Ana içeriğe git
Konu: Hobi Kit Önerileri (1101 Kez okunmuş)

Ynt: Hobi Kit Önerileri

Yanıt #30
tamam da alan olur mu? olursa niye alsın?
Ha polis flaşörü gibi beyaz yanan flaşörler var. bunları şarjlı bisikletlere motosikletlere sükse olsun diye alan taktıran var. Bunlar gidebilir.
Ama trafik lambasının meraklısı var mıdır? ::) Valla bilmiyorum abi...

geçen yıl soran çok oldu valla. Öğrenciler maket yol falan yapıp takıyorlar. sırf çeşit olsun diye en azından beş yüz tane filan yapmak lazım. yirmi yere 25'er adet versen biter zaten. pahalı bir kit değil ne de olsa. Bir de dikkat ettiysen İstanbul'daki Elektronik okuyan Lise sayısı ve Üniversite sayısı o kadar fazla ki sırf buradaki öğrenciler satın alsa Anadolu'ya mal çıkaramıyorsun yani o derece.

bak onu iyi hatırlattın. Kaç zamandır aklımdaydı değişik renkte güçlü ledlerle çakar devreleri yapayım. Bir de diyorum ki ses şiddetine göre RGB şerit lede gücü yetecek basit bir devre çıkarayım. bir zamanlar modaydı. Ses ve titreşim algıladığında hassasyeti ayarlanabilen ışık ve titreşim motoru veya zile bağlanabilecek bir devre de listeme bugün ekledim. yıllarca soruldu.

Görüldüğü gibi tek devre ile birçok fonksiyon yakalamaya çalışıyorum. Alıcının merakını her yönden yakalamak lazım.

Karanlıkta yanan ışık gibi fix giden devreler var. Bunlar motor görevi görüyor. Işıklar, animasyonlar, sirenler, ampliler var diye geri kalan kitler ayakta duruyor. Örneğin timer devresi. Timer iki yılda beş yüz tane satmadı. Halbuki gidebilecek bir devre gibi gözüküyordu yaparken. İkinci yıl kalanların süre hassasiyetini 1sn ile 1,5 dk arası yaptım, fark attı emsallerine, ancak öyle satıldı.

bu yıl usb kablolu jak kablosu üzerinde ampli çıkaracağım. Bir işten elimde bolca usb tek uçlu  kablo kaldı. Değerlendirmiş olacağım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #32
Premplifikatör olarak hem stereo hem de entegreli bir ürün denedim. Ama 3 Liraya verdiğim transistörlü ve üzerinde mikrofon bulunan ürün dururken bir kişi bile almadı. netten zor sattım bitirdim. tövbeliyim usta :) şu an tek transistörlü preampliyi 0.5 dolardan Liradan çift transistörlüyü 1dolardan veriyorum. Entegreli düzgün bir şeyi alan yok ki :) ambalajına yazık.

İtiraf edeyim kit işini ciddiye alsam sadece kaliteli ürün yaparım, az ama pahalı satarım. Türkiye'de "ucuza alayım, çok alayım, atınca-yakınca üzülmeyeyim" diyen bir kitle ve "çok satayım, iyi kar edeyim, satınca daha geri gelen olmasın uğraşmayayım" diyen satıcı kitlesi var.

Kaliteli olsun ya da olmasın, iyi fiyattan kit satan da yok değil. Ama kaç tane satıyor işte... ben dikkat edersen başlığı en kaliteli iyi bir ürün için ne yapmak lazım diye açmadım. oldukça kapitalist bir esnaf yaklaşımı ile ne yapsam satılır, "aneyyy bu devre ilginç, dur alayım" denilir diye açtım. Çok kötüyüm usta çok :)

Yanıt #33
Kit üretimi ile kalite üretim arasında çok fark oluyor.
2 transistörlü de olsa öylesine basit bir ürünü kaç kişi hangi amaçla kullanabilecektir. Sadece öğrenci kesimi belki.
Kendimden örnek vereyim.
10 sene önce bir arkadaş kazansın diye pikap preampli kiti üretmiştim.Bu kiti örnek olarak 50 adet bastırıp malzemeleri yerleştirdikten sonra arkadaşa teslim ettim.
Yavaş yavaş ta olsa yüksek kar marjı ile satılan bu üretimi, bizim satıcı vatandaş, ucuz malzeme kullanacağım diyerek yıllar içerisinde iyice adileştirdi. Sonunda pre ampli kullanıcılarca kullanılamaz bir ürün haline geldi ve adı kirlendi.
2 sene önce yeni bir preampli tasarladım ve piyasaya sürdüm. Büyük beğeni toplamıştı. Ancak önceki üretime göre 2 kat pahalıydı.
İşte o yılda satıcı bana şunu söylemişti.
BANA UCUZ OLACAK AMA KALİTELİ OLACAK :D
Ben önce gülsem de bir cihazı sökerken ilginç bir entegre ile karşılaştım. UPC 1228HA
Bu entegre tek başına 2 entegre ile alabileceğimiz kazancı verebiliyor, ama bu denli yüksek kazanç elde edilse de gürültü faktörü aşırı artmıyordu. Çünkü entegrenin özellikleri çok iyi idi.
1 yıllık bir Ar-Ge sonucunda bu entegre ile öyle bir cihaz ürettim ki hem görenler, hem de dinleyenler parmak ısırıyordu.
Gel gelelim pazarlama konusunda insanlar ketum davranıyor, sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlardı. Ben de bu duruma kızdım ve ürünlerimi bir kenarda bekletiyorum.
Şu aralar edinmiş olduğum bilgilere göre bu ürüne çok talep varmış. Ben küskün olduğum için üzerine düşmüyorum.

HANİ DİYECEĞİM O Kİ:
Sadece ürünün ucuz olması mı?
Yoksa ürünün belli kailtede olması mı önemlidir.
Kalite unsuruna önem verildiğinde, elbette maliyet oldukça fazla olacaktır. Ancak çok miktarlı üretimler olduğu zaman bu maliyet çok ta fazla olmayacaktır.

Yanıt #34
Ustam baştan sona doğru dersin...
ayrıca bahsettiğin preamplinin kutulusuna talep var. Hem de çok. Ben bir kutu içinde  böyle ürün tasarladım. Yıl 2007...Üzerinde double mono rca kablo tümleşik. direkt amplifikatöre takmalık. kutuda sabit dişi RCA soketlere pikap irtibatı yapılıyor. yanında bir de DC Power jack yuvası artı adaptör. Bu ürünün kalitesi, sesi inanılmazdı. Ama gel gör ki o yıllarda doların yarı yarıya düşük olduğu dönem yani, 40 Liraya sattıkları bu ürünü benden 12 TL'ye alırken sorun çıkarıyordu esnaf. Yahu adaptörü sadece perakende 10 Lira diyordum. En son kızdım ben de yapmayı bıraktım. Sonra anladım ki 25 lira ürünüm siz de 60 liraya satın demek gerekiyormuş. Bu esnafın dilini öğrenmek hayli zaman aldı... Olan alıcılara oluyor.

Yanıt #35
Yusuf Ustam benim de bu konuda önerim var ama yanlış anlarsınız diye çekiniyorum.Affınıza sığınarak görüşlerimi belirteyim.Hobi olarak uğraşanlar haricinde öğrencilere kit satılmasına karşıyım.Öğrenciler biraz hazıra konuyorlar ve içi boş mühendis diplomalı insanlar yetişiyor.Hem para kazanmak hem de öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olmak amacıyla  öğrenciye balık tutmayı öğretip bu balık tutmada kullanacağı oltayı satsan bence daha iyi olur.Böylece hem balık tutma öğretilir rehberlik yapılır hem de olta satarak para kazanılır.Örneğin  fm verici nasıl çalışır nasıl hesaplanarak tasarlanır anlatın formda sonrasında ise tasarladığınız örnek kitin malzemelerini satarsınız.Bu örnekler çoğaltılabilinir.Sürçü lisan ettiysek affola!

Yanıt #36
@Veli dayı inanki öğrenci kısmında kimse senin dediğine yanaşma %5 bir kesim yanaşır diğerlerinin umrunda bile değil öyleki bu dönem mikrodenetleyicilerden performans ödevi verdiler herkes kendine hocanın ares cizimlerini verdiği bir pic deneme kartı ile birde programlama kartını yapacaktı  benimde okulda adım cıkmış tabi herkes bana geliyor bizim devreleri yaparmısın dedim yaparız devrenin malzemeleri herşeyi onlardan 20 tl ye yapıyordum 2 adet devreyi bir kişiye :D sonunda ne oldu elimden kac tane devre gecti herşeyi öğrenen ben oldum üstünede dünya kadar param oldu :D ben bunu onlarada söylüyorum kendiniz yapmayı deneyin sorun cıkarsa gelin ben bakarım devreye anladığım kadarıyla ama yok adamlar bize ne biz zaten bu bölümü bitirelim bu işi yapmıyacağız diyorlar yani diyeceğim o ki direk balığı bunlara vermek lazım zaten balık tutmasını öğrenmek isteyen her türlü öğrenir.

Yanıt #37
Yusuf Ustam benim de bu konuda önerim var ama yanlış anlarsınız diye çekiniyorum.Affınıza sığınarak görüşlerimi belirteyim.Hobi olarak uğraşanlar haricinde öğrencilere kit satılmasına karşıyım.Öğrenciler biraz hazıra konuyorlar ve içi boş mühendis diplomalı insanlar yetişiyor.Hem para kazanmak hem de öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olmak amacıyla  öğrenciye balık tutmayı öğretip bu balık tutmada kullanacağı oltayı satsan bence daha iyi olur.Böylece hem balık tutma öğretilir rehberlik yapılır hem de olta satarak para kazanılır.Örneğin  fm verici nasıl çalışır nasıl hesaplanarak tasarlanır anlatın formda sonrasında ise tasarladığınız örnek kitin malzemelerini satarsınız.Bu örnekler çoğaltılabilinir.Sürçü lisan ettiysek affola!

Valla Nasreddin Hoca misali olacak @veli dayı fakat sen de haklısın :)

Öğrencilerin kit almaları bir şeyler öğrenmelerine engel değil aslında, kısmen buna katılmıyorum. Hazırcılığın olduğu sektörü @Furkan41  yazmış. başkasına elde yaptırma olayı... Şu anda bu işle geçinen akıllı başlı nice ustalar tanıyorum.

Benim şahsen o hazırcı sektördeki konumum biraz farklı.
-  Öğrenci Üniversite bitirme tezi olarak yeni bir ürün tasarlayacak, hiç yapılmayan yeni bir fikir.
- Bu tasarım tezinin ilk sayfasına yardım alınan yerler ve ustaların adı yazılabilecek kadar özgür bir Üniversite ve tez olacak.
- Öğrencilerle aşama aşama aşama anlatarak, ses-video kaydı yaparak gerekirse ders ders işleyeceğiz,
- Öğrenci kendisi de bu tasarıma katkılarda bulunup, rapor ve sunumunu kendisi hazırlayacak.
- Bu eğitim karşılığında da eh işte biraz maddi hasara uğrayacak haliyle :)

bunun dışında bizim zamanımız yok zaten ufak tefek devreleri yapıp da "al götür ben yaptım dersin" diye bir şeye karşıyım. furkan'a kızmıyorum ama, genç girişimciliğe soyunmuş ekmeğini çıkarma yolunu bulmuş. Türkiye'de olur böyle şeyler. :)

Yanıt #38
Yusuf Ustam öncelikle kabalık ettiysem özür dilerim.Formda yardımcı oluyorsunuz farkındayım.Maksadım size yüklenmek değil,sadece Türkiye'nin bir gerçeğini dile getirdim.Ve farklı bir bakış açısı getirmek istedim.Ortada bir suçlama niyeti yok.Öyle birisi olsanız zaten formda yardımcı olmazsınız.Furkan meselesine gelince onunda ard niyetli bir şey dediği yok hatta bana özelden sizin için "Yusuf usta hem karakteri hem ic güzelliği ile süper bir insandır."şeklinde yazdı.Furkanın da benim de  bir  sizin tecrübenize saygımız var. Kolay gelsin

Yanıt #39
Yusuf Ustam öncelikle kabalık ettiysem özür dilerim.Formda yardımcı oluyorsunuz farkındayım.Maksadım size yüklenmek değil,sadece Türkiye'nin bir gerçeğini dile getirdim.Ve farklı bir bakış açısı getirmek istedim.Ortada bir suçlama niyeti yok.Öyle birisi olsanız zaten formda yardımcı olmazsınız.Furkan meselesine gelince onunda ard niyetli bir şey dediği yok. sizin tecrübenize saygımız var. Kolay gelsin

Estağfirullah Veli Dayı. Size haklısınız derken samimiydim zaten ben. Yanlış bir şey demediniz. Asla suçlama olarak almadım. Ayrıca suçlama olsa da bu konuda ona da haklısın diyorum zaten. Bu şeye benziyor; sigara sağlığa zararlıdır ama, satmazsak da para kazanamıyoruz döngüsüne... Eğitim sistemi henüz kendini toparlıyabilmiş değil. O yüzden ben de savunma yaparak, bu açığa katkıda bulunuyor sayılırız demiş oluyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın aman aman :)
Selamlar

Yanıt #40
Yusuf usta merhaba. Bilgisayarım bakımda. Yedek bilgisayarın da güç kaynağı arızalandı :) Akşam ceryanlar kesildi, misafir geldi, ayağım kaydı ödevlerimi yapamadım öğretmenim :D
Ben şu önerileri bırakıp kaçayım. Kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #41
Yusuf usta merhaba. Bilgisayarım bakımda. Yedek bilgisayarın da güç kaynağı arızalandı :) Akşam ceryanlar kesildi, misafir geldi, ayağım kaydı ödevlerimi yapamadım öğretmenim :D
Ben şu önerileri bırakıp kaçayım. Kolay gelsin.

:)

Seron harikasın adamım. bu kadar emek vermişsin uğraşmışsın, güzel fikirler yakalamışsın. Sana borçluyum yazdım kenara bu kıyağını. Ama bu önerileri değerlendirip "ben de yapacağım" diyen üretici çıkarsa hay hay, ona da faydası olsun tabii ki. Emeğine sağlık.

not:  atıyorum on öneri varsa ben onlardan yola çıkıp yüz fikir ürettim kafamdan. mini bir org devresi, dokunma alarmı, çakarlı polis sireni, laserle ses dinleme, vs vs vs gibi mesela...

Diğer ustalarıma da not geçeyim de halimize üzülmesinler ( Özellikle @Mr_YAMYAM hocam  :)  ) kit üretimi bir seviyeyi yakalasın, söz kaliteli ve adam gibi devreler de üreteceğim. Şu an bu kit işi bizim için hani soruluyor diye balıkçının tezgahına limon koyması gibi ek bir uğraş. Çok yatırım yapılacak durumda değil malesef.

Yanıt #42
Diğer ustalarıma da not geçeyim de halimize üzülmesinler ( Özellikle @Mr_YAMYAM hocam  :)  ) kit üretimi bir seviyeyi yakalasın, söz kaliteli ve adam gibi devreler de üreteceğim. Şu an bu kit işi bizim için hani soruluyor diye balıkçının tezgahına limon koyması gibi ek bir uğraş. Çok yatırım yapılacak durumda değil malesef.
Hocam ne yazık ki sizi anlayabiliyorum.
Ancak önerilerde bulunamıyorum. Sebepleri belli.
Sahte üretimlerden dolayı yıllardır alışagelmiş olduğum STK465 ampli çıkış modülümü değiştirmeye karar vermiştim.
En ideal çıkış modülü için ise LM3886 da karar kılmıştım.
Gel gelelim bu entegreyi bizim konya sokakta 15 dolara satıp ta garanti veremeyenlerden tutun da çinden tam teşekküllü yapılmış kit halinde 15 dolara temin edebilmenin hüznünü yaşadım.
Yani tanesi 15 dolardan 2 adet LM3886 yı buradan alabilirken, komple devreyi çinden 15 dolar civarı bir ücretle getirebilmek mümkün olmaktadır.
Öyleyse elektronikte kiminle yarışıp ta ürünlerimizi hakkıyla pazarlayabileceğiz.
Öyle bir ürün tasarlamalıyız ki hiçbir yerde üretimi olmasın ya da üretimlerimizin kalitesine hiçbiryerde ulaşılamasın (en azından çin üretimleri)
Kendi ürettiğim komple amplifikatörü öne çıkartsam kesin beni döversiniz. Çünkü tekil olarak imalatında maliyet binlerce lirayı bulmaktadır. Haa evet toptan üretime girsek en azından 5 kat daha ucuza imal edilebiliyor.
Buna rağmen böyle bir amplinin pazar payı ne olabilecektir?
Belki benim gibi birkaç KAÇIK kişi satın alabilir. Akıllı hiçbir kişinin rağbet edeceğini sanmıyorum.
İşte bu sebepledir ki RIAA PHONO PRE-AMPLİ üretimimi örnk olarak vermiştim.
Teknik özellikleri öylesine iyi bir üretim oldu ki ne çin üretimleri ne de çoğu markalı üretimler yarışamıyor.
Düşünün 40db kazanç için gürültü faktörü -72db dir. Frekans sapması ise 30KHz e kadar sadece 0.5db.
Elbette ki bu değerlere yakın veya daha iyi ürünler de bulunuyor piyasada ama fiyatları el yakıyor.
Ele alınabilecek uygun fiyatlı ürünler ise kalite olarak tatmin etmiyor.
İşte bir arkadaşımın cihazı ve fiyatları.
http://urun.n11.com/amfiler/rega-fono-mm-P124580718
http://www.dukkanhifi.com/p-2491-Rega-Fono-MM-Pikap-Pre-Amplifikatoru.html
Aynı ürünü bir arkadaşım kullanıyor. Yurt dışından yıllar önce 250$ gibi fiyatla almış.
Bir süre önce benim basit 40db kazançlı ürünümü dinleyince gudurmuş, ortalığı kemirmişti.
Ama gel gelelim ben bu ürünü satmıyorum :D
Nedeni belli. Daha önce açıklamıştım.
Şu an aklımda olan bir kit var. Ama pazarlama ve talep konusunda birşey diyemem.
Tasarımı yıllar önceden büyük yarışlarla yapılmış olan, ancak günümüzde hiç te dikkate alınmayan bir kit..
DSL (Dynamic Süper Loudness) kartı.
Bu kiti alan kişi bir amplide kullanacak olursa en kötü çıkış katı dahi olsa oldukça tatminkar ses elde edebilecektir.
Örnek olarak arkadaşımız @memleket  böyle bir kartı kendi yaptığı amplide kullanabilirse çok çok iyi bir ses kalitesi elde edecektir.

Yanıt #43
Abi kıyak-borç ilişkisini boşver. Sen bundan bir kaç yıl evvel üstesinden gelemediğim bir konu için yardım eylemiştin zaten.
O değil de ben şuna takıldım:
on öneri varsa ben onlardan yola çıkıp yüz fikir ürettim kafamdan. mini bir org devresi,
Önce benim aklıma geldi bir kere >:(  :D
Ben şu an sana verdiğim devrelere benzer giriş seviyesindeki meraklılar için pdf hazırlıyorum. araya terslikler girince bitiremedim gitti. Bitince daha güzel devreler göstereceğim. Aha yukarıda gördüğün "org devresi" de yanında hediye olacak. ;)
Madem beğendin, e haydi iyi çalışmalar diyeyim o zaman. inşallah üç beş kuruş kazanırsın. Keşke benim de senin gibi bir işim olsaydı. istediğim kiti üretir üretir satardım. ama ne yaparsın kaldık böyle sap gibi. bundan sonra da bir şey olacağını sanmıyorum. ana-babama üzülüyorum. hayırsız evlat oldum.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #44
Abi kıyak-borç ilişkisini boşver. Sen bundan bir kaç yıl evvel üstesinden gelemediğim bir konu için yardım eylemiştin zaten.
O değil de ben şuna takıldım:Önce benim aklıma geldi bir kere >:(  :D
Ben şu an sana verdiğim devrelere benzer giriş seviyesindeki meraklılar için pdf hazırlıyorum. araya terslikler girince bitiremedim gitti. Bitince daha güzel devreler göstereceğim. Aha yukarıda gördüğün "org devresi" de yanında hediye olacak. ;)
Madem beğendin, e haydi iyi çalışmalar diyeyim o zaman. inşallah üç beş kuruş kazanırsın. Keşke benim de senin gibi bir işim olsaydı. istediğim kiti üretir üretir satardım. ama ne yaparsın kaldık böyle sap gibi. bundan sonra da bir şey olacağını sanmıyorum. ana-babama üzülüyorum. hayırsız evlat oldum.

Yanlış anlama olmasın @seron iletini beğendim ama "hayırsız evlat olman" dışında kalan yazıları beğendim :)
ha, oraya da girersek;
ebeveynler evlatlarının işine değil karakterine bakarlar. işsizin ailesine söven olmaz ama karaktersizin anne babasının kulağı çok çınlar... Senin karakterine taa uzaktan biz bile kefiliz çok şükür. Boş ver, iş-güç rızık gelir her yerden, çalışır çabalarsın  nasip neyse o kadarı olur. bugün olmaz da yarın olur.

üretmek istediğin kitler varsa "bu gider" dediğin,sana özel kit bastırayım otuzar kırkar ellişer ne kadar istiyorsan. malzemelerini sattıkça koyar paketlersin. kartlar çok birşey tutmaz bizimkilerle beraber yaptırırım sana beleşe gelir.