image

Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (1190 Kez okunmuş)

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #90
anlaşıldı hocam. o zaman bu ton kontrolü tda2822 devresinde test edeceğim.  preampli bir devre şart oldu şimdi :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #91
yukarıdaki pasif ton filtre devresi denemesini bu gün yaptım amfi devresi olarak tda2822m devresi kullanıldı.
Sonuç: ses kazancı çok fazla düşük. bas çok az artıyor.  amfi devresi orjinalde yüksek seste daha iyi bas veriyor.
tiz. yeterli seviyede çalıştı.  test için girişler 100k dirençle başlandı. en net bass ve ses 10 k  dirençlerle oluyor. Yamyam abinin dediği gibi bu pasif ton filtre devreleri mevcut sesi çok kıstığı gibi bu kısık ses üzerinden bası ve tizi de kısık ve güçsüz oluyor.    ortaya keşke yapmasaydım tarzında buruk bir gülümseme çıkıyor :o  yapacak olan amatör arkadaşlar boşuna uğraşmasın kazancı yok. Aktif ton kontrol devrelerine yönelin derim.

Diğer bir konu bizim devrede ses sistemi açıkken pc yi kapattığımda ses bozularak azalıp kayboluyor @Mr_YAMYAM  abi. besleme kondansatörü 2200 uf 35v bunu 4700uf yapsam bu sorunu çözermi ?
bir diğer konu ; yapmış olduğum basit devre denemelerinde  genelde doğaçlama takıldım.bu konu hakkında pek bilgi bulamadım Amfi ses girişlerinde koyacağımız veya koyduğumuz direnç değerleri neye göre belirlenir. mesela 100k ile 10 k etkisi nasıl olur ses girişinde, bu durum neyi etkiler. veya 100 uf kondansatörler 470 uf olsa neye etki eder? bu konudaki bilgilere acayip açlığım var  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #92
Araştırma konusu ve ödevi.
bir diğer konu ; yapmış olduğum basit devre denemelerinde  genelde doğaçlama takıldım.bu konu hakkında pek bilgi bulamadım Amfi ses girişlerinde koyacağımız veya koyduğumuz direnç değerleri neye göre belirlenir. mesela 100k ile 10 k etkisi nasıl olur ses girişinde, bu durum neyi etkiler. veya 100 uf kondansatörler 470 uf olsa neye etki eder? bu konudaki bilgilere acayip açlığım var  :D

R-C rezonans devreleri ve hesapları.

Yanıt #93
yukarıdaki pasif ton filtre devresi denemesini bu gün yaptım amfi devresi olarak tda2822m devresi kullanıldı.
Sonuç: ses kazancı çok fazla düşük. bas çok az artıyor.  amfi devresi orjinalde yüksek seste daha iyi bas veriyor.
tiz. yeterli seviyede çalıştı.  test için girişler 100k dirençle başlandı. en net bass ve ses 10 k  dirençlerle oluyor. Yamyam abinin dediği gibi bu pasif ton filtre devreleri mevcut sesi çok kıstığı gibi bu kısık ses üzerinden bası ve tizi de kısık ve güçsüz oluyor.    ortaya keşke yapmasaydım tarzında buruk bir gülümseme çıkıyor :o  yapacak olan amatör arkadaşlar boşuna uğraşmasın kazancı yok. Aktif ton kontrol devrelerine yönelin derim.

Diğer bir konu bizim devrede ses sistemi açıkken pc yi kapattığımda ses bozularak azalıp kayboluyor @Mr_YAMYAM  abi. besleme kondansatörü 2200 uf 35v bunu 4700uf yapsam bu sorunu çözermi ?

Ben entegresiz bir ton kontrol devresi duymadım :D Bir sinyalin yükseltilmesi gerekiyor ise muhakkak transistör ve ya entegre şart ;)

Yanıt #94
@Mustafa281  hocam pasif ton kontrol genelde ucuz 2 artı 1 sitemlerde oluyor bende sonucu merak ettiğimden denedim :) ama siz denememiş varsayın  ;D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #96
Gavga etmeyin ayırmam.
Tekniğin ilmine iyi aşina olursanız, herhangi bir devre ile isteğinize ulaşabilirsiniz.
Pasif ton tontrollerde kazanç olmadığı bellidir. Ancak kullanıcı geniş bandlı bir yükseltici kullanıyor ve dinamik alanı yeterince güçlü bir sisteme sahipse, gereği halinde pasif ton kontrol gibi devrelerle bazı kontrolleri yapabilir.
Burada amaç sadece belirli frekansların genliğini düşürmektir.
Bu konu içeriğinde böyle bir uygulama uygun olmasa da uygun olabilecek bir sürü uygulama söylenilebilir.

Yanıt #97
Gavga etmeyin ayırmam.
Tekniğin ilmine iyi aşina olursanız, herhangi bir devre ile isteğinize ulaşabilirsiniz.
Pasif ton tontrollerde kazanç olmadığı bellidir. Ancak kullanıcı geniş bandlı bir yükseltici kullanıyor ve dinamik alanı yeterince güçlü bir sisteme sahipse, gereği halinde pasif ton kontrol gibi devrelerle bazı kontrolleri yapabilir.
Bu konu içeriğinde böyle bir uygulama uygun olmasa da uygun olabilecek bir sürü uygulama söylenilebilir.

Gavga etmeyin ayırmam.

İnternette tonlarca ton kontrol devreleri mevcut ilmine göre yapılmayacak ise birisi seçip yapılabilir ama iş profesyonele girecekse ilmine uygun tasarlanip kullanılmalıdır.

Yanıt #98
İnternette tonlarca ton kontrol devreleri mevcut ilmine göre yapılmayacak ise birisi seçip yapılabilir ama iş profesyonele girecekse ilmine uygun tasarlanip kullanılmalıdır.
tda1524 uzerine calisiyorum abi. Semayi oldugu gibi cizdim umarim sorun cikmaz 🤔😀
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #99
tda1524 uzerine calisiyorum abi. Semayi oldugu gibi cizdim umarim sorun cikmaz 🤔😀
TDA1524 güzel bir preamlifikatör entegresi en güzel özelliği stereo pot değil de mono potansiyometre ile ayarlanabilmesi LM serisinde ise LM1036 var ki biraz sıkıntılı entegre en son 10 tl civarlarındaydı şimdi çoktan pahalanmıştır geçen malzeme almak için gittiğimde TDA1562'nin fiyatını sordum sormaz olaydım 86 tl olmuş canavar gibi entegre elektronik devreler hobi olmaktan çıktı artık

Yanıt #100
aynen hocam. çok pahalı memlekette herşey. elektronikte olduğu gibi ahşap işleri de çok pahalı. elimde 1 adet tda1524  almıştım. sıkıntısız çalıştırabilirsem bir kaç yedek yapıp kenara atayım diyorum. entegreyi 9 tl ye aldım. lm1036 ise 14tl civarı.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #101
ŞU zamanda hurdacılar bizim can damarımız hep öyle oldular fakat şuan cok daha önemli ekonomik krize doğru gidiyoruz heralde ne olacak böyle bilmiyorum.

Hayatımda yapmadığım işleri yapmaya başladım direnci bile hurda malzemelerden söker oldum :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #102
@Mr_YAMYAM abi nasılsın.
bizim ta7240 devresi gayet sessiz ve güzel çalışıyor. lakin internette video izlerken özellikle yotubede video değiştirirken pıt  diye hoparlöre elektrik verir gibi ses çıkıyor. bunu hem video kapanırken hemde video açılırken yapıyor. yani. videoyu kapatınca pıt ve yeni video başlarken pıt. ( pat demiyorum ses çok yüksek değil :) )  sorun ne olabilr acaba.

birde hoaprlörü kapatınca sesin azalarak kapanması için devreye ne gibi bir geliştirme yapabilirim.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #103
@Mr_YAMYAM abi nasılsın.
bizim ta7240 devresi gayet sessiz ve güzel çalışıyor. lakin internette video izlerken özellikle yotubede video değiştirirken pıt  diye hoparlöre elektrik verir gibi ses çıkıyor. bunu hem video kapanırken hemde video açılırken yapıyor. yani. videoyu kapatınca pıt ve yeni video başlarken pıt. ( pat demiyorum ses çok yüksek değil :) )  sorun ne olabilr acaba.

birde hoaprlörü kapatınca sesin azalarak kapanması için devreye ne gibi bir geliştirme yapabilirim.
İşletim sistemi, PC ve donanımlarla ilgili sorunlar.
Benzer sorun benim sistemde linux NANE kullanırken yapıyordu. Kodekleri yükleyince düzelmişti.
Hoprlörü kapatınca ses azalarak kapanmaz. Ampliyi kapatınca azalarak kapansın istiyorsan, ana besleme kondansatörünü yükseltmelisin. Örnek 10.000uF
Voltajın düşmesi esnasında belli bir değerde ses bozularak kapanacaktır.

Yanıt #104
teşekkür ederim elimde birtane 10000 uf 16 v var onu takıp deneyeceğim. işletim sistemini yeni kurdum. muhtemelen ondandır dediğiniz gibi. uygulamaları yapıp sonucu yarın yazarım.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE