Ana içeriğe git
Konu: Kendi Preanfim (415 Kez okunmuş)

Kendi Preanfim

@Mr_YAMYAM abicim dediklerini kulağıma katarak bir preanfi tasarladım tasarlamışken en kolayından başlamak istedim özellikle şaseleme üzerinde çok durdum elimden geldiğince birşeyler yaptım bakar mısın :) sen şöyle şöyle yap dedikçe düzelterek güzel birşeyler çıkaracağım ortaya sonra daha zorları ;D  ;D  ;D

Ynt: Kendi Preanfim

Yanıt #1
Tasarladığın devreyi tam çizememişsin. Abin gelmeden, hemen düzelti ver.

Yanıt #3
Yukarıdaki şemaya bir baksanız diyorum; Fikir vermesi açısından belki, eksik yerler vardır.

Yanıt #4
Yukarıdaki şemaya bir baksanız diyorum; Fikir vermesi açısından belki, eksik yerler vardır.
Evet bazı değerleri yazmayı unutmuşum eger yollarda bir sorun olmazsa eğer devre saglikliysa değerleri tekrardan düzenlerim

Yanıt #5
Kontrollü giderseniz, devre üzerindeki eksiklikleri giderebilir, düzenleyebilir, hatta geliştirebilirsiniz.

Başarılar dilerim, iyi çalışmalar

Yanıt #6
Şema tekrardan düzenlendi devrede ki 100K direnç potansiyometredir sadece potansiyometre yerine 100K direnç eklenmiştir, yorumlarınızı bekliyorum.

Yanıt #7
Şema tekrardan düzenlendi devrede ki 100K direnç potansiyometredir sadece potansiyometre yerine 100K direnç eklenmiştir, yorumlarınızı bekliyorum.
Ellerine sağlık. Çalışıyorsa, memnunsan güle güle kullan. Ben olsam o devreyi daha mini mini bir alana sıkıştırırdım :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #8
mustafa kardeş ellerine sağlık paylaşımın için teşekkür ederim.devrede kullandığın 100 mikrofaradlık kondansatörle şebekeden gelecek parazitleri ve gürültüyü azaltmışın.beyze pot takıp yük doğrusunun orta noktasını bulana kadar çevirmiş ve yerine sabit direnç takmışın.böylece polarma hesaplamalarından kurtulmuşun gayet pratik bir çözüm.tebrik ediyorum. bazen ben de yaparım.illede bir elektrolitik kondansatör daha kullanacam diyorsan  artı 9 voltla eksi dokuz volt arasına bir tane koyarsın böylecene daha bir kararlı olur.

tavsiyeler:kapasitif mikrofona ön gerilim sağlayan 4.7klık direnci 47 k yap.şöyleki kapasitif mikrofonların içinde fet transistör olur.sen direnci küçük seçersen fet transistörde yükseltme fazla olur.bu da osilasyona ve gürültüye sebeb olur.diğer bir tavsiyem de 10 mikrofaratlı kondansatörleri birbirine bağlayacağına iki kondansatör yerine 10 nanofaradlık(tercihen seramik) bir kondansatör takıver hem yerden kazanırsın hemde daha verimli çalışır.

Yanıt #9
illede bir elektrolitik kondansatör daha kullanacam diyorsan  artı 9 voltla eksi dokuz volt arasına bir tane koyarsın böylecene daha bir kararlı olur.

cümlesini tavsiyeler kısmının en altına koyacaktım yanlışlıkla oldu.Anlam bozukluğundan dolayı özür dilerim

Yanıt #10
mustafa kardeş ellerine sağlık paylaşımın için teşekkür ederim.devrede kullandığın 100 mikrofaradlık kondansatörle şebekeden gelecek parazitleri ve gürültüyü azaltmışın.beyze pot takıp yük doğrusunun orta noktasını bulana kadar çevirmiş ve yerine sabit direnç takmışın.böylece polarma hesaplamalarından kurtulmuşun gayet pratik bir çözüm.tebrik ediyorum. bazen ben de yaparım.illede bir elektrolitik kondansatör daha kullanacam diyorsan  artı 9 voltla eksi dokuz volt arasına bir tane koyarsın böylecene daha bir kararlı olur.

tavsiyeler:kapasitif mikrofona ön gerilim sağlayan 4.7klık direnci 47 k yap.şöyleki kapasitif mikrofonların içinde fet transistör olur.sen direnci küçük seçersen fet transistörde yükseltme fazla olur.bu da osilasyona ve gürültüye sebeb olur.diğer bir tavsiyem de 10 mikrofaratlı kondansatörleri birbirine bağlayacağına iki kondansatör yerine 10 nanofaradlık(tercihen seramik) bir kondansatör takıver hem yerden kazanırsın hemde daha verimli çalışır.
teşekkür ederim devre geliştirme aşamasında dediklerinizi kulak ardı etmeyeceğim  :)

Yanıt #11
@seron abi bak bakalım beğenicek misin  :D

Yanıt #12
@seron abi bak bakalım beğenicek misin  :D
Sen yaparsın da beğenilmez mi? :)
Gayet güçlü geliyor. Gürültü seviyesi de tahammül edilebilir miktarda. Açıkçası hiç "hısssss" sesi duymadım.
Yalnız arkaplanda yine "ziiiiiiii" diye SMPS gürültüsüne benzer bir ses geliyor. Devreden kaynaklandığını zannetmiyorum.
Konuşurken paf puf diye "pop effect" oluşmuş. Onunla başa çıkması kolay, biliyorsundur zaten. ;)
Güle güle kullan.
Sırada ne var şimdi?
--------------
Mustafa ondan ben de bir tane istiyo'm len :)

Yanıt #13
Sen yaparsın da beğenilmez mi? :)
Gayet güçlü geliyor. Gürültü seviyesi de tahammül edilebilir miktarda. Açıkçası hiç "hısssss" sesi duymadım.
Yalnız arkaplanda yine "ziiiiiiii" diye SMPS gürültüsüne benzer bir ses geliyor. Devreden kaynaklandığını zannetmiyorum.
Konuşurken paf puf diye "pop effect" oluşmuş. Onunla başa çıkması kolay, biliyorsundur zaten. ;)
Güle güle kullan.
Sırada ne var şimdi?
--------------
Mustafa ondan ben de bir tane istiyo'm len :)
Abi o ziii sesi bilgisayarın usb çıkışından beslediğim için geliyor ve gürültü seviyesi -48 iken bataryayla besleyince gürültü seviyesi -51 e düştü bu müthiş birşey oldu benim için tabi burda @Mr_YAMYAM hocanın büyük bir payı var o şaselemeyi göstermeseydi bu devre harul hurul öterdi sonuçta onun şaselediği gibi şaseledim. ve bundan sonra hiçbir şey yok abi sırada ben yapacağımı yaptım artık :D

NOT: Upc'li devreyi şimdilik dinamik mikrofon olarak kullanıyorum. Kendim o devreyi tekrardan baskı plakete basacagim bu basımları beğenmemistim yolların yarısı cikmamisti işi kavramış iken kendim yeniden basacagim

Yanıt #14

Ben bilgisayarda ses kaydı yapıp video hazırlıyorum. Mikrofonumdan yüksek verim eldesi için çok yırtınıyorum. Anladığım kadarıyla o elindeki alet işimi görüyor. Delikli pertinaksa yapıp bir deneyeyim.

Şunlara bir baksana...(ekte)
Bunları denemedim ama dinamik mikrofona para vereceğim falan diye kendini kasmadan, 8ohmluk ufak hoparlörü mikrofon olarak kullanmanı sağlıyor. Devreyi yapan amcamız genellikle kalite devreler sunuyor. Ola ki ilerde tekrar merak salarsan bir deneyebilirsin.
Devrenin birisi 6V ile besleniyor ama 5V ile de besleyebilirsin pekala. Diğeri de 6-12V denmiş. Ama ufak bir iki dokunuşla onu da USB uyumlu yapabilirsin.
Haydi kolay gelsin. GÜle güle kullan adamım :)