Ana içeriğe git
Konu: Simetrik besleme çalışması. (293 Kez okunmuş)

Ynt: Simetrik besleme çalışması.

Yanıt #15
satıcı pek bilgi sahibi değildi. Bu vun evde ölçtüm. AC değer 3-4 volt değer verdi. 🤔  sonr hızlı bir manevra ile DC ölçüm yaptım. 19 volt çıkış verdi yani DC 19 volt çıkışa sahipmiş 😉
Ama üzerinde ac yazıyor çıkış. Nasıl is anlamadım.
Sarı/siyah/turuncu renkli kabloları nasıl ölçtün de 3-4V gördün?
Sarı - siyah arası 20V , sarı - turuncu arası 40V gibi olmalıydı.
Trafo çıkışında DC voltaj olmaz , ölçümünde hata var.

Yanıt #16
Sarı/siyah/turuncu renkli kabloları nasıl ölçtün de 3-4V gördün?
Sarı - siyah arası 20V , sarı - turuncu arası 40V gibi olmalıydı.
Trafo çıkışında DC voltaj olmaz , ölçümünde hata var.
doğrudur ustat Sari siyah ölçtüm.  Sonra kırmızı siyah olçtüm.simetrik olması gerekmiyor mu ? Yani siyahı gnd olarak aldım.  Sarı ve turuncuyu ölçmedim. Şimdi denerim. Resim de atarım.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #17
Milimetreyi yanlış kullandım ondan yanlış ölçü almışım. Heyecanımı bağışlayın. Şimdi ölçüm yaptım sonuçlar aşağıda..
asd
asd
asd
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #18
Milimetreyi yanlış kullandım ondan yanlış ölçü almışım. Heyecanımı bağışlayın. Şimdi ölçüm yaptım sonuçlar aşağıda..
asd
asd
asd

Canavar gibi calisiyor. Uygunada almisin trafoyu. Simdi buna bi devre yap bakalim.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #19
@i3uz tesekkür ederim hepinize. anfi için tavsiyenizi alabilirmiyim. Tda2052   devresi bu trafo ile çalışır mı yoksa yanar mı ?
Evde pc ye takacağım. Güzel ve net ses versin. Daha önce 2030, 2050 ve dün 2052 almıştım.  Elimde hazır yaptığım 2030 devresi var. Konu başında ki. 12 volt o da nasıl çalışır bilemedim...uygun trafo bulana kadar kenarda dursun ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #20
@i3uz tesekkür ederim hepinize. anfi için tavsiyenizi alabilirmiyim. Tda2052   devresi bu trafo ile çalışır mı yoksa yanar mı ?
Evde pc ye takacağım. Güzel ve net ses versin. Daha önce 2030, 2050 ve dün 2052 almıştım.  Elimde hazır yaptığım 2030 devresi var. Konu başında ki. 12 volt o da nasıl çalışır bilemedim...uygun trafo bulana kadar kenarda dursun ;)

Laptop adaptorlerini birlestirerek tda2052 yapabilirsin. Yeni trafonla tda 7294 yapabilirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #22
@Mr_YAMYAM  hocam 1875 devresi hoş olmuş. ton kontrol yaparsam o devreye ayrı bir besleme yapmam mı gerekli. yoksa elimdeki trafo ile hem devreyi hem ton kontrolü besleyebilir miyim?

@i3uz  7294 eskiden aldığım tek vardı. şimdi   ikisi arasında kaldım.  ::)

bu arada 2030, 2050 ve 2052 ler elimde patladı :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #23
@Mr_YAMYAM  hocam 1875 devresi hoş olmuş. ton kontrol yaparsam o devreye ayrı bir besleme yapmam mı gerekli. yoksa elimdeki trafo ile hem devreyi hem ton kontrolü besleyebilir miyim?

Ton kontrol için 2X20V tan 2X15V regüle tam ideal olacaktır.
Çok az güç kaybın olsa da uygun soğutucular ile 7815 ve 7915 leri soğutabilirsin. İyi bir regülasyon ve iyi bir PSRR değerine sahip olursun.
LM317 ve 337 leri de kullanabilirsin tabii.
2X20V doğrultulmuş hali ile LM1875 ler 30W gibi bir güce ulaşabilir ki hiç te yabana atılamayacak bir güçtür. 8ohm yük empedansında tam ideal bir sürme sağlanır.
2X15V regüle gerilimler sadece ton kontrol için kullanılacağı için fazlaca akım gereksinimin olmaz. Dikkat edilmesi gereken şey  2X20V un doğrultulmasından sonraki kondansatörlerdir.
Bu kondansatörlerin kapasitesinden ziyade ESR direnci daha önemlidir. İyi kalite düşük ESR kondansatörleri bulamayabilirsin. Bu sebeple 2 şer adet 4700uF 50V kondansatör kullanırsan (Memleket arkadaşın yaptığı gibi) iyi sonuç elde edersin.
Tasarımda esas olan en önemli etken GROUNDING olayıdır. Bu sebeple bu tekniği iyi anlamalı ve uygulayabilmelisin.
Şu iki konuyu baştan sona okumalı ve anlayabilmelisin.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Gerekli durumlarda ben yardımcı olmaya çalışırım.

Yanıt #24
Tesekkür ederim ya allah bismillah başlayım ufaktan :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #25
Öncelikle 2 ayrı kaynağı , birinin + ucunu diğerinin - ucuna bağlayıp 3 uç elde edeceksin.
Elinde bir + , bir - , bir de iki ucun birleştiği 0 noktası olacak.
Amfi devresine başlamadan bu işlemi dene ve ölç.
0 noktasına ölçü aletinin siyah probunu bağladığında diğer uçlarda (kırmızı probla) +19V ve -19V görmelisin.
Tda2030 bu iş için uygun değil. Devredeki 7812 ve 7912 amfiyi beslemek için değil.
Tda2040 ta uygun olmaz. Tda2050 kullanabilirsin.
Bu seri aynı pcb ile kullanılabilir. Devrede değişiklik yapmadan 2030 yerine 2050 alman yeter.

TDA2052 aynı serinin devamı ama farklı yapıdadır. Daha modern , daha fazla özellik ve daha fazla güç sunar.
Bu gövde yapısında önerilebilecek , güzel bir entegredir.    Farklı pcb ye ihtiyaç duyar.

Laptop adaptörü ile bu işe başlayacaksan , elde ettiğin 3 ucu devreye nasıl bağlayacağından bahsederiz.

Devren 12V adaptörle çalışmaz , 2x24Vac ile yanar.  8)

@asma hocam evde eski adaptörleri kurcalarken 2 tane yazıcı adaptörü buldum. Bir ucu 32 diğer ucu 15 volt veriyordu. 15 volt uçları aldım bahsettiğiniz gibi bağladım. 2x15 volt oldu. Ya 2030 yanar bunla yerine 2050 taksam nasıl olur ?
Yada 12volt simetrik besleme devresi burda ise yarar mi ?

asdasdasdasdasd
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #26
@asma hocam evde eski adaptörleri kurcalarken 2 tane yazıcı adaptörü buldum. Bir ucu 32 diğer ucu 15 volt veriyordu. 15 volt uçları aldım bahsettiğiniz gibi bağladım. 2x15 volt oldu. Ya 2030 yanar bunla yerine 2050 taksam nasıl olur ?
Yada 12volt simetrik besleme devresi burda ise yarar mi ?
Nereden başlasam bilemiyorum.  :-[
O adaptörle amfi beslenmez. Gücü yeterli değil.
2x15 volt dediğin +/-15Vdc olur. tda2030 niye yansın?
12V simetrik besleme devresi de amfi beslemez.
Ancak ton kontrol devreleri için işe yarar.

Laptop adaptörün 90W , yazıcı adaptörünün 15V çıkışı 8W
İki adaptörden simetrik gerilim elde etmeyi ben tarif ettim ama fikir i3uz tarafından verildi.
Amfi beslemek için güzel bir trafon var ve ona uygun öneriyi de i3uz yazdı.
Mr_YAMYAM ise uçuk bir öneride bulunmuş. Verdiği örneği uygulayan bile 2x18Vac kullandığını belirtmiş.
2x20Vac ile LM1875 çalıştırmak cesaret işi.

Yanıt #28
@asma hocam sadece test etmek istedim çalışıyor mu diye. onunla çalıştırmıyacağım zaten.
konuya hakim değilim ama entegrelerin datashetlerinde ki çalışma voltajı aralığında maximum voltaja yaklaşmadan 7-8 volt altı ısınma yapmaz muhtemelen.
1875 datasında max 16-60 volt arası çalışma voltajı verilmiş . @Mr_YAMYAM hocam da 30 voltta ideal çalışabileceğini resimledi.  açıkcası kafam karıştı biraz :) bu arada lm1875 ler geldi. yavaştan başlayacağım. birde lm1036 aldım ton kontrol için.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #29
LM1036 ile LM1875 leri süremezsin.Baş belası bir entegredir. Çok hassas girdi çıktı hesaplamaları ve harici bir pre ampli devresine ihtiyacın olacaktır.
Benim tavsiyem split güç kaynağı ile çalışabilen ton kontrol devreleridir.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html
Eğer iyi kalite bir ampli yapmak istiyorsan matematiksel hesaplamaları da yapabilmelisin.
Bu hesaplamalar belli bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirdiği için bilmiyor olabilirsin.
Bu sebeple tecrübeli kişilerin bilgilerinden ve uygulamalarından faydalanabilirsin.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu konu içeriği oldukça önemlidir. İşe başlamadan önce yapılması gereken önemli şeyleri belirlemeni sağlar.