image

Ana içeriğe git
Konu: Simetrik besleme çalışması. (397 Kez okunmuş)

Ynt: Simetrik besleme çalışması.

Yanıt #30
@Mr_YAMYAM birazdan okuyorum hocam.  O:)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #31
@asma hocam sadece test etmek istedim çalışıyor mu diye. onunla çalıştırmıyacağım zaten.
konuya hakim değilim ama entegrelerin datashetlerinde ki çalışma voltajı aralığında maximum voltaja yaklaşmadan 7-8 volt altı ısınma yapmaz muhtemelen.
1875 datasında max 16-60 volt arası çalışma voltajı verilmiş . @Mr_YAMYAM hocam da 30 voltta ideal çalışabileceğini resimledi.  açıkcası kafam karıştı biraz :) bu arada lm1875 ler geldi. yavaştan başlayacağım. birde lm1036 aldım ton kontrol için.
30 volt dediğin +/-30V simetrik besleme , yani 60V
Gördüğün resimde , tablonun daha üstü var mı?
Bu tip uygulama senin için macera , benim için risk , Mr_YAMYAM için normal olabilir.
Ustanın yapma dediğini yapma , yap dediğini araştır , öğren , sonra kararını verirsin.
Kolay gelsin.

Yanıt #32
Temin edilmiş olan transformatörün gerilimi 2X20V tur.
20V RMS gerilimin PEAK değeri 28V tur.
Peak değerinin yüksek güçlerde pek önemi olmaz. Çünkü yüklenme anında bu gerilim yine 20V lara düşecektir. Çünkü efektif değer 20V tur.
Düşük güçlerdeki akım geeksinimi fazla olmayacağı için toplam dissipation değeri asla aşılamaz.
Bu yüzden LM1875 entegresi 20V AC RMS beslem transformatörü ile rahatlıkla kullanılabiliir.
TEK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN şudur.
Sistem yükü (Hoparlör) empedansı 4 ohm olduğunda toplam güç harcaması artacağından dolayı entegre üzerinde takribi 17W lık bir güç harcanmasına sebebiyet verecektir. Bu güç direk ısı oluşumu yapacağı için doğrudan ısı olarak ortaya çıkacaktır.
Bu kadar ısının dışarı atılabilmesi için de haliyle uygun büyüklükte soğutucu kullanılması gerekmektedir.
Büyük bir soğutucu kullanımı bir cihazda olumsuz olarak karşılanmaz. Sadece yer israfıdır.
20V AC gerilimin 15V a çevrilmesi de sorun teşkil etmez. Nereden biliyorum. Ben 24V AC yi bile aynı amaçla doğrultup belli yerlerde kullanmaktayım. Hiçbir sorunla karşılaşmadığım gibi, DROP OUT geriliminin geniş alanda olmasından dolayı daha iyi bir gürültü değerine ulaşabilmekteyim.
KISACASI:
20V AC den 15V DC.
Daha iyi RR (Ripple Rejection)
Daha iyi regülasyon.
Ve daha geniş bir şebeke gerilimi aralığı. Şebeke gerilimi 180V a düşse bile sorun yok. (Bu olasılık pek olmasa da hesaplarda yer alır.
Sadece çekilen akıma göre biraz daha fazla ısı demektir ki;
Akım gereksinimimiz birkaç 100mA civarı olacağı için uygun büyüklükteki bir standart soğutucu rahatlıkla işlevsel olmaktadır.
Kendi tasarımlarımdan örnekler.

Yanıt #33
@asma hocam; mesaj alınmıştır. teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM hocam. projeleriniz çok güzel ve düzenli. anladığım kadarı ile 2x20  AC yi 2x15 dc ye çeviriyor. bu durumda asma hocamın da dediği gibi ısınma problemim kalmıyor. bu devreden yaptığımda elimde ki  trafo 2x15 olmuş olacak. peki rica etsem devrelerinizden birini paylaşabilirmisiniz?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #34
Resimlerdeki devrelerim LM317 ve LM337 li devrelerdir.
Şu aralar İstanbulda olduğum için paylaşamıyorum.
Eve dönünce paylaşırım.

Yanıt #35
Resimlerdeki devrelerim LM317 ve LM337 li devrelerdir.
Şu aralar İstanbulda olduğum için paylaşamıyorum.
Eve dönünce paylaşırım.

teşekkürler hocam. hoş geldiniz İstanbula :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #36
Temin edilmiş olan transformatörün gerilimi 2X20V tur.
20V RMS gerilimin PEAK değeri 28V tur.
Peak değerinin yüksek güçlerde pek önemi olmaz. Çünkü yüklenme anında bu gerilim yine 20V lara düşecektir. Çünkü efektif değer 20V tur.
Düşük güçlerdeki akım geeksinimi fazla olmayacağı için toplam dissipation değeri asla aşılamaz.
Bu yüzden LM1875 entegresi 20V AC RMS beslem transformatörü ile rahatlıkla kullanılabiliir.
TEK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN şudur.
Sistem yükü (Hoparlör) empedansı 4 ohm olduğunda toplam güç harcaması artacağından dolayı entegre üzerinde takribi 17W lık bir güç harcanmasına sebebiyet verecektir. Bu güç direk ısı oluşumu yapacağı için doğrudan ısı olarak ortaya çıkacaktır.
Bu kadar ısının dışarı atılabilmesi için de haliyle uygun büyüklükte soğutucu kullanılması gerekmektedir.
Büyük bir soğutucu kullanımı bir cihazda olumsuz olarak karşılanmaz. Sadece yer israfıdır.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM
Bu sebeple 2 şer adet 4700uF 50V kondansatör kullanırsan (Memleket arkadaşın yaptığı gibi) iyi sonuç elde edersin.

@Mr_YAMYAM
20Vac nin Vmax değeri 28Volttur.
DC ye çevirip filtre ettiğimizde gördüğümüz değerdir.
Trafoda gerilim düşümü olmadıkça , yük artışına bağlı gerilim düşümü Veff ile Vmax arasındadır.
Sinyali görebiliyorsak anlık değerde 28Voltu da 0Voltuda görürüz.
250VA trafoyla, '2 şer adet 4700uF' kondansatörle  en fazla 4Voltluk peak to peak dalgacık oluşturur. Onun da orta noktası efektif değere denk gelir. Yani 28Volt DC , 26Vdc ve üzerine bindirilmiş AC ile iş yapmaya devam eder.
Amaç güç kaybını ölçmekse bu değerden hesaplanır. Amaç temiz çıkış gücü için besleme voltajının değerini bulmaksa , o zaman, o 2V luk bölümde çıkartılır , 24Vdc üzerinden hesap yapılır. Dalgalı bileşen hesaba katılmaz.
Gelelim tabloda görünen değerlere:
Simetrik 30V besleme ve 8 ohm hoparlörle 25W çıkış gücü elde ederken toplam harcanan gücün 27W olduğunu
Aradaki 2W lık farka göre LM317 li regülatör resimlerinde görünen küçük soğutucuların yeterli olacağını
İddia edebilirmisiniz ki aynı voltajda 4 ohm da 30W çıkış gücünde 47-30=17W lık ısının entegrede ısıya dönüşür.
Tabloyu yanlış yorumluyorsunuz.
Güç hesabını basit , kaba , yuvarlak hesapla şöyle bulursunuz.
Çıkış gücü için gerekli Veff ve Ieff değerlerini hesaplarız.
11V / 4ohm = 2.75A
Besleme geriliminden Veff çıkartılır ,  Ieff ile çarpılır.
Tam yükte ben de 47W ısı harcaması buluyorum.
Güç kaynağının gücünü veya ne kadarlık soğutucu gerektiğini bulacaksak asla tam yükte hesap yapılmaz.
Isı olarak kaybolan güç oran olarak yarı güçte daha fazladır:
4ohm simetrik 30V için tabloda 15W çıkış gücünde 42W güç ısıya dönüşür.
Onu da sonra yazarız , biraz da verimden bahsedelim.
Simetrik 30V ile beslenen LM1875 in verimi acaba ne kadardır acaba.
Sonuç olarak bu voltaja o entegreyi önermek ayrı bir dert , kendini haklı göstermek ayrı dert.

Bisiklet kullanmayı yeni öğrenen birine Hayabusa ile 300km/h hızla giderken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatamam.
Ben bilmiyorum , 195km/h üzerini göremedim , vs.
Ne kadar zevkli olduğunu bilmediğim için değil , ne kadar tehlikeli olduğunu belirtmek için yorum yaparım.

Kolay gelsin.

Yanıt #37
Sanırım regüle ile güç amplifikatörünün beslenmesinden bahsetmişsiniz.
Güç amlifikatörlerinin regüle ile beslenmesi mantıklı değildir. Amlifikatörün kendi çıkış transistörleri zaten bir çeşit regüledir.
Amplinin ön devrelerinde (Çıkış transistörleri haricinde) regüleli temiz gerilim kullanılması mantıklıdır. Ancak LM1875 entegresinde böyle bir imkan bulunmamaktadır.
Benim tüm ampli uygulamalarında ana kondansatörlerden alınan besleme direk çıkış modülüne verilmektedir.
Regüle uygulaması ise ton kontrol veya çıkış modülü haricindeki ön devrelerin beslemesi için kullanılmaktadır.

Yanıt #38
@asma ve @Mr_YAMYAM  hocalarım şimdiye kadar bana çok değerli bilgiler öğrettiniz. sağolun var olun. bugün bir dostumdan 2x19 volt 1 adet 12 ve 1 adet te 5 volt çıkışı olan toroid bir güç kaynağı temin ettim. elimde zaten 2x20 voltta var. şimdi bu iki güç kaynağından herhangi birine  uygun evde kullanabileceğim bir anfi tavsiyeniz nedir?  biraz basit olsun. güzel ses versin yeter :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE