Ana içeriğe git
Konu: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz (619 Kez okunmuş)

Ynt: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Yanıt #45
i3uz kardeş tamam eyvallah, zaten aküye giden + kutbuna da 8 amperlik sigorta bağladım ne olur ne olmaz sonuçta 8 amperlik yükü geçmeyeceği için yeterli diye düşündüm 8'i herhangi bi durumda oradan direkt atar.Teşekkürler.Ancak yaptığım araştırmada yüksek voltaj ile şarj etmenin akünün ömrünü baya kısalttığını yazmışlar çünkü biri de sormuş 19 voltluk leptop şarjı ile akü şarj edebilir miyim diye oradaki bilgilerden yola çıkarak ister istemez korkuyor insan sorması da doğal yani sonra bişey olunca da bilinçsiz kullanıcı yok araştırmamış sormamış demesinler diye ve biliyoruz ki elektrik işi sakat bir iş hataya gelmiyor.İyi günler tekrardan sağolasın

Yanıt #46
i3uz kardeş tamam eyvallah, zaten aküye giden + kutbuna da 8 amperlik sigorta bağladım ne olur ne olmaz sonuçta 8 amperlik yükü geçmeyeceği için yeterli diye düşündüm 8'i herhangi bi durumda oradan direkt atar.Teşekkürler.Ancak yaptığım araştırmada yüksek voltaj ile şarj etmenin akünün ömrünü baya kısalttığını yazmışlar çünkü biri de sormuş 19 voltluk leptop şarjı ile akü şarj edebilir miyim diye oradaki bilgilerden yola çıkarak ister istemez korkuyor insan sorması da doğal yani sonra bişey olunca da bilinçsiz kullanıcı yok araştırmamış sormamış demesinler diye ve biliyoruz ki elektrik işi sakat bir iş hataya gelmiyor.İyi günler tekrardan sağolasın
senin voltajın 18volt değil boşta okuyorsun o değeri..yükde senin voltajın15voltur.  ama laptop şarjı gerçek 19v.  piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir. dolasıyla kontrollu devreler yapılmışdır. Regüle devreleri, sınırlayıcılar, dığıtal kontrollu gibi...
fazla voltaj aküyü öldürmez, ısı aküyü öldürür.. içindeki asit malzeme kaynamaya başlar. onu kaynatmamamız gerekiyor.dolasıyla akü dolduğunda voltajı kesmemız en sağlıklı sistemdir. ama olmaz sa ne olur? şarj süresini hesaplarsan kendin çekersin o sürede aynı şeye tekabül eder.... falan filannn
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #47
Emin olmak ve bu işleri öğrenmek için tekrar tekrar sormakta bir sorun yok bu iyi.
O halde madem için rahat değil, birçok kaynaktan akü şarjı ile ilgili teknik dökümanlara bakabilirsin. Bir yerden değil birçok yerden araştırman lazım.
"Yüksek voltaj ile şarj etmenin akü ömrünü baya kısalttığını...." tamam da yüksek voltaj derken kaç volt? 12Voltluk bir aküyü gider çabuk dolsun diye 50Voltuk kaynağa bağlarsan, 220Voltluk bir kaynağa bağlamaya çalışırsan akünün anası ağlar doğru. Ama burada yapmaya çalıştığın şeyde 24Volta kadar hakkın var. Yani en fazla iki katına kadar verebilirsin ki senin trafon boşta -yanlış hatırlamıyorsam- 10.5 mu 11.5 mu ve veriyordu. Ucuna kapasitör bağladın. Kapasitör voltaj topladı ve gerilim doruk düzeye erişti. Böyle boşta ölçerken de voltmetren gerçek değeri göstermedi, kapasitörün biriktirdiği doruk değeri gösterdi hepsi bu. Yani o kabloların ucunu aküye ilk değdirdiğinde çat çut edecek geçecek. sağlamca bağlayacaksın kabloları. Sonra akü kutup başlarına voltmetreyi değdireceksin göreceksin ki voltaj 12Voltun altında.
Akü zayıflamış, 12Voltun altına düşmüş. Trafoyu bağlayınca akü başlar trafoyu somurmaya. Yavaş yavaş elektron depolamaya başlar. Full şarja erişince trafonun fişini çekersin, kabloları çekersin. Dur azıcık oynayayım güzel kıvılcım veriyoo.. diye trafo çıkışlarını biririne sakın değdirme diyot köprüsü yanar söyleyeyim.

@i3uz merhaba. yine sana muhalefet yapacağım :D
Fazla voltaj aküyü öldürür evet=> Ama belli bir voltajın üstündeki voltaj. Sebep, yüksek gerilimde akü plakaları üzerindeki özel kaplamaların dökülmesi  (kurşun-dioksit).
İkincisi akünün şarj esnasında kaynaması, daha doğrusu hafif hafif gaz kabarcıkları çıkarması normaldir. Bu olay(gaz), şarj esnasında gerçekleşen kimyevi reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer gaz çıkmıyorsa orada bir sorun var demektir. Akü asidi (Hasan-2 Salakosman-4) ile saf su (aşikio) plakalara ters yönde elektron pompalandığında, içerisinden kurşun iyonları ve elektronlar birbirlerine ters yönde hareket eder ve ortaya Hidrojen gazı çıkar. Yani gaz çıkması normaldir.
-----------------------
Şarjda unutulmuş akülerde gaz çıkışı en yüksek düzeydedir ve kapaklar kapalı bırakıldıysa akü patlar, ya da zarar görür. Benzer bir durum piller için de geçerlidir. Bu nedenle şarj süreci takip edilmeli, akü dolduğunda güç kesilmelidir.

Ben bilmiyordum, asma 14.4Volt doruk gerilimdir demişti. Ben 13.5Volt falan sanıyordum. Ortasını alalım, 14Volt olsun kimse darılmasın. Ne de olsa akülerde hafıza etkisi sorunsalı yok... ;) (hafıza etkisi sorunsalı da ne ola ki ::)  8)  )

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #48
Emin olmak ve bu işleri öğrenmek için tekrar tekrar sormakta bir sorun yok bu iyi.
O halde madem için rahat değil, birçok kaynaktan akü şarjı ile ilgili teknik dökümanlara bakabilirsin. Bir yerden değil birçok yerden araştırman lazım.
"Yüksek voltaj ile şarj etmenin akü ömrünü baya kısalttığını...." tamam da yüksek voltaj derken kaç volt? 12Voltluk bir aküyü gider çabuk dolsun diye 50Voltuk kaynağa bağlarsan, 220Voltluk bir kaynağa bağlamaya çalışırsan akünün anası ağlar doğru. Ama burada yapmaya çalıştığın şeyde 24Volta kadar hakkın var. Yani en fazla iki katına kadar verebilirsin ki senin trafon boşta -yanlış hatırlamıyorsam- 10.5 mu 11.5 mu ve veriyordu. Ucuna kapasitör bağladın. Kapasitör voltaj topladı ve gerilim doruk düzeye erişti. Böyle boşta ölçerken de voltmetren gerçek değeri göstermedi, kapasitörün biriktirdiği doruk değeri gösterdi hepsi bu. Yani o kabloların ucunu aküye ilk değdirdiğinde çat çut edecek geçecek. sağlamca bağlayacaksın kabloları. Sonra akü kutup başlarına voltmetreyi değdireceksin göreceksin ki voltaj 12Voltun altında.
Akü zayıflamış, 12Voltun altına düşmüş. Trafoyu bağlayınca akü başlar trafoyu somurmaya. Yavaş yavaş elektron depolamaya başlar. Full şarja erişince trafonun fişini çekersin, kabloları çekersin. Dur azıcık oynayayım güzel kıvılcım veriyoo.. diye trafo çıkışlarını biririne sakın değdirme diyot köprüsü yanar söyleyeyim.

@i3uz merhaba. yine sana muhalefet yapacağım :D
Fazla voltaj aküyü öldürür evet=> Ama belli bir voltajın üstündeki voltaj. Sebep, yüksek gerilimde akü plakaları üzerindeki özel kaplamaların dökülmesi  (kurşun-dioksit).
İkincisi akünün şarj esnasında kaynaması, daha doğrusu hafif hafif gaz kabarcıkları çıkarması normaldir. Bu olay(gaz), şarj esnasında gerçekleşen kimyevi reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer gaz çıkmıyorsa orada bir sorun var demektir. Akü asidi (Hasan-2 Salakosman-4) ile saf su (aşikio) plakalara ters yönde elektron pompalandığında, içerisinden kurşun iyonları ve elektronlar birbirlerine ters yönde hareket eder ve ortaya Hidrojen gazı çıkar. Yani gaz çıkması normaldir.
-----------------------
Şarjda unutulmuş akülerde gaz çıkışı en yüksek düzeydedir ve kapaklar kapalı bırakıldıysa akü patlar, ya da zarar görür. Benzer bir durum piller için de geçerlidir. Bu nedenle şarj süreci takip edilmeli, akü dolduğunda güç kesilmelidir.

Ben bilmiyordum, asma 14.4Volt doruk gerilimdir demişti. Ben 13.5Volt falan sanıyordum. Ortasını alalım, 14Volt olsun kimse darılmasın. Ne de olsa akülerde hafıza etkisi sorunsalı yok... ;) (hafıza etkisi sorunsalı da ne ola ki ::)  8)  )

Kardeş burda ki amaç arkadaşın bir an önce şarj işlemine başlamasını sağlamak. uygun metaryallerle sağlıklı bir şekilde şarj yapabilir. ama şarj işlemi bittiğinde sistemi kapatmasını kendi yapmalıdır. bu söylediklerim konu için sabit...

şimdi gelelim  teknik detaylara,  sıkıntı verecek koşulları hepimiz biliyoruz. dolasıyla burdaki  bahsettiğim yüksek voltaj, 5 altı volt fazlasıdır. ondada sıkıntı olmaz .akü dolum voltajı 14.4volt ,14volt,13.75,volt,13,50volt, hatta 12.75volt bile var.. sürekli akü alan biriyim,, adamlar akü üzerlerine kafalarına göre bu voltajları yazmış.. akülerin bu voltajda doluyor diye kesin bişey söylemek zor.. çünkü hepsi kendi ölçü aletleri ile ölçmüş. sonrada benim aküm böyle faktörü var.. bide aküleri turarsızlıkları geri dönüşüm olduğu için çoğu 14lere çıkıyor ama malesef bazıları çıkmıyor...ve şarj cihazı limit seviyeye ulaşamadığı için bir türlü şarjı kesmiyor. dolasıyla bu voltaja takılmamak gerek... her akü için uygun voltajı bulmak gerek..

Diyottan sonra kondansatör bağlayınca voltajın nekadar yükseleceği konusu "Vac x 1,41" formülü bu formüldeki 1,41 değeri benim için yanlış, dogrusu 1.44 dur. pratikte hep bu değeri aldım. ama adamlar belki ortalama olarak almışlardır.

yüksek voltaj aküyü öldürür tabi ama burdaki yüksek voltaj öldürmez hatta size şöyle bir şey söyleyim.. şarjda etkili olan amperdir. 12voltluk bir akü şarj etmek için 39volt seviyelerine kadar voltaj uygulayabilirsiniz. ama amper formülünü pek bulamaya bilirim.. ama kombinasyon böyle;
1,2 voltluk bir pil 4,5volt 0,150miliamper ile hızlı şarj olur..
12 voltluk bir pil 41 volt 0,150miliamper ile hızlı şarj olur..
yeterki ısıyı artırmamak gerek uygun soğutma ile kocaman bir aküyu 10dakkikada doldurabiliriz. ama soğutma maliyetleri ve ekipman böyle bir sistemin her yerde uygulanabilir bi düzeye gelmesine mani olmuştur. sonuçda yavaş dolum yapmamızın sebebi aküyü kaynatmama ısındırmamaktır reaksiyona sokmamaktır. pil olayları çok değişik yerlere gidebilir. çok uzun bir konu aslında bu...

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #49
Tamamdır zaten maksadım o öyle değildir böyledir demek değil yazılanlar içinde okuduğum bazı kelimeler insanı yanıltıyor bende bunlara çok takılıyorum kaynamak nedir mesela?... Okuyan doğru anlasın ondan. Bir de arkadaş bir başlayabilseydi...

Yanıt #50
kaynamak nedir mesela ? değin şey kaynama olayının gerçekleşip gerçekmeşmemesini mi soruyorsun? yoksa, kaynama sözcüğünün garipliğini mi?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #51
ne anlama geldiğini soruyorum aslında ben anladım da okuyan yanlış anlamasın
kaynamak:
-şarj esnasında akünün kapaklarından içine bakılınca azar azar çıkan gaz kabarcıkları =>normal.
-O kadar ısınmış  ya da yüksek akım verilmiş ki köpürüyor akü de sıcak => tehlikeli.
"Aküyü kaynatma" dersen bilmeyen aaa şarj olurken gaz çıkıyor kaynıyor şarjı keseyim bir şeyler ters gidiyor der.

Bak mesela bir akü şarj videonda şöyle diyorsun: akü dolunca elektrik buradaki LED'e geri dönüş yapıyor LED de yanıyor.
Anlatım biçimine takılmıştım orada akım LED'e geri dönmez. Aküler doldukça daha fazla akım çeker. Bu da ledin bacakları arasında düşen gerilimi arttırırken akımı da ledin yanma noktasına yükseltir, led yanar. Bu dengeyi LED'e bağladığın paralel dirençle iyi sağlamışsın. Bilgi tamam. Ama anlatım yanlış. Yani ben yanlışı düzeltmiyorum anlatım biçimini düzeltiyorum.

Yanıt #52
Eyvallah arkadaşlar sağolun çok yardımcı oldunuz şu kelime beni çok tatmin etti ve rahatlattı."piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir."

Geçen acelem vardı şarj ederkende şöyle bi durum söz konusu olmuştu bu normal mi? Benden çıkan dc 11,8 voltluk değeri aküye bağladım benim aracın aküsü marş basmıyordu 12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ? yarım saat bağladım biraz çevirdi ama marş basmadı acelem vardı bende bi arabayla takviye yaptım zaten akünün eli kulağında hemen marşı aldı

Yanıt #53
Eyvallah arkadaşlar sağolun çok yardımcı oldunuz şu kelime beni çok tatmin etti ve rahatlattı."piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir."

Geçen acelem vardı şarj ederkende şöyle bi durum söz konusu olmuştu bu normal mi? Benden çıkan dc 11,8 voltluk değeri aküye bağladım benim aracın aküsü marş basmıyordu 12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ? yarım saat bağladım biraz çevirdi ama marş basmadı acelem vardı bende bi arabayla takviye yaptım zaten akünün eli kulağında hemen marşı aldı
Aküyü çıkarıp eve al. Gece tak şarja sabah çıkar. Götürüp araca tekrar bağla. Aceleyle olmaz.
"12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ?"
Akü ölmüş olabilir sen bir şarj et de bir-iki gün sonra yine marş basmaz hale gelirse yeni akü almalısın. Bir akü 2-3 yıl sonra ömrünü tamamlıyor genelde.