Ana içeriğe git
Konu: ultrasonic piezoelektrik sensör (53 Kez okunmuş)

ultrasonic piezoelektrik sensör

selamlar arkadaşlar. gaziantep devlet hastanesinde teknikerim. elimde bi ultrasonic temizleme cihazı var.  hurdaya atılmıştı. üzerinde ultrasonicler var .10 tane 40 khz ultrasonic sensör ama süremiyorum. biyomedikal teknikeriyim. elektronikte çok iyi bir seviyede değilim. şuan da ultrasonicleri sürmem gerekiyor. diger birimlerde ihtiyaç var onlara teslim etmem gerek. devrenin 500 watt gücünde olması gerekmektedir.  nasıl bir yöntem izleyebilirim. yardımcı olursanız sevinirim... kolay gelsin.

Ynt: ultrasonic piezoelektrik sensör

Yanıt #1
sensör lerin kodunu google yaz yapılmış devrelere bak.

Yanıt #2
Hmm... Tıp elektroniği...
Piezo temizleyicilerin yapısı aslında o kadar da zor değil. Hatta bu forumda bu işin üstesinden gelebilecek ustalar vardır. Fakat yine de doğrudan cihazı eline alıp testler yapmadan arıza tespiti yapmadan size birşey denmesi çok zor. Hurdaya ayrılmasından arızalı olduklarına yordum. Elbette tamir edilebilme şansları var ama dediğim gibi bilen birisinin alıp kontrol etmesi lazım. Elektronik yeterliliğiniz yoksa kendi başınıza üstesinden gelemeyebilirsiniz. Bölgede TV tamircisi veya daha iyisi hastanenin anlaşmalı tamir bakım servisi varsa daha iyi olur. Yani eğer size zorla baskı yapmıyorlarsa bence siz fazla üzerinde durmayın. sorun piezo sürmek değil de, hastanenin ultrasonik temizleyici ihtiyacını karşılamak... Bakarsınız üstleriniz tamir ettirmeyi uygun görmeyip, yenisini aldırtıp üstünü cebine... Pardon :D . daha sağlam ürün kullanmak da isteyebilirler. ;)
ürünlerin sökmeden ve söküp içini (devreyi) net gösteren fotolarını paylaşın. Eğer ölçüm yapıp arıza tesbiti yapabileceğiniz, kolayca değiştirebileceğiniz parçalar varsa, veya en uygun çözüm neyse size bir şekilde geri dönüş olacaktır.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #3
arkadaşlar şimdi cihazın kartı yok üzerinde ve yağmur falan yağmış üzerine nezamandır duruyor bilemem. ben hem kendimi geliştirmek hemde boş zamanları değerlendirmek istiyorum. hastanemizde daha öncede hurdadan aldığım sıfırı 90 bin tl olan cihazı sadece iskeletini kullanacak şekilde yeniden yaptım şuan çalışıyor. hobi haline geldi bu iş bende birde . hem elektronik hem cihaz bilgim arttı ister istemez. bu cihazdada daha fazla elektronik var bana ileri dönük faydası olacaktır. ben şimdi bu 40 khz sonicleri internetten araştırdım ya bobinleri özel olduğundan sarılamadı ya da yapılması çok zor devrelerdi. bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim kolay gelsin :)