image

Ana içeriğe git
Konu: Programlama Dilleri Hakkın'da Tartışma (877 Kez okunmuş)

Ynt: Programlama Dilleri Hakkın'da Tartışma

Yanıt #15
Bir bir daha kaç eder yerine.
ikilik sayı sisteminde 11 ifadesi veya değeri 10 luk ve 16 sistemde karşılığı nedir diye sorsaydınız cevabı doğru olarak verirdim.

boolen matematiğin'de ezber yapma yerine ben mantığımı geliştirdim mesela toplama ve cıkarma işlemlerini ben coğunlukla  değerleri desimale cevirip toplama veya cıkarma (v.b )yapıp tekrardan desimalden hedef gösterilen sayı sistemine dönüşümünü yaparım işin pratik ve kolay yolları var.

Küçük Tuzaklar kurmanız pek hoş değil çünkü bu başlık altına gelecek ve temeli 0 olacak kişilerin aklı karışabilir onun için herşeyi olduğu gibi yazmanın taraftarıyım yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama bana göre böyle
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #16
Yoh gurban.
Boolean cebrinde tek işlemin toplama olduğunu bilmelisin. Bu durumda zaten toplama mevzuu olan bir sistemde 1 artı 1 daha kaç eder mantığı yanlış olacaktır. Bilmeyen arkadaşlar buradaki DAHA kelimesini aklına yazarlar ve asla birbirleri ile ondalık sistemler gibi toplama yapamazlar. Bu yüzden akıllarında kalır.
Ama şöyle sorsaydım.
1 ile 1 i ikilik sistemde toplayınız ve çıkan sonucu...
İkilik sistemde,
10 luk sistemde,
Onaltılık sistemde yazınız. Demiş olsaydım, o zaman senin düşüncen doğru olurdu.
Bu gibi tartışmalar keyifli ise daima akılda kalıcı birşeyler bırakır.
Kimyada HASAN 2, SALAK OSMAN 4 gibi :D H2SO4

Yanıt #17
@Mr_YAMYAM 

Çereyan Etti Buralar :D

Kimyada Örnekleme akılda kalıcı örnekler kurtarıyorda
Bizim Konuda neresinden kurtaracağını şaşırmasınlar.

Yanıt #18
Anlaşılacağı üzere ikilik sistemi geçemeyeceğiz.
Benden bu kadar.
Daha çok uzun yollar var. Ama benim kafa fazla çalışmıyo.
İkilik sistemi iyice öğrenip, 16 lık sisteme, oradan da assembly'e geçemedik. Konu şaşırtmaca dolayısı ile kaydı.
Daha assembly'den sonra dillere ve çapraz geçiş için yeniden assembly'e dönecektik.
En sonunda, bir dili iyice pekiştirip derleyerek, assembly ile makina koduna bağdaştıracaktık.
Daha üst seviye dillere geçebilmek için benim bilgi seviyem yeterli değil zaten.

https://tr.wikibooks.org/wiki/X86_Assembly/Makine_kodu

Yanıt #19
@Mr_YAMYAM  Cabaların için teşekkürler :)

Yanıt #20
C / C++ / C# mı dersen, okulda hangisi gösterilecek ise ona başla. Ben arayüz için C# tercih ederim. Çünkü C++ bilmiyorum, ama temel mantık aynıdır. Birinde "print" der, diğerinde "write".

Neyin asm sini öğrenmek istiyorsun? Okulda hangisi  gösterilecek? Başlangıç için Z80, 8051, msp430 gibi basit bir işlemciye çalışmalısın. X86'ya asm yazmak, bana göre zor ve gereksiz. Hatta komut sayısı az, dökümanı bol bir işlemci seç. Ben msp430 tercih ederim. Tamamen sana kalmış.

Yok ben işi işi ticarete dökeceğim, küçük işlemcilere takla attırırım diyorsan,  ARM çalış.

Yanıt #21
Okulda arduino göstericekler'de  Ben Arduino'yu ne kötü nede iyi buluyorum. Arduinoyu daha çok kullandığım alan aklıma aniden gelen bir projenin hızlıca denemelerini yapmak için güzel fakat Ticari anlamı yok Eee Bizde ömrümüz boyunca oyun oynamayağız Ticarete atlamak lazım Piyasının isteğini karşılayacka şekilde yetişmek istiyorum. Gözüm yükseklerde..

ASM gelirsek Hoca "Dönem arasında birşeyler vereceğim dedi" bakalım..

Yanıt #23
datasheet okuyabiliyorum zaten program bana şey gibi geliyor yani bir ev yapacağız planlar ve kullanacağımız demir cimento gibi malzemeler datasheet'te yazıyor biz de burada bunları  NASIL KULANIP EVİ İNŞAA EDECEĞİMİZİ (yani program yazmayı) öğreniyoruz benim aslında sorunum datasheet değil daha cok komutlara tam adepte olamamak Örnek vereyim mesela;

Ben bir step motoru sürmek için program yazıyorum calışıyor , daha sonra netten nasıl yapıldığına baktığımda ufacık bir blokta bu işin cözüldüğünü görüyorum vel hasıl algoritmam zayıf

Yanıt #24
Furkan araya girmek istemiyorum ama ticarete nasıl atılacaksın?
Ne yapıcan yani?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #25
@seron 

Piyasa ve insanların istekleri üzerine birşeyler yaparak ticarete atılmak , Mesela ben şuan rizedeyim bu arıcılar filan ayılardan dert yanıyor.
şöyle birşey yapabilirmisin şunu yap bütün arıcılar alırız gibilerinden laflar.  yani iş cok kişiye özel proje geliştirmede para var fakat piyasada bir dükkana giripte birşey yapmayı planlamıyorum ben  2 ay olacak OTO SES SİTEMLERİNDE işe girdim Okuldan sonra AMFİ tamir ediyorum.

İŞE GİRERKEN TAMİR ETTİĞİNİN %50 Sİ SENİN DENDİ. Dünya kadar amfi tamir ettim 4-5 tanesinin parasını aldım veririz veririz veririz gibisinden dolaştırıp duruyorlar zaten baktım ki millet'te para çok sular seller gibi dağ taş gümbür gümbür cepten para akıyor. Bu kerevizleri biraz da ben avlıyayım NE OLACAK Kİ ?.

İstedikleri şeyleri karşılayacak düzeyde bilgim var beni aşan birşey yok şuanlık , ZATEN  herşey hazır modül olmuş işte 2 birleştiriyorsun varsa yazılım yoksa otur 5 dk yaz. HOPPALA PARALAR CEPTE.

Yanıt #26
Eğer öyle bir potansiyel varsa devam et o zaman. Karadeniz insanı akıllı olur. Kafayı çalıştır ekmeğine sahip çık.
Bu arada Karadenizin "ayı" sorununun farkındayım. daha evvel belgesellerde de izlemiştim halk tamamen çaresiz. iplere CD asan, çamaşır geren teneke çalan...
Onun için aklımda elektroşok devreleri ve/veya aslan kaplan sesleri kullanmak geliyor. sese çok duyarlıymış hayvan. gürültü çıkaracak şeyler ile öldürmeyen ama kaçıran seviyede elektroşok tertibatları kurulabilir. Hemşehrilerine benden selam söyle.

Yanıt #27
Aleyküm Selam

Ya bu ayılar Daha Zeki Hayvanlar bunlara hiç birşey işlemiyor o cd olsun ses filan olsun bir kaç gün orayı gözlemliyor habire aynı şeyleri duyunca anlıyor :D yani hayvan akıllı bana en son şöyle birşey dendi Kovanların yanına birşey yaklaşınca bana mesaj gelsin ve telefondan oraya kurduğum kameraya erişim sağlayıp izliyeyim  oraya birtanede silah koyucaksın ben tuşa bastım mı ateş edicek dediler aslında olmayacak birşey değil :D

Coğunlukla arıcıların kendi dağ evleri oluyor %60 ında elektrik var olmayanlarda güneş panelleri koymuşlar gerisi zaten IP kamera GSM sheildi PIR sensör birde mekanik bir sistem :D ama İşte Para yok arge yapmaya adama dedin mi para ver arge yapayım ozamanda sanki PARAMI ALIP KAÇACAK GİBİ DÜŞÜNÜYOR haklıda bende olsam öyle düşünürdüm . Neyse halledicez zamanla

Yanıt #28
Aleyküm Selam

Ya bu ayılar Daha Zeki Hayvanlar bunlara hiç birşey işlemiyor o cd olsun ses filan olsun bir kaç gün orayı gözlemliyor habire aynı şeyleri duyunca anlıyor :D yani hayvan akıllı bana en son şöyle birşey dendi Kovanların yanına birşey yaklaşınca bana mesaj gelsin ve telefondan oraya kurduğum kameraya erişim sağlayıp izliyeyim  oraya birtanede silah koyucaksın ben tuşa bastım mı ateş edicek dediler aslında olmayacak birşey değil :D

Coğunlukla arıcıların kendi dağ evleri oluyor %60 ında elektrik var olmayanlarda güneş panelleri koymuşlar gerisi zaten IP kamera GSM sheildi PIR sensör birde mekanik bir sistem :D ama İşte Para yok arge yapmaya adama dedin mi para ver arge yapayım ozamanda sanki PARAMI ALIP KAÇACAK GİBİ DÜŞÜNÜYOR haklıda bende olsam öyle düşünürdüm . Neyse halledicez zamanla
Şimdi bak ben programlamadan zerre anlamam(keşke anlasaydım). Hangisini öğreneyim sorusuna da verecek bir cevabım yok. Ama ölç biç, hangisinden sana ekmek varsa onu öğren. Sadece kendi özel işerini düşünmemelisin. yarın öbürgün bir firmaya işe gireceğin zaman senden ne isterler onu düşün. Bu özel iş dediğin şeyler iyi para getiriyor olsa da aperatif şeyler, garantisi yok. internete hangi programlama dilini öğreneyim diye sorsan herkes farklı birşey söyler. O yüzden onu sen kendin belirleyeceksin. Şu android jawa programlama işini bir geçeceksin. android için program oyun yazacan da, gıdım gıdım bağış yapan olacak da, google sana reklam parası vereceğim diye kandıracak da... boş. Onun yerine elektronik endüstrisinde en önemli yazılım dili hangisiyse ona yönel bence, der, konuyu dağıtmanın bedelini öder kaçarım ;D
kolay gelsin.

Yanıt #29
@seron  

Aslında android filan oyun amaçlı değil daha cok telefon üstünden data aktarma veri aktarma kontrol yapıları için ben zaten uygulama yazılımcısı olmak değil donanım yazılımcısı olmak istiyorum gittiğim yolda o FAKAT uygulama'da yazmak gerekiyor böyle işlerde.

Kısaca anladım ki Yazılımı yazacak kişiye bağlı herşey Hangi yazılım diline adepte olduğu sevdiği ve anladığı dilse o nu benimsiyor En büyük sorun Lise son sınıfın 2. döneminde yazılım göstermesiydiler 11.sınıfta başlatsaydılar şimdi deli divane gibi oraya buraya vurmama gerek kalmayacaktı ÜNİVERSİTEDE kimse birşey öğretmiyor daha çok yol gösteriyorlar ama BEN SALAĞIM  :D diyorum bana oturup anlatın onada yanaşan yok . Ozaman Herşey bana kalıyor bende baktım İstek Çok üstüne gitmem Gerekiyor

MikroC diline giriştik Gerek Idesindeki kolaylıklar Gerekse Coğu işi yapması Gerekse esnekliği acısından güzel bir dil ee herşey bir anda olmuyor 6 ayda 0 dan kod yazacak hale gelirim gibime geliyor. 

Dediğin gibi ilerisinide düşündüğüm için Yazılım ne kadar gerekli olduğu görüyorum. Birde bir kişi herşeyden anlayacak diye birşey yok herkesin bir kapasitesi var UZMANLIK alanı olması gerekiyor. Mekatronik bölümüne gelerek hata mı yaptım bilmiyorum fakat nerdeyse her alana soktular bizi. Eee Böyle oluncada UZMAN olamıyorsun Fakat hepsini anlıyorsun .

Zaten bölümün diğer adı şu "HER ŞEYDEN ANLAR AMA HİÇ BİR ŞEYİN USTASI DEĞİLDİR" :D

Daha Önce BAS-F de staj yaptım. Elektrik Atölyesindeydim Orada yapılan işleri Gördüm.
1-PLC
2-KUMANDA DEVRELERİ
3-GÜÇ DEVRELERİ
4-KONTROL YAPILARI
5-SENSÖRLER

Staj günlerim içerisinde ;
Gerek arıza , Gerekse tasarım olsun bu belirttiklerimi gördüm. Hiç te yabancılık cekmedim tek cektiğim yabancılık şu oldu.
Okulda bize gösterilen cihazların tarihi eser olduğunu ve fabrikada bunların kullanılmadığını gördüm. Daha gelişmiş profesyonel şeylerin olduğu gördüm. İşte o an okuldakilerin tarihi eser olduğunu anladım :D Okulda Bize Siz" END. BAKIM-ONARIMCISINIZ İŞİNİZİ DOĞRU YAPACAKSINIZ TAMİR EDECEKSİNİZ DENDİ. " Fabrikada Tamir neredeyse yok bozuldumu at çöpe gönder Yenisni tak TEK İSTEDİKLERİ ŞEY SORUNSUZ CALIŞMASI MADDİYATA OKADAR ÖNEM VERİLMEDİĞİ GÖRDÜM LAKİN FİYATI COK YÜKSEK OLAN MAKİNALAR TAMİR EDİLİYORDU.

Staj yaparken bir işi kendi başıma yaptırdılar. sadece yanımda durmuşlardı oda

TAŞIMA HAVUZU vardı Onun Dalgıç pompalarının Kumanda Devresini Cizdirip Daha sonrada Panoyu kurup gidip montajını yapmıştım :D Özelliği'de PAKO ŞALTER  ile secim yapıyordun otomatik veya manuel olarak pompaları calıştırmaktı.