ay dolmadan ard ardına gönderdiği güncellemeler ve son zamanlarda 57. sürümle beraber tarayıcısının iyice içine eden mozilla, nasıl yaptı bilmiyorum, iyice sorunlu ve tarihin gelmiş geçmiş en yavaş tarayıcısını sunmayı başardı.

Kendi başımdan geçen hikayeyle başlayarak konuyu "chromium kullanın"la bitireceğim.

Firefoxa tam alıştım, istediğim özellikleri yükledim derken bir format ile yeniden kurduğum tarayıcı, eski eklentileri beğenmemeye başladı önce. Ben çok eklenti kullanırım, lazım çünkü. Neyse efendim, zaman geçip habire güncelle babam güncelle derken bazı eklentiler çalışmamakta inat ededursun, günden güne yavaşlamaya başladı. Tıklıyorsun, açılışı çok uzun sürüyor. Sayfalar arası gezintide, yeni bir siteye bağlanmada, yeni sekme açmada muazzam bir kasıntı...

Allah'ım çıldırıcam!..

Bir gün masaları bir açtık, anam, düşünüyor, düşünüyor, düşünüyor...

Ula ne oliy?

Bir türlü google açılmıyor. Bir de baktık, güncellemeler açık, arkaplanda güncelleme almış bu p...k, quantum sürüme mi ne geçmiş.

Quantum... Sanki deterjan satıyorlar.

Anasayfasına gider bakarsanız her yazılım kuruluşunun klasikleşmiş "papağan replikleri"ni görüyorsunuz:

"daha hızlı! daha az kaynak tüketimi! daha güvenli!.."

Donanımları farklı ayrı ayrı bilgisayarda denedik, cık ı-ıh yalan...

Gel gelelim google bir türlü gelmiyor, düşünüyor, düşünüyor, düşünüyor...

Kaldırıp yeniden kurduk, olmadı. Eski sürüm indirdik kurduk, eski sürüm de sapıttı. Bir kenarda kaldırma ustası program "revo uninstaller"im duruyordu. Onunla derinlemesine kaldırma yapıp ciğerlerine kadar temizledik bilgisayarı. Yeni sürümü indirip kurduk. Hah, tamam şimdi açılıyor. Meğer eski sürüm üzerine güncelleme yoluyla kurmak yaramıyormuş.

Ama bir sorun var. Olmuyor, olamıyor. Yavaş be kardeşim. Yürümüyor iş. Bir sıkıntı var. El freni çekik kalmış araba gibi bir ıkıntı bir sıkıntı... Gidiyor gitmesine ama gazı kesince duruyor.

Neyse kendi bilgisayarımda böyle çırpındım durdum bir süre. Sorunun çaresini araştırdım ama yok. Ben de opera denedim. Fena değil. Onun da ayarlarını kullanmak zor. Sol elinle sağ kulağını kafanın etrafından dolaştırarak tutuyorsun. Eklentiler konusunda zayıf. Olmaz...

Chrome kurdum istemeye istemeye. Arkadaş, olmuyor. Tamam firefox kadar sıkıntılı değil ama ard ardına iki üç sekme aç, bu defa hem sistemi kasıyor, hem de yığılıp kalıyor.

Allah'ım hala çıldırıcam.

Ha uğraşırım öteee, ha uğraşırım beriii, yok.

Dur dedim, chromium diye bir tarayıcı vardı. Chrome ile aynı sayılır ama bu full açıkkaynak kodludur. Google bu chromium'u alır, dener, daha sonra başkalarına açıklamaktan kaçındığı bazı kapalı kodlu şeyler ekleyip chrome diye piyasaya salar. İndirip kurdum Chromium'u.

Anam! Bu ne leeeeynnn!?  :o

Hızdan uçuyor. İstediğin kadar sekme aç, bana mısın demiyor. İndirme bindirme tamam. Siteler arası gezinme, link açılış hızı, sorunsuz site görüntüleme o da tamam... Daha evvel kimilerinin "linux mint'ten kaynaklandığını sandığı" forumlardaki resimleri göstermeme sorunu bitttt!!! O sorun mozilla'danmış. Şu aralar şu aşağıdaki işe merak saldım, çok da güzel arşiv yaptım:

Ohh bee...

Diyeceğim o ki, düşünmeyin. Deneyin, beğenmezseniz kaldırın. Ben rahat ettim siz de işkence çekmeyin.

Chromium kullanın, hoşçakalın.

neyüdüğü belirsiz site(kendi sitesinde download kısmını bulamadım):
https://chromium.woolyss.com/download/tr/
Daha güvenilir site:
https://www.gezginler.net/indir/chromium.html
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Chromium Kullanın, Dertleriniz Bitsin ;)

Yanıt #1
google cromu epeydir kullanıyorum. dediğin gibi art arda sekmelerde çok kasıyor ve rami de çok kullanıyor. cromium ise ilk defa duydum hemen indirdim bakalım sonucu nasıl etkileyecek :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #2
Öneriler bilimsel olmayınca dedikodudan öteye gitmeyecektir.
Bu öneri de forumlardaki AMD mi İNTEL mi tartışmaları gibi dayanaktan yoksundur.
Bir web tarayıcısı belli kurallar dahilinde çalışmaktadır. Bu kuralların en önemlisi ise tarayıcıyı çalıştırdığımızda, aktif olması gereken eklentilerdir.
Bu eklentilerin tarayıcı tarafından desteklenmesi, ve web içeriğinde gerekli hallerde çalıştırılması gereklidir.
Aksi takdirde açılması gereken site açılamayacak ya da eksik açılarak, sayfanın düzgün görüntülenmesine engel teşkil edecektir.
Kendi tarayıcım ve bazı eklentiler.

Görüldüğü üzere bazı eklentiler aktif, bazıları ise kullanıcı denetimindedir.
Yani riskli bir eklenti çalıştırılmak istendiğinde, kullanıcı bu uyarıyı alacak ve gerekirse o uygulamayı çalıştırmayacaktır.
Bir ikinci husus ise hız olayıdır.
Web tarayıcılarındaki hız olayı o tarayıcı ile veya bu tarayıcı ile ölçülemez.
Hıza etken olan en büyük faktör eklentilerin çalıştırılabilmesi için geçen yüklenme süresidir. Tarayıcılar bu konuda hiçbirşey yapamazlar. Sadece kullanıcıların ve web sayfasının gereksinim duyduğu eklentileri çalıştırmak zorundadırlar.
Örnek resimde JAVA uygulaması ile çalışan bir web içeriği görüntülenmiştir.
Bir java eklentisinin çalışabilmesi için içeriğin özellikleri doğrultusunda belli bir data yüklenilmesi zorunludur. Bu dataların yüklenilmesi web hızına doğrudan etkili olduğu için direk bağlantı hızını etkilemektedir.

Resimde görüldüğü üzere bu web sayfası java kullanmakta olup, güvenli giriş protokolüne sahiptir.
Hız testi ise web sayfasının ana serveri ile iletişim hızımızla doğrudan ilişkilidir. Bu ilişki ise PING denilen ölçümlerle doğrulanabilir.
3G net bağlantısının izin vermiş olduğu PING süresi doğrultusunda, bu sayfaya erişimimde herhangi bir sorun saptamadığı açıkça görülmektedir.
Bir diğer mesele ise web tarayıcılarının RAM kullanım gereksinimidir.
Her uygulama çalışabilmeleri için sistem hafızasından belli bir miktar RAM ayırmak zorundadır. Sistem hızımıza bağlı olarak RAM kullanımı değişim gösterecektir. Yani anakart veriyollarımız ne denli hızlı ise o denli az RAM kullanımı ile uygulamayı çalıştırabilmekteyiz.
Ama anakart veriyollarımız sağlıklı yapılandırılmamış, uygulama bütünlüğü iyi konfigure edilmemiş ise, gerek RAM kullanımı gerekse işlemci kullanımı değişiklik göstererek sistem hızımızı doğrudan düşürecektir.
Örnek olarak birçok sekme açık olan web içerikleri doğrultusundaki RAM kullanımı bilgilerini veriyorum.

Görüldüğü üzere sadece 222MB lık bir kaynak kullanımı sözkonusudur ki, bu kadarcık kaynağın sözkonusu edilmesi son derece yanlıştır.
Yesin kardeşim 222MB yesin. Acıkmıştır :D  

Yanıt #3
yamyam abi tarayıcı teman güzelmiş  ;D  ;D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #4
Konu baştan aşağı yanlış anlaşılmış ve yanlış varsayımlar ve önyargılar üzerinden gitmiş. Verilen bilgiler ise başka bir konu ile ilgili veya yanlış.

Edit: vazgeçtim konu kısırdöngüye girecek (yazığım yazıyı sildim)
-----------------------------------------------------------
Sonuç.
Kullandığınız eklenti sörf hızınızı ekleyebilir. Son zamanlarda yapılan yeni güncellemeler ve web tasarımında kullanılan yeni teknolojiler kullanıcıların daha fazla kasılmasına neden olabiliyor. Youtube gitgide bozdu. tasarımsal olarak rezil ve kullanışsız hale geldi.

Her tarayıcının kendince bir çalışma prensibi olabileceği gibi bunlar hıza etki edebilir. Kullanıdğınız tarayıcı eklentilerinin gezinti hızını etkilemesi doğal ve bilinen bir şeydir. Bu nedenle sadece gerekli eklentileri aktifleştirip, sık kullanmadığınız eklentileri geçici olarak susturabilirsiniz.

Chromium tarayıcısının görsel arayüzü google chrme ile aynıdır. Chrome kullanıcısıysanız zorluk çekmezsiniz. Eklenti yükleyeceğiniz zaman direk gider chrome mağazasına bağlanır oradan kurar. Eklentilerin çoğu uyumludur.

Son zamanlarda web tarayıcılarının bilmediğim nedenlerden dolayı iyice şişip ağırlaşmasından dolayıdır ki ben size chrome denemenizi öneriyorum.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #5
Yanlış anlaşılma olmaması için...
Konu baştan aşağı yanlış anlaşılmış ve yanlış varsayımlar ve önyargılar üzerinden gitmiş. Verilern bilgiler ise başka bir konu ile ilgili veya yanlış.
Önerilen tarayıcının teknik verileri ekran görüntüleri ile sunulmalıdır.
Eklenti ve eklenti desteği delillerle sunulmalıdır.
Keza bir tarayıcının tercih edilmesinin yegane sebebi hız olmayabilir. Güvenlik başta olmak üzere, birçok unsurlar detaylandırılarak açıklanabilmelidir.
Bunlardan sonra....
Aha bu tarayıcı süper hızlı, harika gıbızlanıyo, köfte bile yapıyo gibi ibareler yerine,...
Tercih etmek isteyen arkadaşlar için önemli görülen üstünlükleri belirtilerek test edilmesi ve dahilinde kullanım için önerilmesi daha akla yatkın olacaktır.
Benim firefox anlatımımda, bu tarayıcı arkadaşlara önerilmemiştir. Sadece bazı kıstaslar gereğince örnek olarak sunulmuştur.
NEDEN?
Dikkat edilirse örnek vermiş olduğum tarayıcı 50. sürümdür. Yani eski bir sürüm.
Bunu kullanmamdaki yegane sebep firefox tarayıcısı 52.0 ve üzeri versiyonlarda kesinlikle java eklentisine desteğini kesmesidir.
İyi de kardeşim, ben java destekli tarayıcı istiyorum. Tek eğlencem java destekli bir oyun olup, online olarak zaman zaman girip çeviriyorum. Chrome ve diğer çoğu tarayıcılar zaten java desteğini uzun süre önce kesmiş idiler.
Naapayım öyle tarayıcıları.
İnternet explorer adlı windows tarayıcısı java desteğine devam etmektedir. İlla windows mu kullanayım. GED ULA :D  
Eğer kunu içeriğinde önerilen tarayıcı, java uygulamasına destek veriyorsa, seve seve kullanırdım. Ama biliyorum ki bu tarayıcının da java desteği bulunmamaktadır. Opera tam destek vermekte idi ama son zamanlarda bu tarayıcı da azıtmış durumdaydı.
ÖZETLE:
Bir öneri bu gibi açıklayıcı şekilde olmalıdır. Ki kişiler kendi kriterleri doğrultusunda benimseyip gerekirse kullanabilsin.