Ana içeriğe git

Konu: Hobi Kit Önerileri (696 Kez okunmuş)

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
  • Özel mesaj yerine forumda yazmayı seçin lütfen.
Ynt: Hobi Kit Önerileri
Yanıt #15
Ustam peki sen ne tür öneriler bekliyorsun. Daha doğrusu talep/ihtiyaç genellikle ne yönde?
Ben şimdi yazılanlara baktım çok güzel öneriler var ama bir şey önerip de sonra elinde patlasın istemem.
Ben zaten çetrefilli projeler öneremem ama en azından onu bileyim de sonra saçma sapan öneride bulunmayayım gerekirse özelden de görüşebiliriz. kıpsss ;)

önerilerin hepsini not aldım
en son listemizi oluştururken bakacağız.
ne tür öneri derken, son iki yıl eklediğimiz ürünlerden birkaçını sayayım,
yağmur alarmı, animasyonlu yürüyen ışık, ayarlı 555 osilatör, motor hız ayarı, transistörlü preamlifikatör, termometre, 9999 sayıcı, çizgi izleyen robot, karanlıkta yanan led ışıklar, seviye göstergeli şarj kesici vs vs vs

yeni ampli çeşitleri, vu metre, ledli birkaç ürün var niyette. bir arkadaş mesela ışıkla ses ilet dedi, diğeri güneş pilli kitler yap dedi, bir öneri de öğretmenden geldi, mekaniği olan ve öğrencilerin alıp kendince hayal gücü ile çalışma yapacakları deney kutuları yap dedi,... düşünüp eleyip bir şeyler çıkarmalı. yoksa ekonomi amca acımıyor. vatan millet sakarya dersek de iflas ederiz. ekonomi uçuyor ya hani, biz yerden göremiyoruz haliyle :)

benim bir düşüncem de, öğrencilere projelerinde kendine özgü setler hazırlamak. bir zamanlar "ben yaptım" markasıyla denemiştim. bu kez içinde fcl3 olan baskısı yapılmış ama asitlenmemiş devreler ve yanında yapımını anlatan mini bir cd gibi bir şeyler düşünüyorum. olmadı kit işinden elimizi çekeceğiz. adetli ve hızlı gitmesi gerekiyor yoksa full zarar.

adamlar yüzbin kit satıyor biz onbin olunca seviniyoruz uçuyoruz havalara çünkü. kitlerin toptanda karı çok değil. zaman geçerse eritiyor bu karı.
  • Son Düzenleme: 21 Mayıs 2017, 00:37:24 - Yusuf usta
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #16

@Mr_YAMYAM ustam evet dediğin gibi bir devre eklemek lazım. 12 voltta zarar görmeden istikrarlı çalışacak bir ampli çok isteniyor. Ama 12 üzerinde çalışan devreler inan ki yıl sonunda iade çok toplanıyor. bir satıcıya özel tda 2003lü devre yaptım geçen yıl. bir hafta evvel bin adet 2822'li devre çıkart diyen oldu. ama 2822 9v üzerinde çok çalışmıyor bunu da biliyorlar. yine de 12v diye satıyoruz. şimdi bu piyasaya ne üreteyim...
30 sene kadar önce iyi bir proje yapmıştım.
TA7227
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/101072/TOSHIBA/TA7227.html
Stereo uygulamada 2X5.5W Köprü uygulamada 17W güç çıkışı vardı.
Kalite bir tasarımla oldukça kaliteli ses elde edilebiliyordu. Zaten o yıllarda bu entegre çift hoparlörlü kaliteli teyplerde sıklıkla kullanılıyordu
Bu entegreye bir de TCA740 ile ton kontrol yapınca dadından yinmiyordu. :D
Günümüzde bulunabilinirmi bilmiyorum ama TA7227 yi artık sahte olarak üretiyorlarmış. Orijinal üretim TOSHIBA olup o yıllarda sahtesi üretilemiyordu.
O yıllarda bu sistemin köprü olanından yapıp bir arkadaşın arabasına takmıştık. Oldukça kailteli bir ses dahilinde arabanın bagaj kapağını oynatıyordu. Hoparlörler oldukça kalite idi.
TDA2003 veya TDA2030 gibi entegreler ile single 12V altında netice alınamıyor. Yıllar önce defalarca test etmiştim.
İLAVE EKİ:
TA7227 entegresini bacaklarını kısa devre etmeden veya 18V un üzerinde gerilim vermeden bozabilmek mümkün değildi. Kıytırık gibi görünen bu entegrenin içerisinde aşırı akım koruması kısa devre koruması ve ısıl koruma gibi sistemler mevcut idi.

• Son Düzenleme: 21 Mayıs 2017, 00:27:36 - Mr_YAMYAM

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
30 sene kadar önce iyi bir proje yapmıştım.
TA7227
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/101072/TOSHIBA/TA7227.html
Stereo uygulamada 2X5.5W Köprü uygulamada 17W güç çıkışı vardı.
Kalite bir tasarımla oldukça kaliteli ses elde edilebiliyordu. Zaten o yıllarda bu entegre çift hoparlörlü kaliteli teyplerde sıklıkla kullanılıyordu
Bu entegreye bir de TCA740 ile ton kontrol yapınca dadından yinmiyordu. :D
Günümüzde bulunabilinirmi bilmiyorum ama TA7227 yi artık sahte olarak üretiyorlarmış. Orijinal üretim TOSHIBA olup o yıllarda sahtesi üretilemiyordu.
O yıllarda bu sistemin köprü olanından yapıp bir arkadaşın arabasına takmıştık. Oldukça kailteli bir ses dahilinde arabanın bagaj kapağını oynatıyordu. Hoparlörler oldukça kalite idi.
TDA2003 veya TDA2030 gibi entegreler ile single 12V altında netice alınamıyor. Yıllar önce defalarca test etmiştim.
İLAVE EKİ:
TA7227 entegresini bacaklarını kısa devre etmeden veya 18V un üzerinde gerilim vermeden bozabilmek mümkün değildi. Kıytırık gibi görünen bu entegrenin içerisinde aşırı akım koruması kısa devre koruması ve ısıl koruma gibi sistemler mevcut idi.

bu entegreden denedim giriş empedans sorunu var, distorsiyon yüksek. bir saat çalışınca kocaman soğutucu ısınıyor LA4440 gibi ses gidiyor, soğuyunca ses vermeye devam. toshiba böyle ürün yapmaz. dediğin gibi imitasyon mal bunlar, 2005'in yerini bile tutmaz. işin doğrusu orijinal komponent pahalı. birisi 1 dolar diğerinin on tanesi bir dolar.

orijinali ucuz birkaç entegre aldım, bir kaç numara da haftaya yola çıkar gelecek mallarla. bir deneyeceğim, numuneleri satıcılara gösterip son kararı vereceğim.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #18
önerilerin hepsini not aldım
en son listemizi oluştururken bakacağız.
ne tür öneri derken, son iki yıl eklediğimiz ürünlerden birkaçını sayayım,
yağmur alarmı, animasyonlu yürüyen ışık, ayarlı 555 osilatör, motor hız ayarı, transistörlü preamlifikatör, termometre, 9999 sayıcı, çizgi izleyen robot, karanlıkta yanan led ışıklar, seviye göstergeli şarj kesici vs vs vs

yeni ampli çeşitleri, vu metre, ledli birkaç ürün var niyette. bir arkadaş mesela ışıkla ses ilet dedi, diğeri güneş pilli kitler yap dedi, bir öneri de öğretmenden geldi, mekaniği olan ve öğrencilerin alıp kendince hayal gücü ile çalışma yapacakları deney kutuları yap dedi,... düşünüp eleyip bir şeyler çıkarmalı. yoksa ekonomi amca acımıyor. vatan millet sakarya dersek de iflas ederiz. ekonomi uçuyor ya hani, biz yerden göremiyoruz haliyle :)

benim bir düşüncem de, öğrencilere projelerinde kendine özgü setler hazırlamak. bir zamanlar "ben yaptım" markasıyla denemiştim. bu kez içinde fcl3 olan baskısı yapılmış ama asitlenmemiş devreler ve yanında yapımını anlatan mini bir cd gibi bir şeyler düşünüyorum. olmadı kit işinden elimizi çekeceğiz. adetli ve hızlı gitmesi gerekiyor yoksa full zarar.

adamlar yüzbin kit satıyor biz onbin olunca seviniyoruz uçuyoruz havalara çünkü. kitlerin toptanda karı çok değil. zaman geçerse eritiyor bu karı.
Abi tamam ben seni anladım.
Ben daha zor şeyler bekliyordum benim ilgi alanlarım arasından önerebileceğim güzel projeler var.
Şu anda bir pdf hazırlıyorum bitsin, ben de sana güzel şeyler önerebilirim. Özellikle öğrenim çağındaki teknik meslek liseleri ve iki yıllık fakülteler ve mühendislik 1. sınıf okulları için gayet iş görür tekliflerim olacak. Şimdilik kolay gelsin selamlar.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• TESLA
  • [*][*]
Yanıt #19
web sayfanız  varsa  incelemek  isterim projelerinizi.
bende  benzer işle uğraşıyorum nazicane  tavsiyem auridno ile yapılan projelere yönelmeniz  çünkü  banada bu konuda talep  çok geliyor  artık okullarda ki tübitak bilim fuarında  bile çocuklar  aurdino  ile projeler  yapıyor...
Az insan çok huzur....

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #20
web sayfanız  varsa  incelemek  isterim projelerinizi.
bende  benzer işle uğraşıyorum nazicane  tavsiyem auridno ile yapılan projelere yönelmeniz  çünkü  banada bu konuda talep  çok geliyor  artık okullarda ki tübitak bilim fuarında  bile çocuklar  aurdino  ile projeler  yapıyor...

marka ve ürünlerimi reklam etmek istemediğimden değil, ticari ürünlerimin "olası kişisel hatalarım ve diyaloglarımla prestij kaybına uğramamalarını sağlamak" nedeni ile bu isteğinize olumlu yanıt veremeyeceğim. Öneriniz varsa yazın.

Arduino zaten başlı başına bir kittir. Arduino ile tümleşen onlarca çeşit hazır modül vardır. ayrıca yazılım gerektiren bir işlemden bahsediyoruz. Ben binlerce satılabilecek ucuz ürünler yapan orta ölçekli bir kit imalatçısıyım. Çünkü kit imalatı işimizin yüzde bir ya da ikilik önem arz eden parçası şu anda. Fazlaca yatrırım yapılacak bir dal değil bize göre. Bu önerinizin gerçekleşmesine Türkiye henüz hazır değil, diye düşünüyorum ayrıca...  Selamlar.
  • Son Düzenleme: 26 Mayıs 2017, 00:30:57 - Yusuf usta

• Beatus
  • [*]
Yanıt #21
Yusuf Bey Merhaba ,

Benim oldukça tutulacak bir devre önerim var.Size iletişim bilgilerimi yolladım. Devreyi yapmayı kabul ederseniz ben de satın alacağım.

Saygılar

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #22
Yusuf usta merhaba.
Son zamanlarda işlerim çatallaşmaya başladığından geri dönüş yapmakta zorlanıyorum.
Ama yine de ufaktan da olsa bir öneri vereyim, devamına sonra bakarız.

Şimdi özellikle "yeni başlayanlar"ın aşmaları gereken temel bir durum var. Yapmayı öğrenecekleri, uygulayacakları devrelere güç vermek...
Evet, doğru bildin, güç kaynağı lazım. Fakat piyasada elektronikçiler için satılan profesyonel güç kaynakları el yakıyor. O halde bırakalım da kendi güç kaynaklarını kendileri yapsınlar. Böylece elektroniğe başlayabilirler. Temel elektronik ve elektroniğe başlangıç kitaplarının en önemli konularından bir tanesi güç kaynağını tanıtmaktır. Yani öğrenciye trafodan başlayarak diyotu, yarımdalga/tamdalgayı, filtrelemeyi, regülasyon devrelerini anlatır ki önce kendilerine güç kaynağı yapabilsinler.

Şimdi...
İmalat maliyetlerini bilemem ama, hatırlarsan eskiden ayarlı walkman adaptörleri olurdu. Üzerinde çok kademeli bir swiç ile 1,5V......12V ye kadar giderdi. Biz aynı/benzer güçlerde 15V bir adaptör alacağız. Doruk(maksimum) akım desteği 1000mA olabilir; ama masraf büyür. 750mA veya 500mA ya kadar düşebilirsin masrafı dengelemek için.
Daha sonra doğrultma katı için 4 diyot bir kondansatör atarsın paketin içine.
Regüle katı için V-A ayarlı güzel bir devre şeması bulursun. LM317 sınıflarından olabilir.
Hem voltajı hem akımı ayarlanabilen ucuz ve taşınabilir güç kaynağı. Çocuk çantasına atar okula götürür. okuldan alır eve getirir. evde çalışmalarını sürdürür. 1-12V ayarlı regüle güç kaynağı.
Biraz abartırsak voltajı gösteren dijital V-metre ve A-metre eklersin.(isteğe bağlı)
Yine ucuza getirebilirsen Uygun plastik kasa...bu gerekli. Çünkü çantada taşınabilmesi dış etkenlerden korunması için.
Parçalar kesinlikle demonte olmalı. Bırak kendisi yapsın. Devre şemasını ekle içine. İki tane de siyah-kırmızı muz jak ile ucuzundan kablo...
Şimdilik benden bu kadar.

• TESLA
  • [*][*]
Yanıt #23
marka ve ürünlerimi reklam etmek istemediğimden değil, ticari ürünlerimin "olası kişisel hatalarım ve diyaloglarımla prestij kaybına uğramamalarını sağlamak" nedeni ile bu isteğinize olumlu yanıt veremeyeceğim. Öneriniz varsa yazın.

Arduino zaten başlı başına bir kittir. Arduino ile tümleşen onlarca çeşit hazır modül vardır. ayrıca yazılım gerektiren bir işlemden bahsediyoruz. Ben binlerce satılabilecek ucuz ürünler yapan orta ölçekli bir kit imalatçısıyım. Çünkü kit imalatı işimizin yüzde bir ya da ikilik önem arz eden parçası şu anda. Fazlaca yatrırım yapılacak bir dal değil bize göre. Bu önerinizin gerçekleşmesine Türkiye henüz hazır değil, diye düşünüyorum ayrıca...  Selamlar.

kusura  bakmayın ama  reklam yapmadan ürünleri tanıtmadan satış yapmanız  çok zor benim web sayfam vardı  kapattık ama facebok üzerinden sürekli tanıtım ve resim video v.s  şeyler paylaşıyorum. ürünler hakkında  bilip  bilmeden yorum yapan çok oluyor herkesin anladığı  dilden cevap veriyoruz buda işin cilvesi. :) 
eğer  ilginizi  çekerse  bu konuyla ilgili facebok sayfamız var ürünerinizi  ordan tanıtıp reklam yapabilirsiniz....
Az insan çok huzur....

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #24

kusura  bakmayın ama  reklam yapmadan ürünleri tanıtmadan satış yapmanız  çok zor benim web sayfam vardı  kapattık ama facebok üzerinden sürekli tanıtım ve resim video v.s  şeyler paylaşıyorum. ürünler hakkında  bilip  bilmeden yorum yapan çok oluyor herkesin anladığı  dilden cevap veriyoruz buda işin cilvesi. :) 
eğer  ilginizi  çekerse  bu konuyla ilgili facebok sayfamız var ürünerinizi  ordan tanıtıp reklam yapabilirsiniz....

:)
satmakla ilgili sorunumuz yok hocam teşekkür ederim ilgin için. Selamlar.

• Furkan41
  • [*][*][*][*]
Yanıt #25
Yusuf usta merhaba.
Son zamanlarda işlerim çatallaşmaya başladığından geri dönüş yapmakta zorlanıyorum.
Ama yine de ufaktan da olsa bir öneri vereyim, devamına sonra bakarız.

Şimdi özellikle "yeni başlayanlar"ın aşmaları gereken temel bir durum var. Yapmayı öğrenecekleri, uygulayacakları devrelere güç vermek...
Evet, doğru bildin, güç kaynağı lazım. Fakat piyasada elektronikçiler için satılan profesyonel güç kaynakları el yakıyor. O halde bırakalım da kendi güç kaynaklarını kendileri yapsınlar. Böylece elektroniğe başlayabilirler. Temel elektronik ve elektroniğe başlangıç kitaplarının en önemli konularından bir tanesi güç kaynağını tanıtmaktır. Yani öğrenciye trafodan başlayarak diyotu, yarımdalga/tamdalgayı, filtrelemeyi, regülasyon devrelerini anlatır ki önce kendilerine güç kaynağı yapabilsinler.

Şimdi...
İmalat maliyetlerini bilemem ama, hatırlarsan eskiden ayarlı walkman adaptörleri olurdu. Üzerinde çok kademeli bir swiç ile 1,5V......12V ye kadar giderdi. Biz aynı/benzer güçlerde 15V bir adaptör alacağız. Doruk(maksimum) akım desteği 1000mA olabilir; ama masraf büyür. 750mA veya 500mA ya kadar düşebilirsin masrafı dengelemek için.
Daha sonra doğrultma katı için 4 diyot bir kondansatör atarsın paketin içine.
Regüle katı için V-A ayarlı güzel bir devre şeması bulursun. LM317 sınıflarından olabilir.
Hem voltajı hem akımı ayarlanabilen ucuz ve taşınabilir güç kaynağı. Çocuk çantasına atar okula götürür. okuldan alır eve getirir. evde çalışmalarını sürdürür. 1-12V ayarlı regüle güç kaynağı.
Biraz abartırsak voltajı gösteren dijital V-metre ve A-metre eklersin.(isteğe bağlı)
Yine ucuza getirebilirsen Uygun plastik kasa...bu gerekli. Çünkü çantada taşınabilmesi dış etkenlerden korunması için.
Parçalar kesinlikle demonte olmalı. Bırak kendisi yapsın. Devre şemasını ekle içine. İki tane de siyah-kırmızı muz jak ile ucuzundan kablo...
Şimdilik benden bu kadar.
bence hiç tutmaz cünkü 7 tl smps şarj adaptörlerini kullanıyorlar kaldıki senin dediğin trafolu onada yusuf ustanın gireceğini sanmıyorum cok komik fiyatlara DC-DC konvektörler de var zaten bu dediğin cok eskide kaldı he yapılacaksa şöyle labratuvar ortamı bir tip güc kaynağı devresi tasarlanır trafosuz trafosunuda ayrı satar yusuf usta ki tek paket icinde baya pahalı geliyor insanların gözüne ama sadece devresi biraz düşük olunca alıyor he birde trafo alırım diyor bu sefer kafasına yatıyor

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #26
@seron güzel bir öneri sundu bence. Ama ben de Furkan'ın dediği gibi trafosuz devre kısmını kit listeme aldım.  -ki benzeri kit var piyasada ve ille de trafolu devre için isteniyor nedense... Trafolu güç kaynaklarının avantajları yok değil, ama özellikle öğrenciler bu devrelerle ilgilen(diril)iyorlar.

Şu da var ki, kutusu ile hazır yapanlar var, malesef daha okullar açılmadan müdürleri ile bir şekilde (?) anlaşıyorlar ve toplu toplu satıyorlar. Bize gelene kadar atı alan Üsküdar'ı geçiyor :)

Az adette yapmanın anlamı ise malesef yok. Çünkü en az yüzde elli ile kit satmam gerekiyor. üç liraya verdiğim kiti en az 7,5 hatta 12 Liraya satan da var. bir de kdv sorunu var tabii...

şimdi ben bin tane satamayacaksam hamallık oluyor. yani hizmet olsun diye elli tane ürün yapsak kimse "sağol" demiyor abiler :) bu kapitalizm böyle bir şey işte...

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #27
Aynen abi. Zaten ben maliyetinin yüksek olabileceğini öngördüğümden, sadece öneri olarak verdim. Sen toptan iş yapan birisi olduğun için, büyük miktarda çinden ucuz trafo bulur, devreyi de ucuza hazırlayabilirsen, hem kendin yap kit elde edersin hem de öğrenci ve hobistlerin bir anlamda ihtiyacı çözülmüş olunur. Şayet dediğin gibi okullar zaten çocuklara toptan malzeme sağlıyor, bir de işin içine vergiler giriyorsa sadece ameleliğine çalışmış oluyorsun. Şu anda trafolar parçacılarda çok pahalı. Furkanın bahsettiği hazır kitlerden ben bakmıştım. aliexpressten falan ucuza gelebiliyor. İşte Trafo ve kutu maaliyeti yükseltiyor. Ben bu akşam sana ne önerebilirim ona bakacağım. Yarına birşeyler getirmeye çalışırım. kolay gelsin.

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #28
İki yıl evvelden kalma trafik lambaları kartı geldi elime kurcalarken. Hem yaya tarafı hem de araba tarafına lamba koyup ilginçlik olsun demişim. Bu kiti niye hiç satmadık hatırlayamadım. Bir tane monte ettim, bir de ne göreyim. 4017 ayaklarına diyot koymadığımız ve bitişik pin kullandığımız için (bekleme süresi uzasın diye) çakışma oluyor ve çalışmıyor. Özene bezene de çizmişim ha :) sonuç çizim hatası...

Bunun düzgününü çizeyim de çıkaralım bari, piyasada çok yok bu kitten.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #29
İki yıl evvelden kalma trafik lambaları kartı geldi elime kurcalarken. Hem yaya tarafı hem de araba tarafına lamba koyup ilginçlik olsun demişim. Bu kiti niye hiç satmadık hatırlayamadım. Bir tane monte ettim, bir de ne göreyim. 4017 ayaklarına diyot koymadığımız ve bitişik pin kullandığımız için (bekleme süresi uzasın diye) çakışma oluyor ve çalışmıyor. Özene bezene de çizmişim ha :) sonuç çizim hatası...

Bunun düzgününü çizeyim de çıkaralım bari, piyasada çok yok bu kitten.
tamam da alan olur mu? olursa niye alsın?
Ha polis flaşörü gibi beyaz yanan flaşörler var. bunları şarjlı bisikletlere motosikletlere sükse olsun diye alan taktıran var. Bunlar gidebilir.
Ama trafik lambasının meraklısı var mıdır? ::) Valla bilmiyorum abi...