Ana içeriğe git
Konu: lityum li-on şarz devresi  (445 Kez okunmuş)

lityum li-on şarz devresi

Hayir gunler ve çalışmalar form sakinleri

soruma geçmeden önce imla hatalari icin ozur Özür dilerim. 
Eski laptop pc min pillerin den rc aracima güç gurubu yapmak istiyorum. Kullanacagim 3 adet 18650 tip pilleri ayri ayri  hazir sarz kitleri ile sarz edicem.  Onda sıkıntı yok fakat bu pilleri 3.2v altina dusunce kesime nasil. Götüre bilirim. Nasil bir yol izleyebilirim. 
    Teşekkürler
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Ynt: lityum li-on şarz devresi

Yanıt #1
Hazır kitler gerilim ve akım ayarını otomatik yapıyor. 3s BMS devre kullanmalısınız.

Yanıt #2
Pilleri disarda sarz edip araca yerlestirecegim. Devre ufak olmaliki aracin icine sigdirabileyim.

Yanıt #3
Daha onceden gordugum bir devreydi. Fakat anlamamistim simdi pekisti iyice. Ben pillerden farkli voltajlar almam lazim. 7.2-9.6 gibi bu durum da yine pillere saglikli yuklenmemis oluyoruz. Yani iki  arti bir eksi gibi.

Yanıt #4
Konuyla alakası yok ama eski dizüstü derken? ;D
Hani lazım değilse....... ;)  8)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #5
Bazı piller var içince kendini çok fazla deşarj etmesini engellemek için öyle bir devre bula bilirsin.

Yanıt #6
Daha onceden gordugum bir devreydi. Fakat anlamamistim simdi pekisti iyice. Ben pillerden farkli voltajlar almam lazim. 7.2-9.6 gibi bu durum da yine pillere saglikli yuklenmemis oluyoruz. Yani iki  arti bir eksi gibi.

Balanslı Şarj cihazı kullanacaksınız.
3S batarya şeklinde hazırlanacak hücreler
https://youtu.be/TU0lnLiItRE

Bataryalar RC araçta kullanıldıktan sonra deşarja yakın şarj cihazına bağlanıp balanslı şarj yapılacak.
https://youtu.be/BY3AR_vvI4Q
Veya...
3S şarjlı koruma devresi kullanacaksınız

Yukarıdaki devrelere benzer devrelerden kullanacaksınız.

Yanıt #8
seroncum eski derken pillerimi kastettim yoksa hayat paylaştıkca  güzeldir ;)  ;)

anladıgım kadarı ile bu 3s bms devre kartı pillere montaj oluyor hem şarz sırasında balans ayarı yapıyor  hemde 3.2v altına düşürmüyor. bura ya kadar dogrumu anladım acaba ?

aslında benim akımı çeken 9.6 volt kısmı 7.2 voltluk kısım sadece karta ve sağ sol dönüşlere yol veriyor. demem o ki extra bi  bir devre kartı almadan bir kablo ile 7.2 volt alabilirim pillere çok zarar da vermez. zannımca.

sorum su 3s bms devre kartını  13 voltluk bir normal güç kaynagı ile besleyebilirmiyim ?

Yanıt #9
anladıgım kadarı ile bu 3s bms devre kartı pillere montaj oluyor hem şarz sırasında balans ayarı yapıyor  hemde 3.2v altına düşürmüyor. bura ya kadar dogrumu anladım acaba ?

aslında benim akımı çeken 9.6 volt kısmı 7.2 voltluk kısım sadece karta ve sağ sol dönüşlere yol veriyor. demem o ki extra bi  bir devre kartı almadan bir kablo ile 7.2 volt alabilirim pillere çok zarar da vermez. zannımca.

sorum su 3s bms devre kartını  13 voltluk bir normal güç kaynagı ile besleyebilirmiyim ?

Anladığınız doğrudur.Devrenin deşarj sınırı hücre başına 3 v. civarıdır. 2.7 v. kritik seviyenin altına düşürmez akım ve gerilimi keser hücreyi koruma altına alır.
13V besleme  ile karta uygulama yapacaksınız. 3S BMS tip  devreler de 13.5 v. civarı besleme sınırı var. Kritik seviyedir. 6-7$ fiyatı olan bir devreye kritik voltaj gönderir misiniz? diye size sorayım. Ben göndermezdim.
Şunu yapabilirsiniz. 1 adet 2A. diyotu devrenin girişine seri bağlayın 13v. besleme kartına gönderin.

iyi çalışmalar, kolay gelsin...

Yanıt #10
Kisa bir soru daha sorayim.
Turk sitelerinde 24 tl ye bahsedilen karttan buldum
yabanci sitelerde 2. $  nerden alis veris yapayim. Yabanci sitelerden hic alis veris yapmadim. Kurallarini bilmem sizce nasil bir yol izleyebilirim

Yanıt #11
Kisa bir soru daha sorayim.
Turk sitelerinde 24 tl ye bahsedilen karttan buldum
yabanci sitelerde 2. $  nerden alis veris yapayim. Yabanci sitelerden hic alis veris yapmadim. Kurallarini bilmem sizce nasil bir yol izleyebilirim
aliexpressten geçen ay aldım. 5 tanesi 0,93 dolar. tanesi 70 kuruş oluyor kargo dahil.
https://tr.aliexpress.com/item/5-ADET-TP4056-5-V-1A-Mini-Mikro-Aray-z-USB-Lityum-Pil-arj-Kurulu-DIY/32671926086.html?spm=2114.13010708.0.0.KqAQ3J

Ayrıca:
Şarz değil, şarj. doğru kelime budur. saygılar :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #12
Teşekkürler yusuf usta. Yanliz bu tek pilli bir devre. bana 3 pill lazim. Yabanci siteden bakayim daha uygun sanirim. Aliexpress fiyatlar kargo dahil fiyatlar heralde

Yanıt #13
Teşekkürler yusuf usta. Yanliz bu tek pilli bir devre. bana 3 pill lazim. Yabanci siteden bakayim daha uygun sanirim. Aliexpress fiyatlar kargo dahil fiyatlar heralde

Tek pilli diye bir şey yok. pilleri paralel bağlayıp amper artırıyorsan yine tek pil gibi sayılır. toplam amperin onda biri kadar akıma dayanıyorsa biter olay. Ama yazıları tam okumadım sen seri bağlıyorsan ona bir şey diyemem. piyasada on amper diye satılan ve içinde dört pil olan devrelerde bu zımbırtı var. demek ki gücü yetiyor. amperine sağına soluna bak linkten şu an zamanım yok. gömüldüm devre montajına ben şu an imdat diye bağırdım bağıracağım, yap yap bitmiyor. diyotları ters takan elemanlar mı dersin, ayak kesemeyenlerden tut doğru  takılı direnci yanlış diye söküp başka yere takana kadar enteresan durum var. Hadi hepimize kolay gelsin şimdi :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #14
. gömüldüm devre montajına ben şu an imdat diye bağırdım bağıracağım, yap yap bitmiyor. diyotları ters takan elemanlar mı dersin, ayak kesemeyenlerden tut doğru  takılı direnci yanlış diye söküp başka yere takana kadar enteresan durum var. Hadi hepimize kolay gelsin şimdi :)
Beni işe alaydın olurdu :) Ama ben oralara gelemem. Zeten nasip olacaksa başka yere kapak atmaya çalışıyorum. Kendimi sevdirirsem bakalım olacak gibi.

Bence o minik 70kuruşluk devreler birbirlerie seri bağlanabilir. Voltajları paylaşır, bağlı bulundukları pili doldururlar. Kullanırken de tam güç verirler.
Bence diyorum ama bak, sonra ortalığı yakıp kavurup bana gelmeyin ben sadece fikrimi söyledim. :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.