image

Ana içeriğe git
Konu: dvd oyntıcıdan söktüğüm lcd ekran (249 Kez okunmuş)

Ynt: dvd oyntıcıdan söktüğüm lcd ekran

Yanıt #15
@Yusuf usta  Abi karakter lcd ekrandan bahsetmiyormuyuz yav ? :D bu dvdlerde olan deyince aklıma o geldi.
Furkan DVDplayerlerin ön panelindeki ekranlarda hem karakter, hem dotmatrix hemi de... yav siz ne diyorsunuz ona hani köşeli olup rakamları gösterir segment display mı ne... hah onlardan karışık kullanılabiliyor. Yani karışık kullanılıyor derken ekranın bir kısmında dot matrix, bir kısmı segment display, ya da bir kısmı karakter-bir kısmı dot matrix.. gibi olabiliyor. Bazen özel olarak geliştirilmiş animasyon kullanılıyor...mesela bir disk dönüyormuş gibi görünen özel tasarımlar içeren ekranlar olabilir. Bende VCD player var. Ekranda sadece segment display ve pause, play  ve animasyonlu dönen cd var. segment karakterlerle yazı da yazdırılabiiyor. mesela stop yazısını falan yazıyor. Kaağı açarsam OPEN yazıyor gibi... resmi görebiliyorsan incele.

Yav sen daha bilgilisin konuşturma beni cahal cahal işte sen anladın onu. :) ortadaki rakamları yazmamışım o sekiz gibi duranlar da segment display oluyorlar biliyorsun.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Hah! Sen bu işi biliyorsun.  :D
Şayet Tv görüntüsü isteniyorsa çok sıkıntı olur ve ekranda ne döndüğü takip edilemez. Bu tip bir görüntü monochrome(monokrom) olur.
Fakat siyah-beyaz Tvler aslında siyah-beyaz değil biliyorsun. Arada siyahın açık ve kapalı tonları da var. E durum böyle olunca, yukarıda da buyurduğun gibi, ara tonları verebilmek yapan kişiye gara duman attıracaktır. Muhabbet olsun diye araya koydum, şraaak diye doğru yanıtı verdin ;)
https://hackaday.com/2011/07/08/chibimo-an-avr-based-usb-display/

@seron  "usta değilim" diyorsun ama bizi de test ediyorsun :)
Ufak bir sorun daha var ama onu düzeltelim, yine test etmiyorsan bizi tabii :)

Siyah Beyaz TV aslında siyah-beyazdır. Dur kızma hemen, bakış açımıza göre değişir bu. :)
Siyah-beyaz TV tek renk değildir aslında, adında da yazdığı gibi iki renktir.
Eskiden monitörler monokrom idi zaten. İlk bilgisayar ekranları siyah-beyaz, yeşil-beyaz olurlardı. Üzerlerinde de monochrome diye yazardı. Beyaz rengini renk saymadığımız için (sanırım bunu tüm renkleri içerdiği için yapıyoruz ama hiçbir rengi içermeyen siyahı renk kabul ediyoruz) hep tek renk diyoruz, herkes de öyle söyler. İşin tekniğini bilenler neden tek renk der onu da en altta açıkladım.

Tek renk demek tek ton anlamına gelmiyor. yani gri ve tonları zaten tek renktir. Siyah tonerden başka bir şeyi olmayan laser yazıcı gri tonu ile basabilir. Çünkü renk yoğunluğunu değiştiriyor. Bunu gözle göremediğimiz hatta bazen alenen gördüğümüz büyüklükte noktaların (pixellerin) sıklığını değiştirerek yapıyor. Kağıdın rengine dayalı olarak arayı beyaz boşluklar doldurunca renk karışımı oluşuyor.

Sadece r-g-b gibi üç rengi kullanarak binlerce-milyonlarca renk elde etmek gibi bir şey bu. iki renk var elimizde.

Bir inceliğe dikkat çekecek olursam;
Beyazı renk kabul etmediğinden değil tabii bu ürünlere tek demesi üretenlerin.
yukarıda anlattığım gibi her ne kadar beyaz renk de işin içinde olup binlerce ton elde edilse de cihaz sadece tek renk vermekte ve tek rengi kontrol etmektedir. Yani fon rengi beyaz olduğu için kendiliğinden oluşan bir karışım söz konusudur. Biz de tek renk kalemle resim çizeriz fakat kağıt sarı olunca resme genel baktığımızda sarı bir yüz görürüz. Halbuki biz sadece siyah kalemle çizdik.

Şimdi tabii grafik LCD olursa iş değişiyor. Arka ışığı verdiğinde fonu beyaz görünen bir LCD çözünürlüğü nispetinde daha iyi sonuç verecektir. Fakat orta büyüklük bir ekranda (7" gibi) on binlerce nokta olması bu devirde video için komik bir çözünürlüklüktür. Halbuki Siyah beyaz TV neredeyse bildiğiniz HD kalitesindedir. Ve günümüzde Renkli kameralar genellikle siyah beyaz kameralara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler.

son olarak:

Monochrome; resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eden bir sözcüktür. Eski Yunancadaki μονόχρωμος kelimesinden gelmektedir. Sadece gri tonlardan oluşan bir cisim veya resim de monochromatic, gri tonlamalı veya siyah beyaz olarak adlandırılabilir.
Monochrome - Vikipedi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Monochrome

Mutlu bol güneşli bir hafta sonu diliyorum herkese. Burada yağmur var ve hava berbat gerçi, öğlene doğru bir mucize olursa güneş görebiliriz. @seron bizden şanslısın dostum yani şimdi  :)

Bir de benim gözler ne okuyorsa kafam aldırış etmiyor demek ki :) . En başa baktım, adam video görüntüsü alınan ekrandan bahsetmemiş ki, ön paneldeki led display benzeri ekrandan bahsetmiş. Yanlış anlayacağına hiç anlamasam daha iyiydi. :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
@seron  "usta değilim" diyorsun ama bizi de test ediyorsun :)
Ufak bir sorun daha var ama onu düzeltelim, yine test etmiyorsan bizi tabii :)

Siyah Beyaz TV aslında siyah-beyazdır. Dur kızma hemen, bakış açımıza göre değişir bu. :)
Siyah-beyaz TV tek renk değildir aslında, adında da yazdığı gibi iki renktir.
Eskiden monitörler monokrom idi zaten. İlk bilgisayar ekranları siyah-beyaz, yeşil-beyaz olurlardı. Üzerlerinde de monochrome diye yazardı. Beyaz rengini renk saymadığımız için (sanırım bunu tüm renkleri içerdiği için yapıyoruz ama hiçbir rengi içermeyen siyahı renk kabul ediyoruz) hep tek renk diyoruz, herkes de öyle söyler. İşin tekniğini bilenler neden tek renk der onu da en altta açıkladım.

Tek renk demek tek ton anlamına gelmiyor. yani gri ve tonları zaten tek renktir. Siyah tonerden başka bir şeyi olmayan laser yazıcı gri tonu ile basabilir. Çünkü renk yoğunluğunu değiştiriyor. Bunu gözle göremediğimiz hatta bazen alenen gördüğümüz büyüklükte noktaların (pixellerin) sıklığını değiştirerek yapıyor. Kağıdın rengine dayalı olarak arayı beyaz boşluklar doldurunca renk karışımı oluşuyor.

Sadece r-g-b gibi üç rengi kullanarak binlerce-milyonlarca renk elde etmek gibi bir şey bu. iki renk var elimizde.

Bir inceliğe dikkat çekecek olursam;
Beyazı renk kabul etmediğinden değil tabii bu ürünlere tek demesi üretenlerin.
yukarıda anlattığım gibi her ne kadar beyaz renk de işin içinde olup binlerce ton elde edilse de cihaz sadece tek renk vermekte ve tek rengi kontrol etmektedir. Yani fon rengi beyaz olduğu için kendiliğinden oluşan bir karışım söz konusudur. Biz de tek renk kalemle resim çizeriz fakat kağıt sarı olunca resme genel baktığımızda sarı bir yüz görürüz. Halbuki biz sadece siyah kalemle çizdik.

Şimdi tabii grafik LCD olursa iş değişiyor. Arka ışığı verdiğinde fonu beyaz görünen bir LCD çözünürlüğü nispetinde daha iyi sonuç verecektir. Fakat orta büyüklük bir ekranda (7" gibi) on binlerce nokta olması bu devirde video için komik bir çözünürlüklüktür. Halbuki Siyah beyaz TV neredeyse bildiğiniz HD kalitesindedir. Ve günümüzde Renkli kameralar genellikle siyah beyaz kameralara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler.

son olarak:

Monochrome; resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eden bir sözcüktür. Eski Yunancadaki μονόχρωμος kelimesinden gelmektedir. Sadece gri tonlardan oluşan bir cisim veya resim de monochromatic, gri tonlamalı veya siyah beyaz olarak adlandırılabilir.
Monochrome - Vikipedi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Monochrome

Mutlu bol güneşli bir hafta sonu diliyorum herkese. Burada yağmur var ve hava berbat gerçi, öğlene doğru bir mucize olursa güneş görebiliriz. @seron bizden şanslısın dostum yani şimdi  :)

Bir de benim gözler ne okuyorsa kafam aldırış etmiyor demek ki :) . En başa baktım, adam video görüntüsü alınan ekrandan bahsetmemiş ki, ön paneldeki led display benzeri ekrandan bahsetmiş. Yanlış anlayacağına hiç anlamasam daha iyiydi. :)
"Şlok Etkisi" diye buna derim. Ben sana sen bu işi biliyorsun demiştim demi :D  8)
Bu yazdığın bilgiler okuyana yardımcı olacaktır.
İlave etmek gerekirse, siyah-beyaz TVlerdeki görüntüleme ile tonerli yazıcılardaki görüntüleme; daha doğrusu basma işi mantık olarak birbirinin tam tersi oluyor aslında. Nasıl diye merak edenler varsa aslında basit: Siyah beyaz TVde fon aslında siyahtır. Fakat resim tüpünün arkasındaki elektron tabancası ekranı yoğun elektron bombardımanına tutarken beyaz renk, ve giderek koyulaşan ton yelpazesi oluşurken, görüntü, görüntüdeki detaylar ortaya çıkar. Sunucunun koyu renkli ceketi, beyaz gömleği, hafif kırlaşmaya başlamış saçlarını böyle görmeye başlarsın. Mantık olarak fon, aslında siyah; siyah fona bol elektron çarpması ile oluşan beyaz pırıltılar>görüntü.
Yazıcılarda ise Fon, beyaz kağıt. Beyaz kağıda statik elektrik yüklenmiş toner tozu belli oranlarda basılarak siyah nesneler... Görüntü böylece oluşur. Son derece basit, ama muazzam güzel bir teknoloji aslında. Monokrom kavramı ise biraz karışık bir olay. Ben monokromu tanımlarken kullandığım grafik yazılımlarının teknik terimlerini esas aldım:

Orjinal FOTO(RGB)

Siyah-Beyaz hali

Monokrom:

Monokrom-Dithered(Nokta atışlı)

Umarım hızlıresim yine sukoyvermez.

Grafik işinde çoğu kez "monokrom" kavramı ile "siyah-beyaz" kavramı aynı kabul edilir(çoğ kezin altını çizdim). Fakat bazı durumlarda monokrom, beyaz zemin üzerine tek ton, ya da koyu zemine açık tek ton olarak anlaşılır. Bu açıklamayı şundan yaptım az evvel arama yaptım monokrom deyince hep siyah beyaz resim gösteriyor. Tamam yanlış değil doğru. Ama belli başlı zamanlarda bu kavramlar birbirinden ayrılabiliyor. Mesela fotoşopta "resmi siyah beyaz yap" fonksiyonu ile "resmi monokrom yap" fonksiyonu farklı farklı menülerde yeralır ve aynı işi yapmazlar.
Yukarıda anlatılanlarda ise elektronikteki görüntüleme tekniğinden bahsedildiği için monokrom ile siyah beyazın aynı kabul edilmesi yanlış değil. Eski bilgisayar tekniğinde ise, amber ekranlar, yeşil tonlamalı ekranlar (eskileri canlandıran filmlerde görüyoruz) kullanılmıştı... Ben o günleri göremedim. Zaten göremezdim de; ülkemize gelip yaygınlaşamadı.

Yanıt #18
Al bir GRAFİK LCD EKRAN KAFAN RAHATLASIN SERON :D
Oda yetmez Dersen TFT ekran girelim :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #19
Al bir GRAFİK LCD EKRAN KAFAN RAHATLASIN SERON :D
Oda yetmez Dersen TFT ekran girelim :D
Resim yüklediğini zannediyorum. Ama inanolsun görünmüyor.
Tamam tamam "ohhh beee kafam rahatladı" :D Şimdi oldu mu haa? Oldumuuuuuu!! :D  :D  :D

Yanıt #20
ya maliyetten kacıyorlar işte daha ucuz olsun diye böyle abidik kubidik ekranlar kullanıyorlar halbuki Grafik lcd veya TFT ekranlı birşey olsa geliştirmeye acık olur menüleri filan

Ayrietten zaten bunların kumandaları olduğu icin kimse uğraşmıyor ana panelle adamlarda bir yerde haklı sadece mesaj göstergesi olarak göründüğü icin gerekte duyulmuyor.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #21
ya maliyetten kacıyorlar işte daha ucuz olsun diye böyle abidik kubidik ekranlar kullanıyorlar halbuki Grafik lcd veya TFT ekranlı birşey olsa geliştirmeye acık olur menüleri filan

Ayrietten zaten bunların kumandaları olduğu icin kimse uğraşmıyor ana panelle adamlarda bir yerde haklı sadece mesaj göstergesi olarak göründüğü icin gerekte duyulmuyor.
Anlamadın. Ben resmi hiç göremiyorum furkan. Benim internet aile paketi. Çoğu link engelleniyor.
Alternatif link verebilirmisin zahmet olmazsa
oğlum ben ne diyorum... Tamam tamam mesajını yanlış şeyetmişim. Ekranla uğraşmama gerek yok. Ama açıkçası programlamadan anlasam uğraşırdım. 999in1 brick game tetris oyunları yüklerdim :)