image

Ana içeriğe git
Konu: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü (860 Kez okunmuş)

Ynt: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü

Yanıt #60
Yapmış olduğun devre sıcaklık ölçmüyor sabit gerilim veriyor düğmeden gelen ohm bilgilerini yeni aldığım ölçü aleti ile ölçüp göreceğim. İnsallah doğru ölçümü yapabilirim. Yapmış olduğun devre fişe takınca çalışacak mı bilmiyorum. Ben elektronik anlamıyorum sadece ölçüm yapabilirim. Devrenin mantığını biraz anlatırmısın mesela bu devre 5 kademeli düğmeme zarar verir mi? Akım koruması var mı. Bir yerlere zarar vermemesi adına..
Devreyi biraz daha düzenledim , açıklama ekledim. Normalde değerleri üzerine yazarım ve malzeme listesi yazmam ama bu seferlik böyle olsun.
Devre düğmeye zarar vermez , ped lere zarar vermez , tesisata zarar vermez.
İlk bağlantıda hatalı bağlantı olursa araç içi sigortalar koruma sağlar. Düğmeden gelen kontrol gerilimi için 15A , kontaktan gelen 20A sigorta var.
Boş koltukta açık unutulursa , çok ısınır. Ped üzerindeki termostat devreyi açar. O da bozuldu , ısındı ve teller birbirine değdi , kontrol devresinde 5A veya 7,5A sigorta olacak. Sigorta atar ve o bölüm çalışmaz.
Senaryoları fazla uzatmıyorum , kontak açık değilse çalışmıyor zaten.
Şemada (liste hariç) eksik , anlaşılmayan aklına takılan bir yer varsa tekrar bakarız.

Kolay gelsin.

Yanıt #61
Yardımların için teşekkürler.  Dün direnç bilgilerini ölçtüm ve ilk sayfada paylaştığım 0-5 düğme kademelerindeki değerlerin farklı olduğunu gördüm.  işleri biraz daha karıştırdım sanırım.
Tasarlamış olduğun devreyi çizebileceğim bir program var. hatta 7805(7809 yoktu) ile bağlayarak sabit 5v okuyabildim.  Diğer tüm devre ekipmanları programda mevcut. Yani işimi görecek gibi. Nerde ne akım veya voltaj geçiyor anlıyabiliyorsun. Malzemeler fiyatlı değil ama canlı olarak ekranda değer okumak güzel olacak. Bir arkadaşım saolsun board verecek(Çalıştığını canlı görünce malmeze siparişini vereceğim). çin'den 20cm lik erkek kablolar söyledim birleştirmek anlamında.. esasında herseyleri temin ediyorum sadece uygulama kalacak :)

Bir ilave ise sıcaklık takibini kulucka vs için kullanılan sıcaklık sensörlü devreler var 10tl civarında. Bunu ped'in bir yerine koyup set bilgisi verip o sıcaklığın üstüne çıktığında yaptığımız devrenin gücünü kesebiliriz diye düşünüyorum. Böylece yazın dahi ısıtma düğmesini açsak bile ısıtma çalışmamış olur.

Yanıt #62
Merhaba

Devrenin son halini eklemek istedim:
Ayar düğmesinin direnç değerlerinin değişmesi ve düşük kademe voltajının daha yüksek değerlerden başlaması istenmişti.
%33 minumum kademe , %100 max. kademe olarak düzenlendi.
Sabit akım kaynağı yerine sabit gerilimle çalışan , gerilim bölücü devresi ve seviye kaydırıcı olarak ta tl431 ekledim.

Kolay gelsin.