Ana içeriğe git
Konu: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz (619 Kez okunmuş)

Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Merhabalar, geçen hurdacıdan böyle bir cihaz aldım oto 12V 75A akü şarj etmek için ancak üstünde bir değer yazmıyordu nereden giriş nereden çıkış olduğunu bilemiyorum sonuçta elektrik işi sakata gelmeyelim bir bilene danışmak lazım ancak internetten baktığımda kalın uçlardan "çıkış" (Sekonder) verdiği yazıyor.Diğer ince yerler ise 220V girişi olduğunu (primer) yazıyor.Ama trafonun üstünde yazılarda  net bir bilgi vermiyor.Trafonun diğer elemanları da duruyor bende komple güç kaynağı ile aldım o kalın 2 uç yuvarlak fiş ile kartın üzerindeki çelik bir levhaya vidalı idi o şekilde söktüm zarar vermeden.Malzeme bu bilgi verirseniz sevinirim ayrıntılı resim isterseniz de atarım.Teşekkür ederim.

Ynt: Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Yanıt #1
talha ben yardım etmek için yazmıyorum sadece ufak bir konuyu değinip aradan çekilicem.
Onun bir UPS trafosu olduğundan emin isen hiç bulaşma bence çünkü daha evvel bir başlıkta bir arkadaş benim yüzümden trafosunu patlattı. o tip trafolarda durum biraz karışık oluyor direk 220ye verilmiyor diye biliyorum yani kısaca diyeceğim acele etme net yanıtlar gelene kadar sakın fişe takayım deme. kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #2
Seron, elbette UPS yani kesintisiz güç kaynağı cihazının içinden çıktı ben söktüm hatta 2li prizi ve pc güç girişi gibi 2 tane de girişi vardı yani Normal hayatımda da birsürü UPS cihazı gördüm yüzde yüz eminim ups trafosu ancak net bilgi gelmeden fişe takmam elbette en fazla şartaj atar daha da ilerisi trafo yanar.Ancak forumda bilen az sanırım cevaplar geç gelecek gibi.Eğer istersenizde UPS nin geri kalan malzemeleri de bende duruyo entegreleri soketleri vs. Ancak aküleri alınmış.

Birde nette araştırırken benimkine benzer  bir trafoda ölçerken 2 kalın çıkıştan 7.5 ve 7.5 olarak toplam 15volt aldığı gördüm ne kadar doğru bilinmez.Birde bende ortada kablo yok.

https://i.hizliresim.com/2JaRvL.jpg

Yanıt #3
anlayan vardır canım olmazmı ama çalışıyor hepsi. forum biraz sakin fazla gelen giden yok böylede daha iyi açıkçası.
şurda birşeyler var gibi ama seninkiyle tam aynı olacak diye bir kaide yok:
http://320volt.com/ups-trafosunu-degerlendirmek/
Olay şu: ohmmetre en yüksek değeri gösterdiği yer 220girişi oluyor mantık aslında bu.
bir de eğer ups tek akülüyse ve ihtiyaç yoksa araba aküsünü upsye bağlamayı da deneyebilirsin. muhtemelen cihaza zarar verme ihtimali var ama ne de olsa otomatik devresi falan hep içinde. yani sen trafou içine takıyorsun araba aküsünü de upsnin akü kablolarına yerleştiriyorsun.

Yanıt #4
Hatta şunu da eklemek istiyorum yanlış anlamadıysam UPS çalışma mantığı böyle. Eğer doğru ise trafoyuçözmek kolay iş.

Yanıt #5
Hocam bendeki trafo sanırım farklı gibi vermiş olduğunuz linki daha önce de inceledim ancak pek bir şey anlayamadım.Benim aldığım güç kaynağının diğer kısımları pek çalışacak gibi değil sanırım kartında arıza var galiba entegresinde.

Yanıt #6
Ben maalesef çıkıyorum :)
Ama bu konudan anlayan ustalar var. bu gece değilse de yarın bence muhakkak yanıt gelir.
şimdi siz,
-bir adet ölçü aleti avometre, multimetre adıyla bilinen aletten(ucuzundan da olur)
-bir adet de eklediğim resimdekinden hazır edin. size yardım edecek ustaların işine yarayacak ;)

kolay gelsin iyi akşamlar. :)

Yanıt #7
Yardımınız için teşekkür ederim.İyi akşamlar

Yanıt #8
Yardımınız için teşekkür ederim.İyi akşamlar

tunçmatik ups trafosudur. siyah ve sarı uclar 220v girişidir. direk bağla mis gibi 12v alırsın... hatta resim vede videosuda vardı. bulursam yayınlarım.

https://www.youtube.com/watch?v=83FicT34MHY
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #9
i3uz kardeşim saolasın yardımın için avometre ile ohm değerlerini ölçerek buldum aynen o girişler 220volt 13,5 volt da çıkış veriyor birde AC den DC ye çeviren köprü diyot attım mı güzel bir şarj cihazı olur.Ancak araya birde akünün dolduğunu anlamam için analog ampermetre koymam lazım.Kaç amperlik bir ampermetre iş görür ve nasıl bağmamam gerekli?

Yanıt #10
i3uz kardeşim saolasın yardımın için avometre ile ohm değerlerini ölçerek buldum aynen o girişler 220volt 13,5 volt da çıkış veriyor birde AC den DC ye çeviren köprü diyot attım mı güzel bir şarj cihazı olur.Ancak araya birde akünün dolduğunu anlamam için analog ampermetre koymam lazım.Kaç amperlik bir ampermetre iş görür ve nasıl bağmamam gerekli?
Şarj cihazı olarak kullanılması için çok büyük trafo. 12amper bir şarj aleti 200ah de aküleri doldurabiliyor. dolasıyla güç kaynağı olarak kullanmak daha güzel olur. bulabildiğin amper ve volt metre bağla bence daha güzel takip yapabilirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #11
Kardeşim ben Trafo çıkışından AC voltajını 13,5 volt aldım ama kare gri şeklinde 35 amperlik köprü diyot aldım bugün taktım, internette gördüğüm videodaki gibi çaprazlama bağladım, daha sonra avometre ile DC volt çıkışları bana 11,8 gibi bir voltaj verdi.Birde bu trafo kaç amper veriyor, yani hiçmi 12 volt 75 amperlik akü şarj etmez.Burasını anlayamadım.Bende avometre var en fazla 10 Amper ölçüyor. Artısı artıya eksisi eksiye şeklinde mi ölçeceğiz?O söylediğin Voltmetre ve Ampermetre gibi şeyler burada eloktronikçilerde yok maalesef.Bi ara denedim de kıvılcım çıktı, ama deneme yaptım cihaz yine çalışıyor pilleri falan ölçtüm doğru voltaj veriyor.Yardımların için çok sağol.

Yanıt #12
Kardeşim ben Trafo çıkışından AC voltajını 13,5 volt aldım ama kare gri şeklinde 35 amperlik köprü diyot aldım bugün taktım, internette gördüğüm videodaki gibi çaprazlama bağladım, daha sonra avometre ile DC volt çıkışları bana 11,8 gibi bir voltaj verdi.Birde bu trafo kaç amper veriyor, yani hiçmi 12 volt 75 amperlik akü şarj etmez.Burasını anlayamadım.Bende avometre var en fazla 10 Amper ölçüyor. Artısı artıya eksisi eksiye şeklinde mi ölçeceğiz?O söylediğin Voltmetre ve Ampermetre gibi şeyler burada eloktronikçilerde yok maalesef.Bi ara denedim de kıvılcım çıktı, ama deneme yaptım cihaz yine çalışıyor pilleri falan ölçtüm doğru voltaj veriyor.Yardımların için çok sağol.
haydaaa çıkamıcam herhalde bugün ben ::)
eğer bahsettiğin video şu ise:
https://www.youtube.com/watch?v=s2l0-pg322U
baştan aşağı yanlış anlatıyor. sadece tahmin ettim. başka bir (sahte) hesabımdan giriş yaparak uzun uzun yorum yazdım yanlışlarını anlattım belki küfürle geri dönüş yapar diye. youtube da eğer birinin bir yanlışını düzeltirsen direk küfür yiyorsun.
neyse senin sıkıntın şu: o voltaj yetersiz. diyot falan uygun ama diyotun gerilim düşümü nedeniyle çıkış voltajı yetersiz geliyor. dolu bir akü 13,5Volt olur bu değeri aşman gerekiyor ki şarj olayı gerçekleşsin. bunun için trafonun 17-18 Voltlar seviyesinde olması daha uygun. böylece "diyot gerilim düşümleri" de aradan çıktığında uygun voltajı elde edersin.

Yanıt #13
13,5Vac iyi bir değer. ;)

Yanıt #14
Seron, evet bahsettiğim video o attığın videoda, diyorum ki kendi kendime diyotu yanlış bağlasam ya kıvılcım çıkar yada diyot yanardı herhalde duman falan çıkardı, aynı oradaki gibi bağladım çıkıştan da DC voltaj verdi ama "Voltajı" düşürdü, madem düşürecek niye belirtmiyor ki videoda alla alla yaa.. >:(  Ha birde far ampülleri vardı arabadan çıkan onları falan çok süper yakıyor, 2 kablo yanlışlıkla birbirine değince kıvılcım çıkıyor, birde kullandığım kablolar 4mm artıya kırmızı bulamadım yeşil aldım başka yerde yoktu malum küçük şehir.Resim ekleyeyim daha net anlaşılır.

Hurdacıdan sadece trafoyu almadım ups nin bu kısmıyla birlikte aldım değerlendirdim.Üstündeki kapak yoktu bende şöyle bir çözüm buldum, dolap arkalarındaki ince suntalardan oraya göre kestim ve arabaların yanlarını kaplamak için siyah bir yapışkan folyo vardı baya kalın onu kurutma makinesi yardımıyla kapladım.

Şu resim direkt görünmüyo link olarak koyuyorum
https://hizliresim.com/nOQp41