image

Ana içeriğe git
Konu: 1000w rezistans teli ile Ocak yaptım ama termostatsiz ısı ayarı nasıl yapacam (89 Kez okunmuş)

1000w rezistans teli ile Ocak yaptım ama termostatsiz ısı ayarı nasıl yapacam

Sadece elektriği azaltıp çoğaltarak ısı ayarı yapmak istiyorum fakat buna ne bağlayıp ta yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

Ynt: 1000w rezistans teli ile Ocak yaptım ama termostatsiz ısı ayarı nasıl yapacam

Yanıt #1
KUADRAK ile sürersin ama 1KW icin devre yapılması lazım
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Ynt: 1000w rezistans teli ile Ocak yaptım ama termostatsiz ısı ayarı nasıl yapacam

Yanıt #2
Aşağıdaki gibi bir dimmer devresi ile sürebilirsin ısıtıcının anma gücündeki değerini referans alarak.Belki daha iyi devre tasarımları vardır yada kademeli dirençler ile de ısıyı ayarlayarı yapabilirsin ama gene aynı gücü çeker ısıtıcıya gidecek akımın bir kısmını dirençler üzerinde harcanarak ısıtıcıya daha az akım gider.

Güncelleme : Şöyle bir tasarım gördüm 1000w a göre ama forumdaki diğer ustarda bi onay verirse kullan(Güç elektroniğinde öyle çok iyi değilimdir :) ). int deki devreler sıkıntılı olabiliyor

Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Yanıt #3
Biraz tehlikeli bir iş.
Rezistans telleri uygun güçte kızacak şekilde kullanılır. Kızmadıklarında uygun ısı vermez, gürültü yapar, yüksek akım çekerler. O taş termostad kullanmaya da uygun değil...
Biraz sakat iş yani. Tehlike büyük. Yine de siz bilirsiniz.
Bir elektrikli Ocak kaç lira?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.