Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (796 Kez okunmuş)

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #45
estafirullah @seron  hocam olur mu öyle şey . ne yapıyorsam sayenizde öğrendim.  foruma  gireli 2 ay olmadı bilgim nerdeyse hiç yoktu.  şimdi ucundan kaptım ya gerisi gelir inşallah. devre güzel oldu teşekkür ediyorum. iyiki varsınız.  hakkaten entegre hakkında internette pek bir bilgi yoktu arşiv iyi oldu. hepinizden allah razı olsun
Verilen dökümanları layıkı ile inceleyip bir PCB yi basmak, malzemeleri de yerli yerine koyup lehimlemek bile bilgi birikimidir.
En azından ben leb dediğimde sen işi bitirdin. HÖT dediğimde devreyi hörül tısıl çalıştırdın.
Senin gibi kişilere yardımcı olabilmek, emeklerimin boşa gitmediğini görerek bizlere mutluluk vermektedir.
Ben forumlarda kondansatörün değerini bilemeyen kişileri de gördüm :D

Yanıt #46
Düzenlenmiş TA7240 devremiz hazırlanmıştır.
Devremize loudness ilavesi eklenmiş olup, 1 ve 2 no ile belirtilmiş iki kontağın kısa devre edilmesi ile devreye girmektedir.
Ayrıca daha önceden belirtilmiş olan aksaklığımız, vidalanmaya engel malzemeler uygun yerlere çekilmiştir.
Loudness aktivitesinin efektif olabilmesi için giriş empedansının yükseltilmesi gerekmiştir.
Giriş empedansının yükseltilmesi roll-off frekansında avantaj sağladığı gibi, gürültülere daha açık hale geldiğinden, montajımız daha hassas hale gelmiştir.
Haliyle SHIELDING tekniği bu uygulamada önem arzetmektedir.
Bu sebeple sistem kazancı dorultusunda, olası gürültü faktörlerinin görülmesi durumunda, nasıl bir yol izleneceği uygulamanın bitirilmesi ve montajının yapılmasından sonra hesaplanacaktır.

Yanıt #47
Elinize sağlık @Mr_YAMYAM  hocam.
Kısmetse yarın devreyi basıp test edeceğim. Loudnes için küçük bir anahtar takacağım. tasarım harika olmuş.  SHIELDING tekniği (Ekranlama ) dediğimiz olayın önemine binaen ses giriş kabloları için ekranlı kablo kullanacağım. devreyi önce açıkta sonra da metal bir kutuya montaj edip testi tamamlayacağım.  kafama takılan bir şey var müsadenizle. bir önceki devrede osilasyonu önlemek için  yaptığımız düzeltmede çıkış kondansatörlerini iptal etmiştik. (0.1uf olanları) bu devrede yine kullanayım mı. ya da kullanayım yine osilasyon olursa iptal ederim.
bu arada ahşabı çok seviyorum. bu nedenle  devre için hazırlanan metal kutuyu ahşap içine koymak istiyorum.
akşam bir taslak hazırlamıştım.
asdasd

farklı bir tasarım olarak ise devreyi metal bir kafes içine alıp ve bu kafese devrenin sıfır noktasını ve taoparğı şaselesem bunu da ahşap ile kutulasam yine ekranlama yapmış olurmuyum?
 örnek: asd
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #48
0.1uF kondansatörler benim kanaatim doğrultusunda konulmuştur.
Mantıken hoparlör akımı sistem şase noktasına akmaktadır. Ancak elde edilen tüm şemalarda, bu kondansatörün bir tanesinin artı uca bağlandığı görülmüştür.
Bu tür bir uygulamanın sebepleri bilinmediğinden dolayı bir şüphe oluşmuş, bundan dolayı da haricen iki adet kondansatör bilindik şekilde bağlanacak şekilde tasarım yapılmıştır.
Bu iki uygulama birbirleri ile uyuşmayabilir. Çünkü yük üzerinde oluşabilecek olası osilasyonların neden bir tanesi artı beslemeye verilmiş olduğu bilinemediğinden, orijinal uygulama ile sonraki uygulamanın aynı anda kullanılması durumunda, ne tür bir aksaklık olacağı kestirilememektedir.
Bu ancak osiloskop ile test edilebildiği için, uygulamayı test ederek en uygun bağlantıyı yapmak sizlere kalmaktadır.
Tavsiyem öncelikli olarak şemadaki şekilde bağlanması, test etmek isterseniz de orijinalleri sökerek benim ilave ettiğim kondansatörleri kullanmanız yönündedir.
Ciddi bir test yapmak isterseniz, elinizde osilaskop olması gerekmektedir.
Ancak elinizde TRUE RMS ölçebilme kabiliyetli bir AC voltmetre bulunuyorsa, bu ölçü aleti ile, sistem boşta çalışırken yük üzerindeki gerilimi ölçmek suretiyle test edebilirsiniz.
Boşta ölçümde herhangi bir gerilim görülüyorsa, kulak ile algılanamayan bileşenler osilasyon yapmaktadır diyebiliriz.
Bu gerilimin belli bir seviyesi olup, amplifikatörümüzün gürültü seviyesi (NOISE) de bu ölçümde kendisini gösterecektir.
Takribi 5-10mV luk bir gerilim bu amplideki gürültü seviyesi için bir referans teşkil edebilir. Daha yüksek gerilimler ölçülmekte ise kesinlikle osilasyon var demektir.
Tahta kutu kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak havadan yayılan elektromanyetik dalgalar için devrenin bir metal aksam içerine alınması gerekebilir.
Bu unsur teknikte kaçınılmaz bir gerçek olduğu için devreyi bu tekniğe uygun olarak tasarlamıştım.
AC giriş uçlarının hemen yanındaki büyük PAD'e 3mm lik uç ile delik delinerek metal aksam'a irtibatlanması gereklidir.
Böylece metal aksam üzerindeki elektromanyetik akımlar en kısa yoldan sistem sıfır noktasına gidecektir.
Potansiyometrenin de metal aksam içerisinde bulunması zorunluluğu olduğu için L şeklindeki bir metal plaka son derece işlevsel olacaktır.
Elektronik devre kartının daha iyi shield'lenmesi istenirse, devre kartının üzerine de bir metal plaka yapılabilir ve kenarları kapatılabilir. Ancak tahta kutu içerisinde komple bir metal kutu yapılarak montaj yapılacaksa, tek yapılması gereken şey, şase PAD'inin metal aksama vidalanmasıdır.

Yanıt #49
SHIELDING

Yanıt #50
tasarımı bu şekilde düşündüm hocam. dediğiniz gibi sadece devreyi kçük bir metal kutuya koyup şaseledikten sonra ahşap kutuya montaj ederim. asd

yeşil alan da metal
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #51
Verilen dökümanları layıkı ile inceleyip bir PCB yi basmak, malzemeleri de yerli yerine koyup lehimlemek bile bilgi birikimidir.
En azından ben leb dediğimde sen işi bitirdin. HÖT dediğimde devreyi hörül tısıl çalıştırdın.
Senin gibi kişilere yardımcı olabilmek, emeklerimin boşa gitmediğini görerek bizlere mutluluk vermektedir.
Ben forumlarda kondansatörün değerini bilemeyen kişileri de gördüm :D

bu arada övgünüz beni ziyadesiyle mutlu etti. çok sağolun hocam. daha sizden öğreneceğimiz çok şey var. hoca iyi olunca bize de güzelce öğrenmek düşüyor. Allaha emanet olun.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #52
tasarımı bu şekilde düşündüm hocam. dediğiniz gibi sadece devreyi kçük bir metal kutuya koyup şaseledikten sonra ahşap kutuya montaj ederim. asd

yeşil alan da metal
Kablo karmaşası dışında mantık dışı birşey yok :D
Alt montaj metal plakaya yapılacaksa hiç sorun olmaz. Hatta devre kazancı gözönüne alınırsa üst metale de gerek olmayabilir.
Ancak pot'un metal şaseye irtibatı şarttır. Aksi takdirde potu çevirirken elimizdeki gürültülerden etkilenebilir.
Eğer pot metal şaseye vidalanmazsa potun şasesinden kalın bir tel ile sistem sıfır noktasına irtibatlanması iyi olacaktır.
Bazı cihazlarda bunu görmüşsünüzdür.
Kutulamadaki bir önemli unsurdan da bahsetmek istiyorum.
Giriş konnektörü ve şaselenmesi.
Bu ampliye mutlaka bir giriş konnektörü yapılmacaktır. İşte bu giriş konnektörünün de şaselenmesi kuralları vardır ve çok önemlidir.
Giriş konnektörünün belirlenmesi ve resimlerle gösterilmesi halinde önerilerde bulunabilirim.

Yanıt #53
 :)  :)  potu da alıyorum kafese hocam.  Anladım :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #54
Bozuk Şerit Led trafosu bulabilirsen, delikli üst kapağından çok güzel kafes olur. Veya komple metal şaseyi kullan...

Yanıt #55
Bozuk Şerit Led trafosu bulabilirsen, delikli üst kapağından çok güzel kafes olur. Veya komple metal şaseyi kullan...
guzel fikir memleket hocam.  Bir tane tasarliyorum olmaz ise dediginiz gibi yaparim.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #56
Ferhat Dayı kafesi.
Bizim komşu köyden Ferhat Dayı icadetti onu.
Sonra gavurlar kaçırdı herifi. Projesini de çalıp Ferhat Dayı Kafesini > Fara-day Kafesi yaptılar.
 :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #57
 :o  :)  :)  :)  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #58
@Mr_YAMYAM  hocam. loudness için 1 ve 2 nolu kontağı kısa devre yaptıracağız. şimdi 2 tane 1 ve 2 tane 2 nolu kontak var. 1 nolu bacakları aynı kabloda birleştirip ve 2 nolu bacakları da farklı kabloda birleştirip sonra bu birleştirilmiş kabloları (bu durumda iki kablo oluyor :) ) kısa devre yaptıracağım. doğru mu anlamışım. devreyi kurdum biir tek o kısım kaldı. son aşamada bir bilene sorayım dedim :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #59
Üstteki 1 ve 2 nolu uçlar sağ kanal.
Alttaki 1 ve 2 nolu uçlar sol kanal.
Çaktın mı vaziyeti.
1 ve 2 nolu uçları birleştireceksin sadece. İki ayrı kanalı birleştirirsen mono olur devre.