Ana içeriğe git
Konu: Tek dokunmalı elektronik devre (516 Kez okunmuş)

Ynt: Tek dokunmalı elektronik devre

Yanıt #15
Yok proje iptal değil, sadece mesaj iptal. :)   Röleye seri direnç yok.  Muhtemelen 6 V röle olsa çalışacak ama onu da bulmam imkansız bulunduğum yerde.
Elektronik parça konusunda bahtsız olduğunu daha önceki aeromat olayından hatırladım :)
Neyse... Röleye paralel (elinde varsa) kapasitör bağlayarak testleri sürdürebilirsin. Bazı testlerde olumlu etki yaptığını görmüştüm.
Başlık burada kalsın. Bir şekilde üstesinden gelinebilir bence.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
İnşallah bakalım, yeğen bir taraftan sıkıştırıyor dayı benim devre ne oldu  diye. Bende araştırıyorum dayım olacak inşallah diyorum artık :)

Yanıt #17
Evet arkadaşlar işi bir basamak ileriye taşıdım. İlk resimde verdiğim ledli devreyi yaptım.  Sonra birde fotosel ile röle süren basit bir devre daha yaptım. Sonra ilk devrenin ledi ile ikinci devrenin fotoseli karşı karşıya gelecek şekilde siyah bir makaronun içine koydum.

İlk devreyi çalıştırıyorum elimle dokunma paneline dokununca led yanıyor, ledin yandığını gören fotosel direncini düşürüyor ve röleyi tetikliyor.  Tamam buraya kadar gayet güzel işledi ancak.  Projede dokunma paneli yaklaşık 50 cm bir kablo ile devreden ayrı bir yere konumlanması gerekiyor. Ama ilk ledli olan dokunma devresi sayın @seron  un dediği gibi çok hassas. Direk transistörün beyzine dokunursan sıkıntı yok.  Ama beyze 15-20 cm bile bir kablo leğimlesen devre direk dokunmaya gerek kalmadan iletime geçiyor.

Sayın @i3uz   un tavsiye ettiği 100 nf kondansatör bağlama işi maalesef olmuyor.

Yanıt #18
Evet arkadaşlar işi bir basamak ileriye taşıdım. İlk resimde verdiğim ledli devreyi yaptım.  Sonra birde fotosel ile röle süren basit bir devre daha yaptım. Sonra ilk devrenin ledi ile ikinci devrenin fotoseli karşı karşıya gelecek şekilde siyah bir makaronun içine koydum.

İlk devreyi çalıştırıyorum elimle dokunma paneline dokununca led yanıyor, ledin yandığını gören fotosel direncini düşürüyor ve röleyi tetikliyor.  Tamam buraya kadar gayet güzel işledi ancak.  Projede dokunma paneli yaklaşık 50 cm bir kablo ile devreden ayrı bir yere konumlanması gerekiyor. Ama ilk ledli olan dokunma devresi sayın @seron  un dediği gibi çok hassas. Direk transistörün beyzine dokunursan sıkıntı yok.  Ama beyze 15-20 cm bile bir kablo leğimlesen devre direk dokunmaya gerek kalmadan iletime geçiyor.

Sayın @i3uz   un tavsiye ettiği 100 nf kondansatör bağlama işi maalesef olmuyor.
O beyzine dokunulan ilk tranzistor var ya? Hah, Onun beyzine seri bir direnç bağlayarak telle doyuma ve iletime geçmemesini sağlamalısın. Ben evdeki o devrenin nerede olduğunu bilmiyorum. Bulsaydım işini kolaylaştırırdım. Çünkü ben o beyz bacağını seri direnç ile şebekeye bağlıyordum düşün. Tek telle şebekedeki AC sinyali gördü mü tetikliyor ve mini röleyi çekiyordu. Uygun direnci seçene kadar akla karayı seçmiştim. Röle stabilizasyonu için röleye paralel C ve ilk tranzistor beyzine seri direnç, ayrıca hatırladığım kadarıyla önceki mesajlarda olc technics'in bahsettiği beyz-şase arası direnç uygulanıyor. hatta pot ile de hassasiyet ayarı yapılabiliyor. keşke detaylı hesap bilsem sana çizer veririm ama o devreyle ilgilenmeyeli bayağı zaman geçti...

Yanıt #19
Direnç 1,5 megaohm kadar denedim faydası yok. Daha yükseği de elimde yok.

Ama kardeş sağolasın. Muhtemelen beyz-şase arası direnç olacak gibi sanki. Oraya 1,5 megaohm direnç bağladığımda 30 cmlik kablo ile  sıkıntı çıkarmadı.  Muhtemelen daha uzun kablo için  biraz daha yüksek omajlı direnç bulmam lazım.

Yanıt #20
Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyah renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Yanıt #21
Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyak renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kendi başarın, kendi emeğin, kendi sonucun. Tebrikler.

Yanıt #22
Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyak renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kendi başarın, kendi emeğin, kendi sonucun tebrikler... :)

Yanıt #23

Bu devre uc transistorlu olarak calismisti baya uygulamada kullandim. Dedigim sekildede calismali . Direnc omajlarimi farkli acaba denemem lazim. Musait oldugumda bu devreyi kurucam senin icin.. boyle ikili tuhaf olmus. Ama calistirdigina sevindim. Vazgecmedin.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #24
Arkadaşlar devreyi tamamladım. Aslında iki devreden oluşan  tek bir devre yaptım. Tek dokunma ile led yakan bir devre ile LDR ile röle kontrol devresini birleştirdim. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bir kablonun ucuna koyduğum dokunma levhası ile işimi görebiliyorum. Dediğim gibi ledi ve ldr yi siyah renkli bir borunun içine yerleştirdim,  dokunma ucuna dokununca led yanıyor,  led yanınca ldrnin direnci düşüyor ve röle kontaklarını çekiyor. Devre aşağıdaki gibi,  yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

optokuplör, örn. TLP571 kullanırsın bir sonrakinde. Bu tecrübe olmuş olsun. Yaptığın ampül ve LDR olayını optokuplör halleder tek başına. uğraşmazsın ve dış ışıktan etkilenmez.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #25
Gereksiz ek.

Yanıt #26
Bu devre uc transistorlu olarak calismisti baya uygulamada kullandim. Dedigim sekildede calismali . Direnc omajlarimi farkli acaba denemem lazim. Musait oldugumda bu devreyi kurucam senin icin.. boyle ikili tuhaf olmus. Ama calistirdigina sevindim. Vazgecmedin.

Valla müsait olunca bir deneyin bakalım. İnanın çok uğraştım. 15 cm kablo koysan bile dokunmaya gerek olmaksızın direk led yanıyor. Röle içinse voltaj yeterli gelmiyor.

optokuplör, örn. TLP571 kullanırsın bir sonrakinde. Bu tecrübe olmuş olsun. Yaptığın ampül ve LDR olayını optokuplör halleder tek başına. uğraşmazsın ve dış ışıktan etkilenmez.

Bulunduğum yerde o elemanı bulmam imkansız.  Bende de mevcut değil. Şu an için işimi gördüm. Hatta led şeffaf olduğu için dış ışıktan etkilenmesin diye  ledin alt kısmını benim kızın ojesi ile koyu tona bile boyadım :)

Yanıt #27
Valla müsait olunca bir deneyin bakalım. İnanın çok uğraştım. 15 cm kablo koysan bile dokunmaya gerek olmaksızın direk led yanıyor. Röle içinse voltaj yeterli gelmiyor.

Bu gibi sorunların çözüm tekniği SCREENING (EKRANLAMA) dır.
Aşırı yüksek kazanç ihtiva eden devrelerin girişlerine etki eden , yüksek ve alçak frekanslı havadan yayılan gürültüler, sistemi rahatlıkla tetikleyebilir.
Çözüm ise KOAKSİYEL hatlardır. (Bilindik 75 Ohm TV/UYDU anten kabloları) :))
Devrenin kendisi de METAL kutu içerisine alınır da, anten kablolama konnektörler vasıtası ile irtibatlanırsa, İLMİNE UYGUN TASARIM yapılmış olacaktır.
İdeal konnektör tipi, uydu alıcı sistemlerinde kullanılan F KONNEKTÖRLER'dir.
http://www.hepsiburada.com/ramtech-rg6-gold-f-konnektor-2-adet-p-HBV000004Q69L?magaza=Hesaplisepet&wt_gl=cpc.elk.evelektronigi.pla.ses-goruntu-sistemleri&gclid=EAIaIQobChMI-YjyjIbA1gIV1IKyCh133QngEAQYAyABEgIYxvD_BwE
Devre metal kutuya yerleştirilir de şu konnektör de kullanılırsa, tam anlamıyla bilimsel olacaktır.
https://www.elektrikmarket.com.tr/F-Disi-Sase-Konnektor-F103,PR-40419.html?gclid=EAIaIQobChMI6c6UkIfA1gIVhsqyCh29zgB6EAQYAyABEgJ2VPD_BwE

Yanıt #28

Bu gibi sorunların çözüm tekniği SCREENING (EKRANLAMA) dır.
Aşırı yüksek kazanç ihtiva eden devrelerin girişlerine etki eden , yüksek ve alçak frekanslı havadan yayılan gürültüler, sistemi rahatlıkla tetikleyebilir.
Çözüm ise KOAKSİYEL hatlardır. (Bilindik 75 Ohm TV/UYDU anten kabloları) :))
Devrenin kendisi de METAL kutu içerisine alınır da, anten kablolama konnektörler vasıtası ile irtibatlanırsa, İLMİNE UYGUN TASARIM yapılmış olacaktır.
İdeal konnektör tipi, uydu alıcı sistemlerinde kullanılan F KONNEKTÖRLER'dir.
http://www.hepsiburada.com/ramtech-rg6-gold-f-konnektor-2-adet-p-HBV000004Q69L?magaza=Hesaplisepet&wt_gl=cpc.elk.evelektronigi.pla.ses-goruntu-sistemleri&gclid=EAIaIQobChMI-YjyjIbA1gIV1IKyCh133QngEAQYAyABEgIYxvD_BwE
Devre metal kutuya yerleştirilir de şu konnektör de kullanılırsa, tam anlamıyla bilimsel olacaktır.
https://www.elektrikmarket.com.tr/F-Disi-Sase-Konnektor-F103,PR-40419.html?gclid=EAIaIQobChMI6c6UkIfA1gIVhsqyCh29zgB6EAQYAyABEgJ2VPD_BwE

Bunu şimdi mi söylüyorsunuz :(  Sadece sitem. Çünkü sizinde normal bir hayatınız var ve burada herkese aynı anda yardım etme zorunluluğunuz yok tabiiki.
 Bahsettiğiniz konnektörler  aslında elimde  mevcuttu. Ama bilmediğim için yapacak bir şey yoktu. Artık devreyi gönderdim yeğenime. İnşallah bir sıkıntı çıkmaz.

Yanıt #29
Naapim gurban.
Yardımcı olduğum kişilerin sitem etmesine alışmıştım da, yardımcı olmak istediğim kişi(ler)den küfür yiyince artık foruma bakıp çıkıyordum.
Son mesajını da öylesine girdiğimde görmüştüm.