image

Ana içeriğe git
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (288 Kez okunmuş)

Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
asd

pcb baskı

asd

yerleşim planı

asd

benim yaptığım bitmiş hali
asd

tüm dosyalar
asd

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #1
Bizim komşu eski  çamaşır makinasının motorunu sökmüş  onada farklı bir tezgah yapacağız  komple motor tesisatını almış :)  

benim çamaşır makinası motoru kullanma videlarında gördüğüm motor ile kömür hattı birleştirilecek  devrenin tacho genarator bölümüde bahsettiğiniz kısımda ki kablolara bağlanacak

her videoda  bunları kullanmıyoruz dedikleri kablolar sanırım    :)

Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

Yanıt #2
Merhaba @gevv  hocam.
Camasir makinesi motorlarinda iki komur ve iki stator cikisi var.  Bunlardan bir stator ve bir komur kablosu ( herhangi biri farketmez) birbirine baglanip  diger bosta kalan stator ve komur ucuna elektrik verilecek.  Bu asamada motor 30000 devire kadar donuyor. Devrede ki tako girisi ise motorun arka kisminda bulunan iki kablo takilacak hocam. Devre bu tako uclarinin frekansina gore tork ayarliyor. Bunlarin disindaki kablolar kesilebilir. Eve gidince ayrintili resim atayim.
Bu devrede connektorler birbirine cok yakin.  3.5mm .Yeni tasarim ve cizim olcaksa 5.5mm connektor tercih edilebilir. Montaji zor oluyor kucuklerin 😊

Donus yonu degistirilecek ise uclar yer degistirebilir. Motordan motora fark ettigi icin renkler farkli olabliyor.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #3
Mevcht semada  baglanti.
x1 notr , 2 faz
3 motor notr ucu
4 motor faz ucu
5 ve 6 tako yonu farketmez

Devrenin saginda ise devir pot girisi. Ben 100k kullaniyorum.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #4
bilgiler için teşekkürler @Kazasker hocam  bizim tork ihtiyacımız olmadığından  dimmer ile hız kontrolü yeterli

ama tork kontrolü  ileride işime çok yarayacak   yapacağım motor düzenlemesinin resimlerinide ekleyeceğim bu konuyu sabitliyorum

iyi çalışmalar
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

Yanıt #5
Rica ederim hocam. Dimmer bu asamada  isinizi hayli gorur. Tako kablo uclarini izole edin bu sekilde kullanirken. Bu uclardan Jenerator gibi elektrik uretiyor bazi motorlar 3-5 volt bazilari daha fazla. devire gore ddgisiyor.  Mesela ben ilk zamanlar dimmer kullandigimda 9 volt uretiyordu. 😊Bu konuda daha fazla teknik bilgim yok. Size de kolay gelsin.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #6
ilk denemeyi yaptım direkt 220v ile baya hızlı motordan hafif koku geliyor sanırım kömürlerden eskiden çata patlar vardı onlarda ki gibi güzel bir koku :D   ama normaldir 17 yıllık makinenin motoru

Dimmerle  biraz hassas ayar yapılıyor ama iş görür

asd

https://youtu.be/qtkK_h2e5eE

Aşağıda ki videoda  bağlantıların nasıl yapılacağını anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=wZGRpSB2MGM

Yanıt #7

😊😊   aynen hocam benim motorlarda  oyle kokuyordu. Hata 40 - 50 saniye bosta direk 220 verince alev aliyor komurler. 2 tane yakmistim ilk denemelerde. Sukur ucuz bu motorlar. Hem de 1.5kw gucleri var. Biraz dizginlemek lazim  yoksa fena kafa atiyor 😀
Elinize saglik . Simdi guzel kaynaklar var. Bu motorlarla ilk tanismam 2009 idi. Pek kaynak bulamamistim. Dimmer anahtari bagladim. Surekli yuke vurunca triyaklar yaniyordu. . Hatta bir ara sizin arkadas gibi makinenin tum elektrik tesisatini kurdum.😊  O da kafasina gore donunce  yeni arayislara girdim ve Tda1085c yi buldum. 
Hayirli olsun.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8

😊😊   aynen hocam benim motorlarda  oyle kokuyordu. Hata 40 - 50 saniye bosta direk 220 verince alev aliyor komurler. 2 tane yakmistim ilk denemelerde. Sukur ucuz bu motorlar. Hem de 1.5kw gucleri var. Biraz dizginlemek lazim  yoksa fena kafa atiyor 😀
Elinize saglik . Simdi guzel kaynaklar var. Bu motorlarla ilk tanismam 2009 idi. Pek kaynak bulamamistim. Dimmer anahtari bagladim. Surekli yuke vurunca triyaklar yaniyordu. . Hatta bir ara sizin arkadas gibi makinenin tum elektrik tesisatini kurdum.😊  O da kafasina gore donunce  yeni arayislara girdim ve Tda1085c yi buldum. 
Hayirli olsun.

hocam şu kartlardan elinizde fazla kaldımı ? 1 tanede ben alayım sizden bendede 2 tane böyle motor var senelerdir atolyede yatıyor şahlandırma vakti geldi diye düşünüyorum :D
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #9
Birtane var geri kalanini hobi sitesindeki arkadaslara vermistim.  Hediyem olsun furkan hocam. Ama entegre bulman lazim bende kalmadi. 1085c.  Entegre haric malzemeleri de mevcut. Montaj sana kalmis 😊@Furkan41  mesaj attim.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #10
hayırlı çalışmalar forum sakinleri
bu üniversal  motorlarla elektrikli araç yapan bir kaç arkadaşa denk geldim. tam araştırmadım fakat çok güçlü motorlar. önüne basit şanzuman  yapılsa veya dogrudan mile aktarılsa verim alınabilir mi. 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur