Ana içeriğe git

Konu: Lityum Bataryaların %25 ile %80 Arasında Şarj Edilmesi? (231 Kez okunmuş)

• cokomoko
  • [*][*]
Ynt: Lityum Bataryaların %25 ile %80 Arasında Şarj Edilmesi?
Yanıt #15
@cevat1
Peki mesela benim akıllı telefon, powerbank  yok ama ilerde alırsam bu şey onlarda da geçerli değil mı?
Bu durumda bu şarj bandını nasıl tutturacağız? Mesela bilgisayar için batterycare programı var o alarm veriyor bana ve 30 döngüde bir de tam doldur ve sonra boşalt diyor bana.
Yani mobil aletlerde bunu nasıl yapacağız?

• Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 23:22:26 - cokomoko
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #16
@seron beni mı takip ediyorsun?
DH de var mısın? Ekle beni.
Linux'da güç fazla gider bana göre bu çekirdeğin yapısıyla ilgili. Çünkü sırf performans için  ve sunucu için tasarlanmış  temelde. Bataryanın kapasite kaybı biraz da bundandi bende.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17

Bataryayı tamamen deşarj etmemek :  Kapasiteyi %15 'in altına düşürmemek
Çok yanlış bir inanış.
Bir dizüstü cihazı zaten bir bataryayı asla kapanma moduna kadar tam olarak deşarj edemez. Çoğunlukla gerçek kapasitesinin %20 civarı kalır.
Bir Li-ion bataryayı bilinçsizce başka bir aygıta bağlayıp aşırı deşarj etmek yanlıştır.
Temel kural batarya tipine göre (hücrelerin özelliği) %1-2 ye kadar deşarj etmek oldukça faydalıdır.
Bu olay kullanım süresini uzattığı gibi cycle ömrüne de çok olumlu etkisi vardır. Ancak dizüstü cihazlarında deşarj %25 lerin altına pek inemediği için bu denli yüksek kapasiteli bataryalar bilinçsiz kullanıcılarla çok kısa sürede deforme olabilmektedir.
AÇIKLAYICI ÖRNEK:
Bir cep telefonu da Li-ion pil ile çalışmaktadır. Bilinçli kullanıcılar bu cihazı yıllarca sağlıklı kullanabilmektedirler. Bunun yegane sebebi telefonların bataryayı %5 civarına kadar boşaltabilmeleridir. Çünkü bekleme konumunda oldukça düşük akım çekerler.

@Mr_YAMYAM
Benim pillerin bitme sebebi laptobun 2009 model olması. Ve devamlı batarya takılı halde kullanmam, gerçi 2 sene önce bile hala %30 seviyelerinde gerçek kapasitesi vardı ama onu da bulunduğum yerde elektrikler gidip geldiğinden sürekli takılı kullandım ve harcadım.

Elektrik kesintileri pilleri cycle ömürlerini yerler. :D
NEDEN?
Pil tam boşalmadan elektrik gelince yeniden şarj edilir ve hem cycle ömründen hem de MEMORY EFECT'ten deforme olurlar.
Bu unsurları tahmin edebildiğim için senin o eski bataryaya test uygulaması yapalım demiştim.
Muhtemelen test sonucunda yine %30 kapasiteye ulaşabilecek ve pilleri bir müddet daha kullanabilecektin.
AYRICA:
Pillerin devamlı cihaza bağlı kullanılması elektrodları ciddi şekilde oksidasyona uğratmaktadırlar. Kimya mühendisi olmadığım için bunun teknik detaylarını veremiyorum. Ancak kendi testlerimde ve kurşun akülerde yapmış olduğum gözlemlerimde bunu bizzat görüp denemişimdir.
Birçok arkadaşımız bilir ki eskimiş kurşun asit akülere bazı BAZİK uygulmalarla elektrodlarındaki oksidasyon çözülebilir ve tatminkar seviyede kullanılmaya devam edilebilir. (Ben de denemiştim)
Li-ion pillerdeki elektrodlara ulaşmak mümkün olmadığı için bu gibi uygulama da mümkün olmamaktadır.
Ancak eskimedeki bir unsur da kullanımdaki hücrelerdeki oksidasyon olayı ise elbette mantıklı açıklaması vardır. Elbette ki bunun teknik olmasa da bir nebze çözümü de bulunmaktadır.
GELEN MESAJLARA İTHAFEN:
Linux sürümlerinin batarya tüketimi ile doğrudan ilişkisi yoktur. Ben yıllardır U.S kullanırım ve.
Dizüstü PC mi Win7, XP, U:S, Linux Mint, (KDE CİNN ve XFCE) Fedora ve AV linux ile testlerden geçirdim.
İyi yapılandırılmamış tüm işletim sistemlerinde pil tüketimi haliyle fazla olmaktadır.
Şahsen US yu sevdiğim için daha önce yapmış olduğum testlerde U.S ile en fazla pil süresi olduğu halde (XP ye yakın) Mint sürümlerinde pil tüketimi kontrol altına alınamadığından daha fazla güç tüketimi olmaktadır.

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #18
@Mr_YAMYAM
Linux'ta pilin fazla gitmesi bence çekirdekle ve yapısıyla ilgili, hala iyi bir power management desteği yok. Bazılarının geliştirdiği laptop-mode-tools veya tlp gibi şeyler var ama bunlar da elle yapılandırılan ve tam hakkıyla verim veren uygulamalar değil.
Bu konuda ben intel'in yaptığı powertop'u öneririm. Güç tasarrufu için.
Bana göre bu sorun çekirdeğin maksimum performans için tasarlanmış olmasıyla ilgili mesela android telefonlar bence bu performansı pilin az gitmesiyle ödüyor. Aynı pil tüketimi windows phone veya apple telefonlarda neden olmuyor? Keza linux sistemler durmadan gelişen sistemler, ama windows ve telefonları veya apple öyle mi? Bana göre linux geliştiricileri kadar paketlerle oynayan başka bir topluluk yoktur. Bu yüzden olsa gerek apple ve windows daha stabil pil süreleri vermekte, tabi bunda donanım üreticilerinin destek vermesi de büyük etken, kaldı ki linux'un arkasında bir şirket de yok.

• Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 23:50:04 - cokomoko

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
Yaklaşımın doğru olmasına karşılık...
Bir bataryanın hücre bilgilerine ulaşabilmek için donanım üreticisi tarafından kontrolcüsünün gereksinim duyduğu yazılımların da yüklenmesi gereklidir.
U.S da bu olay mümkün oluyordu. Dolayısı ile pilin şarj seviyesine müdahale edilemezken bitme sürecine müdahalede bulunabiliyordum.
Sadece bitme sürecinin kontrol altına alınabilmesi bile %25 lik bir kullanım süreci belirliyordu.
Şöyle düşün.
Diğer işletim sistemlerinde pilin gerçek kapasitesi %25 lerde iken PC kapatılırken, ben U.S üzerinde %2 seviyesine kadar inebilmiştim.
Bu olayı da geçen sene Antalyada Serkan arkadaşımıza bizzat göstermiştim.

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #20
@Mr_YAMYAM
Ben laptop-mode-tools ile %0'da 5dk şarjın gittiğini biliyorum, tabi bu olay üst düzey bazı ayarlarla olmuştu. Mesela geçen sene yurtta elektrikler kesilince herkesin şarjı bitti ama benim pil ölü olmasına rağmen elektrik gelene kadar açık kaldı.
Benim yaptığım pil tasarrufu önleminde öncelikle bir ssd şart çünkü mekanik hdd dönmesi cidden bataryayı yiyor. Neyse powertop, laptop-mode-tools araçları ile iyi yaptığınız bir ayarda, laptopun fanından normal kullanımda hiç ses gelmiyor laptop sanki donmuş gibi duruyor. Ama tabi ekstra güç isteyen uygulamalarda şarj tabi gider. O normaldir.

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #21
@yamyam "(hücrelerin özelliği) %1-2 ye kadar deşarj etmek oldukça faydalıdır."

Faydalarını anlatabilir misiniz?
Bizde faydalanalım

Not: Faydaları yazarken, konumuz li-ion üzerinedir.
NiMH, NiCD pillerin hafıza etkisi (%1-2 ye kadar deşarj etmek) üzerine bildiklerinizle, aynı etkinin   li-ionlarda olmadığını ve bilgilerinizi, karıştırmayacağınızı umuyorum.
  • Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 00:27:29 - cevat1

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #22
@Mr_YAMYAM
Ben laptop-mode-tools ile %0'da 5dk şarjın gittiğini biliyorum, tabi bu olay üst düzey bazı ayarlarla olmuştu. Mesela geçen sene yurtta elektrikler kesilince herkesin şarjı bitti ama benim pil ölü olmasına rağmen elektrik gelene kadar açık kaldı.
Benim yaptığım pil tasarrufu önleminde öncelikle bir ssd şart çünkü mekanik hdd dönmesi cidden bataryayı yiyor. Neyse powertop, laptop-mode-tools araçları ile iyi yaptığınız bir ayarda, laptopun fanından normal kullanımda hiç ses gelmiyor laptop sanki donmuş gibi duruyor. Ama tabi ekstra güç isteyen uygulamalarda şarj tabi gider. O normaldir.
Farkında olmadan pili iyice deşarj etmiş ve böylece hücrelerin topralanmasında bir nebze katkıda bulunmuşsun.
NOT:
Benim dizüstü pil seviyesi sıfıra indikten sonra bile 20dk daha çalışabiliyor. :D
Senin PC nin özelliklerini bilemediğim için haliyle birşey diyemem. Bu olay memory efekt denilen olgudan dolayıdır.
Yani pilllerin %25 lerin altına inmeden yeniden şarj edilmesinden kaynaklanan olaydır.
Gıcıklık olsun diye benim dizüstünü açtım ve birkaç ekran görüntüsü aldım.

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #23
Bilgilenmek isteyenler, 18650 imalatçısı PANASONIC firmasının verilerini inceleyebilirler.
https://www.math.ubc.ca/~wetton/papers/NCR18650B.pdf

SANYO  firması Discharging End Voltage 2.5V yazmakta;   ( %1-2 discharge görmedim.)
http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/SANYO-NCR18650B-3400mAh.pdf

Amacım; Konuya, hepimizin katkısı olsun, beyin fırtınası yapalım, doğru bilgileri paylaşalım.

• Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 00:57:13 - cevat1

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #24
Bilgilenmek isteyenler, 18650 imalatçısı PANASONIC firmasının verilerini inceleyebilirler.
https://www.math.ubc.ca/~wetton/papers/NCR18650B.pdf

SANYO  firması Discharging End Voltage 2.5V yazmakta;  ( %1-2 discharge görmedim.)
http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/SANYO-NCR18650B-3400mAh.pdf

Amacım; Konuya, hepimizin katkısı olsun, beyin fırtınası yapalım, doğru bilgileri paylaşalım.
Benim de katkım olsun.
Boştaki gerilimi 2.5V a düşmüş bir batarya hiçbir cihazda hiçbir belirti gösteremez.
Akım kapasitesi bu gerilimde hemen hemen yok gibidir.
İnanmazsan bir pili (Li-ion) %2 seviyesine kadar kullanıp cihazdan çıkart ve hücre gerilimini ölç. En azından 3.2V civarı gerilim göreceksin.

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #25
Konu dağılmasın

faydalardan devam edelim...

• cokomoko
  • [*][*]
Yanıt #26
Alıntı
Temel kural batarya tipine göre (hücrelerin özelliği) %1-2 ye kadar deşarj etmek oldukça faydalıdır.

Eğer lityum piller için konuşuyorsak ben de buna okuduklarım kadarıyla katılmıyorum. Tam tersine zararlıdır deniliyor.
Yani %25 ile %85 arası en az 30 deşarj döngüsü sonrası tam doldurun(% 100) sonra en az %5'e kadar deşarj edin batarya kalibre olsun deniliyor. Hiç %1 veya 2'ye rastlamadım.
Ben elektrikçi değilim o yüzden siz daha deneyim sahibisiniz ama okuduklarım bu yönde.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #27
Konu dağılmasın

faydalardan devam edelim...
@cevat1  
Kimya bilgin ne seviyede bilmiyorum.
Bir pilin şarj anındaki ve deşarj anındaki elektrod akım grafiğini çizebilirmisin.
Tüm bahsedilenler li-ion pilleri de kapsamaktadır.
Bir elektroddan akım geçirilmesi elektrodun tüm yüzeyinde eşit seviyede olamaz. Bilimsel olarak mümkün değildir.
Yani bir pilin bir elektrodundan eşit seviyede akım geçirebilmen için elektrodun arka yüzeyinin tamamından eşit şekilde gerilimi verebilmelisin. Böyle bir uygulama mümkün değildir. Pillerin hacmini ve ağırlığını kat ve kat artıracaktır.
Gerek şarj esnasında gerekse deşarj esnasında elektrodun akımın giriş yoluna yakın bölgeleri daha fazla oksidasyon olacaktır. Akımın giriş noktalarından uzakta olan bölgeler ise daha az oksidasyona uğrayacaktır.
Bahsedilen oksidasyon olayı genelleme olarak bir pilin şarj edilirken bir elektrodunun özelliğinin değişimi anlamındadır.
Bu sebepledir ki tüm grafiklerde göstermektedir ki pillerin düşük akımla şarj ve deşarjı daha fazla kapasite sağlamaktadır.
Pillerin tam olarak deşarj edilmesi pil geriliminin sıfıra çekilmesi değildir. Mevcutta KULLANILABİLİR KAPASİTENİN kullanılmadan yeniden şarj işlemine tabii tutulmaması anlamındadır.
Çünkü pilleri tam boşaltmadan (Voltajı sıfıra çekmek değil) yeniden şarja tabii tutmak halazırda elektrod üzerinde mevcut olan oksidasyonun tam olarak eşitlenmeden yeni bir tepkimeye sokulması demektir. Bu tepkime yine akımın giriş yaptığı bölgede fazlaca olacağı için o bölge kısa sürede deforme olmaya başlayacaktır.
Bu sebepledir ki hem deforme olan bölgelerde akım katsayısı azalacak, böylece pillerin iç direnci yükselecektir. İç direnci yükselen bir pil ise şarja takıldığında kısa sürede doldu gibi olacak, ve akabinde de kısa sürede boşalacaktır.
Çünkü o bölge aşırı oksidasyon yüzünden iletkenliği azalmış durumdadır.
  • Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 02:49:27 - Mr_YAMYAM

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #28
Olmadı üstad;
Derin sulardasın...
%1-2 ye kadar deşarj etmek oldukça faydalıdır."

Faydalardan devam edecektik...

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #29
Olmadı üstad;
Derin sulardasın...
%1-2 ye kadar deşarj etmek oldukça faydalıdır."

Faydalardan devam edecektik...

Yukarda yazdıklarımı okumamış veya anlamamışsın.
Ben yüzme biliyorum. Derin ya da sığ sularda yüzebilirim.
Yazdıklarımı anlayamıyorsan anlarım, ancak konuyu yüzme bilgisine getirirsen olmaz.