Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat (796 Kez okunmuş)

TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

slm ustalarım.
geçen günlerde eskiden kampta kullandığımız bozuk megafonlar elime geçti. içini söktüm heyecanla birde ne göreyim kart üzerinde toshiba TA7240ap entegre var :)  hemen arayışa girdim bundan ne çıkar diye. data dosyasını indirdim. köprü 19w dual ise 6w ses çıkışı varmış.
asd

bu da data dosyasındaki test şemaları
asd

bu da benim çizdiğim baskı devresi :)  üstünde devre elemanları yok. programda aradım bulamadım :)
asd

bu ilk çizim denemem diyebilirim. şimdi size çok komik gelebilir :) gece 3 e kadar uğraştım. çıkarttım baskı aldım. birde ne göreyim pot girişi yok. zaten olsa da nereye bağlayacağımı bilemiyorum :) bu gün montajını yaparım bakalım ne çıkacak ...

birde 19w lık köprü projesi var o da bu. bunu zor yaparım gibi. şema çizmekte zorlanıyorum baya.
asd

bakalım ne çıkacak ortaya....

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Yanıt #1
TA7240 benim yıllar önce test ettiğim bir entegredir.
Oldukça kaliteli bir entegredir. O yıllarda bu entegre daha pahalı olduğu için hemen hemen aynı özelliklerde olan TA7227 entegresini kullanmakta idim.
Baskı devre ve entegrenin kazanç faktörü çok önemli olduğu için tasarıma çok kikkat edilmesi gereklidir.
Günümüzde bu entegrenin orijinalleri ne yazık ki temin edilememektedir.

Yanıt #2
Baski devrenin ve cizimin onemi dediginiz gibi cok onemli hocam. Ama daha onemlisi bu kabiliyet henuz bende yok  :) 
birazdan montaj yapacagim. Eger verimli olmazsa data dosyasinda ki kopru olandan 2 tane yapip birlestirmek gibi bir dusuncem var.
Birde nasipse pot yerlestireyim diyorum. Sayfada daha once paylastiginiz stereo pot baglantisini deneyecegim. Saygilar hocam
 (Elimde 2-3 tane fazla var dilerseniz size gonderebilirim )

baski ciktisi...
asd
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #3
Baskı devre tasarımında bazı grounding sorunları görülüyor.
Benim mesajlarımda dikkat edilirse bu grounding konusuna SAPLANTILI bir şekilde değinmekteyim.
Yıllar önce TA7227 ile uğraşırken GROUNDING konusunda ciddi sıkıntılarım olmuştu.
O yıllarda bu tekniğin ilmini bilmeden yapmış olduğum çoğu tasarım iyi çalışmış olsa bile, günümüzde binlerce sayfa dolusu döküman okuduktan sonra, artık belli bilgi seviyesine ulaşmış bulunmaktayım.
Bu bilgileri meraklı arkadaşlarımla paylaşarak onların da bilgilenmelerini sağlamak amacındayım.
Dilersen seni de yönlendirebilir, en iyi performansı alabilmen için yardımcı olabilirim.
Ancak bu iş guduruk derecede matematiksel ve bilimsel hesaplara dayandığı için, tek bir sayfa ile anlatabilmem mümkün değildir.
Sadece yönlendirerek doğru uygulamayı gösterebilirim.
Tasarlamış olduğun baskı devreden iyi netice alamazsan, birlikte iyi bir tasarım oluşturabilir, bu tasarımı da forumda paylaşıp, SİLAH ZORU ile blog sayfasına konulabilmesini sağlayabiliriz. Dilersen.
Baskı devreye şu an için ihtiyacım yok. Sağolasın. STK için yeterince yedeğim var elimde.

Yanıt #4
Grunding konusu hassas. Sizin daha once tavsiye ettiginiz kaynaklara goz atmistim. İngilizcem yeterli olmadigindan goz gecirdim  soyle. Ama uygulama da gorunce daha iyi anliyor gibiyim. Gecen gun eski bir ups trafosu soktum. 220 girisindeki topragi metal kasaya baglanmis. Ayrica kartin gnd si de farkli bir noktadan kasaya saselenmis. Yine soktugum kamera kayit cihazinda da durum oyle idi.  İsin diger bir puf noktasi ise metal kasa... Aslinda bu cizimde ilk yaptigim su sekilde idi gurunding icin. (Kirmizi isaretli yer ) dogru anlamismiyim ... ☺
asd
ama emanet gibi durunca sildim orayi. 😊

Entegre ise bu hocam orjinal gibi 🤔
asd
size gondermek istedigim entegre bu idi.

Sizinle calismak bir zevk hocam yardimlainizla  gelistirelim bu projeyi dediginiz gibi yapalim. Yalniz sema konusunda cok zayifim 🙄😇 Mevcut pcb yi henuz montaj edemedim. Bakalim nasil sonuclanacak yarin kismetse denerim.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #5
:D
Grounding konusu tek bir tel ile şaseye bağlantı yapmak değildir.
Esas hesaplanması gereken şeyler, bu hat veya hatlar üzerinde dolaşan akımlardır.
Bu sebepledir ki anlaşılması son derece güçtür.
Amatör arkadaşların kolaylıkla anlayabilmesi için metal şase uygulaması üzerinden konuyu anlatmaya çalışmıştım.
Çünkü metal şaselemede sistem sıfır noktası ile diğer devreler arasındaki direnç küçük olduğu için dolaşan akımların etkileri de çok azdır.
Ama senin devredeki ince bir bakır yolun direnci çok az değildir. Üstelik birbirlerini kesiyorlarsa farklı gerilim farkları da oluşmaktadır.
En doğru açıklama şudur.
Metal şase kullanımında besleme kondansatörünün şase ucu en kısa mesafeden metal şaseye vidalanmalıdır.

Yanıt #6
.
En doğru açıklama şudur.
Metal şase kullanımında besleme kondansatörünün şase ucu en kısa mesafeden metal şaseye vidalanmalıdır.

şimdi biraz daha iyi anladım  :o
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #7
devreye bir de pot ekledim ve bazı düzeltmeler yaptım. malzemeler de yerleşti :) potansiyometre doğru yerleşmiş mi bir bakarmısınız değerli hocalarım @Mr_YAMYAM , @Furkan41 , @seron , @asma . @Yusuf usta

resim bu:
asd

bu da pcb dosyası (rar)
asd

no: diyotlar 1N4007 olacaktı yanlış yazmışım ..
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8
Forumlarda bir gidişat var ki, amatör arkadaşları çıkmaza sürükleyebiyor.
Besleme devresini neden çıkış kartı üzerine yaparlar anlamıyorum. :D
Yani ayrı bir besleme devresi yapıp diğer devreleri ilmine göre beslemek çok zor mu acaba.
Eğer çıkış ampli dahilinde ton kontrol ve benzer ön devreler de kullanılacaksa beslemeyi çıkış modülü üzerine yerleştirmek son derece yanlıştır.
Başka devre yapılmayacaksa, besleme devresi genel kurallara göre hesaplanarak çizilmelidir.

Bazı önemli hataları belirttim. baskı devre çizimini yeniden yapmayı öneriyorum.

Yanıt #9
Ah şu Amatörler  ;D  ;D
tamam hocam devreyi yeniden yapacağım. ama kafamdaki karışıklığı gidermek adına... Tam anlayamadım bu mevzuyu forumda da sıkça geçiyor bu deyim  :o
besleme devresinin çıkış kartı üzerine yapılması durumu yani
asd
asd
hangisi hocam ?

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #10
Besleme devresi temel olarak bir köprü diyot ve bir büyük kondansatörden oluşmaktadır.
Grounding'in temel kuralı, tüm besleme akımları bu ana kondanstörün bir ucuna doğru akma kuralıdır.
Yani ana kondanstörü PİL gibi düşünürsek bir ucu ortak ground (Buradaki şaseler) diğer ucu ise besleme yani Vcc dir.
Vcc artı da olabilir eksi de kafan karışmasın. Günümüz tüm elektronik devreler silisyum teknolojisi olduğu için genelde eksi uç ortak şasedir.
İşte bu ortak şasemizin adı SYSTEM ZERO POINT olarak adlandırılır ve bu nokta ana kondansatörün eksi ucudur.
Bir cihazda bulunan tüm devrelerin akımları bu noktaya dönmektedir.
İşte buraya dönen akımlar birbirleri ile kesişirse (Özellikle Pre-GND ve PWR-GND) GROUND LOOP adı verilen bir döngü oluşur.
Bu döngü hem milivoltlar seviyesinde hem de mili amperler seviyesinde bile olsa giriş potansiyelini etkiliyorsa (girişe karışıyorsa) yükseltecin kazancı doğrultusunda yükseltilir ve karşımıza HUMM HIIRR GIIRR gibi ses şeklinde çıkar.
Eğer devremiz sadece bir çıkış devresi TA entegre ise besleme devresini aynı kart üzerinde yapmamızda sakınca olmaz. Ama devremizde ton kontrol gibi ön devreler de bulunacaksa o zaman besleme kondansatörümüz ampliye yakın olacağı için, ön devrelerin şase bağlantısını, bu kondansatörün eksi ucuna kadar yapabilmemiz zorlaşacaktır.
YAHU NOOLACAK BİR TEL ATARAK BİRLEŞTİRİRİZ diyenleri çok gördüm :D
İşte bu tel ne kadar kısa olursa olsun esasen bir bobindir. İletken gibi görünse de insanları kandırmaktadır. :D
BU SEBEPLE...
Eğer ampline ton kontrol yapacaksan ona göre devre hazırlayalım.
Yok ton kontrol olmayacak, ampliye direk sinyal girecek diyorsan ona göre devre hazırlayalım.
Hazırladığımız devremizi de grounding kurallarına göre hazırlayalım ki ilerde kavgamız olmasın :D  
Memleket arkadaşımızın yaptığı ampli bir örnek teşkil edecektir.
Konu içeriğini dikkatle yeniden oku. Gereken açıklamaları buradan yaparım.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

Bu konuda metal şase sistemi ve bazı anlatımlar var.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html

Bu devre LM3886 olmasına karşın, baskı devre tasarımına dikkat et.
Güç bölümünün şaseleri ile ön devrelerin şaseleri asla birbirlerini kesmemektedirler.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7705.0.html

Yanıt #11
Şu iki resim arasındaki tezatı açıklayabilene "bayat çay" ısmarlayacağım:

RESİM-1

RESİM-2

Kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #12

Eğer ampline ton kontrol yapacaksan ona göre devre hazırlayalım.
Yok ton kontrol olmayacak, ampliye direk sinyal girecek diyorsan ona göre devre hazırlayalım.
Hazırladığımız devremizi de grounding kurallarına göre hazırlayalım ki ilerde kavgamız olmasın :D 
Memleket arkadaşımızın yaptığı ampli bir örnek teşkil edecektir.

:) :) hiç kavga etmeyelim hocam.  ton kontrol istemiyorum sadece ses açıp kapama için bir pot girişi arzum :) sonra belki ton kontrol yapabiliriz.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #13
:) :) hiç kavga etmeyelim hocam.  ton kontrol istemiyorum sadece ses açıp kapama için bir pot girişi arzum :) sonra belki ton kontrol yapabiliriz.
O zaman baskı devreyi şu şekilde hazırla.
Ortaya bir pul koy. Bu pul metal şaseye vidalanacak şekilde olsun.
Bu puldan iki tane kalın baskı yolları ile L şeklinde şase yolları yap. L nin bir ucu direk entegreye gitsin diğer ucu da amplinin pot ve girişlerindeki ekipmanlara.
Örnek çizim.

Bu çizim aynı zamanda yukardaki TEZAT olarak yazılmış anlayışın açıklaması olup...
Pre state ground ile power state ground bağlantılarının birbirlerini kesmemesi kuralını anlatmaktadır.
Senin PCB de bu olay yapılmışsa gürültü yapar. Kesmeden tel ile birleştirmek daha mantıklıdır.
Çünkü PCB üzerindeki yollar da bir çeşit TEL'dir :D
Örnek çizim ve açıklamalar.

Yanıt #14
peki şimdi olmuş mu @Mr_YAMYAM  hocam ?
asd

yada bu ?
asd
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE