Ana içeriğe git
Konu: TEA2025B Projesi (228 Kez okunmuş)

TEA2025B Projesi

@Mr_YAMYAM hocam bir kontrol eder misiniz eksik ve ya yanlış yerler varsa düzeltmem adına ;)

Ynt: TEA2025B Projesi

Yanıt #1
İlerleme var.
Ancak grounding konusu kopya çekilecek kadar basit değildir :D  

Sinyalin giriş ground noktası ile sinyalin çıkış ground birbirlerini kesmemesi lazım.
Bu şekilde de çalışır mı, çalışır. Ama bilimsel olmaz. Kötü de olsa bir devrenin hakkını verebilmek gerekir.
Madem çok az gürültülü kulaklık amplisi istiyorsun, bu şartları da yerine getirmelisin.
Üstelik kulaklık empedans uyarlamasını yapmamışsın.

Yanıt #2
Tartışmayı başlatmak için böyle bir devre sundum abicim nerde yanlış yapmışsam düzeltmeye hazırım yeter ki sen söyle eğer hoşuma giderse ilk önce masaüstü pc için bu devreyi kullanmak istiyorum sonrasında kulaklık empedans uyumu için devreyi de çizeriz sen şimdilik düzeltmem gereken noktaları söylemen yeterli benim için :D

Yanıt #3
Söz ile söylesem de anlayabilirmisin ?
Giriş bölümünün groundu ile çıkış bölümünün groundları ayrılmalı ve ayrı bir hat üzerinden sistem sıfır noktasına verilmelidir.
Çizerek gösterebilmem mümkün değil, çünkü köydeyim. PROTES bu PC'de kurulu değil.

Yanıt #4
Söz ile söylesem de anlayabilirmisin ?
Giriş bölümünün groundu ile çıkış bölümünün groundları ayrılmalı ve ayrı bir hat üzerinden sistem sıfır noktasına verilmelidir.
Çizerek gösterebilmem mümkün değil, çünkü köydeyim. PROTES bu PC'de kurulu değil.

En iyisi beklemek yanlış yapmamak için

Yanıt #5
Artık teknik şartnameye geçebiliriz.
TEA entegresi tam olarak ne amaçla kullanılacak. Nasıl bir uygulama yapılacak?
Her bir ayrıntı önemlidir.
Ben de koşullara göre tasarım yapayım.

Yanıt #6
Artık teknik şartnameye geçebiliriz.
TEA entegresi tam olarak ne amaçla kullanılacak. Nasıl bir uygulama yapılacak?
Her bir ayrıntı önemlidir.
Ben de koşullara göre tasarım yapayım.

@Mr_YAMYAM Abi şimdilik pc için kullanmak istiyorum bataryayla besleyeceğim masaüstü hoparlörü olarak diğer dediğim kulaklık amplisini sonraya birakabiliriz şimdilik masaüstü hoparlörü olarak tasarlayalim ve düşük gürültülü bir tasarım yapalım

Yanıt #7
ET'siz ve kemiksiz @Mustafa281

Senin ÇAY projesini hallettim.

Resimde ve PCB dosyasında gerekli bilgiler mevcuttur.
Çıkışa konulmuş 47 ohmluk dirençler kulaklık konfigürasyonu içindir. Değerler tahminidir. 1W güç çıkışı için hesaplanmıştır.
Hoparlör kullanılmak istendiğinde, bu dirençlerden şaseya bağlı olanlar iptal edilecek, kondansatöre bağlı olanlar ise kısa devre edilecek. Yani JUMPER.

Yanıt #9
Çalışmasına çalışır da nasıl çalışır bilemiyorum :D
Bence devreleri birbirlerinden ayrı kartlara yapmalısın.

Yanıt #10
ET'siz ve kemiksiz @Mustafa281

Senin ÇAY projesini hallettim.

Resimde ve PCB dosyasında gerekli bilgiler mevcuttur.
Çıkışa konulmuş 47 ohmluk dirençler kulaklık konfigürasyonu içindir. Değerler tahminidir. 1W güç çıkışı için hesaplanmıştır.
Hoparlör kullanılmak istendiğinde, bu dirençlerden şaseya bağlı olanlar iptal edilecek, kondansatöre bağlı olanlar ise kısa devre edilecek. Yani JUMPER.

Abi çok çok çok teşekkür ederim ben devreyi birlikte çizeriz diye şey ederken sen önüme sundun pazartesi devreyi bastırırım montajı da birlikte tamamlarız ben yine bir kutu arayışına gireyim :D

Yanıt #11
DEVREDE BAZI SPESİFİK MALZEMELER VAR.
Girişteki 220nF ile feedback devresindeki 220nF lar özel tip olursa iyi olur.
Giriş için kullanılan 220pF lar mercimek türü olabilir.
Kazanç direnci 220 ohm olsa da, bu devrede gerilim kazancı çok yüksek olmamalıdır. 1VP sinyal seviyesini 4VP seviyeye çıkartsa yeterlidir. Dolayısı ile oradaki 220ohm direnç, 2.2K bile olabilecektir.
Girişte 22K POT kullanılmalıdır.

Yanıt #12
DEVREDE BAZI SPESİFİK MALZEMELER VAR.
Girişteki 220nF ile feedback devresindeki 220nF lar özel tip olursa iyi olur.
Giriş için kullanılan 220pF lar mercimek türü olabilir.
Kazanç direnci 220 ohm olsa da, bu devrede gerilim kazancı çok yüksek olmamalıdır. 1VP sinyal seviyesini 4VP seviyeye çıkartsa yeterlidir. Dolayısı ile oradaki 220ohm direnç, 2.2K bile olabilecektir.
Girişte 22K POT kullanılmalıdır.

Giriş ve feedback devresindeki 220nf'ler özel tip derken hangi tip olmalıdır? Çıkışta ki 220nf'ler hangi tip olsun polyester olabilir mi

Yanıt #13
Aslında hepsi de polyester olabilir.
Ama çıkıştaki haricindekiler MKT tip olursa iyi olur.
Bu tipler genellikle kıpkırmızı olurlar. 5mm standart bacak aralığında piyasada bolca bulunmaktadırlar.
Devre bu tiplere göre hazırlanmıştır.
Eğer devre kazancı aşırı olursa 220 ohm dirençleri yükseltmek gerekecek. Bu dirençlerin yükseltilmesi durumunda parelel bağlı olan 220nF ların değeri düşecektir.
Tahmini değerler.
1Kohm olursa 100nF
2.2Kohm olursa 22nF olmalıdır.
Malzemeleri bu kıstaslar doğrultusunda temin ET.

Yanıt #14
Eğer bu tip ise elimde 3 4 kadar olacaktı ama 220nf mi bilmiyorum malzemeleri döküp bakmam lazım.