Ana içeriğe git
Konu: Bilgisayarlarda Temizlik ve Macunlamanın Önemi (257 Kez okunmuş)

Ynt: Bilgisayarlarda Temizlik ve Macunlamanın Önemi

Yanıt #15
;D ;D ;D

Çalıntı resimleri inceleyiniz.

Yanıt #16
;D ;D ;D

Çalıntı resimleri inceleyiniz.

resimler açılmıyor, kaynak değiştiriniz.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Resimleri görüyorum. Alıntı yaptığın için çift görüyorum.  :o 

Yanıt #18
DNS değiştirdim hala tık yok.
Alıntı yaparken görünen linkleri tarayıcıyla araştırıyorum otomobil resimleri çıkıyor.
Neyse sorun değil. Nasıl olsa resimlerden birşey anlamayacağım muhtemelen.

Yanıt #19
Konunun anlaşılmadan böyle kalmaması için hortlatmak istiyorum. Kalabalık yaptığım için özür diler, bildiklerimi takip edenlere saygıyla sunarım.
Chromium tarayıcısına geçince resimleri görebilmeye başladığımı farkettim.
Resimere baktım. Anladım. Anlatmak istediğim şey yanlış anlaşılmış ve bilgi karmaşası var.
Bu resimlerde anlatılmak istenen, ve konu ile alakası nedir?
"Linux sistemler System Volume Information klasörüne ihtiyaç duymazlar" iddiama atfen eklenmişlerse;
Orası NTFS disk formatında bir disk bölüntüsü olup, Windows tarafondan oluşturulmuş bir bölümdür. O Klasörler oraya Windows tarafından oluşturulur. Linux tarafından bir NTFS bölümü açılır bakılırsa o klasörler orada görülür. Hatta o bölüm, windows tarafından açıldığında da kullanılabileceği öngörüldüğünden, linux, o bölümde yapılan yeni dosya oluşturma, kopyalama, taşıma ve silme gibi işlemlerde o dosyaları kullanabilir. (bu son cümlemden emin değilim)

Benim anlatmaya çalıştığım şey bu değil.

Bir diske sadece Linux kurunuz.(TEK PARTİSYON - EXT-4, başka partisyon oluşturmadan sadece tek bir linux sistem partisyonu; başka bölüntü olmasın).
Bu disk içerisinde "System Volume Information" ve "$Recycle.bin" klasörlerini bulup bana gösteriniz.
Bunu yaparken hile yapmayınız ve altta kalacağım kaygısı yaşamayınız.

İşin sonunda "System Volume Information" klasörünün windows için MFTyi okuma, gerekli görüldüğünde düzenleme klasörü olduğunu(sadece windows sistemlerin kullandığını); ayrıca "$Recycle.bin" klasörünün, silinmek üzere çöpe atılmış dosyaların listesini içeren basit bir "log" dosyası olduğunu, esasen bu dosyaların silmek üzere başka bir klasöre taşınmayıp hala yerlerinde durduğunu, sadece "kullanıcı bunları her an silmemi X bu listeden kaldırmamı emredebilir" gerekçesi ile listeye alınıp silinen yerden gizlendiğini anlayınız.

Ext-4 ile formatlanmış disklerde "sistem volume information" ve "$recycle.bin" olmaz.
Linux sistemler, yukarıdaki dosyalara ihtiyaç duymazlar. Fakat bu dosyaların bilinçli olarak uçurulması, diskin NTFS formatında olması ve bu tip disklerin bu şekilde kontrol edilmesi gerekmesinden ötürü linux tarafında da aksaklıklara neden olabilir. Linux ve Unix sistemler, NTFS diskleri okuyup içeriklerini kontrol edebilmek için gerekli bileşenleri üçüncü parti yazılım olarak ve mecburen barındırırlar.

*   *   *

Sayın takipçiler,
Bilgisayarınızda çalışıyorsunuz. Bir dosya ya da klasörü geri dönüşüm kutusuna attınız ama silmediniz.
1
Bilgisayarınız MFT'ye giderek bu dosya ile ilgili olarak "bu dosya silinecekler listesinde, onu explorer.exe'de gösterme(gizle)" diye bir işaret bırakır. Aynı anda da "System Volume Information" adlı gizli klasöre gidip buradaki ilgili log dosyasını da düzenler: "şu klasörün bu klasörünün içindeki örnek.txt dosyası artık burada değilmiş gibi varsay, klasörü açınca kullanıcıya burada gösterme". Esasen o dosya fiziksel olarak (disk üzerinde ve klasörde) orada.
Windows yine aynı anda, $Recycle.bin adlı bin dosyasını açar, "şu klasör/bu klasör/o klasör/örnek.txt > kapsanır > geridönüşüm kutusu"
($Recycle.bin - açık küme parantezi - şu klasör/bu klasör/o klasör/örnek.txt - kapalı küme parantezi.) şeklinde bir ibare oluşturur.

Windows yine aynı anda masaüstündeki "boş gerdönüşüm kutusu" simgesini, sistem dosyaları içerisindeki "geridönüşüm kutusu dolu" simgesi ile değiştirir.
Bu olaylar bir saniyeden az zamanda gerçekleşir.
2
Eğer o dosyayı "geri dönüşüm kutusunu boşalt" komutu ile yok etme emri verirseniz,
Windows, MFT'ye giderek, şu silindir, bu sektör, o clusterler içerisindeki "şu klasör/bu klasör/o klasör/örnek.txt" dosyası artık yoktur, orası boştur ibaresi verilir. (aslında hala o dosya orada; ama orası kullanılmak üzere kenarda bekleyen bir boş alan kabul ediliyor ve kurtarılması için paket yazılıma ihtiyaç var)
Daha sonra system volume information klasörünü düzenleyerek MFTnin güncellendiğini, neler olduğunu kaydeder.
Masaüstündeki "dolu geri dönüşüm kutusu" simgesi, "boş geri dönüşüm kutusu" simgesi ile değiştirilir.
işlem biter.

-Eğer ki vakit kaybetmeden derhal, bir veri kurtarma yazılımı kullanırsanız, o silinmiş(gibi kabul edilen) dosya, başarılı şekilde kurtarılır.
-Eğer ki yukarıdaki geridönüşüm kutusuna at - gerdönüşüm kutusunu boşalt işlemine başvurmak yerine, güvenli silme yazılımı kullanılırsa, o dosya fiziksel olarak orada kalmak yerine üzerine veri yazılarak tahrip edilir ve kurtarılması önlenir. üzerine yazma işlemi biter bitmez, MFT, ve sistem volüm informasyon klasörleri yukarıda anlatılanlardaki gibi güncellenir: "artık burada böyle birşey yok, explorer.exe'de gösterme, lazım olduğunda haberin olsun burası boş, buraya da veri koyabilirsin"

3
Şayet, geri dönüşüm kutusuna atılmış dosyanızı yerine geri göndermek istiyorsanız, (esasen gönderme değil, MFT ve system volume information bilgilerini değiştirip, recycle.bin dosya listesinden silmek) bu defa 1 nolu anlattığım şeyin tam tersi gerçekleştirilerek, o dosya explorer.exe'de yani ekranınızda, yani ilgili pencerenin içinde görünür kılınır...

Bu olaylar boyunca siz de zannedersiniz ki, dosyam önce oraya taşındı, sonra yine buraya taşındı...

Kasörden klasöre (aynı disk içerisinde) dosya taşımak da, böyledir; bu kez $recycle bin, işe karıştırılmaz. Sadece MFT ve S.V.I.(yazmaktan yoruldum) içerisinde bu dosya ahmet/mehmet/şeref/örnek.txt şeklinde kayıt yapılmıştır. Yine aynı silindir, aynı sektör, aynı clusterler tarafından barındırılıyor sadece kitabımızın "içindekiler sayfası" bilgisi değişti. 13. sayfa boştur yazıldı, 32.sayfa doludur burada yukarıdaki dosya vardır bilgisi oluştu.

Fakat diskten diske ve partisyondan partisyona taşıma işlemi böyle değildir. Orada hem fiziksel yeni oluşturma, hem de MFT ve S.V.I güncellemesi söz konusudur.

*   *   *
Unix ve linux tabanlı sistemlerde bu işlemin nasıl yapıldığını tam olarak bilmemekle beraber, şunu iyi biliyorum ki bu sistemlerin diski kullanış şekli biraz farklıdır ve bu "system volume information" ve "recycle.bin" dosyalarına ihtiyaç duymaksızın, doğrudan MFT dosyasını okuyup müdahale ederler.

Daha evvel başvurduğum bir veri kurtarma olayında, linux ile windowsun açamadığı partisyonu rahatlıkla okunmasının ve içindekilerin kurtarılmasının nedeni de budur(disk içeriğini okumak ve değiştirmek için söz konusu klasör ve dosyaya ihtiyaç duyulmayıp direkt olarak MFT ile muhattab olunması)
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5935.0.html

Windows için oluşturulmuş bir partison, doğal olarak bu adlarını yazmaya yourulduğum dosyaları içerirler. Bu bir kuraldır. Ve bu dosyaların linux ve unix dağıtımlarında gözükmesi doğaldır. Linux kerneli içerisindeki üçüncü parti NTFS bileşenleri, linux kullanırken oluşturulan dosya ve klasörlerin windows tarafında da görülmesi için bu dosyalara müdahale edebilir.

İşte bu nedenledir ki yukarıda eklenmiş resimler (ki yıllardan beridir o bilgileri biliyorum zaten) konuya açıklık getirmiyor.
Bu konuya yapılacak müdahalelere, itirazlara açığım. Maksadım bilenle ya da cahillikle mücadele değildir. Katılmak isteyen varsa buyursun ben goygoyu severim.