image

Ana içeriğe git
Konu: Tesla Bobini hakkın'da (311 Kez okunmuş)

Ynt: Tesla Bobini hakkın'da

Yanıt #15
@i3uz Devreyi yeğenim yarın okula veriçekmiş bende işe gideçeğim için devrede değişiklik yapamayacağım.Devreyi geri altıkdan sonra yaparım değişikliği artık.Birde şöyle bir sorun var ikamet ettiğim ilde elektronik parca bulmak gerçekten çok zor ve pahallıya satıyor.Örnek 50 kuruşluk bir komponet burda 2 ila 3tl arasında fiyata satılıyor.Ayrıca satıcıyı dükkanda bulmak da ayrı bir dert durum böyle olunca eldeki imkanlar doğrultusunda.Elde olan parçalar ile devreyi yaptım.Şimdi ben bobini internedeki devrelerden farklı sardım,biraz büyük sardım güçlü olsun diye.Şimdi bu508af ile 2n2222 arasında ne gibi farklılar var ayrıca bu508af kullanmamın zararı olur mu?
tabi  bir zararı olmaz.çalışan sistemde değişiklik yapmana gerek yok.. sonuçta devre lambayı yakması gerekiyor. senin yaptığın devrede çalıştığına göre birşeyleri değiştirmene gerek yok.. neden birdaha masraf edeceksin ki.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #16
tabi  bir zararı olmaz.çalışan sistemde değişiklik yapmana gerek yok.. sonuçta devre lambayı yakması gerekiyor. senin yaptığın devrede çalıştığına göre birşeyleri değiştirmene gerek yok.. neden birdaha masraf edeceksin ki.
Çok soru soruyorum lütfen kusuruma bakmayın şimdi konuda bahsi geçen iki transitör arasındaki farklar nelerdir? Şunu biliyorum bu 508 af daha güçlü ama 2n2222 ise frekans olarak bu508af daha güçlü   başka ne gibi fark var acaba.

Yanıt #17
Çok soru soruyorum lütfen kusuruma bakmayın şimdi konuda bahsi geçen iki transitör arasındaki farklar nelerdir? Şunu biliyorum bu 508 af daha güçlü ama 2n2222 ise frekans olarak bu508af daha güçlü   başka ne gibi fark var acaba.
biri power yüksek voltaj transistörü. diğeri Rf frekans alçak voltaj transistörü.. hangi frekansda yayın yapmak istiyorsak, uygun transistörün frekans değerlerine bakarak uygun olanı kullanırız. 10ghz de yapacaksak ona göre malzeme seçeriz. senin transistörün yüksek voltajlarda çalışabilir. ama 2n2222 düşük voltajlarda çalışır. durum basit olarak böyledir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #18
biri power yüksek voltaj transistörü. diğeri Rf frekans alçak voltaj transistörü.. hangi frekansda yayın yapmak istiyorsak, uygun transistörün frekans değerlerine bakarak uygun olanı kullanırız. 10ghz de yapacaksak ona göre malzeme seçeriz. senin transistörün yüksek voltajlarda çalışabilir. ama 2n2222 düşük voltajlarda çalışır. durum basit olarak böyledir.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim