Ana içeriğe git
Konu: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü (757 Kez okunmuş)

Ynt: Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü

Yanıt #15
Bu arada pedler module mi baglanıyor yoksa direkt mi olduğundan emin değilim. Maalesef doküman yok araştırıyorum 1 haftadır ama bulabildiklerim bunlar.

Yanıt #16
255\5=51 1 kademedeki pwm değeri zaten 0. kademeyi saymaya gerek yok 0 da kesicek şimdi şöyle birşey var o kademe 0-5 arası ya şimdi 4 koltukta ordaki kademelere göremi ısınıyor yani senkron bir calışma mı eğer öyleyse pic ile bir devre yapıp butonlardan okumaya göre gerekli kademenin pwm değeri ile pedler sürülebilir. başka bir şey varsa ki bunun haricisinde birde sürücünün ayak ısıtıcısı var galiba yine aynı butonlara bağlıysa oda paralel olarak sisteme eklenir.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #17
255\5=51 1 kademedeki pwm değeri zaten 0. kademeyi saymaya gerek yok 0 da kesicek şimdi şöyle birşey var o kademe 0-5 arası ya şimdi 4 koltukta ordaki kademelere göremi ısınıyor yani senkron bir calışma mı eğer öyleyse pic ile bir devre yapıp butonlardan okumaya göre gerekli kademenin pwm değeri ile pedler sürülebilir. başka bir şey varsa ki bunun haricisinde birde sürücünün ayak ısıtıcısı var galiba yine aynı butonlara bağlıysa oda paralel olarak sisteme eklenir.
Öncelikle cevap için teşekkürler.
4 koltuk için değil sadece bir koltuk için(koltukta sırt için bir ped birde popo için bir ped buluyor ve senkron ısınacaklar). tabi aynısından yolcu koltuğu içinde yapmam gerekecek. 1. kademesinde koltuk ısıtma en düşük seviyede 5 kademesinde ise en yüksek seviyede çalışıyor olması gerekir.

Yanıt #19
Hangi marka model ısıtıcı ped lerden kullanacağını da bilelim. Almayı düşündüğün satıcının linki de olur.
Orjinalinde seri gibi duruyor , belki senin alacakların paralel bağlı olacak. Kaç amper çekecek vs.

Sonrasında bu sistemi çalıştırmak için kontrol devresine ihtiyacın olacak. (bence ebaydaki röle pek uygun değil)
Şu şekilde olur , bu şemaya şunları ekle diye tarif etsek yapabilirmisin?
Bu işi parayla yapacak birini mi arıyorsun?
Ben kafamda sistemi kurdum , dilim döndüğünce anlattım. Ancak ne kart yaparım , ne de sorumluluk alırım.  ;D

Kolay gelsin.

Yanıt #20
Hangi marka model ısıtıcı ped lerden kullanacağını da bilelim. Almayı düşündüğün satıcının linki de olur.
Orjinalinde seri gibi duruyor , belki senin alacakların paralel bağlı olacak. Kaç amper çekecek vs.

Sonrasında bu sistemi çalıştırmak için kontrol devresine ihtiyacın olacak. (bence ebaydaki röle pek uygun değil)
Şu şekilde olur , bu şemaya şunları ekle diye tarif etsek yapabilirmisin?
Bu işi parayla yapacak birini mi arıyorsun?
Ben kafamda sistemi kurdum , dilim döndüğünce anlattım. Ancak ne kart yaparım , ne de sorumluluk alırım.  ;D

Kolay gelsin.
Bir şema çıkar mı? Hangi malzemeler gerekir. Ben malzemeleri alıp board üzerinde test yapmayı denerim. Normalde paralel mi seri mi onu dahi bilmiyorum. Ama orjinal pedleri bulmaya çalışıyorum.  Seri paralel nasıl anlarım sizce

Yanıt #21
Bir şema çıkar mı? Hangi malzemeler gerekir. Ben malzemeleri alıp board üzerinde test yapmayı denerim. Normalde paralel mi seri mi onu dahi bilmiyorum. Ama orjinal pedleri bulmaya çalışıyorum.  Seri paralel nasıl anlarım sizce
Bir şema çizdim. Ters bağlantı için koruma yok , kısa devre koruması yok, aşırı ısınma için koruma veya ısı sabitlemek için sensör bağlantısı yok.
Aşırı sıcaklık koruması alacağınız ped içinde olabilir. İlk bağlantıda dikkatli olursanız daha sonra sıkıntı olmaz.

Orjinal devre için diagramda seri gözüküyor ama satın alacağınız ped ler muhtemelen paralel bağlanacaktır.
Yani 12V ile çalışan minderleri adedi ne kadar olursa olsun paralel bağlarız. Ürün bilgisinde 12V ile çalışır yazması yeter.

Malzeme değerleri şemada var , ufak oynamalar yapılabilir.
Yazmayan PNP transistör çok önemli değil. BC307 de olur , MPSA92 de olur 2N3906 da olur.
R4 0,1 ohm direnç 5W lık taş direnç olabilir. Pedlerin gücüne göre değer değiştirebiliriz.

İnceleyip geri bildirimde bulunursanız geliştirmek mümkün. Ucuz ve basit bir devredir.

Kolay gelsin.
Not: Mantık hatası yapmışım , yeniden çizmek yerine kullanılmayanları ekleyip sinyali tersledim. Versyon II   ;D

Yanıt #22
İnceleceğim. Orjinal koltuğun resmini buldum.
Pedler birbirine bağlı ve bir röle tarzı birşey var ped lere bağlı

Yanıt #23
Bir şema çizdim. Ters bağlantı için koruma yok , kısa devre koruması yok, aşırı ısınma için koruma veya ısı sabitlemek için sensör bağlantısı yok.
Aşırı sıcaklık koruması alacağınız ped içinde olabilir. İlk bağlantıda dikkatli olursanız daha sonra sıkıntı olmaz.

Orjinal devre için diagramda seri gözüküyor ama satın alacağınız ped ler muhtemelen paralel bağlanacaktır.
Yani 12V ile çalışan minderleri adedi ne kadar olursa olsun paralel bağlarız. Ürün bilgisinde 12V ile çalışır yazması yeter.

Malzeme değerleri şemada var , ufak oynamalar yapılabilir.
Yazmayan PNP transistör çok önemli değil. BC307 de olur , MPSA92 de olur 2N3906 da olur.
R4 0,1 ohm direnç 5W lık taş direnç olabilir. Pedlerin gücüne göre değer değiştirebiliriz.

İnceleyip geri bildirimde bulunursanız geliştirmek mümkün. Ucuz ve basit bir devredir.

Kolay gelsin.
Not: Mantık hatası yapmışım , yeniden çizmek yerine kullanılmayanları ekleyip sinyali tersledim. Versyon II   ;D
:) Elektronik ve elektrik bilgim lise den kalma olduğu için bunun bize doğru sonucu vereceğini test etmek isterim(edebilirsem) malzemeler çok pahalı değil sanırım. Tümünü alabilirim bunun için tüm malzemelerin neler olduğunu listeyebilir misin? Yazıcıoğlunda kaldı mı bilmiyorum böyle şeyler.. Ben şimdi dışarda testi yapabilmek için düğmenın arka soketini sipariş ettim. fakat vereceğimiz elektrik 12v kaç amper giriş yapmalıyız ki pedler devreye girebilirsin.  Birde pedlere sabit voltaj verip akımlarını mı düşürücez yoksa hem voltaj hemde akım mı düşürücez. Ped in özelliklerini de bilmiorum. Belki sadece voltajın düşmesi yeterli olacak yada voltaj sabit akım mı düşücek.

Yanıt #24
Bu da koltuk padları.. fakat vectra b için ama aynılar sanki..

Yanıt #25
:) Elektronik ve elektrik bilgim lise den kalma olduğu için bunun bize doğru sonucu vereceğini test etmek isterim(edebilirsem) malzemeler çok pahalı değil sanırım. Tümünü alabilirim bunun için tüm malzemelerin neler olduğunu listeyebilir misin? Yazıcıoğlunda kaldı mı bilmiyorum böyle şeyler.. Ben şimdi dışarda testi yapabilmek için düğmenın arka soketini sipariş ettim. fakat vereceğimiz elektrik 12v kaç amper giriş yapmalıyız ki pedler devreye girebilirsin.  Birde pedlere sabit voltaj verip akımlarını mı düşürücez yoksa hem voltaj hemde akım mı düşürücez. Ped in özelliklerini de bilmiorum. Belki sadece voltajın düşmesi yeterli olacak yada voltaj sabit akım mı düşücek.
Test ve gözlemler çok önemli. Araçta çakmaklıktan enerji alıp montaj yapmadan deneme yapabilirsin. Evde test için; kullanacağın ped i bilmiyorum , yükün çekeceği akımı bilmeden kaç amper sorusuna cevap vermek zor.
Yük olarak 12V ampul kullanabilirsiniz. örn: 21W ampul kullanıyorsanız , en az 2A lik (24W) kaynak kullanmak gerekir.
Ampul ve devredeki kırmızı led ayar düğmesiyle yanıp sönmeli , kademeye göre parlaklığı değişmeli.

Devre 10-15 lirayı geçmez. Delikli pertinaksa kurarsınız , arabaya monte edeceğiniz zaman kutu , soket , pcb ile maliyet biraz artar. Oto elektrikçilerinden , koltuğun altındaki sokete uygun komple soket bulamazsanız , çiftler halinde minik soketler almalısınız. (tercihen farklı renklerde) Paylaştığınız resimde vardı.

Pedlere 12V uyguluyoruz. Direk bağlamak yerine mosfet ile sürekli akımı kesip tekrar veriyoruz. Yani kare dalga olarak 12V uyguluyoruz. Devremiz ayar potuna göre kare dalganın +12V ve 0V verdiği süreleri değişir. Bu oran %50 olduğunda ped gücünün yarısı kadar ısıtır. Bu tekniğe pwm deniyor.
http://320volt.com/darbe-modilasyonu-cesitleri-pwm-pam-ppm-fdm-tdm/

Ped resimlerini şimdi gördüm. Kablolar neden fazla; birinden diğerine bağlantı için ek kullanılsa bile yine fazlalıklar var.
Aşırı ısı için termostat olsa yine de ilave sensör olma ihtimali var.
Soketler uygun mu , vs.
Ürün hakkında ne bulabilirsen paylaşmalısın.  :) 

Kolay gelsin.

Yanıt #26
Teşekkürler güzel bilgiler için..
Şimdi hemen hemen benim sisteme benzer fakat resimlerde modül olmadan röle ile işi çözen bir yapı var.
Bir önceki resimdeki röle bu iş için olabilir mi sence?

Aliexpress Link

Ped için bunları düşünüyorum. Orjinalini bulamadığımı varsayıyorum.
https://tr.aliexpress.com/item/2-Adet-12-V-Evrensel-Araba-Is-tmal-Koltuk-Ped-Kapaklar-Karbon-Fiber-Is-tmal-Oto/32837183627.html?spm=a2g10.search0104.3.2.296b3c4cMR5ExU&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10325_10343_10546_10340_10548_10341_10084_10083_10618_10307_5711215_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_5711315_10621_10620_10811_5722415%2Csearchweb201603_25%2CppcSwitch_5&algo_expid=c2dbf97a-aee8-4baf-9da1-9e17fe8e14d8-0&algo_pvid=c2dbf97a-aee8-4baf-9da1-9e17fe8e14d8&priceBeautifyAB=0]Ped

Yapılacak şemayı bu pedleri varsayarak yapabiliriz. Zaten hepsi standart gözüküyor.  20W güç harcaması var. Bu da her ped için 2amper mi?
Boyutu: L * W = 52.5*28 cm
Malzeme: karbon fiber
Güç : 20±5W
Güç Girişi: DC 12 V;

Yanıt #27
Röle ayrı , o ısıtma sistemi olmayan araçlar için gerekli.
Senin aracında tesisat var. Set olarak satılan ürünü alıp kullanırsan ısı ayarını değil ısıtıcı kontrolünü de düğme yapacak.
O ayar düğmesinin içinde kontrol devresi de mevcuttur. Zaten kaplayacağı yer o kadardır.
Furkan41 in önerisindeki gibi mcu ile yapılırsa çok daha az yer kaplar. Kontrol modülü resimdeki röleden çok büyük bir şey olmayacak. Kibrit kutusu kadar.

Her bir ped 20W ve her koltukta iki ped olunca 40W olıur. (ben öyle anladım)
Elinde 2A lik güç kaynağı varsa , tek ped pağlayıp demen mümkün. Araçta kullanırken 3 ün 5 in lafı olmaz.  ;)  Seçilen mosfette soğutucu kullanmadan bu işi rahatlıkla yapar.

Kolay gelsin.

Yanıt #28
Röle ayrı , o ısıtma sistemi olmayan araçlar için gerekli.
Senin aracında tesisat var. Set olarak satılan ürünü alıp kullanırsan ısı ayarını değil ısıtıcı kontrolünü de düğme yapacak.
O ayar düğmesinin içinde kontrol devresi de mevcuttur. Zaten kaplayacağı yer o kadardır.
Furkan41 in önerisindeki gibi mcu ile yapılırsa çok daha az yer kaplar. Kontrol modülü resimdeki röleden çok büyük bir şey olmayacak. Kibrit kutusu kadar.

Her bir ped 20W ve her koltukta iki ped olunca 40W olıur. (ben öyle anladım)
Elinde 2A lik güç kaynağı varsa , tek ped pağlayıp demen mümkün. Araçta kullanırken 3 ün 5 in lafı olmaz.  ;)  Seçilen mosfette soğutucu kullanmadan bu işi rahatlıkla yapar.

Kolay gelsin.
Peki ne yapalım diyorsun girişelim mi  bu işe. Önce ped siparişi ile mi yoksa senin çizime göre mi ilerlemek. Bu arada mcu ne olduğu bilmiyorum.

Yanıt #29
mcu
Micro Controller Unit
12F675 microchip firmasının ürettiği bu işi fazlasıyla yapabilecek bir ürüne örnek
Bu ürün tek başına iki kontrol düğmesinden gelen bilgiyi okur , iki koltuktaki ısı sensöründen gelen bilgiyle kıyaslar , iki mosfete gerekli pwm sinyalini ayrı ayrı oluşturup kontrol eder.
Gel gör ki bu işlemleri yaptıracak programı ben yazamam.  :))
Elimizde sensör yok. Potu okuyup uygun sinyali oluşturacak devre için program yazacak hatta yapıp ücreti karşılığında hazır hale getirecek biri lazım.
O sana uygun fiyatlı iki tane kart yapar sen de ona müşteri bulursun. Seri üretime geçince bana da çay ısmarlarsınız.  ;) 

Kolay gelsin.