Ana içeriğe git
Konu: Power bank yapamadım (413 Kez okunmuş)

Power bank yapamadım

Merhabalar. Kendimce basit bir powerbank yaptım. Power bank ihtiyacım yok ama uğraş olsun işte. Iyi güzel sarj ediyor. Şarj da oluyor.
Sorun yavaş sarj etmesinde.
Piller birbirine paralel bağlı. Çıkışına XL6009 onun da devamına paralel bağlı 3 adet LM7805 ekledim. XL6009 olur da kafayı yer de voltaj yukselirse diye önlem olarak ekledim. Yuksek akimda cok isinmasin diye de 3 adet koydum.

Teoriye göre XL6009 3a ya kadar verebiliyor. LM7805 ler de 1a dan 3 adet var 3a verebiliyor. Peki neden bu telefon yavas sarj oluyor sizce? Şarj modülü ile is cozulur biliyorum  ama bu aşamada bir  öneriniz var mi ustalar?

Ynt: Power bank yaptim

Yanıt #1
bu aradaki modül step down değil mi? 5'e yükselten bir modül ise şayet aradaki 7805'lerde gerilim kaybı olur yine de.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #2
LM7805 patates baskı değilse tabiki de 1 amper verir ama patates ise 100 mA geçmez ;D ayrıca LM7805'in çıkışındaki kondansatör değeriniz küçük ise onu 220uF 330uF 470uF gibi kutuplu değerlerle deneyip test edin hangisi uygun ise onu kullanın özellikle (Low Esr) kondansatör kullanılsa daha güzel olur :D

Yanıt #3
@Papamidnite ,
Pilleri nasıl bağladın şemasını elle uyduruk çizip verebilir misin? Hepsi paralel mi?
Şarj modülü ise pilleri nasıl bağladığına bağlı olarak seçilir.
LM7805leri 50kuruş 1TL gibi aldıysan muhtemelen patatestir haberin olsun. Zaten kullanmak için yapmadığını söylemişsin ama ufak bir ayar çekerek kullanılır hale getirmek mümkün bence. Hele hele pilleri uygun şekilde bağlarsan step up devreye falan gerek kalmayacaktır. Doğrudan uygun bir regüle katıyla çözersin. İşin en pis tarafı şarj modülü olacaktır.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #4
Merhabalar. Kendimce basit bir powerbank yaptım. Power bank ihtiyacım yok ama uğraş olsun işte. Iyi güzel sarj ediyor. Şarj da oluyor.
Sorun yavaş sarj etmesinde.
Piller birbirine paralel bağlı. Çıkışına XL6009 onun da devamına paralel bağlı 3 adet LM7805 ekledim. XL6009 olur da kafayı yer de voltaj yukselirse diye önlem olarak ekledim. Yuksek akimda cok isinmasin diye de 3 adet koydum.

Teoriye göre XL6009 3a ya kadar verebiliyor. LM7805 ler de 1a dan 3 adet var 3a verebiliyor. Peki neden bu telefon yavas sarj oluyor sizce? Şarj modülü ile is cozulur biliyorum  ama bu aşamada bir  öneriniz var mi ustalar?

yavaş şarj etmesinin sebebi;

Usb ucundaki diğer + data data - bulunan 4 uctan 2 data ucunu kısa devre edersen veya boşta birakırsan, telefonlar 1amperlik şarj duvarını aşamazlar.

ama data uçlarına degişen modellere göre voltaj verirsen hızlı şarj yapamaya başlarlar, mesela general mobilede  o data uclarının ikisindede 3.2v var samsunglarda ise 1,2volt var. yanı demem oki voltaj bölücü dirençlerle bu sistemi yapman böylelikle telefon çekebildiği akımı çekecektir.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #5

Usb ucundaki diğer + data data - bulunan 4 uctan 2 data ucunu kısa devre edersen veya boşta birakırsan, telefonlar 1amperlik şarj duvarını aşamazlar.

ama data uçlarına degişen modellere göre voltaj verirsen hızlı şarj yapamaya başlarlar, mesela general mobilede  o data uclarının ikisindede 3.2v var samsunglarda ise 1,2volt var. yanı demem oki voltaj bölücü dirençlerle bu sistemi yapman böylelikle telefon çekebildiği akımı çekecektir.
Evet bak buna değinmek iyi oldu. Bende internette gömüştüm bunu. Ama data uçlarının bu şekilde kullanılması doğru mu, orasından emin değilim. Her telefonda farklı kullanılmasının nedeni de, her telefonun şarj kontrolörünün ve bataryasının farklı olmasından olabilir.

Yanıt #6
Evet bak buna değinmek iyi oldu. Bende internette gömüştüm bunu. Ama data uçlarının bu şekilde kullanılması doğru mu, orasından emin değilim. Her telefonda farklı kullanılmasının nedeni de, her telefonun şarj kontrolörünün ve bataryasının farklı olmasından olabilir.

data uclarının max seviyesi de 5v olduğundan hiçbir sakıncası yok bir çok model için denedim. aklımda kalan bunlardı. hemen çizdim.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #7
Saçma sapan bir çizim oldu ama aşağıdaki şekilde şema. Dediğiniz gibi LM7805 ler çakma galiba. 3 adet olmasına rağmen telefonu şarj ederken baya ısınıyor. Olmazsa onları kaldırıp da denerim ama işte XL6009 arıza yaparsa voltaj yükselir çekincesindeyim.

Yanıt #8
bu aradaki modül step down değil mi? 5'e yükselten bir modül ise şayet aradaki 7805'lerde gerilim kaybı olur yine de.

XL6009 step up hocam. Piller paralel bağlı ve tam şarjda iken bile 4.2 volt verebiliyor. Mecburen step up ekledim.

Yanıt #9
@Papamidnite ,
Pilleri nasıl bağladın şemasını elle uyduruk çizip verebilir misin? Hepsi paralel mi?
Şarj modülü ise pilleri nasıl bağladığına bağlı olarak seçilir.
LM7805leri 50kuruş 1TL gibi aldıysan muhtemelen patatestir haberin olsun. Zaten kullanmak için yapmadığını söylemişsin ama ufak bir ayar çekerek kullanılır hale getirmek mümkün bence. Hele hele pilleri uygun şekilde bağlarsan step up devreye falan gerek kalmayacaktır. Doğrudan uygun bir regüle katıyla çözersin. İşin en pis tarafı şarj modülü olacaktır.

İçini açtığım birkaç powerbankta pilleri hep paralel bağlı gördüm. Dediğiniz gibi seri bağlayınca şarj işi biraz problem oluyor. Seri bağlarsak bir adet balans devresi ve yine step up regülatör lazım olur gibi geldi bana.

Yanıt #10

Söylediğiniz mantıklı aslında ama bende bir adet tek piller çalışan powerbank var. Ona baktım şimdi. Ortadaki pinlerde voltaj yok. Farklı varyasyonlarını denedim. Bu zaten en fazla 1a verebiliyor diye biliyorum. Ancak ortadakiler de devreye lehimli. Demek ki bir amacı var ama anlamadım nedir.

Görsel şu şekilde.

Yanıt #11

İçini açtığım birkaç powerbankta pilleri hep paralel bağlı gördüm. Dediğiniz gibi seri bağlayınca şarj işi biraz problem oluyor. Seri bağlarsak bir adet balans devresi ve yine step up regülatör lazım olur gibi geldi bana.
Aynen bravo!
Devre pillerin bağlanma durumuna göre seçilir derken onu demek istedim. Böyle bir devre uydurulduğunda, şarj deşarj olayını da otomatiğe bağlayarak 7805lerden kurtulabilirsin. Tabi bu bütün işlevlerin hepsini yapacak tek bir devre veya görevleri paylaştırılmış iki devre bulmak sıkıntı olabilir. Ben bu devrelerle uğraşmadığımdan derin bilgi veremiyorum fakat olabilirliği yüksek. Sen şimdi ne yapabilirsin?

Hmmm?...

En basitinden şu data bağlantıları işini aradan çıkartsan, akımı artırmış olacaksın. Böylece deneysel de olsa devrenin kullanılabilirliği artmış olacak. Gerisini de ister yap ister yapma orası sana ve bütçene bağlı.

Yanıt #12
Aynen bravo!
Devre pillerin bağlanma durumuna göre seçilir derken onu demek istedim. Böyle bir devre uydurulduğunda, şarj deşarj olayını da otomatiğe bağlayarak 7805lerden kurtulabilirsin. Tabi bu bütün işlevlerin hepsini yapacak tek bir devre veya görevleri paylaştırılmış iki devre bulmak sıkıntı olabilir. Ben bu devrelerle uğraşmadığımdan derin bilgi veremiyorum fakat olabilirliği yüksek. Sen şimdi ne yapabilirsin?

Hmmm?...

En basitinden şu data bağlantıları işini aradan çıkartsan, akımı artırmış olacaksın. Böylece deneysel de olsa devrenin kullanılabilirliği artmış olacak. Gerisini de ister yap ister yapma orası sana ve bütçene bağlı.

Hocam ben ilk olarak LM7805 leri kaldırıp XL6009 Step up devresinden voltajı 5.11 volt yapıp bir deneyeceğim. Sonuç değişmezse diğer adımlara geçerim.

Bu arada bir düzeltme yapayım. Üstte attığım tekli powerbank fotosunda soldan sağa pinlere numara vermek gerekirse 1 ile 4 5.05 volt. 2-4 ve 3-4 4.36 volt veriyor telefonda takınca. Az önce başka bir cihaza takmıştım hatamı anladım telefona takıp denedim. i3uz hocamın dediği gibi yapmak gerek o zaman.

Yanıt #13
Bu arada konu dışı ama Şu aşağıdaki malzemeyi ne diyerek  bulabilirim acaba? rezistansların kablolarla bağlantı noktalarında yanmaz fiberglas malzeme olarak geçiyor yabancı sitelerde.  Türkçe karşılığına da fiberglas malzeme şeklinde arattım pek çıkmıyor.

Yanıt #14
Ali expres te bunun hazır devreleri var
isterseniz ondan sparis verin hem şarj hem yükseltme katı tek kart