Ana içeriğe git
Konu: ZZ7194r-5 Smps Kartı Arızası (102 Kez okunmuş)

ZZ7194r-5 Smps Kartı Arızası

Merhaba arkadaşlar başlıkta da dediğim gibi elimde böyle bir smps kart var. Standby voltajı 5 ile 3,8 volt arası sürekli değişmekte. Blok kondansatörde 310 volt ölçebiliyorum. Ekteki fotoğrafta mavi ile işaretlediklerimi yenileri ile değiştirdim. Kırmızı ile işaretlediklerimi de söküp sağlamlık kontrolünden geçirdim. Karta elektrik verdiğimde küçük sarı olan trafodan çok alttan olmakla birlikle ciyk ciyk ses gelmekte ve bu ses çıkış voltajı ile senkron olarak hareket etmektedir. Takip ettiğim şemayı da ekliyorum. En ufak bir fikre bile razıyım kartı kurtarmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler....
Şemanın pdf şekli : www.oguztkn.com/beko_zz7.194r5_sema.pdf

Ynt: ZZ7194r-5 Smps Kartı Arızası

Yanıt #1
nanofarad cinsinden filtre veya kuplaj değil de voltaj düşürmek amaçlı kullanılan bir komponent varsa (380nF 250V) gibi, sağlam görünse dahi değiştirin. Şema inceleyecek kadar zamanım yok, fakat yüzeysel bakınca stand by yakınında öyle bir kondansatör gördüm gibi geldi.

Beslemede iki şekilde bu korumaya geçme hadisesi olur (üçüncü şık da var fakat o arıza nedeni ile değil, boşta olması nedeni ile olabiliyor). Biri giriş yetersiz, diğeri çıkışta aşırı çeken bir komponent var. Çıkışta bağlı bir şey yok; kondansatör sıkıntı çıkarır -ki değişmişsin görülen o ki. Dediğim tip bir C varsa ilgilen derim, zamanım olursa şemana bakar tekrar yazarım,
Başarılar.

not: aynı arızayı benzer karttan ben de yaptım, değiştiğin entegre hem osc hem mosfet içeriyor, beslemesini muhtemel ki R-C üzerinden alıyor, ama bozuk olsa da sağlam gibi duruyor, voltaj da çıkarıyor bu meretler.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: ZZ7194r-5 Smps Kartı Arızası

Yanıt #2
Merhaba arkadaşlar başlıkta da dediğim gibi elimde böyle bir smps kart var. Standby voltajı 5 ile 3,8 volt arası sürekli değişmekte. Blok kondansatörde 310 volt ölçebiliyorum. Ekteki fotoğrafta mavi ile işaretlediklerimi yenileri ile değiştirdim. Kırmızı ile işaretlediklerimi de söküp sağlamlık kontrolünden geçirdim. Karta elektrik verdiğimde küçük sarı olan trafodan çok alttan olmakla birlikle ciyk ciyk ses gelmekte ve bu ses çıkış voltajı ile senkron olarak hareket etmektedir.
Merhaba
Sarı küçük trafo st-by için 5V üretmeye yarıyor. Doğru yoldasınız.
PDF te IC1002 nin 5 nolu pininde 361V olduğunu gösteriyor. Bu voltaj tamamsa PFC katı çalışıyordur , öncesine bakmayız.
Sistem çalışıp korumaya geçiyor ve tekrar çalışıyor ki bızıklıyor. Sorunu bulmak için diğer voltajları da ölçmelisiniz. (15,7V , 16,5V gibi)
Mesela entegre 360V ile start aldıktan sonra 15,7V ile çalışmaya devam ediyor. Buradan besleme gelmezse çalışmaya devam edemez. Orada voltaj yok , 16,5V  var ise arıza küçücük bir yerde sıkışır.
İkisi de yoksa (5V gibi bızıklasa da var sayılır) Bağlı olduğu sargıda açık devre veya voltajı ölçtüğün tüm hatta kısa devre (ya da çok akım çeken eleman) aranır.
Böyle gider...
Kolay gelsin.