image

Ana içeriğe git
Konu: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz (728 Kez okunmuş)

Ynt: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Yanıt #30
Şarj devresine bağlı akü almaç gibi görünse de aslında bir kaynak olduğu gerçeğini değiştirmez.   :))
İşte o kaynağa seri (1 ohm) direnç ekleyip çizersen , iç direnci hesaba katarsın.
Trafodan elde ettiğin gerilimden akü gerilimini çıkarttığında iç direnç üzerinde düşen gerilimi bulursun.
Gerilim farkını iç dirence bölersen çekeceğin akımı bulursun. Bu değer kapasitörün etkisini , sıhasını belirler.
Bahsetmediğimiz trafonun iç direnci (sekonderin) diyotların iç direnci (dinamik direnci) kapasitörün seri direnci (esr) ve kabloların direnci. Bütün bunlar senin yaşadığın problemi ilgilendiriyor.
Boşta kondansatör üzerinde voltajın artması ve aküye değdirince ark olması normal. Akünün çok yavaş şarj olmadı ya da olmaması normal değil. Ark oluşmadan önce ve sonra sekonder gerilimin ne kadar değişiyor?
120VA trafonun sekonderlerinin toplam gücüdür , senin kullandığın sekonder hakkında kesin bilgiye sahip değiliz.
Aküye seri ampermetre bağlarsın , şarj edip etmediğini görürsün. Sekonder voltajını takip edip çöküp çökmediğini görürsün.

35A köprü diyotun her bir diyotu 1mA de 0,7V ve 10A de 1,1V gerilim düşümüne sebep olur. Farkları alıp V/I dan R yi buluruz. 0,04ohm iç dirence sahipmiş. Bu değer değişken olduğu için grafik ya da tablolarla bildirilir. 5A de daha düşük 20A de daha yüksek çıkabilir. Onun içindir ki dinamik demişler.
Köprü tipi doğrultmaçta iki diyot her alternansta seri bağlıdır. Kayıp voltaj da iki katı olur.
Orta uçlu tam dalga doğrultmaçta ise her alternansta bir diyot iletimdedir. Kayıp tek diyota göre hesaplanır.

Ben dolaylı yoldan kondansatör kullanmayın diyorum. Sen sürekli kondansatörün pek işe yaramadığını dile getiriyorsun.
Bedavadan biraz pahalı trafomuza 10000 ya da 22000 uF kondansatör eklemek ile elde edeceğimiz fayda pahalıya gelir.
Attığımız taş kurbağaya ulaşırmı , ürkütmeye değer mi.  ;)

Kısa devre ya da kısa devreye yakın omaj varsa , paralelindeki kondansatör , bobin veya diyot iş yapamaz.
Akım en kolay yolu takip eder.

Kolay gelsin.

Yanıt #31
O zaman ben bu voltaj ile ne kadar şarj olursa marş basmalık yeterli diye düşünüyorum. Kondansatör falan bağlamadan bu şekilde boşalan bir aküyü takıyım diyorum 10 saat falan bi takip edeyim bakalım marş basacak mı.Yoksa onu tak bunu tak ben pro elektrikçi değilim ki baktım denetim far ampülleri falan yanıyor bunu yakan aküyü de şarj eder sanırım.Her neyse  ben bu şekilde bağlamayı deneyeceğim.Sağolun yardımınız için

Yanıt #32
Şimdi oldu @asma .
tamam ben durumlara tekrar bakarım.

@talha378  dene ve gör. sen de sağol.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #33
Arkadaşlar öncelikle uzun bi aradan sonra herkese merhaba, elim pek değmedi ancak dediğiniz gibi yapma fırsatını bugün buldum DC 11.8 volt v.s gösteriyordu  biliyorsunuz ki siz de 25 Volt 2200 uF kondansatör bağla demiştiniz, Evet dediğiniz gibi yaptım o resimdeki kondansatörün aynısı aldım ve şemadaki gibi bağladım ama çıkış voltajı oldu mu size 18,5 volt arkadaşlar ben bunu aküye bağlarsam sıkıntı olabilir.35 Amperlik köprü diyottan giden Eksiye kondansatörün Eksi bacağını artıya ise artı bacağını taktım yani bağlamada sıkıntı yok.Bu şekilde aküye bağlamam doğru olmazki akü en fazla dolu hali 14,5 Volt falan şimdi direk buna 18,5 verince akü gg    ;D  :D  :D  :D

Yardım lütfen :D

Yanıt #34
Arkadaşlar öncelikle uzun bi aradan sonra herkese merhaba, elim pek değmedi ancak dediğiniz gibi yapma fırsatını bugün buldum DC 11.8 volt v.s gösteriyordu  biliyorsunuz ki siz de 25 Volt 2200 uF kondansatör bağla demiştiniz, Evet dediğiniz gibi yaptım o resimdeki kondansatörün aynısı aldım ve şemadaki gibi bağladım ama çıkış voltajı oldu mu size 18,5 volt arkadaşlar ben bunu aküye bağlarsam sıkıntı olabilir.35 Amperlik köprü diyottan giden Eksiye kondansatörün Eksi bacağını artıya ise artı bacağını taktım yani bağlamada sıkıntı yok.Bu şekilde aküye bağlamam doğru olmazki akü en fazla dolu hali 14,5 Volt falan şimdi direk buna 18,5 verince akü gg    ;D  :D  :D  :D

Yardım lütfen :D

Talha merhaba.
Olur olur. Hem de gaymak gibi olur. Ama başında beklemelisin. Aşırı şarj akünün güüüm diye patlamasına bile neden olabilir.
Bu yüzden uygun gerilim düzeyine ulaşıldığında şarjı kesmelisin.
Resimde gösterdiğim bir lamba var onu kullanıyor musun? bildiğin TOFAŞ 100W fardan bahsediyorum.
Bak en basit akü şarj tekniği:

Yanıt #35
opamp ile voltaj takip edici bir devre kur devrenin cıkışınada bir mosfet bağla mosfet ile + kutbunu anahtarla.

Vref değerini belirle o değere gelene kadar mosfeti sürsün o değere gelince mosfeti kesime götürür ise akün dolduğunda otomatik şarjdan cıkar.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #36
Furkan41 kardeş söylediklerinden hiçbirşey anlamadım hobi olarak bu işle ilgileniyorum anlayacağım dilden olursa sevinirim.

Diğer yandan araya 10k potansiyometre koysam voltajı ayarlasam mesela? Fazla akımı 14,5 volta düşürsem bu geride kalan 4 voltluk fazla voltaj trafoya , diyota yada kondansatöre yük bindirir mi?Sizce böyle olur mu?

Seron sana da Merhaba;
Dediğin şey tam olarak araya normal 12 volt oto ampülü koyarak fazla akım geçmesini engellemek mi?
Yani eksiye eksi artıya da artı paralel bağlayarak fazla amperin aküye binmesini engellemek mi?
Yani şu durumda bu 18,5 voltluk şeyi aküye bağlar bağlamaz patlar mı hemen? (Kapaklarını açsak dahi)
Elektrik işi biraz sakat ya o yüzden çok soru soruyorum

Yanıt #37
Arkadaşlar tekrar merhaba bir önceki soruma cevap gelmeden ben yine birşeyler sormak istiyorum elimde söktüğüm trafonun geri kalan devresi var biliyorsunuz ki Güç kaynağı trafosu kendisi hurdalıktan komple aldım.Bu devrede kullanabileceğim birşeyler var mı ? belki bazı elemanları sağlamdır avometre ile kontrol edebilirim.Resimleri ayrıntılı çektim roleler falan üzerinde yazılanlar belli olsun diye.

RESİMLER

Yanıt #38
Furkan41 kardeş söylediklerinden hiçbirşey anlamadım hobi olarak bu işle ilgileniyorum anlayacağım dilden olursa sevinirim.

Diğer yandan araya 10k potansiyometre koysam voltajı ayarlasam mesela? Fazla akımı 14,5 volta düşürsem bu geride kalan 4 voltluk fazla voltaj trafoya , diyota yada kondansatöre yük bindirir mi?Sizce böyle olur mu?

Seron sana da Merhaba;
Dediğin şey tam olarak araya normal 12 volt oto ampülü koyarak fazla akım geçmesini engellemek mi?
Yani eksiye eksi artıya da artı paralel bağlayarak fazla amperin aküye binmesini engellemek mi?
Yani şu durumda bu 18,5 voltluk şeyi aküye bağlar bağlamaz patlar mı hemen? (Kapaklarını açsak dahi)
Elektrik işi biraz sakat ya o yüzden çok soru soruyorum

Furkan sana daha profesyonel bir yol önermiş eğer bilgin yoksa anlamaman çok normal ben de nasıl yapılacağını bilmiyorum.
Araya potansiyometre koymayacaksın, potansiyometre dayanmaz çatır çatır yanar devreden çıkar sigorta gibi atıp.
Evet lambanın amacı fazla yük durumunda tehlikeyi önlemek hem aküyü hem de trafoyu aşırı yükten korumuş oluyor ve aküye giden akımı da ideal kılıyoruz.
Akü ise patlamaz merak etme.
12Voltluk bir aküyü 17-18Volt ile besleyebilirsin. Bir elektrik bilgisi kitabından aklımda kaldığı kadarıyla:
-bir pil veya bataryanın doldurulması için şarj gerilimi (volt) dolacak batarya geriliminin en az 1volt üzerinde olmalıdır.(ki kaynaktan aküye elektron akabilsin)
-Bir pil veya bataryaya iki katından fazla gerilim uuygulanmamalıdır; aksi aküyü bozar, plakalarında kaplı maddeyi öldürebilir.

Yani elindeki trafo akü doldurabilir. Zaten sen o güç kaynağını aküye bağladığın anda hafifçe çat çut yaparak kondansatör kısmen deşar olup normal gerilime inecek. Bağlayınca ölçersen göreceksin ki gerilim gayet normal ve güvenli.

Arkadaşlar tekrar merhaba bir önceki soruma cevap gelmeden ben yine birşeyler sormak istiyorum elimde söktüğüm trafonun geri kalan devresi var biliyorsunuz ki Güç kaynağı trafosu kendisi hurdalıktan komple aldım.Bu devrede kullanabileceğim birşeyler var mı ? belki bazı elemanları sağlamdır avometre ile kontrol edebilirim.Resimleri ayrıntılı çektim roleler falan üzerinde yazılanlar belli olsun diye.

RESİMLER

resimlere baktım UPS kartı. Eğer trafoyu ona aynen söktüğün gibi geri takarsan, kart sağlamsa tabi, yine ups olarak kullanabilirsin.
Yok bana lazım değil ille de sökeceksen, yine de sökme iki akü bul kullan derim.
yahu seron boş yapma sökeceğim dersen :D  orada çok güzel soğutucular var onları al. siyah kare şeklinde kutular var onlar röledir başka projelerde işine yarayabilir. sonra kondansatörler falan var çeşit çeşit onlar da işe yarar. ama entegreleri kullanabilmen için baya uzman olman lazım. saydıklarımı al koy işte bir kenara lazım olur. ben yine de eğer bozuk değilse onu dağıtma derim. İlerde hurda murda akü bulur takarsın elektrikler yokken kullanıcağın bir ups'in olur elinde. bak trafon da var....
Bu arada soğutucunun birinin önünde kocaman iki tane kondansatör var onları değeri nedir? eğer uygunsa akü şarjı için doğrultucu köprü çıkışına bağlayabiliriz. bir başka ustanın dediğine göre 2200 yeterli değilmiş bak 10.000uF den bahsediliyor.

Yanıt #39
Seron kardeş cevabın için teşekkürler o zaman bu şekilde yani 18,5 volt ile bağlamanın bir sakıncası yok demi?
Bu arada sorduğun kondansatörlerin ikisi de  2200uF (microfarad) 35v diye yazıyor ama ben yinede resim koyayım herşey belgelerle :D

Yanıt #40
Tamam elleme kalsın onlar.
Hayırlı şarjlar...  :)

Yanıt #41
Arkadaşlar konuyla alakalı birşey söyleceğim :D  Şimdi bu ups den cıkan trafolar ile yeniden UPS yapabilirsiniz hemde uygun fiyatlara.

aliexpress sayfasında cok denk geliyordum şimdi bulamadım ama en kısa zamanda link koyacağım. üstünde herşey mevcut siz sadece sürücü devresini yapıp bağlıyorsunuz lcd ekranı bile var tam sinüs cıkarıyor akımı voltajı filan gösteriyor. yani yeniden 0 ucuz maliyetli kaliteli bir ups yapabilirsiniz kendinize.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #43
Furkan41 kardeş benim bunu anlamam için elektrik mühendisliği okumam lazım hele o şema japonca gibi geldi bana karman karışık :D.O değil de şu 18,5 volt ile bu 12 volt 75 amperlik aküyü doldurabilir miyim patlatmadan onu bi söyleyiver :D

Yanıt #44
Furkan41 kardeş benim bunu anlamam için elektrik mühendisliği okumam lazım hele o şema japonca gibi geldi bana karman karışık :D.O değil de şu 18,5 volt ile bu 12 volt 75 amperlik aküyü doldurabilir miyim patlatmadan onu bi söyleyiver :D
Talha kardeş 3 sayfa geçmiş aradan, bu kadar basit konu, daha nasıl anlatılır bilemiyorum..
Bir köprü diyot, bir kondansatörle, o akünü doldurabilirsin...
burdaki risk senin trafonla voltajınla alakalı değil..
devrenin voltajı çıkışı 14 volt olsa bile, şarj dolduğunda şarjı kesme özelliği olmadığından
risk teşkil ediyor. dolasıyla mis gibi  bu devre ile akünü şarj edersin. şarj kesme olayını ama sen yapmalısın.. onuda çıkışına ölçü aleti bağla, akü 13.5 volta geldiğinde kapat.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME