Ana içeriğe git
Konu: Trafo ve trafo sarma hakkinda (246 Kez okunmuş)

Ynt: Ups Trafo ve trafo sarma hakkinda

Yanıt #15
Trafoda zırlama sesi varmı ?  bir devre kısa devre akımını ölcmek lazım.
😃 vidasız halde ses seda yok. Birazdan vida takıcam. Patlar diye fişi 5 metre öteden taktım. 😊 acayip heyecanli oldu kalbim güm güm .... 20 dk bostta çalıştı ısınma yok. Aksam yük vereceğim bakalım nasıl olacak..
Tesekkür ederim @Furkan41 hocam
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #16
5. Asama
Vernik yerine yat verniği ve siyah boya karışımı yaptım. Korozyon ve vibrasyona karsı umarım işe yarar. Vidalar ve ayaklar takıldı.  asdasdasd

bu da trafo ilk hali idi. 😊
asd
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #17
6.asama motor testi. Aksama kalmadan test edeyim dedim 😊
20 dakika oto cam motoru çalıştı. Motor ısındı trafo ısınmadı
asd
asd

bu arada video nasıl ekleniyor bilemedim
Tanrı Türkü Korusun

Ynt: Trafo ve trafo sarma hakkinda

Yanıt #18
Sonuç.
Elimdeki malzemeleri degerlendirerek deneme amaçlı hemde anfi de kullanmak üzere sardığım trafo 1x12 ve 2x12 çıkışlı oldu. Primer sargı 03mm. Sekonder 12 volt 05mm. Sekonder 2x12 volt 1mm bakjr kablo ile sarılı. Vat kaç bilinmiyor. Ugasmaya degdi.  😊
asd
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #19

CÖZÜM :  "Böyle Forumların Olması " :) Bazen buraya konu acmaya utanıyorum bazen  @seron cıkıp diyicek ki üniye gelmiş bunuda bilmiyormu diye :D
Ne benden nede başkasından çekinmeyeceksin ben senle dalga geçmem asıl dalga geçilecek kişi benim burada. Elektrik elektronik benim mesleğim bile değil buraya takılmaya geliyorum sen neyi merak ediyorsan konu açıp sor.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4.0.html
H maddesini okursan hem forumun amacını hemde o maddenin seni koruma altına aldığını görürsün :) Kolay gelsin.
Bu arada kitabı getirmeyi unuttum :-[
Sonuç.
Elimdeki malzemeleri degerlendirerek deneme amaçlı hemde anfi de kullanmak üzere sardığım trafo 1x12 ve 2x12 çıkışlı oldu. Primer sargı 03mm. Sekonder 12 volt 05mm. Sekonder 2x12 volt 1mm bakjr kablo ile sarılı. Vat kaç bilinmiyor. Ugasmaya degdi.  😊
asd
Helal olsun beni utandırdın.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #20
@seron estafirullah. Ben de sizin gibi elektronikçi  degilim. Ama siz kendinizi çok geliştirmişsiniz bana göre. Benim için çok değerli bilgileriniz var. Teşekkür ederim.
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #21
@seron estafirullah. Ben de sizin gibi elektronikçi  degilim. Ama siz kendinizi çok geliştirmişsiniz bana göre. Benim için çok değerli bilgileriniz var. Teşekkür ederim.

USTA TRAFOLARI SANA SARDIRICAZ ARTIK :D valla helal olsun.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #22
USTA TRAFOLARI SANA SARDIRICAZ ARTIK :D valla helal olsun.
😊😊 sarım işi zevkli . Ama siz benden çok daha iyi yaparsınız. Ah şu hesaplamalar onu çözersem neden olmasın 😉 desteğin için teşekkür ederim.
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #23
😊😊 sarım işi zevkli . Ama siz benden çok daha iyi yaparsınız. Ah şu hesaplamalar onu çözersem neden olmasın 😉 desteğin için teşekkür ederim.
Ya insana zevkli gelen şeyi cok cabuk kapar insan benim trafolarla işim yok ki olsa bende yeniden sarma yaparım ha elimde birtane vardı senin gibi söküp yapacaktım birşeyler sonra elime iyi trafolar gecince uğraşmadım :D

Bak hurdacılarda coğunlukla AC MOTORLARA ---- DİNAMİK FRENLEME yapmak için Trafolar olur kocaman. Bulursan al

Tabi kaldırabilirsen de eve götür :DDD

Yanıt #24
Ya insana zevkli gelen şeyi cok cabuk kapar insan benim trafolarla işim yok ki olsa bende yeniden sarma yaparım ha elimde birtane vardı senin gibi söküp yapacaktım birşeyler sonra elime iyi trafolar gecince uğraşmadım :D

Bak hurdacılarda coğunlukla AC MOTORLARA ---- DİNAMİK FRENLEME yapmak için Trafolar olur kocaman. Bulursan al

Tabi kaldırabilirsen de eve götür :DDD
gördüm bir tane 15 kilo vardı hurdacı vermedi :) fiyatta da anlaşamadık.  bakır sargısı mükemmeldi. anfi için lazım oldu. onun için bir tane 2x20 aldım ama yaptığım anfiye fazla gelir dedi üstadlar. TDA2050. bende yeniden almak istemedim.  elimde 3-5 elektrik panosundan sökme trafo var. onları çeviriyorum. bir tane daha 2x12 saracağım ama bu sefer sekonderi 2mm kablo kullanayım diyorum. araştırmalarıma göre amperi daha güçlü oluyor gibi... :) birde hocam tüplü monitör ve tv kartlarında olanlar var. manyetik nüveli oluyormuş onlar. böyle bir tarafı 4 diğer tarafı 8-10 bacaklı. elimde 4 tane var bir sonrakinde  onlara yöneleceğim kısmetse. bundaki amacım acaba ne çıkacak ortaya sorusu :) merak işte :)
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #25
gördüm bir tane 15 kilo vardı hurdacı vermedi :) fiyatta da anlaşamadık.  bakır sargısı mükemmeldi. anfi için lazım oldu. onun için bir tane 2x20 aldım ama yaptığım anfiye fazla gelir dedi üstadlar. TDA2050. bende yeniden almak istemedim.  elimde 3-5 elektrik panosundan sökme trafo var. onları çeviriyorum. bir tane daha 2x12 saracağım ama bu sefer sekonderi 2mm kablo kullanayım diyorum. araştırmalarıma göre amperi daha güçlü oluyor gibi... :) birde hocam tüplü monitör ve tv kartlarında olanlar var. manyetik nüveli oluyormuş onlar. böyle bir tarafı 4 diğer tarafı 8-10 bacaklı. elimde 4 tane var bir sonrakinde  onlara yöneleceğim kısmetse. bundaki amacım acaba ne çıkacak ortaya sorusu :) merak işte :)

TÜPLÜ TV DE OLAN lar yüksek akım cıkartan trafolar onlar gerilimi 25-30 bin volt civarlarına kadar yükseltir onu düşürücü olarak kullanamassın tarifine ve anlatılışana bakılırsa kesin ondan bahsediyorsun. sakın ola ha carpılırsın gidersin mazaallah :D

Benzinli araclarda  bujilere giden elektriğin distribiritörden önce indiksiyon bobini olur orada ark yaratacak kadar ( yine 30 bin voltlar civarı) voltaj cıkarır onun ile neredeyse aynı işi yapmaktadırlar.

Yanıt #26
furkan hocam o dedğin siyah ahtapota benzeyen bir şey galiba. üzerinde çok kalın kabolar var.  zaten biçimsiz bir tipi var ne işe yarıyor bu diyordum demek ki yükselticiymiş. onu da öğrendim çok şükür. benim bahsettiğim şu fotodakiler. minik ve sevimli olanlar :) bunlarda çok güçsüz gibi ;)
asd
Tanrı Türkü Korusun

Yanıt #28
furkan hocam o dedğin siyah ahtapota benzeyen bir şey galiba. üzerinde çok kalın kabolar var.  zaten biçimsiz bir tipi var ne işe yarıyor bu diyordum demek ki yükselticiymiş. onu da öğrendim çok şükür. benim bahsettiğim şu fotodakiler. minik ve sevimli olanlar :) bunlarda çok güçsüz gibi ;)
asd
Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
O resimdekiler şok bobini. Genellikle SMPSlerde kullanılıyor. İlla trafo yapacaksan, çoook düşük güçlü trafo yapılır. Ortalarına takılan E şeklindeki şeyler demir değilde kömüre benzer şeydense (FERRİT) 220de kullanmaya trafo yapılamaz sanırım.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #29
Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
O resimdekiler şok bobini. Genellikle SMPSlerde kullanılıyor. İlla trafo yapacaksan, çoook düşük güçlü trafo yapılır. Ortalarına takılan E şeklindeki şeyler demir değilde kömüre benzer şeydense (FERRİT) 220de kullanmaya trafo yapılamaz sanırım.

Cok yüksek frekanslarda kullanılacaksa Kömürden yapılır SMPS trafo istiyorsan hiç sarma ile uğraşma derim yine hurdacılardan güclü bir amfi bul güc katında hazır sarılı halde mevcut :D ordan sök kullan