image

Ana içeriğe git
Konu: Arazi aracı kategorisi için yapmış olduğum arazi aracı (YARIŞMAYA GİDEMEDEN PERT (313 Kez okunmuş)

Ynt: Arazi aracı kategorisi için yapmış olduğum arazi aracı (YARIŞMAYA GİDEMEDEN PERT

Yanıt #15
Motorlar redüktörlü istersen 200 kiloluk adam koy üstüne ceksin ondan yana sorun yoktu zaten hızlı diye 127 PWM ile sürdüm motorları.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Ynt: Arazi aracı kategorisi için yapmış olduğum arazi aracı (YARIŞMAYA GİDEMEDEN PERT

Yanıt #16
 :D  :D
yusuf ustanın dediği gibi sana iyi tecrübe oldu inşallah ilerde daha iyilerini yaparsın. Ben araç konusuna pek meraklı değilim ama teknoloji geliştikçe işler kolaylaşıyor sanki. Elektrikli bisiklet ve otomobiller fırçasız motor kullanıyor. Temini kolay olsa basit bir sürücü devresiyle halledilebilir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
fırcasız motorlar bizim işimizi görmez ya onlar ona görede büyük tasarlanıyor bizim bu işlerde redüktörden şaşmıyacaksın şaşanı şaşırtılar :D fırcasız alırsın hızlı gider ama bize hız lazım değil ki zaten hızlı şeyleri kücük şeyler pek sevmem kontrolü zor oluyor

Yanıt #18
fırcasız motorlar bizim işimizi görmez ya onlar ona görede büyük tasarlanıyor bizim bu işlerde redüktörden şaşmıyacaksın şaşanı şaşırtılar :D fırcasız alırsın hızlı gider ama bize hız lazım değil ki zaten hızlı şeyleri kücük şeyler pek sevmem kontrolü zor oluyor
kontorlü zor, konum bilgisiyle uğraşması falan çok hassas olunca tesla motor araçlarında 3 fazlı motor kullanıyormuş diye duydum bu motorlara basit bir DC to AC invertör bağlamış sanayi ceryanı gibi 3faz bir akımla besliyor. motorun frekans bilgisini değiştiriyor sadece bu da hız değişimini ayarlıyor. ayağını gazdan çekince fren yapıyor. ama eskiden yazıcı motorları vardı sürücü ayarlamak basitti 320voltta bununla ilgili motor sürücü devreleri vardı sanırım. benim dediğim yöntem Çok uğraştırmıyor sadece bobinlere sırasıyla akım sürüyorsun ne kadar hızlı sürersen motor hızı artıyor. Sen tork istiyorsun o halde aslında sana servo motor lazım. fırçalı motorlarda güç kaybı fazladır.

Yanıt #19
zaten redüktörlü motor servo mantığı sadece derece derece gitmiyor servodada kücük bir motor ve şanzuman var gerisi ya potla geri bildirim yaparak derece ayarı yapıyor yada dijital olarak sürüyor.

en güzeli palet abi tak yürüsün gitsin uğraşmaya değmez lastik mastik.

Yanıt #20
zaten redüktörlü motor servo mantığı sadece derece derece gitmiyor servodada kücük bir motor ve şanzuman var gerisi ya potla geri bildirim yaparak derece ayarı yapıyor yada dijital olarak sürüyor.

en güzeli palet abi tak yürüsün gitsin uğraşmaya değmez lastik mastik.
Gebze ünideki şartlara ulaşamadım ama Marmaradaki şartlarda merdiveni dikmişler..video senin yaptığın arabaya benziyor. motorları falan.
izlediğimde burda düz gidebilmek çok zor. çünkü 4 tekerde bağımsız hareket ediyor.. biri zorlandımı araç kedini otarafa dogru çekiyor ve yoldan çıkıyor. traktörlerde bu sıkıntıyı gidermek için diferansiyeli kilitleme özelliği vardır. yanı arka tekerler aynı hareket eder. böylelikle sağa sola sapmaz. sende böyle yapmalısın. ön tekerler birlikte arka tekerler birlikte hareket etmeli. dümen olarak göbekten yön verirsen daha güçlü olur. sistem. yada dediğin gibi anca paletle çıkılır diğer türlü uğraştırır. yarış videoları neredeyse çok az çekmişler.
.

https://www.youtube.com/watch?v=HY_sCRqxgQo
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #21
@i3uz  o video bizim 2. sınıflar ordaki robot şuan bende :D pwm icin yazılımını değiştiriyorum :D bana dedilerki cok hızlı olduğu icin tırmanamadı 1. olan cocuklar pwm koymuş yokuş yukarı cıkarken pwm yarıya cekmişler ağır ağır patisiz cıkmış bizimkinin maşallahı var saldırmış oraya buraya birde ağırlık yoktu hafifti arac

Yanıt #22
7. oldular zaten tahtaravallide cok zaman kaybettiler orda zaman kaybetmeselerdi ilk 3. e girerlerdi diye düşünüyorum zamandan dolayı 7. sıraya düştüler aslında teker aralıklarıda cok kısa biraz daha uzun olsa idi tahtaravellinin yarısını gecene kadar arka tekerler yerde daha iyi iterdi neyse sağlık olsun seneye yarışmalarda adımı DUYACAKSINIZ. :D

Yanıt #23
7. oldular zaten tahtaravallide cok zaman kaybettiler orda zaman kaybetmeselerdi ilk 3. e girerlerdi diye düşünüyorum zamandan dolayı 7. sıraya düştüler aslında teker aralıklarıda cok kısa biraz daha uzun olsa idi tahtaravellinin yarısını gecene kadar arka tekerler yerde daha iyi iterdi neyse sağlık olsun seneye yarışmalarda adımı DUYACAKSINIZ. :D
Kumanda olayi telefonla yapmak mecburimi? Normal kumanda tipi olmaz mi? Baktim herkez telefondan kontrol ediyor.
 Digerlerinin videolarini bulamadim. Kimse cekmemismi yarislari anlamadim. Olsada izllesem.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #24
Kumanda olayi telefonla yapmak mecburimi? Normal kumanda tipi olmaz mi? Baktim herkez telefondan kontrol ediyor.
 Digerlerinin videolarini bulamadim. Kimse cekmemismi yarislari anlamadim. Olsada izllesem.

Cekmişlerdir'de allah bilir ne olarak koymuşlardır yotubeye  Telefonla kontrol etmek tabikide mecburi değil bende HC-12 var 127 kanal hem alıcı hem verici olarak göre yapıyor bir kac sensörle ABS sistemi bile kurulur araca :D ama kimse alamıyor BURDA HERKEZ KURU SIKI ben'de onlar icin artık kendimi yormak istemiyorum ha SENEYE yarışa tek giderken kendi aracımı kendim tasarlıyacağım o başka mesele.  ADAMA 127 kanal alıcı verici var 2 km menzili vardiyorum adam bana BOŞVER Telden yapalım diyorum Yapalım derkende BEN YAPICAM zaten .

Birşeyden anlamalarını beklemiyorum artık koy gitsin abi :D

Yanıt #25
Cekmişlerdir'de allah bilir ne olarak koymuşlardır yotubeye  Telefonla kontrol etmek tabikide mecburi değil bende HC-12 var 127 kanal hem alıcı hem verici olarak görev yapıyor bir kac sensörle ABS sistemi bile kurulur araca :D ama kimse anlamıyor BURDA HERKEZ KURU SIKI ben'de onlar icin artık kendimi yormak istemiyorum ha SENEYE yarışa tek giderken kendi aracımı kendim tasarlıyacağım o başka mesele.  ADAMA 127 kanal alıcı verici var 2 km menzili vardiyorum adam bana BOŞVER Telden yapalım diyorum Yapalım derkende BEN YAPICAM zaten .

Birşeyden anlamalarını beklemiyorum artık koy gitsin abi :D

Yanıt #26
Furkan telefonlada olur olmasına da ben telefonun şöle bir sıkıntısını gördüm. daha evvel akılı telefon kullanırken heves edip mame oyunları falan indirmiştim. Joypad olarak orada bir resim var hiç rahat değil. yani kumanda olarak kullanamıyorsun. Düğme hissi vermiyor sonra aynı anda iki düğmeyi her zaman algılayamayabiliyor telefon. Şimdi o araçlarda birden fazla kumanda komutu  var aynı anda sola-ileri falan yaparke telefondan atak yönetmek çok zor başarısız olma şansı da artıyor. ben olsam her ayrıntıyı düşünürdüm. Düğmeli eğip bükmeli bir kumanda daha akıllıca olurdu.
Ha akıllı telefona illet oldum şu an tuşlu telefon kullanmaya geçtim. Akıllıyı sadece kamera olarak kullanıyorum o kadar yani.

Yanıt #27
Furkan telefonlada olur olmasına da ben telefonun şöle bir sıkıntısını gördüm. daha evvel akılı telefon kullanırken heves edip mame oyunları falan indirmiştim. Joypad olarak orada bir resim var hiç rahat değil. yani kumanda olarak kullanamıyorsun. Düğme hissi vermiyor sonra aynı anda iki düğmeyi her zaman algılayamayabiliyor telefon. Şimdi o araçlarda birden fazla kumanda komutu  var aynı anda sola-ileri falan yaparke telefondan atak yönetmek çok zor başarısız olma şansı da artıyor. ben olsam her ayrıntıyı düşünürdüm. Düğmeli eğip bükmeli bir kumanda daha akıllıca olurdu.
Ha akıllı telefona illet oldum şu an tuşlu telefon kullanmaya geçtim. Akıllıyı sadece kamera olarak kullanıyorum o kadar yani.

Ya Telde şöyle bir sıkıntı var anlık olarak ayrı ayrı analog değer gönderemiyorsun belirli değerler hazı data gönderiyorsun he gönderirsin fakat tek kanal olduğu icin dünya kadar alogirtma kurman lazım yani onunla uğraşılmaz birde bluetooth yani 10 metre sonra cekmez :D onun icin 2 km lik 127 kanal demek 127 tane şeyi bağımsız kontrol etme demek istediğini değeri gönder demek.

Ha alogirtma icin uğraşılacaksada bu HC12 kafa yorarım telefona yormam. birde adam kendine göre APP yapmış sınırlısın yani.

Yanıt #28
Ben yarışmanın şartlarını bilmiyorum yazılım kullanmak şart mı? Bak analog sinyal diyorsun bu da seçeneğin var demektir ki elindeki 127 kanalı boşver, daha basit ve kendin yapabileceğin osilatörlü kumanda ve alıcı bile kullanabilirsin demektir.
Şu linke bakabilirmisin:
http://www.talkingelectronics.com/projects/27MHz%20Transmitters/27MHzLinks-1.html
http://www.talkingelectronics.com/projects/27MHz%20Receiver%20-%202Ch/27MHzRx-2Ch.html
Şu PDFlerin yüzde 70lerinde falan 27mhz trasmitterler çeşit çeşit ve alıcısıyla beraber ayrıca 33mhz transmitter örneği var:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/1-100TransistorCircuits.pdf
Bunu da fazladan veriyorum biraz pratik yapar unuttuklarını hatırlar kafanı açarsın:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/101-200TransistorCircuits.pdf

Yanıt #29
@Seron  Dostum senin dediğin devrelerin stabil calışması bir bile muamale :D

127 kanal dijital olsada analog değer okuyabiliyorsun bunlar cok geride kaldı artık bunları kullanmıyorlar bile adam kücücük cipin icine sığdırmış sanada kalan tek şey UART ı başlatıp gelen datayı okumak .

Ama yinede bunlarla devre kurup calışmak elbette yararlı olur fakat bunların devri cidden bitti ANALOG unutulmaya başlandı.

Hatta bak ileride ANALOG diye birşey kalmıyacak galiba DİJİTAL DÜNYA GİT GİDE gelişiyor. DSD Ses sistemlerini veya DSD müzik diye birşey duydun mu ? :D

Teknolojinin geldiği son nokta gibi birşey bir örneklemeyi bilmem kac bin milyon kere yapıyor analogtan farkı yok. Yani demek istediğim teknolojiye ayak uydurmak lazım biraz . AMA YİNEDE ÖĞRENİLMESİ AVANTAJDIR.