image

Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (1596 Kez okunmuş)

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #30
Hata sende değil bende :D
İnternetten şema edinirsem olacağı bu.

Şemaya dikkatli bakarsan 9 nolu uç çıkış yapılmış.
Halbuki 8 nolu uç çıkış olacaktı.
Bir de hoparlör çıkışındaki iki 0.1uF kondansatörü çıkart. Hem orijinalleri hem de benimkiler osilasyon yaptırabilir.

Düzeltmek için ...
9 nolu uca bağlı olan kondansatörün artı ucunu yani 9 nolu uca giden baskı devre yolunu kes.
8 ve 9 nolu uçtaki 100uF kondansatörü ters çevir. 1000uF kondansatörün artı ucunu entegrenin 8 nolu bacağına cumper ile birleştir.
NOT:
Devrenin tasarımı HUM MUMM veya benzer gürültülerin olmaması içindi. Demekki başarılı olmuş.
Yukardaki düzeltmeleri de yaparsan sanırım ısınma problemi de olmayacaktır.

Yanıt #31
Tesekkurler hemen dediklerinizi yapiyorum hocam.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #32
ŞÖYLE YAPACAKSIN.

Yanıt #33
Dedkklerinizi yaptim hocam.
9 nolu bacaga bagli 1000 ufluk kondansatorun + bacavina baglandigi yolu kesip buradan 8 nolu bacaga jumper attim, ckkislara giden 100nf kondansatorleri iptal ettim, 9 ve 8 nolu bacaga bagli 100 ufluk kondansatorlerin kutuplarini degistirdim..
Sonuc
Ses super. İsinma kesinlikle yok, bosta calisti 25 dakika osilasyon hok 25 dakika ful ses calisti ufak bir ilima mevcut. Jak cjkinca ben calisiyorum demiyor tis tis gayet guzel.
Devre elemanlarina dokununca pat kut sesi yok.
Filtre kismi gayet iyi hocam.  Ve herzamanki gibi guzel bir sonuc ..Elinize saglik @Mr_YAMYAM  hocam. 🙋🙋🙆👏👏

Video yarin yuklerim

XXX

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #34
Dedkklerinizi yaptim hocam.

Sonuc
Ses super. İsinma kesinlikle yok, bosta calisti 25 dakika osilasyon hok 25 dakika ful ses calisti ufak bir ilima mevcut. Jak cjkinca ben calisiyorum demiyor tis tis gayet guzel.
Devre elemanlarina dokununca pat kut sesi yok.

iŞTE BEN ADAMI.. Pardon yamyamı böyle döverim :D
Güle güle kullan gardaşım.
HAA UNUTMADAN NOT:
Son seste yeterli güç veriyor mu ? Son seste az da olsa bozulma olabiliyor mu. Olsa da normaldir.

Yanıt #36
iŞTE BEN ADAMI.. Pardon yamyamı böyle döverim :D
Güle güle kullan gardaşım.
HAA UNUTMADAN NOT:
Son seste yeterli güç veriyor mu ? Son seste az da olsa bozulma olabiliyor mu. Olsa da normaldir.
Yamyam abi cok guzel ses ayrica benimkinde son ses dagitiyirdu sizin devrede bu bozulma yok. Eline saglik bide ton kontrol olsa harika olurdu 😊😁 suan muzikle guduruyom catida 🙋

Not . Pcb de entegre bacaklari tam uymyor bacaklarin 6 tanesini egmek zorunda kaldim abi. Data dosyasinda 2.54 mm yaziyor. Ayrica engegrenin 1 nolu bacagina bagli 100n klndansator sogugucu vidasinin ustune denk geliyor. Yani orda kutu tip veya seramik kondsnsator sigmiyor . Pcb guncellerken buna da el ativerirmisiniz  🙏

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #37
Ton kontrol projem de vardı.
Sitede biryerlerde duruyordur.
Ama öyle bela bir devre ki, çok basit görünmesine rağmen yapabilen pek çıkmadı :D
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html
Yaf gardaş sen bile bakmışsın o konuya ya.
Yapamadın mı yoksa. ;D
Ama simetrik besleme gerekiyor. Elemanlar son derece hassas.

Eğer bulabilirsen eskilerden bir entegre vardı.
TCA740.
Bu entegre oldukça iyi idi. Yıllar önce yapmıştık. Bulabilirsen bir araştır. Ben de yardımcı olurum.

Not . Pcb de entegre bacaklari tam uymyor bacaklarin 6 tanesini egmek zorunda kaldim abi. Data dosyasinda 2.54 mm yaziyor. Ayrica engegrenin 1 nolu bacagina bagli 100n klndansator sogugucu vidasinin ustune denk geliyor. Yani orda kutu tip veya seramik kondsnsator sigmiyor . Pcb guncellerken buna da el ativerirmisiniz  🙏

Kesnlikle uyması lazım.
İnch hesabına göre çizdim ve hemen hemen tüm entegreler ve kondansatörler bire bir oturur.
Çizimde hata yapmış olabilirsin bilemeyeceğim. Çünkü benim yaptığım devrelerde hiç uyumsuzluk görmedim şimdiye kadar.
Yeni bir çizim için biraz zaman lazım. Benim PC ye yeni bir ekran kartı almıştım. Cila.. Pardon format çektim.
Güncellemeler ve ıvırzıvırlar ecik sürebilir.

Yanıt #38
 :)  :)  entegre sökme olduğundan bacaklar yamuk olabilir belki de ondan oturmamıştır.
sizin ton kontrole baktım abi de  besleme sıkıntısı  var birde iki ayrı devre  kutuya yerleştirme sıkıntılı :) ama yapamadın mı dedin ya :) işler değişti ilerde denerim onu ozaman :) olursa olur olmazsa çay demleriz derler ya :D  ama sizin ton kontrol devresi için 5-10 basamak daha çıkmam lazım daha erken benim için.
tca 740 ın fiyatları çok uygun ama muhtemelen sahtedir. bir ara gaza gelip aldığım bolca ne5532 var :) ta7240 ın sesi gayet iyi ama ecık bas olsa iyi olurdu  öyle tiz , balansa da gerek yok  abi.  elimde 65 wat 12 volt simetrik  trafo var geçenlerde sarmıştım  bunu kullanacağım bu devrede. 
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #39
Ecik bas istiyorsan o zaman ton kontrole gerek yok.
İyisinden bir LOUDNESS yap dadından yinmez.
Ama bu iş ecik garışık.
Senin ampli giriş empedansını yükselteceğiz. Roll-off frekansını ecik aşağılara çekeceğiz.
Sonra potu 100K yapıp bir de loudness devresi yaptık mı dadından yinmez.
Loudness için fazla elemana gerek yok. İki gondansatör iyisinden 4 tene de direnç yeterli olur.

Dur be aklıma geldi.
Ecik beklersen düzelteceğim devreyi loudnessli yaparım olur biter.

Yanıt #40
aa öyleyse daha kolay olur. tadından yenmez bir çalışma olacak sayenizde hocam. bekliyorum uyuyamam artık :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #41
Ecik beklemen lazım.
Daha bir yığın işim var.
Birkaç günden fazla ürebilir.

Yanıt #42
Tamam hocam.  Devre test icin sabaha kadar kisik seste acik kaldi hic isinmadi. Bende bu arada kutu yapiyorum ufak bir sey. Kolay gelsin hocam
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #43
Tamam hocam.  Devre test icin sabaha kadar kisik seste acik kaldi hic isinmadi. Bende bu arada kutu yapiyorum ufak bir sey. Kolay gelsin hocam
Tebrik ederim. Yapamaz diyordum beni yine utandırdın, Kazasker. Güle güle kullan. Foruma da güzel bir arşiv oldu. Devre arayanlara denenmiş delilli ispatlı güzel bir devre oluştu.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #44
Tebrik ederim. Yapamaz diyordum beni yine utandırdın, Kazasker. Güle güle kullan. Foruma da güzel bir arşiv oldu. Devre arayanlara denenmiş delilli ispatlı güzel bir devre oluştu.
estafirullah @seron  hocam olur mu öyle şey . ne yapıyorsam sayenizde öğrendim.  foruma  gireli 2 ay olmadı bilgim nerdeyse hiç yoktu.  şimdi ucundan kaptım ya gerisi gelir inşallah. devre güzel oldu teşekkür ediyorum. iyiki varsınız.  hakkaten entegre hakkında internette pek bir bilgi yoktu arşiv iyi oldu. hepinizden allah razı olsun
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE