Ana içeriğe git
Konu: Power bank yapamadım (586 Kez okunmuş)

Ynt: Power bank yaptim

Yanıt #15
https://tr.aliexpress.com/item/Dual-USB-Power-Bank-6x-18650-External-Backup-Battery-Charger-Box-Case-For-Phone/32805042325.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JB0pX3
Fiyatı 2.66 $   hazır mis gibi, power bank
malzeme: Plastik
renk: Beyaz, siyah, pembe, mavi
boyutu: 15 cm x 7.7 cm/5.91 ' ' 'x3. 03 ' '
girdi: Mikro USB DC 5 V 1A
çıktı: DC 5 V/2A veya DC 5 V/1A
pil Tipi: 18650 lityum pil 3.6-3.7 V (piller dahil değildir)
6x18650 için uyumlu lityum iyon şarj edilebilir piller (piller dahil değildir)
LED el feneri ile
iki USB çıkış arayüzü: 1.0A arayüzü ve 2.1A arayüzü. iki eşzamanlı cihazlarınızı şarj
iPhone Için uyumlu olacak, iPad, iPod, USB Dijital Cihazlar ve en çok cep telefonları.
güvenli ve güvenilir, seyahat ve açık hava etkinlikleri üzerinde kullanmak için mükemmel
iphone için Fit 6/6 S, Samsung Galaxy için S7 S6 Kenar HTC M9 ve diğer akıllı telefonlar, Tablet PC
bu ürün kullanımı kolay.
18650 güç bankası piller kutu sadece, diğerleri dahil değildir!
miktar: 1 Adet

Yanıt #16
https://tr.aliexpress.com/item/Dual-USB-Power-Bank-6x-18650-External-Backup-Battery-Charger-Box-Case-For-Phone/32805042325.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JB0pX3
Fiyatı 2.66 $   hazır mis gibi, power bank
malzeme: Plastik
renk: Beyaz, siyah, pembe, mavi
boyutu: 15 cm x 7.7 cm/5.91 ' ' 'x3. 03 ' '
girdi: Mikro USB DC 5 V 1A
çıktı: DC 5 V/2A veya DC 5 V/1A
pil Tipi: 18650 lityum pil 3.6-3.7 V (piller dahil değildir)
6x18650 için uyumlu lityum iyon şarj edilebilir piller (piller dahil değildir)
LED el feneri ile
iki USB çıkış arayüzü: 1.0A arayüzü ve 2.1A arayüzü. iki eşzamanlı cihazlarınızı şarj
iPhone Için uyumlu olacak, iPad, iPod, USB Dijital Cihazlar ve en çok cep telefonları.
güvenli ve güvenilir, seyahat ve açık hava etkinlikleri üzerinde kullanmak için mükemmel
iphone için Fit 6/6 S, Samsung Galaxy için S7 S6 Kenar HTC M9 ve diğer akıllı telefonlar, Tablet PC
bu ürün kullanımı kolay.
18650 güç bankası piller kutu sadece, diğerleri dahil değildir!
miktar: 1 Adet

Biliyorum hocam bunları da hani maksat kendim bir şeylerle uğraşmakti. Yoksa daha önce dedigim gibi yeteri kadar powerbank var evde ama bir seyi ben yaptım demek baska aliexpressten aldim demek baska. Hobi amacli benimki.

Yanıt #17
İyi de... power bank olmuş mu?

Yanıt #18
İyi de... power bank olmuş mu?

Oldu da yavas sarj ediyor. Onu çözünce tam olacak. Adamlar robotlar ile seri üretim yapıyor bizimkisi ancak bu kadar oluyor ki benim elektronik eğitimim de yok. Merak sadece

Yanıt #19
Önce power bank şema ve devrelerini inceleyin.
Sonra kendiniz bir tasarım çıkartın veya benzerini hazırlayın. Regüle/7805 lere 18650 leri seri/paralel bağlayıp şarj etmeye çalışmakla power bank olmuyor.
Önce power bank mantığını kavrayın. Şema çıkartın devre analizlerini ustalarla inceleyin. Sonra uygulamaya geçersiniz.
Size sadece öneride bulundum.
İyi çalışmalar, kolay gelsin
Basit bir örnek :

Yanıt #20
Bu işi en iyi yapan entegreler LT serisi entegreler ama maalesef Türkiye de bulunmuyor ve pahalılar ya hazır modül almak ya da en iyisi MC34063 entegresiyle bir devre kurmak girişide zaten 3.7volt ama düşük mA'de şarj eder o ayrı.

Yanıt #21
Önce power bank şema ve devrelerini inceleyin.
Sonra kendiniz bir tasarım çıkartın veya benzerini hazırlayın. Regüle/7805 lere 18650 leri seri/paralel bağlayıp şarj etmeye çalışmakla power bank olmuyor.
Önce power bank mantığını kavrayın. Şema çıkartın devre analizlerini ustalarla inceleyin. Sonra uygulamaya geçersiniz.
Size sadece öneride bulundum.
İyi çalışmalar, kolay gelsin
Basit bir örnek :

E cevat bey benim yaptığım da basit  dediğiniz semadaki zaten. İlk sayfada attim semayi siz görmemişsiniz demek ki

Yanıt #22
Bu işi en iyi yapan entegreler LT serisi entegreler ama maalesef Türkiye de bulunmuyor ve pahalılar ya hazır modül almak ya da en iyisi MC34063 entegresiyle bir devre kurmak girişide zaten 3.7volt ama düşük mA'de şarj eder o ayrı.

Aynen hocam zaten denedim ve gördüm sağlıklı olmuyor. En azindan kendim görmüş oldum ve bana da ugras oldu.

Ynt: Power bank yapamadım

Yanıt #25
HT7750A bulunduğunuz yerde bu transistör'ü bulabilirseniz işinizi görür ama yavaş doldurur, iki kalem pil ile çalıştırsanız bile olur bataryaya pek gerek kalmaz ama yine de siz bilirsiniz eğer batarya kullanırsanız ve miliAmperi'ni yüksek tutarsanız defalarca şarj edebilirsiniz bu devre sadece DC voltajınızı yükseltir zaten internette Dc-Dc booster circuit diye aratsanız envai çeşitte devre çıkar. Bu devre sadece bir örnektir, dilerseniz kendiniz MC34063A ile de bir devre kurabilirsiniz yukardaki transistör'ü bir araştırın bulamazsanız MC34063A ile bir devre kurun ben size şema bulurum. Bu entegre zaten şarj aletlerinde kullanılır. Yani piyasada bolca bulunur MC34063A.

Yanıt #26

Söylediğiniz mantıklı aslında ama bende bir adet tek piller çalışan powerbank var. Ona baktım şimdi. Ortadaki pinlerde voltaj yok. Farklı varyasyonlarını denedim. Bu zaten en fazla 1a verebiliyor diye biliyorum. Ancak ortadakiler de devreye lehimli. Demek ki bir amacı var ama anlamadım nedir.

Görsel şu şekilde.

Kardeş yazıda belirdim sana,  orta ucları kısa devre olursa 1 ampere kadar destekler. fazla akım çekmek istersen. gerilim bölücü direnç mantıgını yapmalısın 30 liralık powerbankı açarsan görürsün demek istediğimi.. powerbankları iki çıkışlı olanları var işte onlarda 1a çıkışlılar kısa devre, 2,1a çıkışlarında ise 330k ile100k seri bağlı olup orta uçları dataya verilmiş olduğunu görürsün. mesela resimdekinin ucuz olanı bile gücünü artırırsın dediğim mantıkla. bu sistemler böyle çalışıyor başka bi çözüm arama. çözüm data uclarına voltaj uygulaman.

bak bunlar benim piyasaya sattığım şarjmatikler. bunlarda hepsini uyguladım.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #27

Kardeş yazıda belirdim sana,  orta ucları kısa devre olursa 1 ampere kadar destekler. fazla akım çekmek istersen. gerilim bölücü direnç mantıgını yapmalısın 30 liralık powerbankı açarsan görürsün demek istediğimi.. powerbankları iki çıkışlı olanları var işte onlarda 1a çıkışlılar kısa devre, 2,1a çıkışlarında ise 330k ile100k seri bağlı olup orta uçları dataya verilmiş olduğunu görürsün. mesela resimdekinin ucuz olanı bile gücünü artırırsın dediğim mantıkla. bu sistemler böyle çalışıyor başka bi çözüm arama. çözüm data uclarına voltaj uygulaman.

Hocam siz dedikten sonra yabanci sitelerde de şemalari buldum. Aydınlattiginiz icin teşekkür ederim. Dirençlerle 2.1 a olani deneyeceğim müsait olunca. Burada paylaşırım sonucu.

Yanıt #28
i3uz ustanın da D- D+ data bağlantıları ile ilgili söyleridiklerinden sonra yabancı siterlerden biraz araştırma yaptım ve bir siteden bulduğum dirençlerden oluşan aşağıdaki devreyi XL6009'un çıkışına bağlayarak yaklaşık 2 amper (hesaplamalarıma göre 1980 mah) ile telefonu şarj eden bir sistem yaptım. Elimde şemadaki dirençler olmayınca dirençlerin değerlerini elde etmek için seri paralel bağlantılarla biraz uğraştım ama olsun. İyi hızlı şarj ediyor ancak XL6009 105 derece kadar ısınıyor. Artık dayandığı yere kadar. (Data sheet ine göre 125 dereceye kadar yolu var)

Kötü bir çizimle ortaya çıkan şey aşağıdaki gibi . Destek veren herkese teşekkür ederim.

Yanıt #29
Sayın @i3uz ,
Bu şarjmatiklerin benzerinden benim daha evvel çalıştığım işyerinden vardı. Belki de senin mamulün :)
Bu şarjmatikler için nasıl bir güç kaynağı kullanıyorsun? Meslek sırrını sormuyorum, hani trafo mu kullandın, özel smps mi var? Veya her telefon için ayrı ayrı güç kaynağı mı var?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.