image

Ana içeriğe git
Konu: Trafo ile HDD Besleme 12DC-5VDC (379 Kez okunmuş)

Trafo ile HDD Besleme 12DC-5VDC

Yusuf usta ile yaptığımız özel görüşmede, Harddisklerin hassas olmasından mütevellit, beslemeye azami derecede dikkat edilmesi gerektiği ve bu tip uydurma güç kaynakları ile beslenmemesi gerektiği sonucuna ulaşılarak, aşağıdaki projeden vazgeçilerek HDDler için özel üretim SMPS güç kaynağı teminine karar verilmiştir. Aşağıdaki konu içerisindeki devrenin HDD beslemesi için kullanılması önerilmez.

Konuyu okuyan tüm takipçiler dikkatli olsun.

---------------------------------------------------

-Elimde seyyar HDD dönüştürücü (SATA/IDE to USB converter) var.

Bu dönüştürücünün SMPS adaptörü yandı.

-Elimde 12-0-12 üç uçlu olmak üzere 10Wattlık trafo var...
Elimdeki malzeme kısıtlı ve parçacı uzak. Açıkçası gidesim yok.
Şöyle yapsam olur mu?

Olursa nasıl olur, olmazsa neden olmaz, ya da nerede ne değişiklik yapılmalı, siz ne önerirsiniz?... O kırmızılı Rx direncini sorun mesela "oraya neden koydun" diye...

HDDlerin genel etiket bilgileri:
7200 RPM 3.5 inçlik harddiskler,
12Volt 650 ila 850mA civarında* ve
5Volt 550mA ila 850mA civarında* güç çekerler.
12V.0,85=10.2Watt
5V.0.85=4.25Watt
------------------------
TOPLAM  14.45Watt =>15Watt
Trafo 10Watt (etiket bilgisi)
*marka-model-özelliklere göre değişir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Trafo ile HDD Besleme 12DC-5VDC

Yanıt #1
1-Rx direncini oraya neden koydun ?
2-10 wattlık trafodan 15 wattı nasıl cıkaracaksın ?
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
Trafodan doğrulttuğun zaman ve kondansatör ile filtreledeğinde +12 volt yazdığın yerde yaklaşık. 17 volt olacak.
AC\DC dönüşüm yapılırken 1.41 katı kadar artar gerilim.

12x1.41=(yaklaşık) 17 volt

Yanıt #3
Katıldığın için teşekkürler Furkan.

Rx direncini oraya koydum. Çünkü ben bir elektronikçi değilim ve kafamda şöyle kurdum: Şimdi o 317li regülatör ve HDDnin 5V hattı trafoya yüklenince, 12V çıkış ucundaki gerilim çökebilir, ayrıca trafoya fazla yüklenilebilir. Ben de bunu 5V devresinin direncini yükselterek dengelemeye çalıştım ve 2.2ohmu kafadan salladım :) yani 12V çıkışını sakata getirmemek için genel yükü azalttım.

10Wattlı trafo ile 15W gereksinimi nasıl karşılayacaksın?
Karşılayamayacağııııım? :D Hani belki aranızdan biriniz "seron, orada 850mA yazdığına bakma, o kadar çekmez o, o da olur" diyen çıkarsa, umutsuzlukla bekliyorum  ::)  :))  :P

çıkıştaki voltajın doğrultma ve filtreleme neticesinde yükseleceği doğru. Fakat yük unsurunu unuttun. gerçi bu durumu @asma ile akü şarj konusunda tartışmıştık. orada bana dedi ki: yav tamam akü de bir yüktür ama, aynı zamanda bir üreteçtir de... falan fistan...
fakat bak dikkat et: 5V devresi, 12V kısmını baya zorlayacak. ikiside aynı anda aktif olduğunda, bir de trafo gücü düşük olunca voltajların çökeceğini ve o uçta 17V oluşamayabileceğini düşündüm... ne dersin?
Bak şöyle düşün: 317li regüle devresi, 12V devresinin akımını boğuyor, bir anlamda gerilim regülasyonu da yapıyor. sakat bir mantık ama olabilitesi var gibi ?

Yanıt #4
yükler istedikleri akımı ne olursa olsun cekmeye calışacaktır burda bence yüklenilecek tek unsur trafo olacaktı. Bence calıştırır :D
hiç yokmu elinde bozuk uydu cihazı vs bir bozuk birşey adaptör birşey. bozuk kart falan ? yapalım şuraya şukela bir besleme devresi :D

Yanıt #5
yükler istedikleri akımı ne olursa olsun cekmeye calışacaktır burda bence yüklenilecek tek unsur trafo olacaktı. Bence calıştırır :D
hiç yokmu elinde bozuk uydu cihazı vs bir bozuk birşey adaptör birşey. bozuk kart falan ? yapalım şuraya şukela bir besleme devresi :D
Elimde bozuk uydu cihazı var varmasına ama, SMPSsi bozuk işte ;D olsa onu kullanıcaktım.
Trafolu olacak başka yolu yok bunun. Hiç olmadı, iki ayrı trafo, iki ayrı regüle kullanarak da yapabilirim... ::) 7805lere güvenmiyorum koskoca korsan film arşivini heder etmek istemiyorum :)) . Adamım 1TB HDDye film arşivi oluşturuyorm buralara gelirsen yanında harddisk getir :D Diziler filmler.... milmler... ;)

Yanıt #6
Buralar dediğin yerler neresidir Seron'um :D Ya Smpsini tamir edemezmisin ? sıkıntısı ne smps 'de cıkışlar yokmu az veya cokmu veriyor nominal voltaj değerlerinden ?.
1 TB HDD film arşivi icinde neler var acaba :D

Yanıt #7
Buralar dediğin yerler neresidir Seron'um :D Ya Smpsini tamir edemezmisin ? sıkıntısı ne smps 'de cıkışlar yokmu az veya cokmu veriyor nominal voltaj değerlerinden ?.
1 TB HDD film arşivi icinde neler var acaba :D
Al işte yine geyiğe döndük.
SMPS tamir edecek teknik donanımım ve de bilgim yok. Fişe takıyorsun, bir ses var. ses giderek değişiyor. Uydu cihazının ön panel rakamları henüz yanmıyor. ama kırmızı power ışığı sesle beraber pırpırpır yanıp sönüyor... iki dakika sonra uydu cihazı normal açılıyor herşey normale dönüyor...
Arşivimde çeşit çok. Macera, animasyon, dizi, falan şimdi hatırlamıyorum ama yazlıkçılar dizisi falan. hatta işlerimi halledeyim bizimkiler falan eski dizileri de indiricem.
Al bak bakalım: bu sadece 3de biri.

sen benim adaptörü bir hallet napıcaz bunu?

Yanıt #8
seron dediğin gibi disk her daim o kadar çekmez. fakat sen beni dinle, trafo ve o zımbırtıları kullanma. Bir hafta sabret işini çözeceğim. fazladan adaptör var elimde ona göre, senin gecikmiş bir paketin vardı, onunla göndereceğim sana. en çok bir haftaya elinde olur.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #9
seron dediğin gibi disk her daim o kadar çekmez. fakat sen beni dinle, trafo ve o zımbırtıları kullanma. Bir hafta sabret işini çözeceğim. fazladan adaptör var elimde ona göre, senin gecikmiş bir paketin vardı, onunla göndereceğim sana. en çok bir haftaya elinde olur.
Tamamdır.
Yusuf usta ile yaptığımız özel görüşmede, Harddisklerin hassas olmasından mütevellit, beslemeye azami derecede dikkat edilmesi gerektiği ve bu tip uydurma güç kaynakları ile beslenmemesi gerektiği sonucuna ulaşılarak, yukarıdaki projeden vazgeçilerek HDDler için özel üretim SMPS güç kaynağı teminine karar verilmiştir.

Konuyu okuyan tüm takipçiler dikkatli olsun.

Yanıt #10
Yusuf ustam işe el koyduysa ben inceden uzaklasiyorum  😀

Yanıt #11
Yine benden bahsedilmiş.  :D
2x12Vac , 10VA trafo ile 5V , 850mA regüleli çıkış almak için lineer güç kaynağı tasarımı yanlış bir yol olacaktır.
Tamdalga doğrultmaçta Vdc tek sargının 1,41 katı olurken Idc , gücün toplan sargı voltajına bölünmesiyle hesaplanır.
Bu durumda Pac x 0,7= Pdc olur diyebiliriz. 10VA ile 7W lık dc güç eldeederiz.
İstenilen ise 5 x 0,85 = 4,25W yani farklı yöntemle 5V beslemesi için yeterli güç mevcut.
Sürekli akım değeri daha düşük olacağı varsayılarak lm317 ile 5V ihtiyacı karşılanır. Ancak başka bir şey beklememek gerekir.
Aynı trafoyla yalnızca 12V , 0,85A regüleli çıkış için beklentide bulunmamak lazım. Regülesiz bile olmuyor.
İki çıkışın toplam gereksinimi için zaten yazılan yazılmış.  ;)
2x7,5Vac , 25VA trafoyla gel konuşalım , tartışalım. 12V , 1,7A smps ile yukarıdakine benzer bir devre kullanalım.

Kolay gelsin.

Yanıt #12
2x12Vac , 10VA trafo ile 5V , 850mA regüleli çıkış almak için lineer güç kaynağı tasarımı yanlış bir yol olacaktır.
Tamdalga doğrultmaçta Vdc tek sargının 1,41 katı olurken Idc , gücün toplan sargı voltajına bölünmesiyle hesaplanır.
İstenilen ise 5 x 0,85 = 4,25W yani farklı yöntemle 5V beslemesi için yeterli güç mevcut.
Sürekli akım değeri daha düşük olacağı varsayılarak lm317 ile 5V ihtiyacı karşılanır. Ancak başka bir şey beklememek gerekir.
Aynı trafoyla yalnızca 12V , 0,85A regüleli çıkış için beklentide bulunmamak lazım. Regülesiz bile olmuyor.
2x7,5Vac , 25VA trafoyla gel konuşalım , tartışalım. 12V , 1,7A smps ile yukarıdakine benzer bir devre kullanalım.

Kolay gelsin.
Ben bu işi bırakıyorum  :))
Ağzına sağlık teşekkür ederim.
mor yazı için: elimde lineer olmayan için malzeme yok be ustam... Birkaç muhtemelen papates 317 bir iki de 7805 ve 7812var. hiçbirisine güvenemedim. dedimki 317ler daha sağlam olur belki.
Yaşıl yazı: öyle birşeyler vardı sanki bende. bir ev sinema sistemiden sökmüştüm simit trafo... nerde acaba ::)
neyse zahmet edip yazmışsın sağol.

şayet işi sonuca ulaştıralım, nasıl yapılıyormuş açıklayalım dersen trafoyu bulur fotosunu veririm. o zaman birşeyler daha anlatırsın...

Yanıt #13

Kolay gelsin.

@asma merhaba. Naber? :)
Benim çöpleri karıştırırken aşağıdaki resimdekinden buldum.

HDDlerin güçlerini yanlış hesaplamışım(hatırlamışım).
Genellikle max akımları 850 olmuyor; 650-700 oluyor.
Dün yaptığım hesaba göre HDDlerin güçleri hep 10Watt'a dek getirilmiş.
İstisna olarak Hitachi ve Toshiba marka diskler 7.65Watt.
Bu değerler 3.5inç 7200RPM diskler için geçerli.

Benim için tekrar hesap yapabilir misin?
Ya da bilen varsa yardımcı olabilir mi?
resimlerde LM317'li regülatörler görünüyor. Bunları kullanacak değilim. Sadece yük testleri yaptım ve voltajlarının çökmediğini gördüm. Ama kullan derseniz kullanırım.
Yani;
10Wattlık trafo > İki yollu doğrultma > C 25Volt - 6800uF > 2xLM317li devre paralel > birine yük bağlayıp diğerinin kontrolünde sorun çıkmadı. yüke bağlı regülatör çıkışında da hiç sorun çıkmadı. Kondansatör bacaklarındaki(6800) gerilim 16kusur volt(çıkışta yük yok).
Bağladığım yük 12Volt tofaş sinyal lambası.
Yardımcı olabilir misiniz? Ne yapalım şimdi?
YANLIŞ ANLAŞILMASIN EKLEMESİ:
Asma'nın yazdıkları anlaşıldı. Sağdaki trafo kullanılamayacak. Ben sadece onu herkesin karşılaştırma yapabilmesi açısından koydum.
Solda görülen trafo(siyah kutu üzerinde etiket değerleri görülen) kullanılacak. LM entegreler uygun görülürse kullanılır-kullanılmaz o ayrı.
O kadar anlatılmış hala anlamamış demeyin sağdaki kullanılmayacak.

Yanıt #14
@asma merhaba. Naber? :)
Benim çöpleri karıştırırken aşağıdaki resimdekinden buldum.

HDDlerin güçlerini yanlış hesaplamışım(hatırlamışım).
Genellikle max akımları 850 olmuyor; 650-700 oluyor.
Dün yaptığım hesaba göre HDDlerin güçleri hep 10Watt'a dek getirilmiş.
İstisna olarak Hitachi ve Toshiba marka diskler 7.65Watt.
Bu değerler 3.5inç 7200RPM diskler için geçerli.

Benim için tekrar hesap yapabilir misin?
Ya da bilen varsa yardımcı olabilir mi?
resimlerde LM317'li regülatörler görünüyor. Bunları kullanacak değilim. Sadece yük testleri yaptım ve voltajlarının çökmediğini gördüm. Ama kullan derseniz kullanırım.
Yani;
10Wattlık trafo > İki yollu doğrultma > C 25Volt - 6800uF > 2xLM317li devre paralel > birine yük bağlayıp diğerinin kontrolünde sorun çıkmadı. yüke bağlı regülatör çıkışında da hiç sorun çıkmadı. Kondansatör bacaklarındaki(6800) gerilim 16kusur volt(çıkışta yük yok).
Bağladığım yük 12Volt tofaş sinyal lambası.
Yardımcı olabilir misiniz? Ne yapalım şimdi?
YANLIŞ ANLAŞILMASIN EKLEMESİ:
Asma'nın yazdıkları anlaşıldı. Sağdaki trafo kullanılamayacak. Ben sadece onu herkesin karşılaştırma yapabilmesi açısından koydum.
Solda görülen trafo(siyah kutu üzerinde etiket değerleri görülen) kullanılacak. LM entegreler uygun görülürse kullanılır-kullanılmaz o ayrı.
O kadar anlatılmış hala anlamamış demeyin sağdaki kullanılmayacak.
seron bunlarla neden uğraşıyorsun? elinde eski pc güç kaynağı yok mu.?

bir diğeri;
16voltluk trafo ile o devreleri kullanabilirsin... devrelerindeki dalgalanmayı yük bağlayınca çökme yaşanmazsa yanı kondansatörlerin dogru düz bi akımı sağlarsa çalışır. deneyebilirsin.. cihazllarına zarar gelmez.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME