Ana içeriğe git
Konu: Power bank yapamadım (331 Kez okunmuş)

Ynt: Power bank yapamadım

Yanıt #30
Sayın @i3uz ,
Bu şarjmatiklerin benzerinden benim daha evvel çalıştığım işyerinden vardı. Belki de senin mamulün :)
Bu şarjmatikler için nasıl bir güç kaynağı kullanıyorsun? Meslek sırrını sormuyorum, hani trafo mu kullandın, özel smps mi var? Veya her telefon için ayrı ayrı güç kaynağı mı var?
Yaptigim cihazlar maliyeti ucuz ama sorunsuz musteri kendi isini halledebilecek sekilde olanbisey olmaliydi sonra bende araba cakmak sarjlarindan cikislara yerlestirdim. Ve tek kaynaktan besledim hepsini. Ve 10cikisli icin 20a guckaynagi yani adaptor kullaniyorum.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #31
Yaptigim cihazlar maliyeti ucuz ama sorunsuz musteri kendi isini halledebilecek sekilde olanbisey olmaliydi sonra bende araba cakmak sarjlarindan cikislara yerlestirdim. Ve tek kaynaktan besledim hepsini. Ve 10cikisli icin 20a guckaynagi yani adaptor kullaniyorum.
E gayet yeterli. Sonuçta ortaya fayda üreten brşey çıkmış. Keşke ben de böyle şeyler yapıp ufaktan ekmeğimi kazanabilsem :)
Peki bir soru daha: Güç hesabını hassas yapabildin mi? yoksa rasgele mi?
Mesela yanılmıyorsam bu tür cihazlar "coin" başına bir saat şarj için ayarlanır. Bir saat boyunca şebekeden aldığını 1TL ile karşılıyor mu? karşılıyor da üste para kalıyor mu? dikkat ettiysen burada gelir gider hesabı yapıyoruz. SMPS ile bu işin sonu zarar olacaktır biliyorsun. Trafo kullanılırsa ve çıkıştan değilde 220V girişten kumanda edilirse, boşta beklerken güç kullanımını minimize edersin... demi?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #32
i3uz ustanın da D- D+ data bağlantıları ile ilgili söyleridiklerinden sonra yabancı siterlerden biraz araştırma yaptım ve bir siteden bulduğum dirençlerden oluşan aşağıdaki devreyi XL6009'un çıkışına bağlayarak yaklaşık 2 amper (hesaplamalarıma göre 1980 mah) ile telefonu şarj eden bir sistem yaptım. Elimde şemadaki dirençler olmayınca dirençlerin değerlerini elde etmek için seri paralel bağlantılarla biraz uğraştım ama olsun. İyi hızlı şarj ediyor ancak XL6009 105 derece kadar ısınıyor. Artık dayandığı yere kadar. (Data sheet ine göre 125 dereceye kadar yolu var)

Kötü bir çizimle ortaya çıkan şey aşağıdaki gibi . Destek veren herkese teşekkür ederim.

Malesef sistemler cok isiniyor. Ama direnc degerlerini yuksek tutabilirsin. Bak bu siteden elde etmek istedigin voltaji yazarak gerilim bölücü dirençleri bulabilirsin.
http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator
Resimlerde cekilen akimi gorebilirsin bu data uclarinda 3.79v var 2.20a cekiyor
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #33
E gayet yeterli. Sonuçta ortaya fayda üreten brşey çıkmış. Keşke ben de böyle şeyler yapıp ufaktan ekmeğimi kazanabilsem :)
Peki bir soru daha: Güç hesabını hassas yapabildin mi? yoksa rasgele mi?
Mesela yanılmıyorsam bu tür cihazlar "coin" başına bir saat şarj için ayarlanır. Bir saat boyunca şebekeden aldığını 1TL ile karşılıyor mu? karşılıyor da üste para kalıyor mu? dikkat ettiysen burada gelir gider hesabı yapıyoruz. SMPS ile bu işin sonu zarar olacaktır biliyorsun. Trafo kullanılırsa ve çıkıştan değilde 220V girişten kumanda edilirse, boşta beklerken güç kullanımını minimize edersin... demi?
Para atmadiginda zaten devrede sadece para kanali calisiyor oda 100ma cekiyor.5 cikislilar 10a guckaynagi var.  Kazanclari zaten cok iyi. Evladin calisir sana para vermez ama bunlar sana para veriyor.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #34
Para atmadiginda zaten devrede sadece para kanali calisiyor oda 100ma cekiyor.5 cikislilar 10a guckaynagi var.  Kazanclari zaten cok iyi. Evladin calisir sana para vermez ama bunlar sana para veriyor.
:D
Teşekkürler.
Bu arada geç dönüyorum, özür. Youtube'da araştırma yapıyorum haliyle uzun sürüyor. Şu an çıkış yapıyorum kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #35
Malesef sistemler cok isiniyor. Ama direnc degerlerini yuksek tutabilirsin. Bak bu siteden elde etmek istedigin voltaji yazarak gerilim bölücü dirençleri bulabilirsin.
http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator
Resimlerde cekilen akimi gorebilirsin bu data uclarinda 3.79v var 2.20a cekiyor

Güzelmiş bakarım  hocam buna. Teşekkür ederim ilginiz için.