image

Ana içeriğe git
Konu: Simetrik besleme çalışması. (440 Kez okunmuş)

Simetrik besleme çalışması.

Merhaba üstatlar.
Malumunuz anfilerin çoğu simetrik besleme istiyor. elimde birkaç adaptör var. led adaptörü laptöp adaptörü v.s.  bunlarla anfiyi besleyemediğimden basit bir devre ile simetrik kullanmak istiyorum. aşağıda resimlerini attığım devreyi yaptım.  Tek çıkışlı kaynaktan beslenen bir devre. ben bu devreye 19 volt 4 amperlik bir giriş verdim. 7812 transistörü lambası yandı. 7912 ise yanmadı. çıkışta ise +12 voltu aldım ama -12 volt alamadım. değer sıfır gösterdi ölçümde.  normaldir diye amfiye bağladım tık yok.... yeni başlayan biri olarak belki göremediğim pek çok hata vardır. bu devreyi beslemek için transformatör gerekli mi? yoksa adaptörler veya led adaptörleri işimi görebilir mi?
yaptığım devreye ait resimleri eve gidince atacağım.
X
X

NOT: Devre ANTRAK ekibi tarafından yapılmıştır.
https://antrak.org.tr/haberler/simetrik-guc-kayna%C4%9F%C4%B1-2/

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: Simetrik besleme çalışması.

Yanıt #1
Merhaba
Transformatör AC çıkış verir , laptop adaptörü ve şerit led adaptörü DC
AC içinde hem + hem - bulunur , DC de yanlız biri olur.
Bu devre için transformatör şart.
Kolay gelsin.

Yanıt #2
Merhaba
Transformatör AC çıkış verir , laptop adaptörü ve şerit led adaptörü DC
AC içinde hem + hem - bulunur , DC de yanlız biri olur.
Bu devre için transformatör şart.
Kolay gelsin.
teşekkürler üstad.
birazdan toroid transformatör siparişi vereceğim
bütçem 100 tl bu fiyata 100wat 2x12 düşünüyorum. ilerde lazım olması adına 18 volt mu tercih etmeliyim. yaptığım anfi  2x12 volt.  evde kullanacağım. 18 volt aldığımda bunu tda 2030 ve 2050 de kullanırsam ısı problemi yaşarmıyım?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #3
teşekkürler üstad.
birazdan toroid transformatör siparişi vereceğim
bütçem 100 tl bu fiyata 100wat 2x12 düşünüyorum. ilerde lazım olması adına 18 volt mu tercih etmeliyim. yaptığım anfi  2x12 volt.  evde kullanacağım. 18 volt aldığımda bunu tda 2030 ve 2050 de kullanırsam ısı problemi yaşarmıyım?
100tl vermek yerine , bir laptop adaptörü daha al. 2x19 voltun olsun.. 7812 ve 7912 de bunların çıkışlarına koy yine istediğin simetrik voltajıda 2x12voltu elde edersin. dolasyla 2x19volt ve 2x12voltun elinde bulunmuş olur.
Anfilerine gelince tda2030 2050 yerine tda2052yi yap . tertemiz cızırtısız parazitsiz bir anfin olur. tda2052   2x24volta kadar güzel çalışır.

ama 2030 2050 maksimum 2x18v olarak çalışır . yaptığın seçeneklerde o voltajı nasıl elde ediceksin. 
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #4
Yukarıdaki devre ile çalıştırmak istediğiniz amfiden bahsetmeden trafo siparişinde öneri istemeyin.
2x15Vac sardırabilirsiniz.  ::)
Troid trafonun güzelliği dış sargılar (yani sekonder) kolayca sökülebilir , ilave sarım yapılabilir.

Yanıt #5
Yukarıdaki devre ile çalıştırmak istediğiniz amfiden bahsetmeden trafo siparişinde öneri istemeyin.
2x15Vac sardırabilirsiniz.  ::)
Troid trafonun güzelliği dış sargılar (yani sekonder) kolayca sökülebilir , ilave sarım yapılabilir.
X

üstad devre bu :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #6
100tl vermek yerine , bir laptop adaptörü daha al. 2x19 voltun olsun.. 7812 ve 7912 de bunların çıkışlarına koy yine istediğin simetrik voltajıda 2x12voltu elde edersin. dolasyla 2x19volt ve 2x12voltun elinde bulunmuş olur.
Anfilerine gelince tda2030 2050 yerine tda2052yi yap . tertemiz cızırtısız parazitsiz bir anfin olur. tda2052   2x24volta kadar güzel çalışır.

ama 2030 2050 maksimum 2x18v olarak çalışır . yaptığın seçeneklerde o voltajı nasıl elde ediceksin. 
slm 2 tane hp marka 19 volt 4.7 amper güç kaynağı var. simetrik bağlamak için eksi uçlarını birleştirip canlı uçları +19 ve-19 yapacağım ve yukardaki devreye bağlayım simetrik  2x12 yapacağım doğru mu anladım ?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #7
X

üstad devre bu :)
Böyle hatalar yapma , hevesin kırılmasın.
Amfi için düşündüğün besleme devresinde bulunan köprü diyot , kondansatörler , 7812 ve 7912 elemanları zaten amfide mevcut.
Besleme devresine ihtiyacınız yok.
Ancak ilerde lazım olur , kenarda dursun.  ;)

Yanıt #8
@asma üstat geç te olsa öğrenmek güzel şeymiş. hocayı da zorlamak gerekiyor bazen. :) o zaman devre bir köşede dursun. şimdi bu devre için kesinlikle 2x12 veya 2x15 transformatör şart galiba. yada farklı bir  şekilde çalıştırabilirmiyim ?
mesela toroid 2x24 elimde olmuş olsa ben devreye direkt bağlasam devre kendisi 2x12 olarak kullanacak o zaman :)
yada direkt 12 volt 4 amper adaptör çalıştırabilir mi_?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #9
slm 2 tane hp marka 19 volt 4.7 amper güç kaynağı var. simetrik bağlamak için eksi uçlarını birleştirip canlı uçları +19 ve-19 yapacağım ve yukardaki devreye bağlayım simetrik  2x12 yapacağım doğru mu anladım ?
Öncelikle 2 ayrı kaynağı , birinin + ucunu diğerinin - ucuna bağlayıp 3 uç elde edeceksin.
Elinde bir + , bir - , bir de iki ucun birleştiği 0 noktası olacak.
Amfi devresine başlamadan bu işlemi dene ve ölç.
0 noktasına ölçü aletinin siyah probunu bağladığında diğer uçlarda (kırmızı probla) +19V ve -19V görmelisin.
Tda2030 bu iş için uygun değil. Devredeki 7812 ve 7912 amfiyi beslemek için değil.
Tda2040 ta uygun olmaz. Tda2050 kullanabilirsin.
Bu seri aynı pcb ile kullanılabilir. Devrede değişiklik yapmadan 2030 yerine 2050 alman yeter.

TDA2052 aynı serinin devamı ama farklı yapıdadır. Daha modern , daha fazla özellik ve daha fazla güç sunar.
Bu gövde yapısında önerilebilecek , güzel bir entegredir.    Farklı pcb ye ihtiyaç duyar.

Laptop adaptörü ile bu işe başlayacaksan , elde ettiğin 3 ucu devreye nasıl bağlayacağından bahsederiz.

Devren 12V adaptörle çalışmaz , 2x24Vac ile yanar.  8)

Yanıt #10
harika bir bilgi oldu .  elinize sağlık. kesinlikle 2052 alacağım. sanırım evde kullanabileceğim temiz ve güzel ses veren entegre bu.  şimdi elimde hazır yapmış olduğum yukarıdaki devreyi elimde bulunan laptop adaptörü ile çalıştırmak istiyorum. en azından ortaya çıkan eserden ses duymak istiyorum.  şimdi bu nasıl yapılabilir :) :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #11
Nette dolanırken bir trafo gördüm. satıcı bana yakındı. sıkı bir pazarlıkla 40 tl ye alıverdim. 2x20.1 seri nosunu girdiğimde 250 wat yazıyor. Bu projede isime yaramaz ama 2052 için ideal gibi 😃
X
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #12
Nette dolanırken bir trafo gördüm. satıcı bana yakındı. sıkı bir pazarlıkla 40 tl ye alıverdim. 2x20.1 seri nosunu girdiğimde 250 wat yazıyor. Bu projede isime yaramaz ama 2052 için ideal gibi 😃
X
X
malesef bu trafoyu kullanamazsın..elindeki trafonun dogrultma devresi yapıldığında . 2x28v olucak.. dolasıyla tda2052 tepe gerilimi 25vdur.
Sen 2x18v trafo alırsandogrulma devresi ile 24 voltlara çıkacak.ozaman tda2052 yapabilirsin...
Ama elindeki trafo ile tda7294 yapabilirsin okadar güzel çalışırki trafon tam onun için..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #13
malesef bu trafoyu kullanamazsın..elindeki trafonun dogrultma devresi yapıldığında . 2x28v olucak.. dolasıyla tda2052 tepe gerilimi 25vdur.
Sen 2x18v trafo alırsandogrulma devresi ile 24 voltlara çıkacak.ozaman tda2052 yapabilirsin...
Ama elindeki trafo ile tda7294 yapabilirsin okadar güzel çalışırki trafon tam onun için..
satıcı pek bilgi sahibi değildi. Bu vun evde ölçüm yaptım. 19 volt çıkış verdi .yani 19 volt çıkışa sahipmis. Peki buna neden doğrultma devresi gerekli. 2052 24 volta kadar çalışıyor.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #14
satıcı pek bilgi sahibi değildi. Bu vun evde ölçtüm. AC değer 3-4 volt değer verdi. 🤔  sonr hızlı bir manevra ile DC ölçüm yaptım. 19 volt çıkış verdi yani DC 19 volt çıkışa sahipmiş 😉
Ama üzerinde ac yazıyor çıkış. Nasıl is anlamadım.
trafoda 2x20,1 yazıyor.... ac kademesinde 40v alman lazım.. böyle bir değer görebiliyormusun.?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME