image

Ana içeriğe git
Konu: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü (860 Kez okunmuş)

Ynt: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü

Yanıt #30
mcu
Micro Controller Unit
12F675 microchip firmasının ürettiği bu işi fazlasıyla yapabilecek bir ürüne örnek
Bu ürün tek başına iki kontrol düğmesinden gelen bilgiyi okur , iki koltuktaki ısı sensöründen gelen bilgiyle kıyaslar , iki mosfete gerekli pwm sinyalini ayrı ayrı oluşturup kontrol eder.
Gel gör ki bu işlemleri yaptıracak programı ben yazamam.  :))
Elimizde sensör yok. Potu okuyup uygun sinyali oluşturacak devre için program yazacak hatta yapıp ücreti karşılığında hazır hale getirecek biri lazım.
O sana uygun fiyatlı iki tane kart yapar sen de ona müşteri bulursun. Seri üretime geçince bana da çay ısmarlarsınız.  ;) 

Kolay gelsin.

Bunu yapacak biri var mı var ise ne kadar a yapar ki.. bu arada o peddeki röle ile kademe ayarını yapıyormuş pedler.. modül pedle birlikteymiş..

Yanıt #31
Sizin bana yolladığınız Mcu işini yapacak kişinin anladığım kadarıyla 3-5 e yapması zor(fiyat alabilsem değerlendirebilirim).  Yine sizin şemadan ilerlesek mi? Çünkü orjinal ped'lerin üretimi durdurulmuş haliyle sıfır olarak yok. Ancak çıkma araçlardan temin edilebilir. Onun içinde türkiye de ısıtmalı koltuklı araç bulmak lazım maalesef ki bir elin parmaklarını geçmiyor bu araçlar ve ped'i koltuktan çıkarmak çok da mantıklı değil koltuğun kaza da vs. kırılması gerekir ki içindekilerini sökebilsin. Board(test için) alıp parçaları sipariş etmek ile işe başlayalım. Burada paylaştığın şemada gözden kaçan bir nokta var mı? tüm direnç benzeri bilgiler aktif mi kontrol edebilmen mümkün mü?

Yanıt #32
Bir ikinci alternatif ise bunu yapacak birilerini önerebilir misiniz? istanbul anadolu yakasında. direkt giderek bakarak işimi çözsün.

Yanıt #33
Bir ikinci alternatif ise bunu yapacak birilerini önerebilir misiniz? istanbul anadolu yakasında. direkt giderek bakarak işimi çözsün.
benim sana tavsiyem 20 liralık çakmaklığa takılan ısı petlerinden al.. bu pedleri git bi oto elektrikciye ..çakmaklığa değilde , arabandaki isitıcı düğmelerinden sadece aç kapa fonsiyonunu kullanarak. bağlasın 10 dakkasını bile almaz.. kendin bulabilirsen o ucu, düğme açık olduğunda gelen 12volta bağla. derim..orjinal gibi olur.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #34
benim sana tavsiyem 20 liralık çakmaklığa takılan ısı petlerinden al.. bu pedleri git bi oto elektrikciye ..çakmaklığa değilde , arabandaki isitıcı düğmelerinden sadece aç kapa fonsiyonunu kullanarak. bağlasın 10 dakkasını bile almaz.. kendin bulabilirsen o ucu, düğme açık olduğunda gelen 12volta bağla. derim..orjinal gibi olur.

Hazır setlerde alabilirdim ama ben ısrarla orjinalini kullanarak çözmek istiyorum. Zaten pedleri direkt baglayınca 12v olarak calısıyor onda sıkıntı yok benim sıkıntım kademe ayarı yapabilmek. Bir anda komple ısıtmasından ziyade hafif hafif:)

Yanıt #35
Hazır setlerde alabilirdim ama ben ısrarla orjinalini kullanarak çözmek istiyorum. Zaten pedleri direkt baglayınca 12v olarak calısıyor onda sıkıntı yok benim sıkıntım kademe ayarı yapabilmek. Bir anda komple ısıtmasından ziyade hafif hafif:)

bu resimler sanamı ait pedleri aldın mı?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #37
Sadece pedler eksik(tabi modül).. onu da çinden sipariş vereceğim.
Peki yetkili servise sordun mu? modül ve pedler hakkında. pedleri aldığımda bağlantı nasıl oluyor, modülü var mı? varsa nerden bulabilirim diye. olmadı direk opele yaz onlar seni uygun şekilde yönlendirirler. ben peugeot ceosuna kadar ulaştım arabanın hatalı Elektrikli Direksiyon Kutusunu değiştirdim 3000tl istediler. bedavaya yaptırdım.. meğersem hatalıymış peugeota bu ürün.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #38
Peki yetkili servise sordun mu? modül ve pedler hakkında. pedleri aldığımda bağlantı nasıl oluyor, modülü var mı? varsa nerden bulabilirim diye. olmadı direk opele yaz onlar seni uygun şekilde yönlendirirler. ben peugeot ceosuna kadar ulaştım arabanın hatalı Elektrikli Direksiyon Kutusunu değiştirdim 3000tl istediler. bedavaya yaptırdım.. meğersem hatalıymış peugeota bu ürün.
Maalesef araç 2002 model ve bir çok parçası üretimde değil pedlerde aetık üretimden kalkmış çıkma harici Yada Çin harici alternatif yok

Yanıt #39
Bir soru benden 12v 20w lık bir ped kaç amper akım çeker.. 20/12 hesabı mı yoksa 12/20 hesabımı.. biri 1.66amper diğeri 0,66

Yanıt #40
Dün ped yerine 12v 1mt led taktım 1.66amper sanırım Ve her kademe değişiminde led'in aydınlatması arttı. Fakat akım düşük geldiği için tam kademe bile sanki yarım aydınlatma varmış gibi görünüyor. sabit 12v bilgisini de gördüm.

Yanıt #41
Dün ped yerine 12v 1mt led taktım 1.66amper sanırım Ve her kademe değişiminde led'in aydınlatması arttı. Fakat akım düşük geldiği için tam kademe bile sanki yarım aydınlatma varmış gibi görünüyor. sabit 12v bilgisini de gördüm.
tamam ozaman sistem çalışıyor sen sadece çakmaklığa takılan pedlerden al. çakmaklık yerine ,  oraya bağla..akımı dert etme.. çekebileceği kadar akım çeker.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #42
Öncelikle dediğim gibi çakmaklıktan vs. birşey almak istemiyorum(aracımda hazır tesisat var). Benim amacım resimlerinide paylaştığım gibi dügme(5 kademeli) üzerinden pedleri kontrol etmek. Bunun için dügmeler üzerinden gelen direnc bilgisine göre PEd'lere Voltaj vermek. Bunun için ise ped siparişini verdim. Pedlee düğmedeki kademe değiştikçe 5v-6v-7v-9v-11V olaracak şekilde ayarlayabilmek için devre tasarımı yapılması gerekiyor(ben yapabilsem atlayacağım ama yok). ilave olarak ped'e  bağlanacak bir sıcaklık sensörü olacak. Bu sensör ile sıcaklığın çok fazla arttması durumunda yapılacak devrenin belli bir ısıya düşünceye kadar kalması beklenecek.

Yanıt #43
Öncelikle dediğim gibi çakmaklıktan vs. birşey almak istemiyorum(aracımda hazır tesisat var). Benim amacım resimlerinide paylaştığım gibi dügme(5 kademeli) üzerinden pedleri kontrol etmek. Bunun için dügmeler üzerinden gelen direnc bilgisine göre PEd'lere Voltaj vermek. Bunun için ise ped siparişini verdim. Pedlee düğmedeki kademe değiştikçe 5v-6v-7v-9v-11V olaracak şekilde ayarlayabilmek için devre tasarımı yapılması gerekiyor(ben yapabilsem atlayacağım ama yok). ilave olarak ped'e  bağlanacak bir sıcaklık sensörü olacak. Bu sensör ile sıcaklığın çok fazla arttması durumunda yapılacak devrenin belli bir ısıya düşünceye kadar kalması beklenecek.
bende aynı şeyi söylüyorum..çakmaklıga bağlama.. Ped falan bulamıyorum diyorsun pedler zaten koltugun içine gömülecek .. orjinal almakla , çakmaklığa bağlananlardan almanın bi farkı yok.. tekrar yazıyorum. led bağladığın çıkışa herhangi bir ucuz pedi bağladığında sistem çalıştıracaktır. ( ledi kısıp açıyorsa pedide kısıp açacaktır. ) pedler 5-10w güç çekiyor fazla çekmiyor. dolasıyla devreye ihtiyacın yok. hem çakmaklıga bağlanan ledlerin içinde termostatı var. max seviyeye geldiğinde elektriği kesiyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #44
bende aynı şeyi söylüyorum..çakmaklıga bağlama.. Ped falan bulamıyorum diyorsun pedler zaten koltugun içine gömülecek .. orjinal almakla , çakmaklığa bağlananlardan almanın bi farkı yok.. tekrar yazıyorum. led bağladığın çıkışa herhangi bir ucuz pedi bağladığında sistem çalıştıracaktır. ( ledi kısıp açıyorsa pedide kısıp açacaktır. ) pedler 5-10w güç çekiyor fazla çekmiyor. dolasıyla devreye ihtiyacın yok.
Ben orjinal düğmeleri kullanmak istiyorum.  Sizce söylediğiniz koltuk ısıtma sistemindeki dügmeleri benimkiyle değiştirdiğinizde çalışır mı?