image

Ana içeriğe git
Konu: Sensorlu armatur arizasi (751 Kez okunmuş)

Ynt: Sensorlu armatur arizasi

Yanıt #15
klimalara takılsın da elektrik gidip gelmelerinde otomatik açsın diye bir firmaya ürün yapmıştım, onda 330n ile 18R kullanmıştım. 5V röleyi ancak çektirebilmiştim. bu adamlar hesap kitapla koyuyorlar tamam da, evdeki hesapla Çin'deki uymuyor sanırım. Yüz tane 7805 geldi geçen ay. Mikrodenetleyiciye gücü yetiyor, röle, lamba yahut en ufak ek olsun gücü yetmiyor. Tipe baksan adam sanırsın, ama 100 miliamper çıkmıyordur eminim; cesaret edip ölçmedim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #16
Yusuf ustam merhaba. Aslinda nokta atisi yaptiniz. Aynen 330nf kondansitor 40 nf ye dusmus.
Soyle bir hata yaptim. Kapasitemetre 2 uf bolumunde 040uf olarak gordum. Meger .330uf gormem lazimdi.
Diger sensorluyi cikarip kondansiorunu olcunce uf yu nf ye cevirmede hata yaptigimi anladim.
Elimde 470 nf 250v vardi. Calisti sanirim sorun olmaz.
Tecrubeli bilgilwrinizden dolayi size tesekkur ediyorum.
Bu arada ustam polyester yerine damla tipi kullansak sorun olur mu?

Yanıt #17
Merhaba.
Damla tipi nedir bilmiyorum ama voltajı yüksek seçin 250V yerine 400V olursa daha iyi olur. o 250volt da yakında gidebilir. alırken kutupsuz kondansatör diye alacaksınız.

yusuf usta, o 100mA verebilenlerden bende de var. dataşetine baksan parçanın orjianli ben 1000mA desteklerim diyor ama aldıklarım hep patates. soğutmak için koyduğum heatsink devrenin tamamından pahalıya geliyor zaten. ecük daha fazla para ver iyisini al.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #18
damla tip polyester diye geciyor.

Yanıt #19
damla tip polyester diye geciyor.
Ben onarmaya çalıştığınız "trafosuz adaptör" devresini şarjlı ışıldak ve tasarruflu lamba yapımında çok kullandım. Adlarını bilmiyorum iki tipini kullanıyorum. Birincisi sakız gibi bir sıvıya batırılmış muska görünümde koyu kırmızı renkte olanlar. ikincisi açık mavi bir plastik kutucuk, açıkmavi sakızımsı birşeyle doldurulmuş içi görünmüyor, iki tane elektrot çıkıyor içinden. Her iki tipten de memnunum. düşük akım çekiyorum zaten. dikkat ettiğim tek şey, şebeke voltajının çok çok üstünde gerilime dayananlardan mesela 400V eğer yoksa 1000V olanlardan alıyorum. Şimdiye kadar bu tip adaptörlerde hiç sorun yaşamadım. bence şebeke voltajına çok yakın olduğu için çabuk bozuluyordur. ufak bir şimşek çaksa kapasitör delinir. bulabilirseniz yusuf ustanın önerdiği kapasitede ama voltajı biraz yüksek seçin.
hah tamam resmi şimdi gördüm onar da olur voltaj yüksek olsun yeterki.

Yanıt #20
Merhaba.
Damla tipi nedir bilmiyorum ama voltajı yüksek seçin 250V yerine 400V olursa daha iyi olur. o 250volt da yakında gidebilir. alırken kutupsuz kondansatör diye alacaksınız.

yusuf usta, o 100mA verebilenlerden bende de var. dataşetine baksan parçanın orjianli ben 1000mA desteklerim diyor ama aldıklarım hep patates. soğutmak için koyduğum heatsink devrenin tamamından pahalıya geliyor zaten. ecük daha fazla para ver iyisini al.

ecük daha para ver diyon da @seron 3,6 dolar verdim daha ne vereyim :D
yeni düzgün ürün siparişi verdim gelir haftaya. Bunları da artık tek öküzle sürülebilen ufak tarlalarda kullanıp bitireceğiz.

Yanıt #21
ecük daha para ver diyon da @seron 3,6 dolar verdim daha ne vereyim :D
yeni düzgün ürün siparişi verdim gelir haftaya. Bunları da artık tek öküzle sürülebilen ufak tarlalarda kullanıp bitireceğiz.
yav abicim ben tanesini 50 kuruşa alıyordum geçen sene antalyada sen nasıl 15Tl verdin için sızlamadı mı? :)

Yanıt #22
yav abicim ben tanesini 50 kuruşa alıyordum geçen sene antalyada sen nasıl 15Tl verdin için sızlamadı mı? :)
aliexpress'te gezinirken baktım soğutucusu kağıt gibi ince değil, kalın. dedim iyidir bunlar. yüzlük paket aldım. bayağı da kullandım. ama demek ki basit devrelere takmışım. geçen bir mikrodenetleyci ve ona bağlı iki kızılötesi sensör var basit, voltajı 1.3'e düşüp çöktü. çizgi izleyen robot devresine taktım, baktım cny70'ler bile zorluyor. o zaman anladım Çinli amcaların sürprizini. Fiyattan anlamam lazımdı zaten de neyse olan oldu.  Ama adete vurunca da bedava, yine basit devrelerde hobi kitlerde falan kullanırım.

Yanıt #23
Yusuf ustam aliexperde ben entegre sipariş ettim. 2 ayı geçti gelmedi. İade süreci başlattım. Kaç gün içinde ödeme yapıyorlar.

Yanıt #24
Yusuf ustam aliexperde ben entegre sipariş ettim. 2 ayı geçti gelmedi. İade süreci başlattım. Kaç gün içinde ödeme yapıyorlar.

muhtemelen gelmiştir ve yanlış kişilere teslim edilmiştir. Postacılar rastgele kutulara sağa sola atıp gidiyorlar.

Ben de bu durumlarda open dispute seçeneği ile "alıcı koruma süresi doluyor fakat mal halen sevkiyatta" diyorum. Cevaben "kanıta gerek yok, satıcı cevap verirse anlaşın, anlaşamazsanız aliexpress hakemlik yapar ve onun dediği olur" diyorlar. satıcı cevap vermezse yahut cevap verir de iplemez yüzüne bile bakmazsan 12 gün sonra iade süreci başlıyor, size "3-12 gün içinde hesabınıza yatırılacak" mesajı geliyor. Genelde 3 gün içinde yatıyor. Banka geç işlerse 5-6 gün sonra görüyorsun paranı.

kısacası, 12 gün anlaşırsanız diye bir süre sayılıyor, sonraki 3 gün içinde paran genelde sorunsuz iade ediliyor.

Bizim postacılar Çin'in emeğini hiçe sayıyor, kolu komşu kim varsa eline paketi verip gidiyorlar. Bazen o "konu-komşu" kişiler paketi posta kutusundan bulup alıp evlerinde beslemeye götürüyorlar. Kedi falan sanıyorlar demek ki... Sonra apartman girişlerinden entegre, modül topluyoruz arada.

Çinliler sana ekstra süreyi uzat gelir paketin, git postaneye sor falan diye yazarlar. Ben de cevaben yazıyorum, işim var kardeşim gidemem. Çünkü Çinli dürüst esnaf bilmiyor ki bizim ülke postamız ne durumda, halk komşusunun malına ne kadar düşkün (!)... E tabi içim acıyor, kardeş senin mal attaa oldu kimbilir kime gitti diyemiyorum.

Bana başkalarının malları geliyor arada, üzerinde numara olduğu için arayıp gel al diyorum. bunu bana kimse yapmıyor.

Yanıt #25
D0ğru yoldayız o zaman.
Sipariş No:
87836029793717
Anlaşmazlık Nedeni:
Satın Alma Koruması bitiyor, ancak paket hala Transit Sürpriz Nedeni
Durum:
Anlaşmazlık devam ediyor 
Hatırlatma:
Geri ödeme isteğiniz için teşekkür ederiz. Satıcı, içinde cevap vereceğini
2  takvim günü 22  saat 43  dakika 54  saniye  . Eğer siz ve satıcı bir anlaşmaya varamazsanız, AliExpress içeri girip yardım edecektir. Satıcı zamanında cevap vermezse, talep otomatik olarak kapanır ve geri ödemenizi talep edildiği şekilde alırsınız.

Ama surayı anlamadım ne demek istiyor. Başka sayfada sipariş detayında bu yazıyor.

Sipariş numarası:
87836029793717
Durum:bitirdi
Hatırlatma:
Alıcı koruma süresi içinde alıcıdan herhangi bir işlem yapılmadığı için emir otomatik olarak sistem tarafından onaylandı.

Yanıt #26

Ama surayı anlamadım ne demek istiyor. Başka sayfada sipariş detayında bu yazıyor.

Sipariş numarası:
87836029793717
Durum:bitirdi
Hatırlatma:
Alıcı koruma süresi içinde alıcıdan herhangi bir işlem yapılmadığı için emir otomatik olarak sistem tarafından onaylandı.

iaden onaylanmış. paran hesaba geçmiş. banka işlediği anda iadeni görürsün. aliexpress onaylamış

Yanıt #27
Turkce ceviride hata var o zaman. Teşekkür ederim ustam.

Yanıt #28
Turkce ceviride hata var o zaman. Teşekkür ederim ustam.

bu mesajın ingilizcesini paylaşır mısın bir de?

Yanıt #29
Buyrun. Bu arada bankayı aradım iade onayı gözüküyor ama yatmamış hesaba dedi.