image

Ana içeriğe git
Konu: Trafo ve trafo sarma hakkinda (384 Kez okunmuş)

Ynt: Trafo ve trafo sarma hakkinda

Yanıt #30
Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
O resimdekiler şok bobini. Genellikle SMPSlerde kullanılıyor. İlla trafo yapacaksan, çoook düşük güçlü trafo yapılır. Ortalarına takılan E şeklindeki şeyler demir değilde kömüre benzer şeydense (FERRİT) 220de kullanmaya trafo yapılamaz sanırım.
aynen ortadaki parçaları metal değil .  dediğiniz çok doğru. 1 tane ups trafosu var konu başında attığım. silisli sacın E si avcuma sığmıyor :)  amfi için kutuda ciddi yer problemi oluşturuyor. aslında bu smps leri bakırlarını kullanırım diye tutmuştum elimde. tam görevi ne bilmiyorum.  ama vazgeçtim bundan :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #31
Cok yüksek frekanslarda kullanılacaksa Kömürden yapılır SMPS trafo istiyorsan hiç sarma ile uğraşma derim yine hurdacılardan güclü bir amfi bul güc katında hazır sarılı halde mevcut :D ordan sök kullan
benim hurdaci henüz o kadar gelişmemiş :) elinde ne kadar paslı çalışmayan şey varsa onu koyuyor önüme.. hele anfi  sormaya gör :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #32
@Kazasker Facebook 'Ta sayfalar var istanbulda Rus pazarımı ne diyorlar adamlar sayfa acmış ucuza satıyorlar coğu şeyi onları bir araştır derim hatta birşey pazarı diyorlarda aklıma gelmiyor şimdi internetten araştırma cünkü internette şahış alıyor ordan satıyor facebookta direk MODERN HURDACILAR satıyor bunları :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #33
Aaa baktim skmdi pllonya pazari diye bir sayfa. Bir gideyim yakinmis bana. Bakalim ne cikacak . Belki uzun sarisin bir seyler de vardir ;);)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #34
Aaa baktim skmdi pllonya pazari diye bir sayfa. Bir gideyim yakinmis bana. Bakalim ne cikacak . Belki uzun sarisin bir seyler de vardir ;);)

AYNEN POLONYA PAZARI ORDA NE ARARSAN VAR TAM BİZLİK YER :D

yok ya uzun sarışın birşey cıkmaz :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.