Ana içeriğe git
Konu: Laptop anakart arızası (181 Kez okunmuş)

Laptop anakart arızası

Ustalarim merhabalar. Laptopumuzun ekran aydinlatmasinda sorun var. Arka plan isiklar yanmiyor. Invertor devresine 3.3 v geliyor ama 19v gelmiyor.
Anakarttaki sokettede 19 v goremedim.
Galiba bir IO chip var hepsini kontrol ediyormus. Bir de bu chipin yaninda 8 bacakli entegre var. Bu chip bacaklarindan takip edemiyorum. Semasinida buldum laptop anakartin.
Bahsettigimiz chip ve entegre 14. sayfada.
Bu 19 v takip edebilmem icin yardimci olursaniz sevinirim.

Aşağıda anlattıgım kısım ekran alıntısını yaptıgım foto ile ilgili.
Sayfa 22 de led panel için yazılan kısımda vbat yazılan ucta 19 v gördüm. Bundan sonra l3001 bobinine gidiyor. L3001 bobinin diğer ucunda 19 v göremedim. Bende bobinin 2 ucunu kısa devre ettim. Bu sefer laptop tamimiyle ölü hale geçti. Tekrar kısa devreyi ayırdım.
Ekran panelinin 19 v gelecek kısmından anakartta kadar gittiğimizde gerçekten bu bobinin diğer ucuna geliyor.

Not: Ekran sağlam başka laptopta denedim.
Lvds kablosu sağlam.
Laptop marka model: toshıba selaite l655
Ayrıca laptop harici ekranda çalışıyor.

Ynt: Laptop anakart arızası

Yanıt #1
Ustalarim merhabalar. Laptopumuzun ekran aydinlatmasinda sorun var. Arka plan isiklar yanmiyor. Invertor devresine 3.3 v geliyor ama 19v gelmiyor.
Anakarttaki sokettede 19 v goremedim.
Galiba bir IO chip var hepsini kontrol ediyormus. Bir de bu chipin yaninda 8 bacakli entegre var. Bu chip bacaklarindan takip edemiyorum. Semasinida buldum laptop anakartin.
Bahsettigimiz chip ve entegre 14. sayfada.
Bu 19 v takip edebilmem icin yardimci olursaniz sevinirim.

Aşağıda anlattıgım kısım ekran alıntısını yaptıgım foto ile ilgili.
Sayfa 22 de led panel için yazılan kısımda vbat yazılan ucta 19 v gördüm. Bundan sonra l3001 bobinine gidiyor. L3001 bobinin diğer ucunda 19 v göremedim. Bende bobinin 2 ucunu kısa devre ettim. Bu sefer laptop tamimiyle ölü hale geçti. Tekrar kısa devreyi ayırdım.
Ekran panelinin 19 v gelecek kısmından anakartta kadar gittiğimizde gerçekten bu bobinin diğer ucuna geliyor.

Not: Ekran sağlam başka laptopta denedim.
Lvds kablosu sağlam.
Laptop marka model: toshıba selaite l655
Ayrıca laptop harici ekranda çalışıyor.

inverter kısa devre demektir. aradaki data kablo kısa devre değil madem ki o halde inverter besleme girişini ölç kısadevre mi değil mi... Eğer kısadevre ise inverter alıp değişmen gerekir.
not: Şemalarına bakamadım, led panel sanırım senin cihaz. inverter olmaz onlarda. Yani ekran olan kısımda olmaz. eski bazı model ürünlerde oluyordu, yenilerde yok. o yüzden yazdıklarımı geri aldım.  :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #2
Arkadaslar lvds kablosu kisadevreymis bir de ıo cipi ekrana sinyal gondermiyormus  bunu da ekran soketine gelen 5 ile 6 nolu bacagi birlestirerek yaptik. Bir ustamizin yardimiyla sorunu cozduk

Yanıt #3
valla hocam bir evvelki durumda kondansatör sağlam dedin uğraştırdın bizi, kondansatör bozuk çıktı. Şimdi kablo sağlam yazdın, kablo bozuk çıktı :)
yahu madem belli değil niye her şeye sağlam yazıp yanlış yönlendiriyorsun milleti. saygılar hürmetler hocam
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #4
Idare et Yusuf ustam. Ciraklar ogrenciler kolay yetismiyor.
Cok ugrastirdi beni. Sadece lvds kablosu da degil. Baska sıkıntıda varmis.
Saygi bizden olsun Sn ustam.
Hakkini helal et.