Ana içeriğe git
Konu: MERAKIM VAR SIFIRDAN BAŞLAMAK İSTİYORUM !! (212 Kez okunmuş)

MERAKIM VAR SIFIRDAN BAŞLAMAK İSTİYORUM !!

Elektriğe merakım var bilgim hiç yok. İstediğim şey 12 volt dc vb. motorun özellikle kablo tesisatını düğme vb. öğrenmek ne yapmam gerek işe nereden başlamalıyım

Ynt: MERAKIM VAR SIFIRDAN BAŞLAMAK İSTİYORUM !!

Yanıt #1
Elektriğe merakım var bilgim hiç yok. İstediğim şey 12 volt dc vb. motorun özellikle kablo tesisatını düğme vb. öğrenmek ne yapmam gerek işe nereden başlamalıyım

sıfırdan değil motordan başlamak istemişsin demek ki... (Bu bir espriydi)

Elektrik farklı bir branştır, elektronik farklı. İkisinin ortak konusu elbette çoktur. Motor da bunlardan birisidir. Elektrikçi tiyatro perdesinin motorunu bağlar, elektronikçi onun için bir devre geliştirir. Elektrikçi sahne ışıklarını döşer, elektronikçi onları yakıp söndürüp efekt verecek, kısıp açacak devler geliştirir.

Öncelikle senin merakını giderecek bilgi vereyim. eğer kullanacağın motor iki uçlu bir DC motor ise + ve - kutupları vardır. Pil, adaptör, akü vs, bağladığın zaman bu uçların yerini değiştirip bağladığında motorun yönü değişir. Bazı motorların üerinde regüle devresi olur ve hızları üzerinden ayarlanabilir. Bu motorların artı ve eksi uçlarını ters bağlama lüksün yoktur. Devresini bozarssın hiç dönmeyebilir sonra.

motorun bir düğme ile sen istediğin zaman istediğin yöne dönmesini sağlayabilirsin (araba camı indir kaldır işlemi gibi)
Sen yapmak istediğin şeyi yaz ona göre ayrıntıya girelim...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #2
Bulunduğun yerde sahafçı varsa, edüstri ve teknik meslek liseleri için:
-Elektrik bilgisi kitabı
-Temel elektronik
-Elektroniğe giriş
-Endüstriyel elektronik
gibi kitalardan bakıp bakıp inceleyip satın al. Gel, evde güzelce ye o kitapları.

Mahallenizden hurdacı eskici geçiyor mu?
Onlardan eski cihazları vb ucuza topla.
İçlerini sök, tarumar et.
Fotolayıp bu nedir? bu nedir? diye sor.
Okumadan, anlamadan, sökmeden, bozmadan...
Haaa ara sıra çarpılmadan öğrenemezsin. Kendine de dikkat et. Çarpılacaksan düzgün akımla çarpıl, ikinci sınıf kalitesiz çapaklı akımla çarpılma :D

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #3
abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi? >ı<

Yanıt #4

Yanıt #5
abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi?

Yanıt #6
abiler cep telefonum bozuldu şemasını buldum bi sembol var bileniniz varsa yardımcı olabilirmi?
Çift Yönlü Zener Diyot.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.