Ana içeriğe git

Konu: 18650 deşarj için Akım, Voltaj kesici (485 Kez okunmuş)

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: 18650 deşarj için Akım, Voltaj kesici
Yanıt #15
 :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
önce ufak bir bilgi:
-Piller seri bağlandığında Gerilim artar.
-Piller paralel bağlandığında bu paralel gurubundan elde edilen batarya'dan çekilecek akım yükselmiş olur; yani devreye basabilecekleri akım arttırılmış olunur.
-Piller paralel bağlandığında, kaç tane paralel bağlanıyorsa kapasite o kadar artar.

Pilleri paralel bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-içdirenci yüksek olan pil, içdirenci düşük olan pil tarafından devamlı besleneceği için pilin durduğu yerden bitme durumu vardır. Bu nedenle piller eşdeğer olmak zorundadır ve kullanılmadıkları zaman birbirinden ayrılmalıdır.
Pilleri seri bağlamanın eksi sonuçları vardır:
-Seri bağlı pillerden oluşan bataryalarda şarj-deşarj döngüleri sonucunda belli bir zaman sonra bataryalarda gerilim farkı oluşur ve pillerin ömrünü etkiler. Bu nedenle Li-ion gibi pillerde her pil, kontrol kartına ayrı ayrı bağlanmaktadır ki piller tek tek denetlenebilsin. Ama yine de teknik aksaklıklar sonucunda gerilim farkı oluşabilmektedir.

Bu bilgilerden sonra sizin konunuza gelelim.
Pillerin kapasiteleri standart değerlerdedir.
Mesela 600mAh, 900mAh, 1000, 1100, 1200... şeklinde gidebilir. bunu pili üreten firma takdir eder.
774mAh, 630mAh diye kapasite değeri olmaz. Olur da, eğer piller aynı ise bu değerleri gösteriyorlarsa, piller zamana bağlı olarak eskimiş, kapasitelerini kaybetmiş demektir. Aynı tip olmalarına rağmen aralarındaki bu fark, bu ihtimali doğruluyor gibi.
Pillerin kapasitesini ölçerken, ölçümleyen alet neye göre ölçümledi, doğru ölçüyor mu diye de düşünmek gerekebilir. zira ikisinin paralel bağlantıda kapasitelerinin birbirlerinin toplamı kadar artması gerekirdi.

Demek ki biryerlerde bir sorun var... Çekilen akım sabit iken, dedğiniz gibi toplamı kadar artmalıydı. İşte burada işler karışıyor.

Ölçümü bu konunun başında belirttiğim aletle yaptim. Bu aletle cok pil ölçtum tabi baska bir cihazim olmadığından doğruluğunu test edemedim. Bu arada pilleei eski laptop bataryalarindan aldigimdan kusuratli degerler cikti. Aklima gelen bir sey var bu farklilik konusunda. Mesela bir pilin anlik verebildiği akim belli, bunlari paralel baglayinca bu da artıyor diye düşünüyorum. Su da var ki mesela pili 3.2 volta kadar desarj ettiğimde hemen multimetre ile voltaji olcuyorum ve bir yere kadar yukseldigini görüyorum. Bu yükselme egilimi desark sırasında da vardir mutlaka. Paralel baglayinca bu yükselme egilimi artacaktir herhalde.

Yani denemedim ama deneyeceğim tek pilde 1A cekerek yaptigim testi paralel bagli 2A cekerek denesem herhalde toplamina denk gelir diye düşünüyorum. Bunu test edip paylaşacağım.
  • Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 00:09:45 - Papamidnite

Yanıt #17
Aldığınız cihazın ismi: Elektronik yük cihazıdır.
Bataryayı bağladığınızda, istediğiniz miktar akımı, cihaz kendi üzerindeki transistörlerle boşaltır. İstediğiniz voltaja gelince cihaz çalışmasını durdurur.
Yukarıdaki cihazın, biraz daha gelişmiş modelinin siparişini verdim. Cihazın gelmesini bekliyorum.
Cihaz bu...
https://youtu.be/6iiBt6EHeSk

Cihaz geldi mi cevat bey?Ben de almistim  aynisindan geldi benimki. Ancak diğeri kadar kullanisli değil. Bunda sadece 1 giris var. Ötekinde micro usb, type-c, mini usb, iphone ve universal giris var.
  • Son Düzenleme: 18 Haziran 2017, 10:19:22 - Papamidnite

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #18
Evet, tek giriş var.  Farklı girişlere ihtiyaç hissediyorsanız, ya soket bağlantı aparatı veya bağlantı kabloları(probları) hazırlayın.

Ekipmanlarımın hepsi gelmedi. Siparişlerimi parça parça vermiştim. Ay sonu itibariyle tamamlanabilir.
Sonrası hazırlıklar, testler...

Yanıt #19
Bence kullanissiz. Diğer cihaz hem daha ucuz hem pratik. Bunun da yari fiyatı

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #20
Tercih meselesi,
Önceki kullandığınız dijital yük, voltajı ve akımı sonlandiramiyordu yanlış hatırlamiyorsam.
  • Son Düzenleme: 18 Haziran 2017, 19:34:09 - cevat1

Yanıt #21
Tercih meselesi,
Önceki kullandığınız dijital yük, voltajı ve akımı sonlandiramiyordu yanlış hatırlamiyorsam.

Aynen tek eksisi o ama ben zaten 18650 lerde voltaj sonlandırmaya ihtiyaç duyuyordum. Onu da tp4056 ile çözmüştum. Aku falan deşarjda tabi ki bu daha iyi