Ana içeriğe git
Konu: Tek dokunmalı elektronik devre (516 Kez okunmuş)

Tek dokunmalı elektronik devre

Merhabalar arkadaşlar,
Bir proje üzerinde çalışan yeğenime bir devre yapacağım. Tek dokunma ile röle tetikleme. 320volt.com  sitesinden aldığım şu resimdeki devre muhtemelen benim aradığım en basit devre.  Devredeki hassasiyetin sebebi 3 transistörün darlington bağlı olmasından kaynaklanıyor galiba, çünkü tek ve 2 transistörlü dokunma devrelerinde  herhangi bir ledi yakabiliyorken, röleyi tetiklemiyor.

Ancak benim devrede 12 volt röle tetiklemem lazım. Bunun için rölenin enerji ayaklarına paralel bir diyot bağlanacağını biliyorum. Bu nedenle devrenin de 12 volt ile beslenmesi lazım. Bu devreye hangi elemanları ekleyerek yada değiştirerek 12 volt ile beslenmesini sağlayabiliriz ?

Ynt: Tek dokunmalı elektronik devre

Yanıt #1
Ledi kaldırın, röleyi takın. BC 547 röleyi sürer. Diyotu röleye paralel, ters yönde takacaksiniz.

Yanıt #2
O zaman 220 R direnci de kaldıracağım ve devreye 12 volt vereceğim doğrumudur ?

Yanıt #3
İsterseniz led kalabilir. Transistörün kollektörüne röle yi bağlayabilirsiniz.Beraber çalışır. Röle çekerken led yanar, görseli güzel olur.  Rölenin pinlerine ters diyot takmayı unutmayın.

Yanıt #4

Havadaki statik elektrik ile on-off olan devre :)
Ben bu devre ile "Elektrik varken normal lamba olarak çalışan, elektrik kesilince otomatik ışıldak moduna geçen lamba" yapmış ve istediğim gibi çalıştırmayı başarmıştım. Fakat ilgilenen olmamıştı. Ben de hevesimi aldıktan sonra devreyi bir kenara attım. Bu devreyi modifiye ederek tek tel ile hatta elektrik olup olmadığını kontrol ediyordum ve eğer varsa MOD-1 de çalışıyordu. Elektrik kesilirse şebekedeki ac sinyal kesildiği için MOD-2 ye geçiyor ve kendi kendine yanıyordu. Hey yavrum hey...

07 Osman,  merhaba.
O devrenin hassasiyeti çok yüksek; yani havadaki elektrostatikten bile etkileniyor. Çıkışta röle kullanmak konusuna karışamam, çünkü o 220R yerine kaç R konması gerektiğini bilseydim, zaten bu sitede olmazdım ( ;) ) Ama devrenin hassasiyetini de ayarlamak zorunda kalabilirsin. ki kendi kendine açıl-kapan yapmasın. Sen devreyi yap, sorun çıkarsa elinden tutan olur elbet. kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #5
Yukarıdaki devre uygun değilse, 320volt.com da şöyle bir örnek daha var.
Bu devreyi de, deneyebilirsiniz.

Lamba yerine röle takabilirsiniz. Dokunmatik lamba devresinde, A-B ile gösterilen metal plakalara parmak ile dokunulduğunda, deri üzerinden geçen akım T1 ve T2 transistörlerini iletime sokar ve lamba yanar veya röle çeker.

Kolay gelsin.

Yanıt #6
        Sayın seron ve cevat1  değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.  Alttaki devrenin bir benzeri var. Yani iki plakaya dokunulacak olanın. Ben mümkünse tek plaka ile işimi halledebilirmiyim ona bakacağım.

Sayın seron 3 lü darlington bağlantıyı 2 transistöre düşürerek de deneyeceğim, bu şekilde hassasiyetinin biraz daha azalacağını düşünüyorum. Benim sorunum devreye 12 volt verilirse transistörlerin bozulma riskiydi;  Ama arkadaşların yorumlarına bakarsam sanırsam böyle bir risk yok.

Yanıt #7
        Sayın seron ve cevat1  değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.  Alttaki devrenin bir benzeri var. Yani iki plakaya dokunulacak olanın. Ben mümkünse tek plaka ile işimi halledebilirmiyim ona bakacağım.

Sayın seron 3 lü darlington bağlantıyı 2 transistöre düşürerek de deneyeceğim, bu şekilde hassasiyetinin biraz daha azalacağını düşünüyorum. Benim sorunum devreye 12 volt verilirse transistörlerin bozulma riskiydi;  Ama arkadaşların yorumlarına bakarsam sanırsam böyle bir risk yok.
3 lu olan devreyi yapabilirsin. dokunacağın o uca 100nf takarsan hiç birşeyden etkilenmez sadece dokundugunda aktif olur. 100nf bir ucu şase bir ucu dokunduğun yere bağlamalısın.
Tanrı Türk'ü korusun

Yanıt #8
3 lu olan devreyi yapabilirsin. dokunacağın o uca 100nf takarsan hiç birşeyden etkilenmez sadece dokundugunda aktif olur. 100nf bir ucu şase bir ucu dokunduğun yere bağlamalısın.

Teşekkür ederim. Devreyi yaparken dikkat ederim.

Yanıt #9
Havadaki statik elektrik ile on-off olan devre :)
Ben bu devre ile "Elektrik varken normal lamba olarak çalışan, elektrik kesilince otomatik ışıldak moduna geçen lamba" yapmış ve istediğim gibi çalıştırmayı başarmıştım. Fakat ilgilenen olmamıştı. Ben de hevesimi aldıktan sonra devreyi bir kenara attım. Bu devreyi modifiye ederek tek tel ile hatta elektrik olup olmadığını kontrol ediyordum ve eğer varsa MOD-1 de çalışıyordu. Elektrik kesilirse şebekedeki ac sinyal kesildiği için MOD-2 ye geçiyor ve kendi kendine yanıyordu. Hey yavrum hey...

07 Osman,  merhaba.
O devrenin hassasiyeti çok yüksek; yani havadaki elektrostatikten bile etkileniyor. Çıkışta röle kullanmak konusuna karışamam, çünkü o 220R yerine kaç R konması gerektiğini bilseydim, zaten bu sitede olmazdım ( ;) ) Ama devrenin hassasiyetini de ayarlamak zorunda kalabilirsin. ki kendi kendine açıl-kapan yapmasın. Sen devreyi yap, sorun çıkarsa elinden tutan olur elbet. kolay gelsin.

Transistörün beyzi ile şaşe arası şöyle birkaç M ohm luk direnç konsa daha stabil çalışır gibi sanki.

Yanıt #10
Eğer tek plakaya dokunulmak isteniyorsa şöyle bir alternatif de düşünülebilir: (ekte)
Asma kilite giden tele dikkat ediniz. O tele dokununca devre başlıyor çıs çıs çığırmaya. Ama "on" konumunda mı kalıyor, yoksa bırakınca derhal susuyor mu onu bilmiyorum; detaylı incelemedim.
GÜNCELLEME:
Tamam inceledim. 33uF bir kondansatör var orada. O kondansatör olayı çözecek olan şahıs oluyor. ;)

Yanıt #11
Eğer tek plakaya dokunulmak isteniyorsa şöyle bir alternatif de düşünülebilir: (ekte)
Asma kilite giden tele dikkat ediniz. O tele dokununca devre başlıyor çıs çıs çığırmaya. Ama "on" konumunda mı kalıyor, yoksa bırakınca derhal susuyor mu onu bilmiyorum; detaylı incelemedim.
GÜNCELLEME:
Tamam inceledim. 33uF bir kondansatör var orada. O kondansatör olayı çözecek olan şahıs oluyor. ;)

Seron,  şöyle entegre falan uğraşmadan halledebilirmiyim ona bakıyorum  ama  bakalım nasıl olacak.

Devreyi yaptım, 100n kondansatörü de sayın @i3uz'un dediği gibi bağladım. Kondansatör bağlıyken  devre dokunmayı algılamıyor. Sırayla 10n ve 1 nf denedim. 10nf de yine algılamadı. 1 nf de ise sanki algılıyo ama yeterli değil gibi mini bir inileme sesi geldi ama röle kontaklarını çekmedi. Kondansatör bağlı değilken ise tırrrrrrrt diye röle kontaklarından garip sesler geliyor. Sanki röleye AC akım vermiş gibi.

Şimdi ne yapmam lazım ?

Not: Dikkat ettim kondansatörsüz denemelerde  röleye 5-6 volt elektrik geliyor, haliyle 12 voltluk röle de tırrrrr yapıyor. Bir elimi (+) ya dokunup diğer elimle de dokunma ucuna dokunursam, yani klasik ikili dokunma olursa sıkıntı yok, devre çok güzel çalışıyor. O zaman röleye 11 volt civarı elektrik gidiyor.  Amaç tekli dokunmayla bu işi halledebilmek ama nasıl ?

Değerli üstatlar bakalım ne diyecek bu işe. 

Yanıt #12
.... iptal.

Yanıt #13
İptal değil iptal değil.

Röleye seri direnç var mı ve değeri ne?

Birde ilk verdiğin devre ledi rahatlıkla yakıp söndürecek şekilde ayarlı. 12V röle ile şaşırması normal. Ben o devreyi modifiye ederek 12V küçük röle çalıştırmıştım. Ama o devrenin modifiyeli hali kimbilir hangi PCde kayıtlı. Ve de o şebekedeki AC sinyali tesbit edebilecek şekilde ayarlamıştım.

Eğer o rölede tırrrr yapıyorsa, daha küçük mini röleler vardır 12V onda kesin çalışır.

Yanıt #14
İptal değil iptal değil.

Röleye seri direnç var mı ve değeri ne?

Birde ilk verdiğin devre ledi rahatlıkla yakıp söndürecek şekilde ayarlı. 12V röle ile şaşırması normal. Ben o devreyi modifiye ederek 12V küçük röle çalıştırmıştım. Ama o devrenin modifiyeli hali kimbilir hangi PCde kayıtlı. Ve de o şebekedeki AC sinyali tesbit edebilecek şekilde ayarlamıştım.

Eğer o rölede tırrrr yapıyorsa, daha küçük mini röleler vardır 12V onda kesin çalışır.

Yok proje iptal değil, sadece mesaj iptal. :)   Röleye seri direnç yok.  Muhtemelen 6 V röle olsa çalışacak ama onu da bulmam imkansız bulunduğum yerde.