Ana içeriğe git
Konu: Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor. (331 Kez okunmuş)

Ynt: Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor.

Yanıt #15
şimdi ofisteki makineye harici disk olarak taktım. ssd gördü pc. içinde kurduğum windows var. ama laptoba takıyorum görmüyor.. şimdi bunu formatlasam evdeki laptopa taksam yine görecek windows kuracak. sonra açıp kapayınca ssd ordada olmayacak. nasıl bişey yapayım.. bios resimlerinide çektim...
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #16
Senin SSD eğer resimleri çekerken takılı idiyse, "boot" sekmesi içerisinde görünmesi gerekirdi. HDD de görünmüyor çıkatmış olduğunu tahmin ediyorum.
Bu arada "network boot: atheros boot agent" yazan yer disabled edilebiliyorsa yap. Çünkü o özellik HDD olmaksızın ağ üzerinden bir ana makineden başlaması için kullanılır (multitasking sistemler).
Senin için internette bazı forumları araştırdım. Herkes aynı dertten yanıyor ama doğru dürüst çare bulunamamış. Bir yerde birisi SSDsinin firmware'ini güncellemiş, olmuş. Ama bu iş riskli. Bilmiyorum, biosu da gördükten sonra ben pes ettim. dediğin gibi AHCI moduna geçme falan seçenekleri yok... Bence vatana götür vatana  :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Senin SSD eğer resimleri çekerken takılı idiyse, "boot" sekmesi içerisinde görünmesi gerekirdi. HDD de görünmüyor çıkatmış olduğunu tahmin ediyorum.
Bu arada "network boot: atheros boot agent" yazan yer disabled edilebiliyorsa yap. Çünkü o özellik HDD olmaksızın ağ üzerinden bir ana makineden başlaması için kullanılır (multitasking sistemler).
Senin için internette bazı forumları araştırdım. Herkes aynı dertten yanıyor ama doğru dürüst çare bulunamamış. Bir yerde birisi SSDsinin firmware'ini güncellemiş, olmuş. Ama bu iş riskli. Bilmiyorum, biosu da gördükten sonra ben pes ettim. dediğin gibi AHCI moduna geçme falan seçenekleri yok... Bence vatana götür vatana  :D
ssd takılıydı. ama gözükmüyor. şimdi format attım harici usb aparatla eve gidince windowsu kurmadan önce eski hdd yi takıp aıda64 programı ile UEFI destekliyor mu diye bakıcam. bios gibi bir menusu var UEFI in.. ordan onu kapatacam.. bilmiyorum olucakmı..
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #18
USB aparatıyla kurulabilse de bilgisayara sata ile bağlayınca muhtemelen açılmaz sistem.
Kasa içi takılıyken sisteme göstertebilmek önemli. İSO hazırlama işi ne oldu?
Bende de Hi Level SSD var sata. Gigabyte ADS3 anakartın biosunda herhangi birşey yapmadan görünüyor SSD.

Yanıt #19
USB aparatıyla kurulabilse de bilgisayara sata ile bağlayınca muhtemelen açılmaz sistem.
Kasa içi takılıyken sisteme göstertebilmek önemli. İSO hazırlama işi ne oldu?
Bende de Hi Level SSD var sata. Gigabyte ADS3 anakartın biosunda herhangi birşey yapmadan görünüyor SSD.

Hi level benimkisi. Pcye takinca görüyor... windowsu kurduktan sonra Acip kapayinca ssd gormuyor. Göre bilmesi icin pcden cikariyorum usb aparati ile format atiyorum ozaman goruyor.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #20
Önceki HDD password ile korumaya alınmış.
Önce bu password'ü silmelisin.

Yanıt #22
SECURITY menüsünden HDD PASSWORD STATUS uninstall a bas.

Yanıt #23
SECURITY menüsünden HDD PASSWORD STATUS uninstall a bas.

malesef o sekme aktif değil..ben böyle makine görmedim gerçekten.. windows xp kurayım ben aksam belki o şekil biosu güncellerim..
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #24
exper bugün dönüş yaparak biosun en yeni sürümünü yolladı. akşam uptade yaparım inşallah. küçük bir dosya bellki biri indirmek ister.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #25
Bir sonuca bağlıyorum biosu guncelledim sadece yamyamin dedigi gibi hdd sifresini sildi sistem ama ssd calismadi yine sadece harici olarak kullanabiliyorum.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #26
@i3uz , servise götür bilgisayarı. Muhakkak üstesinden geleceklerdir diye tahmin ediyorum. Kendi servisi olmasa bile vatanda yapıyorlar.

Yanıt #27
@i3uz , servise götür bilgisayarı. Muhakkak üstesinden geleceklerdir diye tahmin ediyorum. Kendi servisi olmasa bile vatanda yapıyorlar.
ben yapamazsam kimse yapamaz diyorum ben.  İddalı oldu ama Maalesef bu hep böyle oldu.. nice telefonlar pcler zamanım olmadığı için karaköy doğu banka yolladım. 1 ay gibi süreler kaldı. yok yapan olmadı.. sonra yine ben ugraştım.. tabi ben uğraşınca 2 katı para alırım. en çok değer verdiğim şey zamandır.. zaman çok pahalı benim için..
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #28
ben yapamazsam kimse yapamaz diyorum ben.  İddalı oldu ama Maalesef bu hep böyle oldu.. nice telefonlar pcler zamanım olmadığı için karaköy doğu banka yolladım. 1 ay gibi süreler kaldı. yok yapan olmadı.. sonra yine ben ugraştım.. tabi ben uğraşınca 2 katı para alırım. en çok değer verdiğim şey zamandır.. zaman çok pahalı benim için..
Güzel söylüyorsun ama onlar özel eğitimden geçiyor. Ellerinde bizim bilmediğimiz özel araçlar falan var. Elindeki bios romu ile kalakalmış durumdasın ama onlar ellem ediyor küllem ediyor hallediyorlar çoğunlukla. Madem zaman değerli diyorsun zaman kaybetmeden bin bilsen de bir bilene danış. Eğer vatandan almışsan uyanıyla değiştirirler hem. Olduğu gibi iade alabiliyorlar. Yardımcı olacaklarından eminim.

Yanıt #29
Eski konfigürasyonlar ile BIOS güncellenmesini kim önerdi bilmiyorum ama bu uygulamanın dönüşü zor gibi.
Bir sistem diskinin tanıtılabilmesi olayı BIOS güncellenmesi ile yapılamaz.
BIOS daha önce TPM (Trusted Platform Modüle) ile DİSK değişimlerine karşı korunmuş ise, BIOS güncellemesinde de bu aktivite devam edecektir. Devam ettiği gibi çözülebilmesi için önceden bir olanak varken, güncelleme sonrasında bu işlemin de yapılamaması olasılığı olabilecektir.
FİRMALAR NEDEN HDD DEĞİŞİMİLERİNE İZİN VERMEZ?
Bir disk içerisinde tüm sistemde bulunan yazılımlar ve bazı lisans anahtarları bulunur. Sistemin bir ID'si TPM tarafından kaydedilerek saklanır. Olası bir program çökmelerinde veya sistemin yeniden yüklenilmesinde (FORMAT) bu anahtarların tekrar tekrar yüklenilmesi kullanıcıya extra yük getirebilir. Üstelik bu anahtarların başka kişilerce çalınması veya paylaşımı sözkonusu olabilmektedir. Bu gibi olayları önlemek için firma anakarta TPM modülü yerleştirir ve gerekli anahtarları bu modüle yükler.
ÖRNEK:
@seron  için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Bu iddialarım kesin olmamakla birlikte kullanıcı tarafından kolaylıkla test edilebilir.
Bozuk HDD yerine aynı marka ve mümkünse aynı model HDD temin edilir. İşletim sistemi bu HDD'e kurulmaya çalışılır.
İşletim sistemi kurulabiliyorsa HDD bir şifre ile korunmaktadır kanaatine varılabilir.
Kesin bir sonuç isteniyorsa, başka marka ve model bir HDD PC'ye takılarak format atılmaya çalışılır. Eğer bu HDD e de format atılamıyorsa (Sistem tanımıyorsa) kesin olarak HDD korumaya alınmıştır.
Başka marka bir harddiske format atılabiliyorsa, sistem HDD korumalı değildir. Ancak SSD diskler için harici yapılandırılma gerekmektedir.