Ana içeriğe git
Konu: lityum li-on şarz devresi  (619 Kez okunmuş)

Ynt: lityum li-on şarz devresi

Yanıt #15
@yusuf usta önerdiğiniz devre RC kumandalı araç kullanımına uygun değil. Araçta seri bağlı 18650 X 3 hücre var. Araç seri bağlantılı, aralarından da voltaj kullanıyor. Tek modül, 3 seri pili şarj etmeye uygun değil.  Balanslı 3S BMS modül kullanılması gerekiyor.
Ayrıca TP4056 tekli modülle, paralel bağlı 2-3 pil şarj edilebilir, ancak pillerin aynı özellikte ve güçte olmaları gerekir.

@seron
Aynı kaynağa bağlı modüller seri bağlanamazlar. Seri bağlanmaları için her modülün, farklı kaynaklardan beslenmeleri gerekir. 5 tane ayrı ayrı 5V DC gibi... Yer ve maliyet sorun olur.

Seri bağlı hücreler için en doğru seçim 3S bms tip devrelerdir.
Giriş voltajı tek kaynaktan gelir, Modül hücrelere 4.1 - 4.2 v. arası gerilim göndererek, pillerin  kapasite oranlarına göre akım ayarını yapar ve şarj işlemini tamamlar.
Şarj işlemi tamamlanan devreyi kullanırken de kontrol yine modülde dir. Bu kez aşırı akımlara karşı hücreleri korur.
Batarya üzerinde azalan gerilim ve akım seviyesi kritik düzeye gerileyince akım ve gerilim kesilerek pil korumaya alınır. Böylece bir sonraki şarj işlemi için bataryadaki hücreler bozulmamış olur.

Son olarak AliExpress alışveriş yöntemini açıklayayım.
AliExpress 'ten Sanal kart kullanarak alışveriş yapın. Gerçek kredi kartının numaralarını kötü kullanımlara karşı koruyun.
Sanal karta alışveriş miktarınca limit tanımlarsınız ve anında kullanırsınız.
AliExpress 'e öncelikle üye olacaksınız.
Ürün satın alacağınız mağazaların bir kaç yıllık olmalarına dikkat edin. Ürün satın alanların geri bildirimlerini okuyun.  Sizde satın aldığınızda istediğiniz ürün gelmişse; TÜRKÇE olumlu geri bildirim bırakın. Ülkemizden ürün satın alacaklara yardım olur.
Mağazaların geri bildirimleri %90 'ın üzerinde olanları tercih edin. Fiyatlar çok değişiktir. Alacağınız ürünlerde iyice fiyat araştırması yapın. Mağazalardan az az bir kaç ürün alın, zamanla sistemi öğrenirsiniz.
https://youtu.be/fCImeEfOzoA
İyi çalışmalar, kolay gelsin...

Yanıt #16
Şöyle olmuyor mu?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Ha tamam olmaz özür. birisi erken keserse diğerleri yarıda kalır.
Doğru.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #18
üstat ilgin alakan için teşekkürler. bu durum ile ilgili aklımda kör nokta kalmadı. 

aklıma takılan bir diyer proje:
power bank ihtiyacına yönelik. tabletler de kullanılan 3,7V 6000 mlA iki adet hücreyi birleştirerek  12000mlA gücünde power bank oluşturmak.  tp4056 ile şarz edip usb boster ile 5 volt 'a  çıkararak  verimli bir kullanma sağlayabilirmiyim.?
   veya en basitinden 2 adet  18650  hücreyi paralele bağlantı ile şarz edip kullanabilirmiyim. 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #19
3,7V 6000 mah 18650 pil yok die biliyorum 18650  piller maksimum 3000 mah a kadar üretiliyor daha yukarısı sahte zaten ama
li polimer hücreler vardır  belki bilmiyorum. Bu şarj modulleri max 2 pil içindir 2 pilden sonra balanst şarj gerikir yoksa hücrelerin en zayıfı hızlıca ölür.
https://www.youtube.com/watch?v=JzzfzGJpUS8
bu videoda sahte pilleri göstermişler örnek olsun.
https://www.youtube.com/watch?v=8DVmmGEazvo&t=58s
benim tavsiyem bu videodaki gibi Laptop bataryasından yapman.

Yanıt #20
7 Inç Tablet Batarya Pil 3.7v 2500 mAh - 93x72mm

Yanıt #21
Bu hücrelerin sınırı yok 10.000 mah bile üretiliyor; şarj için tp4056 modülü yeterli olmaz veya aşırı ısınacaktır.

Yanıt #22
arkadaşlar bilgi  paylaşımınız için çok teşekkürler. gereken bilgiyi edindim. nasip olursa düşündüklerimi gerçekleştirince buraya atarım. 

Yanıt #24
https://tr.aliexpress.com/store/product/4S-30A-High-Current-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Board-14-4V-14/1829717_32475438853.html?spm=a2g10.12010608.0.0.373cd446652Pdb

Usta; Uygun fiyatlı 5S modül lazım. Bulabileceğim yer var mı? (aliexpress, banggood vs. vs.. )

Yanıt #26

Teşekkürler

Yanıt #27
Arkadaşlar 3s bms devresinden aldim montajladim fakat  piller aşırı ısınıyor. Sorun nerde olabilir. Tecrube edeniniz varmi

Yanıt #28
Besleme voltaji13v 3 dk icinde cok isiniyor. Amp ölçümunde 1.5 A Cektigini gördüm. Normal sanirim akim cekmesi. Normal sartta devrenin tam dolum da kesime gitmesi gerekir.

Yanıt #29
Arkadaşlar 3s bms devresinden aldim montajladim fakat  piller aşırı ısınıyor. Sorun nerde olabilir. Tecrube edeniniz varmi
Piller eskidir. Bitmiş pillerin iç dirençleri düşük olduğundan aşırı ısınma yapar. 45 derecenin üzerinde ısınmasına izin vermeyin. Patlama riski oluşuyor.