Ana içeriğe git
Konu: Mekatronik Projem hakkında yardım ? (134 Kez okunmuş)

Mekatronik Projem hakkında yardım ?

Öncelikle yaptığım şey bir arac ve ağır bir arac 1.30 cm uzunluğunda 44 cm genişliğinde bir medefenin altına 6 adet 360 derece döner tekerlek yerleştrdim ( tekerler bu metal cöp kovalarının altında olanların yapısında ama boyut olarak 1/2 si kadar )

şimdi aracın ortasındaki tekerler yükü teker başına dağıtıp tüm tekerlere daha az miktarda basınc uygulamak diğer iki tekere orta tekerlerin arkasında itici tekerler olacak  öndekilerde malumunuz direksiyonumuz.

Şimdi elimde bir adet kömürlü 12 volttada 24 volttada calışan bir motorum mevcut rotor mili uzun olduğu icin 2 taraftanda cıkış alabiliyorum onları kaplin aracılığı ile hareketi tekerlere ileteceğim fakat sorunum şu

Tekerler biraz hantal olduğu icin ve medefe ağır olduğu icin ayrıca üstüne gelecek sistemide düşünürsek motor 12 voltta kalkmaya bilir 24 volt kullanamam öğreniciyim 12 v 7 A aküyü bile zor aldım :D

şimdi düşündümki calaskal sistemi gibi birşey yapsak hem motor tam hızda döner hemde tekerler döner ( eh biraz yavaş olacak ama ) benim mantık yürüsünde nasıl yürürse yürüsün :D

Ynt: Mekatronik Projem hakkında yardım ?

Yanıt #1
Motor 24 voltta daha randumanlı calıştığı icin şuanlık DC-DC Step Up Konvertör (12 VOLT 7 AMPER AKÜM OLDUĞU İCİN)  kullanacağım fakat buda yetmeyebilir yinede mekanik bir sistem şart diye düşünüyorum

Yanıt #2
Redüktör bulman gerekecek. (bir çeşit şanzuman)
Hatta redüktörlü hazır motorlar da satılıyor. ama "öğrenciyim para yok" demişsin tüm çözüm yollarını tıkamışsın. böylece hurdacılardan eskicilerden eski motor, rulman, redüktör veya elektrikli bisiklet motoru ve motor sürücüsünü de al diyemiyoruz.  ;)

Eee? parasız nasıl yapılacak bu proje? :)
İşin hülasası, eğer sorduğun problemi doğru anladıysam, elini cebine atman gerekecek.

İpucu:
"Bana uygun bir redüktör verin, dünyayı 5Volt ile döndüreyim." seron. :D

(orjinali: "bana uygun bir sırık ve destek noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım." Archimedes. )
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #3
@seron  iyi diyorsun hoş diyorsunda paralar hep gidiyor şimdiden elektronik kartını tasarladım nerden baksan 170 tl sadece ana donanım.
Eee bunun bir de  mekanik parcaları var zaten mekanik olarak aradığımızı bulamıyoruz ona cok benzer birşeyi alıp istediğimiz şeye benzetmeye calışıyoruz :D
kısacası para gidiyor ay sonu evin kirası var ödenmemiş faturalar masanın üstünde duruyor :D
Bu haftaki harclık hep gidecek diğer proje arkadaşımın durumu benden biraz daha kötü onada fazla yüklenmek istemiyorum.
Sorun şu ki hadi borc edip ordan burdan redüktörlü motoru aldım ya motor istediğim gibi götürmezse ne yapıcam hiç yoktan motorda elimde kalacak + işimide görmeyecek izmitte olsaydım parada sorun değildi parcada ama Üniversite icin Rizeye geldim burdada izmit kadar imkanım yok

Yanıt #4
NOT : Redüktörlü motor alacaksam bile Cift cıkışı olması lazım Rotorun hem sağ hemde sol tekere kinetik enerji alayım yoksa diğer türlü tek bir teker hem sacma sapan gider hemde tek teker ittiği icin bayağı zorlanır

Yanıt #5
Ya türkiyede Difransiyel bulamadım bu kücük olanlardan cinde var ama ondan oslaydı tek redüktörlü motorla 2 tekerede güc aktaracaktım ne yacapağım diye düşünüyorum.

O birşey değil hoca ilede inatlaştım ben bu sistemi mikrodenetleyici kullanmadan yaparım diye mikro denetleyici kullanmadan yapıyorum aslında gerekte yok fakat sistemin maliyeti artıyor Ah SALAK kafam :D

Yanıt #6
Resim de koysan cok guz l olur. Nasil tip tekermis. Ona gore reduktoru kendin yapardin.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #7
Sisteme şarjlı matkabı komple takıcam izmiti aradım dükkanda birtane vardı bataryasındamı birşeyinde sıkıntı var dı ama motorun da yoktu büyük ihtimal tetik diye hatırlıyorum onu sisteme koyucam o kesin yürütür birde şarjlı matkaplarda tork ayarlama ayarı var süper olacağını düşünyüorum ayrıca yaptıkca sorunlar artıyor baklım ne yapcaz birde tekerlere yön verme olayı var ön tekerlere sistemi biraz deşitirdim bugün

Yanıt #8
Uzun süredir insanlar şarjlı matkap kullanarak bisiklet yapıyor. Belki fikir verebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=-Sh-eBzxF2U
https://www.youtube.com/watch?v=vx7qYXn9drA
Burada maksat bisiklet yapmak değil. Hani aklına birşey gelir elinde unuttuğun bir parça bir makine vardır söker onu kullanırsın. Ama yukarıda fatura maturadan bahsedince açıkçası ben daha fazla karışmak istemedim. Her yapılan şeyin bir bedeli vardır. Hiçbir malzeme satın almasan bile komşundan ödünç isteyeceğin kaynak makinesine elektrot lazım. o bile para. yani işin zor.

Bak heveslendirdin. bir tahtaya tornavida motoru takıp kendime uyduruk bir sıkuuutır ( ;) ) yapabilirdim. Hatta elimde hurda bir matkap bilem var . şimdi sana göndereyim desem "eee? kargo parası?" deyince şimdi yine fatura maturadan bahsedeceksin. eniyisimi ben susayım :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #9
@seron bende bu videodaki sistemi yapacağım motorların gelmesini bekliyorum teklif ettiğin icin sağol :D ya ben kısacası roket atar sistemi yapıyorum fakat roket atmayacak ( roketin katı yakıt malzemesi icin gerekli kimyasallar 300 tl yi buluyor ) onun yerine 16 lı hava fişek atacak 35 TL :D ve gidecekmi patlıyacak mı acaba aracı yakarmı söz konusuda olmuyor.

Seronum atlar koştursun cayırlarda kuşlar ucsun diyorum neyse sistemde başka sorunlar cıktı ne biliyormusun hava fişeği döndürecek sistem sorun yaptı nema 23 motor vardı Yuvarlak dedim onu kullanayım kaplin taktım kaplinin üstünede bir tabla koydum ve sıktım kaplin esnek kaplin olunca tabladan dolayı sağa sola yalpaladı altına teker koydum yük tekerlere binsin motor rahat dönsün ayrıca dengeyi sağlayalım diye fakat motor kendini bile döndüremiyor kaldıki üstüne havai fişekleri kaldıracka sistem geldiginde nasıl dönecek.

KOMPLE ARGE YAPIYORUM ŞUAN KAFAM KARIŞIK HAYALLERİME COK FAZLA BASINC VAR KIRILABİLİR CEBİM OKADAR BOŞALDIKİ İCİNDE ELİM KAYBOLACAK :D

Her neyse proje arkadaşımda 2 adet kullanmadığı bisiklet varmış onların tekerlerini söküp tekeri yatay olarak tablaya oturtup zinzirinide kısaltıp motora bağlıyacağım ( BİR DÜNYA İŞVE EK MASRAF OFFF ALLLAHIM ) ve böylece tekere nekadar yatayda yük binsede bu motoru göz ardı edilecek kadar zorlar ama hiç bir diyim sana kısaca  birde zinciri takacağımız zaman 1. vitese takacağız yani bu demek oluyorki 3 vluk motor bile döndürür sistemi AMMA velakin benim istediğim dereceye getirip bırakabilmem lazım onun için Steple hala işim var :D

Yanıt #10
Proje arkadaşım İMAM HATİP mezunu bir şeyden anladığı yok . Tek yapsam bukadar yorulmazdım vallaha onedir bunedir şunu şöyle yap ( yap dediği şey sistemle alakası yok ) cocuğa diyeceğim bunun maddiyatını sen karşılacayaksın bende sana sistemi yapacam notu alıcaz para vermiycem sana aracta sende kalsın ( nasıl olsa ben kendim istesem yeniden yaparım ) :D