image

Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (1824 Kez okunmuş)

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #15
Şimdi tekniğe daha uygun olmuş.
Ancak hoparlör şase uçlarını göremedim. Bunlar önemlidir.
Bir de giriş bağlantıların yanlış olmuş.
Haa bir de şu var.
Ana besleme kondansatörü entegreye yakınsa başka bir elektrolitik kondansatör kullanman gereksizdir.
Entegrenin bacaklarına yakın bir yerden beslemedeki polyester nF lık kondansatörü bağlasan yeterlidir.
Bir de şu mevzu var.
Şemada hoparlörlere bağlı 150nF lık kondansatörler vardı. Bunlardan birisi artı uca verilmiş.
Bu mantıken yanlıştır. Entegreye özel bir şey değilse her iki hoparlöre bağlı kondansatörleri aynı yerden şaseye vermelisin.
Bu kondansatörün durumunu iyice araştırmalısın.
Entegreyle ilgili PDF dökümanlarını araştırmalısın.
Ben bir iki döküman araştırdım.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/117671/TOSHIBA/TA7240AP.html
O kondansatör nedense artı uca bağlanmış. Mantığım almasa da özel bir uygulama olabilir.
PDF içerisinde örnek PCB çizimi de var

Yanıt #16
hoparlör şasileri bu şekilde yapmıştım. arada bir jumper var. başka yol bulamadım. şemada  biraz saptı çizimler. umarım sıkıntı olmaz :)
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #17
Hoparlör şaseleri çok önemlidir.
Bu uçların hiçbir yere bağlantısı olmadan direk ana kondansatörün ucuna gitmelidir.
Acele etmezsen sana bir PCB çizerim.
Bir iki gün sürebilir.

Yanıt #18
Hoparlör şaseleri çok önemlidir.
Bu uçların hiçbir yere bağlantısı olmadan direk ana kondansatörün ucuna gitmelidir.
Acele etmezsen sana bir PCB çizerim.
Bir iki gün sürebilir.

tamam hocam. o zaman sizin çizimi heyacanla bekliyor olacağım :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #19
TA 7240 entegresi için PCB çizimleri tamamlanmıştır.

Resimde görüleceği üzere bazı ek kompenentler göze çarpmaktadır.
Bunlardan en önemlisi, girişlerde yer alan 1K ve 47K dirençler ile 47pF lık kondansatörlerdir.
Bu elemanların temel görevleri girişimizde oluşabilecek yüksek frekanslı bileşenlerin kısa devre edilmesi ve giriş empedansının potansiyometreye bağlı kalmaksızın optimal seviyede tutulmasıdır.
İncelenen şemalardaki çıkışlarda bulunan 150-220nF gibi kondansatörler, bir hata olasılığına karşılık, çıkış konnektörlerinin yanına ayrıca konulmuştur.
Bu kondansatörler devreye takılırsa diğerlerinin takılmaması gerekmektedir. Diğerleri tercih edilirse, ilave edilenler kullanılmayacaktır.
Edinilen şemalarda bu kondansatörlerin değerleri farklılık göstermektedir. Ben optimal değer belirleyip 100nF olarak değiştirdim.
Dileyen şema değerlerine sadık kalabilir.
Ayrıca tasarımın bir de PCB LYT dosyasını sunuyorum. Dileyen arkadaşlar indirip kendilerine göre modifiye edebilirler.

Yanıt #20
Harika olmus. Elinize saglkk @Mr_YAMYAM  hocam. Beni gudurttunuz😀 Cikis kondansatorlerini sizin yaptiginiz ve mevcut eski semada ki sekilde farkli test etmis oluruz. Dun gece attigim semayi basmistim zaten.
Demek ki sifir noktasi boyle bisey olmali👍

Ayrica kopru semaya baslamistim. Bitirince onu da atarim. Muhtemel grunding ve diger hatalari gozden geciririz.😊
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #21
Senin çizdiğin devreyi basmışsan her iki devreyi de yapıp aradaki farkları test edebilirsin.
Benim devrede bir unsur daha var.
Bu entegre 50db üzeri kazanca göre tasarlanmış. Dolayısı ile şema da bu kazanç doğrultusunda verilmiş.
Ampli kazançlarının, özel bir durum yoksa bu kadar yüksek olması sakıncalıdır.
Bu yüzden ben iki adet 1K direç daha ilave ettim.
2 ve 5 nolu uçlarda görebilirsin.
Takribi 20-30db kazanç ldukça yeterli olacaktır. Böylece 1Vpp giriş gerilimi için son seste max gücü elde edeceksin.
Bu direncin değeri değiştirerek en ideal değeri bulabilirsin.

Yanıt #22
Ahanda devreyi test ettim. İlk anda sol cikis ses vermedi entegre bozuk diye yeniledim yine ayni ses yok. Hemen devre yollari ve elemanlari test ettim. En sonunda buldum sorunu.. Jak kablosu icinddki sol cikis kopmus 😀😀 2 saatimi aldi meret. Entegrenin Ses cikisi cok yuksek hocam. Telefondan yarim ses acamadim bile.  Burada sizin cizimdeki db sinirlamasi cok mantikli geldi simdi bana.Netlik iyi yaklasik 1 saat calisti. Sogutucu iyi ve buyuk olmali yoksa isiniyor baya. Asagida resimdeki deneme amacli sogutucu el yakmiyor ama tatli bir isi mevcut. Muzik kapali iken son ses acinca hoparlorden bana gore normal bir calisma sesi az da olsa geliyorv😀  ama jaki telefondan cikarinca baya hirilti var. Besleme olarak 12v pc ups kullandim.  Ayrica potsuz bastim devreyi test icin birde heyecann iste ☺
Yarin video atacagim.
XXXXX

bu arada sizin devreyi de bastim yarin montajlarim.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #24
Tebrikler.
Video yüklerken dönüştürerek küçültmeyi düşünür müydün? ;)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #25
Tebrikler.
Video yüklerken dönüştürerek küçültmeyi düşünür müydün? ;)
rica ederim. bende diyorum 7 saatte neyi yükledi bu diye demekki boyutu büyükmüş :)  düzelttim. uyarı için teşekkürler
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #26
rica ederim. bende diyorum 7 saatte neyi yükledi bu diye demekki boyutu büyükmüş :)  düzelttim. uyarı için teşekkürler

Güzel olmuş tebrikler :D bu arada imzan'dan Ötürü  Amatör telsizci olduğunu görüyorum TA2MFK 73's :)))
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #27
Güzel olmuş tebrikler :D bu arada imzan'dan Ötürü  Amatör telsizci olduğunu görüyorum TA2MFK 73's :)))
tesekkurler furkan hocam. Aynen her yonuyle amatorluge devam 😁😁 vakit ayiripta sinava tekrar grip Alfayi alamadim. Neyseki seneye siuresi doluyor 😊 amator telsizci olmana sevindim😍 hoscakal
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #28
@Mr_YAMYAM  hocam nasilsiniz
sizin devrede 2.2 uf yerine ne kullanabilirim. Bir tek onlar kaldi elimde 2.2 uf yok .
4.7 ufluk iki kutuplu kondansatoru bu sekilde baglasam olur mu ?
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #29
@Mr_YAMYAM  abi;
Sizin devrenizi kurdum. Eksik olan 2.2 ufluk capasitorleri temin ettim. Devre calisti.  Ses cok iyi , parazit yok
 Hum yok. Cizirti yok. Problem yok ama devre en fazla 10dk calisti. Cunku entegre asiri isiniyor yanar diye kapattim yine ayni... Sonra entegreden oldugunu dusundum yenisini taktim yine ayni isi var. Benim devreye taktigimdan daha buyuk sogutucu takmama ragmen 10 dakikada elimi yakiyor sogutucu...  İlk yaptigimiz devre dun sabaha kadar calisti ama isinmadi..Resimleri ekliyorum bir bakar misiniz . Hocam nerde hata yapmisim..
Kullanklan hoparlor 4 ohm. Devre de orjinal pcb de 4 ohm yaziyordu.
Kisa devre yok tek tek kontrol ettim
XXXXX

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE