Ana içeriğe git
Konu: Ayarlı Güç Kaynağı Kısa Devre Koruma Yardım  (85 Kez okunmuş)

Ayarlı Güç Kaynağı Kısa Devre Koruma Yardım

Merhaba, şu adresteki güç kaynağı devresini yaptım. (Akım Voltaj Ayarlı 0-30V 3A)

GÜÇ KAYNAĞI LİNK

Bu güç kaynağına reset butonu olmadan otomatik kısa devre koruması eklemek istiyorum ve böyle bir devre buldum.

KISA DEVRE KORUMA LİNK

Girişteki güce göre rölenin voltaj değeri değişiyor. (12V girilecekse 12V röle, 5V girilecekse 5V röle kullanılacak)

Bu devreyi 0-30V 3A ayarlı güç kaynağında kullanmak için devrede nasıl bir modifikasyon yapılması gerekir ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim..

Ynt: Ayarlı Güç Kaynağı Kısa Devre Koruma Yardım

Yanıt #1
Merhaba
Ayarlı güçkaynağınızın zaten akım koruması var. Akım sınırlama mantığıyla , istenilen akım değeri aşılmayacak şekilde çıkış voltajını düşürür.
Bu yöntemin kötü yanı , koruma süresince aşırı ısı oluşur. (set değerine bağlı olarak)
Yukarıdaki devre aşırı akım çeken yüklerden ziyade anlık akım yükselmelerinde daha kullanışlıdır. Kendini resetlediği için sorun çözülmezse sürekli çeker bırakır röleler.
Giriş gerilimi sabittir ve siz bu bölüme kısa devre koruma yapabilirsiniz.
Örneğin 24Vdc giriş geriliminiz olsaydı 24V röle ile bu devre çalışırdı.
Ancak garip bir durum var:
Kısa devre koruma devresi 3A e setli olsun , akım sınırlama ide 2A deyken çıkış kısa devre olursa ne olur.
Akım 2A i geçmez , kısa devre koruma devreye girmez. Devre şuanki hali gibi çalışır.
Kısa devre koruması 2A ise akım korumayı 2A den büyük seçerseniz kısa devre koruması devreye girer , kesik kesik çıkış verir.
Akım sınırlama çalışmaz.

İsteğiniz , amacınız nedir, bu devreyi eklediğinizde ne olsun istiyorsunuz? Biraz açıklama yaparsanız daha iyi anlarız ve yorum yapmak kolay olur.

Kolay gelsin.