Ana içeriğe git

Konu: Lityum Bataryaların %25 ile %80 Arasında Şarj Edilmesi? (231 Kez okunmuş)

• cevat1
  • [*][*][*]
Ynt: Lityum Bataryaların %25 ile %80 Arasında Şarj Edilmesi?
Yanıt #30
Evet ustad; konu yeterince anlaşılmıştır.

Siz yazmak istediğinizi yazdınız ama sorunun yanıtı değildi.
Konu hakkında başkaca paylaşacağınız bilgi olmadığını kabul ederek; ( ölçü de kaçmasın)
Konuyu burada sonlandırmak istiyorum.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #31
Evet ustad; konu yeterince anlaşılmıştır.

Siz yazmak istediğinizi yazdınız ama sorunun yanıtı değildi.
Konu hakkında başkaca paylaşacağınız bilgi olmadığını kabul ederek; ( ölçü de kaçmasın)
Konuyu burada sonlandırmak istiyorum.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.
Yahu hiç mi başınızdan geçmedi.
Bir cep telefonunun pili bitip te o pili çıkartıp bir süre bekledikten sonra tekrar cihaza taktığınızda cihazın bir süre daha çalıştığı.
Yani bazı gerçekler kafanıza düşse de kabullenmeyeceksiniz.
Sadece dedikoduları okuyarak kendinizi yetiştireceksiniz.
Biraz gözlemci olmalı ve gerekirse kendiniz test etmelisiniz.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #32
@seron beni mı takip ediyorsun?
DH de var mısın? Ekle beni.
Linux'da güç fazla gider bana göre bu çekirdeğin yapısıyla ilgili. Çünkü sırf performans için  ve sunucu için tasarlanmış  temelde. Bataryanın kapasite kaybı biraz da bundandi bende.
hayır DHde değilim. O forumda bana herkes kafasına göre konuşuyor gibi geldi. Mesela senin mesajdan sonra insanı rahatsız edecek kadar ters bir yanıt verilmiş. En azından daha uygun şekilde verilebilirdi o mesaj.
Linux konusuna gelirsek, evet, en başlarda serbestçe kendi sistemlerini yapan hobistler tarafından geliştirilip sunucular için kullanıldı(hala kullanılıyor). Normal kullanıcılar açısından henüz yeterli olgunluğa ulaşamadığı düşüncesindeyim. Fakat bu linux açısından bir eksi değil. ben son zamamlarda açıkaynak bazı programların içerisinde ciddi güvenlik riskleriyle karşılaşınca durumun ne olduğunu anlayana kadar linux kullanmaya ara vermeye karar verdim.
Bilgilenmek isteyenler, 18650 imalatçısı PANASONIC firmasının verilerini inceleyebilirler.
https://www.math.ubc.ca/~wetton/papers/NCR18650B.pdf

SANYO  firması Discharging End Voltage 2.5V yazmakta;   ( %1-2 discharge görmedim.)
http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/SANYO-NCR18650B-3400mAh.pdf

Amacım; Konuya, hepimizin katkısı olsun, beyin fırtınası yapalım, doğru bilgileri paylaşalım.

Uzun yıllardır ben de internet bilgilerinden faydalandım ve paylaşılan şeyler benim öğrendiklerimi de doğruluyor. Bir kaynakta Lityum bataryalar ile nikel bataryalar karşılaştırılıyordu. Lityum bataryaların ASLA sıfırlanmaması gerektiği, bırak yüzde beşi, yüzde 15-20lere gelindiğinde şarj edilmesi gerektiği yazıyordu.

Lityum bataryalarda hafıza etkisi olmaz. Bu nedenle sıfırlama (derin deşarj-deep discharge) yapmaya gerek yoktur. Yapılırsa batarya ömründen yenilir.
Lityum bataryalarda tampon şarj yapılmamalıdır. batarya dolduğu an şarj kesilmelidir.

Cokomoko bu sana geliyor: laptop olsun, tablet olsun, telefon olsun, Li ion kullanan cihazların içinde (anakartta) pili idare eden bir donanım ve förmveyr  :D (firmware) var. Pilin seviyesini takip edip, kesilmesi gereken noktada kesiyor, cihaza kapan sinyali vererek kapatıyor. cihaz kapandığında pil voltajı yüzde sıfıra inmiyor aslında; minimum kritik voltaj ne ise orada kesiyor. Yani pil hiç bitmiyor. Linux sistemlerde pili takip eden program ne kadar sağlıklı iş yapar bilmiyorum. Çünkü linuxda sürücüler genelde hep açıkkaynak, minimize sürücüler. fakat windows tarafında daha detaylı sürücüler var. bu, senin pil ömrüne etkiyor olabilir. bilmiyorum.

Lityum bataryalı bir cihazın pili bittiğinde, üç beş saat sonra açmaya çalıştığında açılmıyor. Benim başıma gelmedi. Bunun nedeni KUTUPLANMA ETKİSİ* olsa gerek. Ama eski tip kapaklı telefonlar, nokia 3310 gibi eski model telefonlar ekseri Nikel pil kullanır. bu piller dinlendirilip tekrar açılırsa cihaz açılıyor... bu başıma geldi ama pil Li-ion değildi. Bu mesele eğer bir laptobun başına geliyorsa, bataryalarda oluşan gerilim farkından bahsedebiliriz. Dolayısyla derin deşarj-yeniden doldur işlemleri riskli olsa da bataryayı tekrar kullanılabilir kılabilir. bu işlem ömrünü tamamlamış bataryayı yenilemez; aradaki gerilim farkının giderilmesi ile iletim sorunu halledilmiş olunur.
Bir pili en sağlıklı kullanmanın yollarını cevat1 anlatmış. bu kurallara uyulabilir. fakat son zamanlarda cokomokonun keşfettiği yöntemler yeni bulunmuş olabilir. zira akla mantığa uyumsuz gelmiyor.
Sonuç olarak, cokomokonun sorduğu soru sadece geçici ve bizim de internetten edindiğimiz verilerle yanıtlanabiliyor. Denemek için sıfır kilometre 2 pil alıp, en azından bir yıl test edip, sonra iki pilin durumu karşılaştırılarak yöntemin işe yarayıp yaramadığı yaklaşık olarak düşünülebilir.
----------------------------
*Kutuplanma etkisi: Birçok pil türünde kutuplanma etkisi görülür. Pil deşarj olurken süren kimyasal tepkime sonucunda artı elektrotta su toplanır. bu toplanan su, elektrotu kaplayarak iletimi keser. Pil bir müddet dinlendirilirse kutuplanma etkisi sönümlenir ve pil tekrar kullanılabilir hale gelir. Günümüzde kutuplanma etkisini gidermek için kimyasal önlemler alınmıştır. Lityum bataryalarda kutuplanma etkisi yoktur. Dolayısıyla az beklet, aç çalışsın mantığı gerçerli değildir. Şayet Lityum bataryalı bir cihazda böyle bir sorun varsa, piller arası gerilim farkından bahsedilir. Ben tek hücleri pile sahip akıllı telefonumda böyle bir durumla karşılaşmıyorum. neden? çünkü cep telefonlarında tek hücre kullanılır. gerilim farkı oluşması için laptop gibi çok hücreli bataryalar gereklidir. yukarıda anlattığım olay da bunu doğruluyor.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #33

DÜZELTME
Alıntı
Ama eski tip kapaklı telefonlar, nokia 3310 gibi eski model telefonlar ekseri Nikel pil kullanır. bu piller dinlendirilip tekrar açılırsa cihaz açılıyor..

1996-97 model Ericson ve panasonik telefonlardan beri Ni-Mh pil kullanılmamıştır.
NOKIA firmasının aynı tarihlerde çıkartmış olduğu 8110 (3310 dan daha eski modeldir) Li-ion pil kullanıyordu.
http://urun.n11.com/batarya/tiger-nokia-blc2-3310-batarya-1000-mah-P152478270?cid=604001&gclid=CLHruYmEsdQCFUko0wod83QIHg&gclsrc=aw.ds
Ürün tanıtımına dikkatlice bakılırsa 3310 seriisi telefon için de li-ion kullanılıyordu.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #34

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #35
O gösterdiğin Nokia 3310'un orjinal bataryası değil. Piyasaya yeniden sürdüğü yeni 3310'ların bataryası. Ama eski bataryaya baktım, evet onlarda da Li ion'muş.
http://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/nokia-3310-batarya-blc-2-a-kalite-faturali-283564282?mkwid=sttgeR785_dc&pcrid=58375856847&pkw=&pmt=&ggmktg=PaidSearch*PLA*232250127*22324005567*58375856847*pla**aud-313593685347:pla-79001631687&rfcr=58375856847&gclid=CNPVs72IsdQCFWoz0wodtloMIg&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
:D   :D   :D  
Anlaşıldığı üzere Ni-Mh batarya kullanılan bir üründe rahatlıkla li-ion kullanılabiliyormuş :D
Esas sorun, bu iddiaları yazarken acaba 3310 telefonu kullanmışmıydın :D

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #36
Kullandım.
Bu telefonda da kapatılıp bir saat sonra tekrar açıldığında bir kaç saniye için çalıştığını gördüm.
Fakat daha eski bir model telefonum olan 5110da Nikel pil kullanılıyordu ve telefon kapatılıp bir saat sonra açıldığında hiç kullanmamak şartıyla 1saat bekleyebiliyordu.
Anlattığım şey iddia değil. Yanlış hatırlamışım. Zaten o yıllardaki Lityum teknolojisi ile şimdiki lityum teknolojisi aynı değil.
Şu anda kullandığım telefonun pili bitiyor. 6 saat da geçse açılmıyor. Daha doğrusu açılır gibi yapıp "Batarya boş" deyip kendini kapatıyor.
Konuya gelirsen modern cihazlarda pili koruyan böyle bir mekanizma var.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #37
Ben o 3310 lardan çok ekmek yedim :D  
İşyerindeki vatandaşlar çoğunlukla 3310 kullanıyorlardı. Ben hala 8110 telefonumla dolaşıyordum.
Vatandaşlar o telefonları alırken duydukları şey şu idi.
BU TELEFONLARI İSTEDİĞİNİZ ZAMAN ŞARJA BAĞLAYABİLİRSİNİZ

Haliyle vatandaşlar kafalarına göre şarja takıyor, o gün için telefonsuz kalmak istemiyorlardı. Ancak gel gelelim 6 ay bir sene sonra artık telefonları su koyveriyor, konuşurken aniden kapanma, pilin çok çabuk bitmesi gibi sorunlarla boğuşuyorlardı.
Birgün bir arkadaşın telefonuna şok etkisi yaparak pilini randımanlı kullanmasını sağlamıştım. Her işyerinde olduğu gibi dedikodular heryerlere ulaşmış, ''YAMYAM TELEFON PİLLERİNİ GÜÇLENDİRİYORMUŞ'' umutları ile bana geliyorlardı.
Ben de telefona küçük bir komut yazarak, yanlış değilse *#33* ile telefonu resetliyor, akabinde pil seviyesinin tekrar yükselip yükselmediğini kontrol ediyordum.
Eğer pil seviyesi yükseliyorsa pili alıp eve getiriyor, 3310 telefona bağlıyor ve tamamen boşaltıyordum.
Boşalan pili 1 gün buzdolabında bekleterek yeniden şarj ediyor ve bu işlemi bir iki kez yaparak pilin toparlanmasını sağlıyordum.
Böylece birçok arkadaşın hayır dualarını alarak birer de böcüklü çaylarını içiyordum :D
Yemek ısmarlayanlara da hayır demiyordum tabii :))  
Günümü Li-ion teknolojisine gelirsek.
Alıntı
Anlattığım şey iddia değil. Yanlış hatırlamışım. Zaten o yıllardaki Lityum teknolojisi ile şimdiki lityum teknolojisi aynı değil.
Şu anda kullandığım telefonun pili bitiyor. 6 saat da geçse açılmıyor. Daha doğrusu açılır gibi yapıp "Batarya boş" deyip kendini kapatıyor.
Konuya gelirsen modern cihazlarda pili koruyan böyle bir mekanizma var.
Yakın zamanlarda forumdan arkadaşımız @ozgurece  nin telefonu için de aynı yönergeleri uygulattım.
1 gün civarı zor dayanan pil bir anda 1 hafta kadar dayanmaya başlayınca Özgür de gudurmuş, beni dualarıyla evlendirmeye bile kalkmıştı ;D   Yalansa gelsin kendi söylesin.
Günümüz cep telefonları bir çeşit işletim sistemleri ile çalışmaktadır.
Her ne kadar az enerji harcasalar da cihazın içerisindeki CPU olsun RAM olsun bu gibi donanımların extradan belli bir seviyede enerjiye ihtiyaç duyarlar. Dizüstü PC ler de böyledir. Senin tamamen BOŞ dediğin o batarya dizüstü PC veya modern telefonların gereksinim duyduğu enerjiyi karşılayamacak kadar azalmış oluyor. Yani telefon tamamen kapanıncaya kadar pil kullanılsa bile teorik olarak pilde belli seviyede enerji kalıyor.
İŞTE BENİM BAHSETMİŞ OLDUĞUM ŞEY BUDUR.
Mümkünse pili iyice bitirinceye kadar kullanınız. Pile ampul bağlayıp ta pili sıfırlayın demiyorum dikkat. Bu uygulama son derece yanlıştır.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #38
Demek ki alışıldık bilgilerin biryerlerinde bazı yanlışlıklar var.
Ne diyelim hayırlısı.

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #39
@seron
Güldürdün beni açık kaynak uygulamada nasıl açık buluyorsun devamlı anlamadım. Hadi buldun bildir adama da herkes görsün açığı. Benim anlamadığım bunca insan açık bulamıyor sen buluyorsun.
Bana nerdeyse ne açık buldun yaz birlikte bakalım.
DH forumda aslında çok fazla çocuk yaşta kişi var son zamanlarda kalite bozuldu işte bu arkadaş da o çocuklardan biri.
Aslında benle @cevat1 aynı şeyleri söylüyoruz lityum konusunda. Bir de mesela aynı paylaştığım bağlantıda %65-%75 arası şarj en verimlisi aslında ama onu yapmakla uğraşılmaz.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #40
Konu çözümü ile ilgili son yanıtımdır.
İster %80 ile şarjı sınırlayın, isterseniz %60 ile sonuç tek bir şekilde test edilebilir.
Bu belirtmiş olduğunuz oranlar dahilinde pil içerisindeki donanım şarjı kesiyorsa ilk etap tamam demektir...
Akabinde cihaza ertesi gün enerji verdiğinizde PİL ŞARJ OLUYOR ibaresi görülüyorsa veya cihazdaki ŞARJ OLMA IŞIĞI yanıyorsa...
Piliniz güvende değil demektir.
Ertesi gün cihaza elektrik verdiğinizde pil şarj olmuyor veya PİL DOLU ibaresi görünüyorsa piller CYCLE ömrü korumasına karşı etkili ve geçerlidir.
Pillerin şarj kontrolünü donanımlar yapar. Bu donanımların genel mantığı bir anahtardır. Anahtarlama işini (Pillerin gerilimini kesme veya verme) yazılımla yapamazsınız. Yazılımla sadece bu donanımlar kontrol edilebilirler.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #41
Sen gülmeye devam et adamım :D
Konuyu dağıtmak istemiyorum ama kısaca yazayım.
Açıkkaynak bazı programların içinde virüse rastladığımı daha evvel söylemiştim.(Hala söylüyorum)
Yapıtğım araştırmalarda daha fazlasının içinde virüs buldum. Bunun virüs olduğundan neden eminim?
Vakti zamanında bu virüsü (aslında truva atı) Avira ile Avast, hatta NOD32 buluyordu. Ama işe bak ki artık bulmuyorlar.
Bundan kısa süre evvel yaptığım bir testte, VLC playerin daha sağ tıklandığı anda Avastı devredışı bıraktığını farkettim.
Kaldırıp Aviranın eski 2014 veya 2015 sürümü idi net hatırlamıyorum onu kurdum.
Kurar kurmaz VLCyi sildi. Programlar arşivimdeki Gimp'in yeni sürümünü, Filezillayı, Freefilesynci, Kmplayeri, hep sildi ve içinde bulduğu virüs ile VLC nin içindeki virüs aynı idi. (Dikkat et bunlar hep açıkkaynak yazılım.)Gel zaman git zaman derinlemesine bir tarama daha yaptırdım. Bil bakalım neyin içinden çıktı: Kaspersky antivirüs free edition! :D
Şimdi aslında benim bilisayarımda bir virüs vardı da programlara bulaştı diye düşünebilirsin.
Eğer böyle düşünüyorsan, aviranın eski sürümünü bul kur. Dediğim programları da kendi resmi sayfalarından indir, kurmaya çalış bakalım ne oluyor...
Laf uzuyor.
Başka bir sitede programları açıp kurcalamayı seven, dil yaması yapan, virüs kolleksiyonu yapan bir arkadaşla tanıştım. durumu ona anlattım. Yanıt ekteki resimde.
Elbette her programda takip amaçlı birşeyler olabilir ama sorun şurada: bu açıkkaynak taraftarları genellikle "biz kusursuzuz bizde yamuk olmaz deyip de nasıl insanlara gizlice saldırıyor?Benim haberim yokken verilerimi çalıp para kazanıyorlar. Bu suçtur. Herkes yapıyor diye yapamazsın. Antivirüsümü kilitleyerek beni saldırılara karşı savunmasız kılamazsın. Daha sonraki sürüm antivirüsler bunu bulmuyor. Neden? Anlaşmış p....ler. :D Para herşeyi kolaylaştırır...

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #42
Bence ya sen bu açık kaynak şeyleri kendi sitesinden indirmedin ya da sende bir gariplik var. Ben de comodo kullanıyorum antivirüs olarak vlc falan da var bende. Bende neden bu virüs denen şeyleri bulmuyor? Avira da eskiden kullanmışlığım var ama o zamanlarda öyle şeylere rastlamadım. Avira'nın crackli olmadığını varsayıyorum ve kendi sitesinden indirdiğini varsayıyorum.
Şimdi gelelim virüs sorununa? Mesela şu an vlc üzerinden gidelim, bana göre en iyi virüs bulan site virüstotal. Çünkü avira da dahil birçok antivirüs tabanında sorgulama yapıyor ve sonucu bize gösteriyor. Şu an son sürüm vlc indirdim kendi sitesinden yani şuradan
http://www.videolan.org/vlc/download-windows.tr.html
http://ftp.linux.org.tr/videolan/vlc/2.2.6/win64/vlc-2.2.6-win64.exe

Şimdi virüstotalde taratıyorum, kendi indirdiğim dosyayı.
Sonuç:

Daha nasıl taratalım?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #43
cokomoko,
Hem konu kaynıyor, hem de bazı şeyleri doğru sorgulayamıyorsun.
Bunları başka bir zaman başka bir başlıkta tartışırız.

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #44
cokomoko,
Hem konu kaynıyor, hem de bazı şeyleri doğru sorgulayamıyorsun.
Bunları başka bir zaman başka bir başlıkta tartışırız.

Bana göre bu pil konusu çözüldü. İstediğin başlıktan devam edelim, bu konuda tartışmaya açığım. Ne de olsa kaynak açık, kod bilgin varsa aç bak, incele geri dönüş yap.